Editörler : Pangaea
31 Temmuz 2017 15:35

Halkla ilişkiler ve reklam

Bu bölüm nasıldır ? Mezun olan var mı acaba forum da okuduğum kadarıyla 2012 sene için yazılmış bende tercihime bu sene başta onu yazdım 1.tercih iletişim mezunu olarak iş açısın dan sorun mu yaşanıyor ? 2017 sene olarak mezun olan var mı lütfen bilgi verir misiniz ?

fleminx
Daire Başkanı
31 Temmuz 2017 19:27

Sektörde "iletişim fakültesi mezunu" diye bir ihtiyaç yok. Çevresi olan herkes gazeteci de oluyor, reklamcı da oluyor, her bir şey oluyor.

Fakültede okurken canavar gibi birikimli arkadaşlarım vardı reklamcılık ve halkla ilişkiler okuyan. Kampanyalar, projeler vs. Deli gibi çalıştılar, öğrendiler ama sonuç: hayal kırıklığı. İsim yapmış daha doğrusu kurumsallaşmış firmalarda şansınız olur ama onlar da çok çok az. Geri kalanı da istihdamı hayri abinin yeğeni, makbule teyzenin küçük kızı, rüstem amcanın dayısının oğlunu alarak hallediyor.

Kamuda atama bekliyorsanız hiç bulaşmayın derim. Önceden az da olsa oluyordu o da bitme noktasına geldi.

Ama hepsinin ötesinde siyasi referansınız varsa hiçbir şey sorun olmaz. Parti veya "makbul" cemaatlerden birine yanaşırsanız trt, rtük, aa vs. istediğiniz kurumda çalışırsınız. Haa ben idealistim okuyup tırnaklarımla kazıyarak kendi başarı hikayemi yazarım diyorsanız yolun sonu anketörlük veya güvenlik görevliliğine çıkıyor haberiniz olsun.

Urac06
Şef
01 Ağustos 2017 10:10

Çok teşekkür ederim ilk tercih sırama yazmıştım umarım diğeri gelir o zaman çok aklım karıştı şuan kamuda da çeşitli sektöre de atanma şansı yok öylemi özelde de lisans olarak okuyup da sömürülmek istemiyorum haklısınız

fleminx, 7 yıl önce

Sektörde "iletişim fakültesi mezunu" diye bir ihtiyaç yok. Çevresi olan herkes gazeteci de oluyor, reklamcı da oluyor, her bir şey oluyor.

Fakültede okurken canavar gibi birikimli arkadaşlarım vardı reklamcılık ve halkla ilişkiler okuyan. Kampanyalar, projeler vs. Deli gibi çalıştılar, öğrendiler ama sonuç: hayal kırıklığı. İsim yapmış daha doğrusu kurumsallaşmış firmalarda şansınız olur ama onlar da çok çok az. Geri kalanı da istihdamı hayri abinin yeğeni, makbule teyzenin küçük kızı, rüstem amcanın dayısının oğlunu alarak hallediyor.

Kamuda atama bekliyorsanız hiç bulaşmayın derim. Önceden az da olsa oluyordu o da bitme noktasına geldi.

Ama hepsinin ötesinde siyasi referansınız varsa hiçbir şey sorun olmaz. Parti veya "makbul" cemaatlerden birine yanaşırsanız trt, rtük, aa vs. istediğiniz kurumda çalışırsınız. Haa ben idealistim okuyup tırnaklarımla kazıyarak kendi başarı hikayemi yazarım diyorsanız yolun sonu anketörlük veya güvenlik görevliliğine çıkıyor haberiniz olsun.

fleminx
Daire Başkanı
01 Ağustos 2017 14:26

şansını hiç yok demiyorum. ancak yolunuz çok meşakkatli olacak. iyi ajanslar daha doğrusu kurumsal ajanslar tecrübeli eleman arıyorlar. o tecrübeyi edinene kadar da reklamcılığı tabelacılık zanneden firmalarla, patronlarla muhatap olacaksınız. para alamadığınız zamanlar olacak, sizin yerinize sizin yaptığınız işi karın tokluğuna yapanlar olduğu için işten çıkarılacaksınız, yılmayıp iş arayacaksınız, bulacaksınız veya bulamayacaksınız. işte o tecrübeyi edinene kadar da ömrünüzden ömür gidecek. yılmadan bu yolu yürüyenler de var tabii. hakkınızda hayırlısı olsun.

kamuda atanma şansına gelince, merkezi atama yok denecek kadar az. açıktan atamayla bazı kurumlar alım yapar. trt gibi, rtük gibi. siyasi bağlantınız yoksa başvurmayın bile. kapısına dahi yanaşamazsınız.

Urac06, 7 yıl önce

Çok teşekkür ederim ilk tercih sırama yazmıştım umarım diğeri gelir o zaman çok aklım karıştı şuan kamuda da çeşitli sektöre de atanma şansı yok öylemi özelde de lisans olarak okuyup da sömürülmek istemiyorum haklısınız

ilhan061
Aday Memur
01 Ağustos 2017 18:50

Benden sana abi/kardeş tavsiyesi;

Eğer bu söylediklerimi yaparsan güzel yerlerde iş imkanın olur çok da zevk alırsın.

1- Hazırlık okuyacak olursan hayvan gibi asıl ve ingilizceni top seviyeyeye (en azından yakınlarına) getir

2- İlk iki sene ingilizcenin yanında notlarını 3.00'ın üstünde tut

Bu 2 maddenin en önemli sebebi 3. Sınıfın ilk döneminde Erasmus'a git. Hangi ülke olursa olsun

3. Sınıfın ilk dönemi erasmustaydın döndün ve 3. Sınıfı da bitirdin. Elinde iyi bir ortalama, ingilizce ve erasmus var. 4e geçerken kurumsal bir firmada staj kovalayacaksın. Sektörde ismi bilinsin yeter.

Staj bitti, artık son senendesin. Son sene bilgisayara yatkınlığını arttırabilirsin. Başka bir yabancı dilin altyapısını oluşturabilirsin, bu tamamen sana kalmış ama okul bittiğinde birilerine iş için yalvarmak istemiyorsan iki madde çok önemli

1- ingilizce

2- kurumsal şirkette staj

Amannn hallederim diyip ipin ucunu bırakmayı geç, hafif salarsan sen de artık herkes gibi olursun

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi