Editörler : supporters.
23 Temmuz 2017 03:42

Mersin üniversitesi çeviri bölümünde mülakat skandalı

Mersin Üniversitesi Çeviri Anabilim Dalında 2014 yılında girmiş olduğum doktora sözlü sınavdan başarılı olduğum halde başarısız gösterildim. 5 kişilik kontenjana sadece 1 kişi alındı. Akabinde Araştırma Görevliliği kadrosu ile ilişiğim kesildi. 2014 yılında hemen dava açtım ve davayı 2016 yılında kazandım. Mahkeme açıkça doktora sınavında başarılı olduğumu ve kadroya iademi hükmetti. Ama maalesef karar uygulanmadı. Öncelikle Anayasanın kişi hak ve hürriyetleri bölümünde insanın yaşama hakkı, sosyal ve ekonomik hakları, bu haklara bilimsel araştırma yapma hakkı, eğitim ve öğrenim görme hakkı ve çalışma hürriyeti girer, yer alır. Hiç bir kurum veya şahıs hangi unvana sahip olursa olsun, herhangi bir yargı kararı olmadan bu haklardan hiç birini ihlal edemez. Benim kadrodan atılmam ile birlikte sosyal ve ekonomik tüm haklarım elimden alındı. Ki zaten bu kabul edilebilir bir durum değildir. Sosyal bir varlık olan insanın sosyal ve ekonomik hakları olmadan var olabilmesi söz konusu dahi değildir. Bu hakların ihlali, yaşama hakkının ihlal edilmesi ile kanımca aynıdır. Bilim ve sözlü sınavların yapılmasının bir diğer önemli amacı tüm fertlerin eşit koşullar altında ve anayasal çerçevede, nesnel olarak değerlendirmeye alınması, eşitsizlik ve keyfiliğin olmaması içindir. Sonuçta devlet üniversiteleri halkın cebinden çıkan vergilerle dönen kurumlardır. Bu gibi kurumlarda keyfi davranmaya kimsenin hakkı yoktur.

Karar uygulansa dahi işlenen suç, geçen sürede göz önünde bulundurulduğunda telafisi güç sonuçlar doğurmuş, suçun mahiyetini de arttırmıştır.Değil kararın uygulanmaması, temel haklarımın ortadan kaldırılmasına sebep veren ve bu suça iştirak etmiş kişilerin ciddi anlamda cezalandırılmaları gerekmektedir.

Akademik camiada maalesef unvana dayanarak uygulanan çok sayıda suç mevcuttur.Hiç kimse hiç kimseden üstün değildir. Bunun anlaşılması ve bu gibi suçların bir daha işlenmemesi için yaptırımların uygulanması ve en azından zarar görmemek adına bu gibi haberlerin kamuoyuyla paylaşılması gereklidir.

Saygılarımla

durgunuz
Kapalı
24 Temmuz 2017 22:31

Mahkeme kararını uygulamayan idare hakkında suç duyurusunda bulun. Hatta mülakat jurisi hakkındada suç duyurusunda bulunma hakkın var.

Yine tazminat davasıda açabilirsin. Anayasa mahkemesi kararı var.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu?nun ?Kararların sonuçları? başlıklı 28 inci maddesinin;

Birinci fıkrasında; ?Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Ancak, haciz veya ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında, bu kararların kesinleşmesinden sonra idarece işlem tesis edilir.? hükmü, Dördüncü fıkrasında da; ?Mahkeme kararlarının otuz gün içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açabileceği gibi, kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açılabilir.? hükmü, yer almaktadır.

https://www.haberler.com/mahkeme-kararini-yerine-getirmeyen-kamu-gorevlisi-4160973-haberi/

juristisch
Aday Memur
24 Temmuz 2017 23:07

Aynen başvuruda bulunduk zaten. Savcılıkta yeni yönetmeliğe göre YÖKTEN artık izin almak zorunda. İzin istendi cevap bekleniyor .

durgunuz
Kapalı
25 Temmuz 2017 03:06

YÖK'ten izin alma şartı hangi yönetmelikte eklendi.

Demekki artan davalardan adamlarını korumak için tedbir almışlar.

O zaman iş yaş. Bi kişi daha vardı forumda senin gibi.

juristisch
Aday Memur
25 Temmuz 2017 12:17

Aynen çok var dolu işin içinde sözlü sınav varsa zaten adam kayırma var demektir. Yök izin vermezde gene siz üst mahkemeden açabiliyorsunuz. Süreci uzatıyor sadece.

Nesois
Kapalı
29 Temmuz 2017 17:25

Burası Türkiye

juristisch
Aday Memur
01 Ağustos 2017 14:18

Aynen maalesef

Nesois
Kapalı
02 Ağustos 2017 13:24

Yüzünüze nasıl ileride bakacaklar çok merak ediyorum.Ne demek uzun süre tüm haklarınızdan mahrum bırakılmanız. Bu kabule edilemez.

juristisch
Aday Memur
04 Ağustos 2017 11:51

Kesinlikle

Nesois
Kapalı
13 Ağustos 2017 01:39

:((

juristisch, 7 yıl önce

Kesinlikle

juristisch
Aday Memur
22 Ağustos 2017 22:51

Değil geri döndüğümde mutlaka bir yerde karşıma çıkarlar, ama yüzlerinin kızaracağını sanmıyorum.

Nesois, 7 yıl önce

Yüzünüze nasıl ileride bakacaklar çok merak ediyorum.Ne demek uzun süre tüm haklarınızdan mahrum bırakılmanız. Bu kabule edilemez.

juristisch
Aday Memur
28 Ağustos 2017 00:22

Bu ülkede adalet kalmamış

Nesois, 7 yıl önce

:((

Yampirik
Kapalı
10 Eylül 2017 16:30

Mersin Üniversitesi zaten belli başlı rezalet hocam

juristisch
Aday Memur
11 Eylül 2017 10:10

Öyle mi? Başka skandalları da mı var ?

Nesois
Kapalı
11 Eylül 2017 20:27

Maalesef her yer aynı

juristisch
Aday Memur
12 Eylül 2017 17:06

Kimseye güven kalmadı

juristisch
Aday Memur
19 Kasım 2017 21:46

Soruşturma hala devam ediyor. inşallah artık sonuçlanır

juristisch
Aday Memur
20 Kasım 2017 20:21

Aynen

Yampirik, 7 yıl önce

Mersin Üniversitesi zaten belli başlı rezalet hocam

juristisch
Aday Memur
05 Şubat 2018 22:56

bimerden yazı yazıyorum tıp fakültesi hakkında adamlar bana başka bir şey diyor okuma yazma bilmiyor bunlar anladım.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi