Editörler : Pangaea
16 Ağustos 2017 09:44

Formasyon hakkında bilgiye ihtiyacım var

Merhaba sayın hocalarım , öğretmen adayı arkadaşlarım ve küçük kardeşlerim aklımda herzaman bir soru kalıyor Türkiye eğitim sistemini düşündükçe Besyo okudum formasyonum var buraya dikkat eğer Birgün formasyon kalkarsa bizim de formasyonumuz var öğretmen olma şansımızıda kaldırırlar mı acaba hani alıyoruz bu belgeyide ilerde çöp olurmu böyle bişey olma şansı varmı bazıları kanun geriye doğru işlemez kazanılmış hak herzaman devam eder diyor bazıları farklı konuşuyor aydınlatırsanız cok memnun olurum hepinizin şimdiden ellerine sağlık diyorum teşekkürler .

16 Ağustos 2017 23:45

2054 TL'ye ömür boyu öğretmensin hiçbir zaman çöp olmaz o belge..

heisenberg67
Memur
17 Ağustos 2017 00:01

şu eğitim fakültesi çıkışlı olupta formasyon alan FEF mezunlarını küçümseyen tiplere kıl oluyorum.savundukları da neymiş eğitim bilimleri derslerini görüyorlarmış pedagojik olarak daha bilgililermiş falan filan.eeee napalım bizde alan bilgisinde sizi katlarız onu ne yapacağız.biz küçümsüyormuyuz bizim kadar kapsamlı alan görmüyorlar diye.Sınavda bile alan yüzde 50 eğitim bilimleri yüzde 20 etkiliyor küçümsemeden önce bir daha düşünün isterim.NOT:bu sözlerim bütün eğitim fakültelilere değildir sadece eğitim fakültesi çıkışlı olup FEF lileri küçümseyenleredir.

Ereniyikivarsın, 7 yıl önce

2054 TL'ye ömür boyu öğretmensin hiçbir zaman çöp olmaz o belge..

17 Ağustos 2017 03:40

Ben de FEF mezunuyum kimseyi küçümsediğim yok. Pedagojik formasyonun şu an için satılık bir belge olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Ben sadece buna ironi yaptım yanlış anlaşıldı sanırım.

heisenberg67, 7 yıl önce

şu eğitim fakültesi çıkışlı olupta formasyon alan FEF mezunlarını küçümseyen tiplere kıl oluyorum.savundukları da neymiş eğitim bilimleri derslerini görüyorlarmış pedagojik olarak daha bilgililermiş falan filan.eeee napalım bizde alan bilgisinde sizi katlarız onu ne yapacağız.biz küçümsüyormuyuz bizim kadar kapsamlı alan görmüyorlar diye.Sınavda bile alan yüzde 50 eğitim bilimleri yüzde 20 etkiliyor küçümsemeden önce bir daha düşünün isterim.NOT:bu sözlerim bütün eğitim fakültelilere değildir sadece eğitim fakültesi çıkışlı olup FEF lileri küçümseyenleredir.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
17 Ağustos 2017 13:10

eğitim fakültesine adam 450 puanla giriyor fef'e 300 puanla ne gördüğün önemli değil arada koskoca kot farkı var.

heisenberg67, 7 yıl önce

Bbesyo
Aday Memur
17 Ağustos 2017 13:26

Suç sizin değil suç formasyon verenin. Bende olsam bende alırdım 2.500 liraya öğretmen olacam sonuçta. Ama şunu yapan arkadaşlar var öğretmenlik okudum diyorlar bende onlara ayar oluyorum. Biz boşuna mı onlardan iyi yapıp öğretmenlik bölümüne gittik. Arkadaş demiş alanda katlarız. Senin iki alanın var uzman olduğun öğretmenlik mezunları hepsini görüp hepsinde uzmanlaşmak zorunda. Kıyas yapmayın. İyi olan öğretmenlik bölümünü kazanırdı . Vesellam .

heisenberg67
Memur
17 Ağustos 2017 13:26

olabilir ne farkeder.Kot farkı olması küçümseme hakkını mı veriyor bunu anlayamadım.ayrıca siz hala lise yıllarında kalmışsınız.önemli olan liseden sonra hangi puanla yerleştiğin değil üniversiteden mezun olduğunda hangi seviyeye çıktığındır ve kendini ne kadar geliştirdiğindir.Tekrar diyorum benim eğitim mezunlarıyla hiçbir sorunum yok sadece bu küçümseyenler ve bu tipleri savunanlarla sorunum var.Belki lise sınavında çocuk hastaydı veya heyecan yaptı gerçek kapasitesini yansıtamadı.bu çocuktan yüksek alanlar kot farkı var diye daha mı zeki oluyorlar veya küçümseme hakkımı doğuyor bunu anlamış değilim.madem lise sınavında kot farkı yaptın kpss de de kot farkı yap o zaman.

dundarbeyguneribey, 7 yıl önce

eğitim fakültesine adam 450 puanla giriyor fef'e 300 puanla ne gördüğün önemli değil arada koskoca kot farkı var.

heisenberg67
Memur
17 Ağustos 2017 14:16

arkadaşım ne suçu kelimelerinizi doğru seçin bence.formasyon almak veya vermek suç değil bir haktır.ayrıca bilip bilmeden iki alanda uzmanlaşıyorsunuz diyorsun.şu kadarını söyleyeyim 7 dalda kapsamlı bir şekilde uzmanlaşıyoruz formasyon alırkende senin hepsinde uzmanlaşıyoruz dediğin dersleri de görüyoruz.yoksa çokomel alır gibi al parayı ver formasyonu yapmıyoruz merak etme.

Bbesyo, 7 yıl önce

Suç sizin değil suç formasyon verenin. Bende olsam bende alırdım 2.500 liraya öğretmen olacam sonuçta. Ama şunu yapan arkadaşlar var öğretmenlik okudum diyorlar bende onlara ayar oluyorum. Biz boşuna mı onlardan iyi yapıp öğretmenlik bölümüne gittik. Arkadaş demiş alanda katlarız. Senin iki alanın var uzman olduğun öğretmenlik mezunları hepsini görüp hepsinde uzmanlaşmak zorunda. Kıyas yapmayın. İyi olan öğretmenlik bölümünü kazanırdı . Vesellam .

17 Ağustos 2017 15:06

Bize formasyon verecekleri mi vardı sanki. İlahiyatçılara vermek için yapılan düzenleme ile komşuya da düşer hesabı bir şey oldu. Edebiyat öğretmenleri arasında 363. oldum edebiyatçılar arasında 2600. ama bir şeye yaramıyor. FEF denen şeyler kapatılması gerekiyor ama kimse buna da yanaşmıyor. O zaman eğitim fakülteleri de rahatlar malesef bu kangreni hiçbir bakan, sosyolog mosyologgörmüyor.

heisenberg67, 7 yıl önce

arkadaşım ne suçu kelimelerinizi doğru seçin bence.formasyon almak veya vermek suç değil bir haktır.ayrıca bilip bilmeden iki alanda uzmanlaşıyorsunuz diyorsun.şu kadarını söyleyeyim 7 dalda kapsamlı bir şekilde uzmanlaşıyoruz formasyon alırkende senin hepsinde uzmanlaşıyoruz dediğin dersleri de görüyoruz.yoksa çokomel alır gibi al parayı ver formasyonu yapmıyoruz merak etme.

Bbesyo
Aday Memur
17 Ağustos 2017 15:13

Hocam pardon da ne hakkından bahsediyorsunuz? Siz o okula girerken öğretmen olmayacağınızı bilerek girdiniz. Madem çok istiyordunuz bi sene daha hazırlanıp öğretmenlik bölümüne gitseydiniz ? Hangi haktan bahsediyorsunuz siz.

heisenberg67, 7 yıl önce

Gardyans
Kapalı
17 Ağustos 2017 15:49

Eskiden fef okuyup formasyonla ogretmen olanlarin ogretmen olmak gayet hakkiydi, cunku ogretmen liselerinden gelen 30 ek puan ve yine ayni liselerin tum ogrencilere sisirilmis puan vermesi yuzunden ogretmen li sesi mezunlari normal lise mezunlarindan 50 puan avantajli baslardi lys'de. Bu sebeple ogretmen lisesi cikisli olmayan birinin ist anbuldaki egitim fakultelerine girmesi icin ilk 100'e filan girmesi gerekirdi. Deyim yerindeyse ogretmen lisesi cikislilar bildigin torpille egitim fakultesini kazanirdi.

Ancak simdi durum degisti. Artik ogretmen lisesi ek puani kalktigindan dolayi fef mezunlarina formasyon verilmesi adaletsizlik artik. Biri lys'ye calisip yuksek yapmis egi tim fakultesine girmis, digeri dusuk puan yapmis sen ikisine de esit hak taniyamazsin bu adaletsizlik olur.

Gardyans
Kapalı
17 Ağustos 2017 16:02

Hocam sizin de yazdiginiz yanlis. Sanki daha dune kadar egitim fakultelerine gitmek ogretmen lisesi cikislilar haricinde herkese yasak degilmis gibi konusmussunuz. Katir yukuyle ek puan gelirdi ogretmen lisesi cikisli olanlara. Duz lise mezunu birinin ogretmen lisesi cikisli olan birini gecmesi icin siralamada ona en az 10 kat fark atmasi gerekirdi ancak oyle egitim fakultesine gidebilirdi. Ben 2011'de lys'ye girdim mesela. Ilk 4 bin siralamaya girdim. Ham puanim 400 gelmisti, okuldan gelen puanla birlikte 450'ye cikmisti. Yine de istanbulda hicbir egitim fakultesini kazanamadim fef edebiyat okudum mecburen ancak ogretmen lisesi mezunlari benim yaptigim siralamanin 10 kat gerisinde bir siralama yaparak takir takir kazandilar egitim fakultelerini. Simdi adaletli olun da soyleyin egitim fakultelerinde okuyanlar kendi hakkiyla mi kazandi o fakulteleri?

heisenberg67
Memur
17 Ağustos 2017 16:20

hocam lütfen çok istiyosanız çalışıp kazansaydın tarzı düz mantık ve basit söylemlerden kaçınmanızı rica ediyorum.öncelikle devlet sana bir belge veriyorsa ve sende bunu alıyorsan bu bir suç değil bir haktır.istisnalar dışında her insan iş imkanını artırabilecek bütün sertifikaları almak ister.siz FEF lilere belge veriyorlar diye rahatsız olabilirsiniz bunu anlayışla karşılarım ancak küçümseyemezsiniz benim başından beri anlatmak istediğim budur.Formasyon alıyorlar diye kendilerini öğretmen sanıyorlar diyosunuz sanmasına gerek yok o belgeyi aldıysa öğretmendir zaten.kaynak sertifikası aldıysa kaynakçıdır veya aşçı sertifikası aldıysa aşçıdır kendini birşey sanması gibi bir durum yok.Örneğin çok kolay iş bulunabilen ve geliri güzel olan herhangi bir meslek dalı için eğitim fakültelilere belge verilse çoğu eğitim mezunu alır.Tekrar diyorum FEF lilere formasyon verilmesini eleştirebilirsin ama formasyon alıyorlar diye de küçümseyemezsin.Aksi takdirde bu kibire girer.

Bbesyo, 7 yıl önce

Hocam pardon da ne hakkından bahsediyorsunuz? Siz o okula girerken öğretmen olmayacağınızı bilerek girdiniz. Madem çok istiyordunuz bi sene daha hazırlanıp öğretmenlik bölümüne gitseydiniz ? Hangi haktan bahsediyorsunuz siz.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
17 Ağustos 2017 16:21

ben de 2011 de girdim. anadolu liseliydim sıralamam 5 bindeydi gazi eğitimi kazandım öğretmen liselerine ek puan verilmiş olabilir çünkü onlarda o liseye girerken düz liseliden meslek liseliden daha fazla puan alıyorlar. esas olan tabi böyle lise ayrımının hiç olmaması o ayrı konu. burada mesele şu öğretmen olmayı hak eden sadece eğitim fakülteleridir. zira zaten yığılma fazla bir de öğretmenlik kazanacak yeterlilikte olmayan fakülte mezunlarına formasyon verilemez. o zaman dışarıdan kendimi yetiştireyim formasyonla doktor olayım, mühendis olayım. dünyanın hiç bir yerinde böyle rezillik yok.

Gardyans, 7 yıl önce

Hocam sizin de yazdiginiz yanlis. Sanki daha dune kadar egitim fakultelerine gitmek ogretmen lisesi cikislilar haricinde herkese yasak degilmis gibi konusmussunuz. Katir yukuyle ek puan gelirdi ogretmen lisesi cikisli olanlara. Duz lise mezunu birinin ogretmen lisesi cikisli olan birini gecmesi icin siralamada ona en az 10 kat fark atmasi gerekirdi ancak oyle egitim fakultesine gidebilirdi. Ben 2011'de lys'ye girdim mesela. Ilk 4 bin siralamaya girdim. Ham puanim 400 gelmisti, okuldan gelen puanla birlikte 450'ye cikmisti. Yine de istanbulda hicbir egitim fakultesini kazanamadim fef edebiyat okudum mecburen ancak ogretmen lisesi mezunlari benim yaptigim siralamanin 10 kat gerisinde bir siralama yaparak takir takir kazandilar egitim fakultelerini. Simdi adaletli olun da soyleyin egitim fakultelerinde okuyanlar kendi hakkiyla mi kazandi o fakulteleri?

Gardyans
Kapalı
17 Ağustos 2017 16:35

Hocam dediginiz dogru tabii. Cok fazla yigilma var o yuzden tum fef mezunlarina formasyon verilemez. Formasyon sadece ilk 5 bine ilk 10 bine girenlerin hakki olmalidir bence.

Yalniz onlar ogretmen lisesi kazandi demissiniz. Sbs sinavina zaten 13 yasinda girilmiyor mu hocam? Adamlar sadece 13 yasinda calismis, geri kalan hayatinda yan gelip yatmis, bildigin torpille egitim fakultesine girmisler. Siralamada 10 kat fark attigim bir insan egitim fakultesine girebildiyse ama ben giremediysem bunun adi resmen torpildir. Bir insanin hayati 13 yasinda bacak kadar cocukken yaptigi basariya gore olculemez basari icin ya lys'yi ya kpss'yi olcut olarak alabilirsiniz cunku o zaman resit olmus bir birey oluyor kisi.

ben de 2011 de girdim. anadolu liseliydim sıralamam 5 bindeydi gazi eğitimi kazandım öğretmen liselerine ek puan verilmiş olabilir çünkü onlarda o liseye girerken düz liseliden meslek liseliden daha fazla puan alıyorlar. esas olan tabi böyle lise ayrımının hiç olmaması o ayrı konu. burada mesele şu öğretmen olmayı hak eden sadece eğitim fakülteleridir. zira zaten yığılma fazla bir de öğretmenlik kazanacak yeterlilikte olmayan fakülte mezunlarına formasyon verilemez. o zaman dışarıdan kendimi yetiştireyim formasyonla doktor olayım, mühendis olayım. dünyanın hiç bir yerinde böyle rezillik yok.

halilsrts
Aday Memur
17 Ağustos 2017 16:42

Nerden sordum :) ben formasyon belgesini ivedilikle yakıyorum o halde :)

17 Ağustos 2017 16:48

çarpıklık sistemin kökünde var. Her gelen iktidar kendi ideolojisi lehine bu sistemi eviriyor. TM'ciler matematik avantajıyla edebiyat öğretmeni oldu Sosyalciler hukukçu olamadı. Özellikle sözel alanlar yerden yere vuruldu. Açık öğretimden FEF tarih, edebiyat diploması verdiler hepsi şu an öğretmen. Geçen sene 46000 edebiyat öğretmeni sınava girdi bu bir faciadır. Bu FEF denen garabet çok hayaller yıktı ve yıkmaya devam edecek bu gidişle.

Bbesyo
Aday Memur
17 Ağustos 2017 16:51

Dediğimi yanlış algılıyorsunuz. Asla ben sizi ne küçümserim ne de sizde suç bulurum. Yine diyorm lafım size değil. Siz nasıl ki kibirlilere laf ediyorsunuz ki haklısınız bende kendini bi şey sanan formasyonculara diyorum. Ve ekliyorum bende sizin durumunuzda olsam bende formasyon alırdım. Ancaak pişkin pişkin konuşmazdım. Hocam bu konu üstüne size sayfalarca yazı yazabilirim ancak gerçekten ne söylersek ne yazsak kar etmediği için gerek yok. Bu adaletsizlik devam edecek. Allah herkesin gönlüne göre versin.. hepimizin yardımcısı olsun vesselam.

heisenberg67, 7 yıl önce

hocam lütfen çok istiyosanız çalışıp kazansaydın tarzı düz mantık ve basit söylemlerden kaçınmanızı rica ediyorum.öncelikle devlet sana bir belge veriyorsa ve sende bunu alıyorsan bu bir suç değil bir haktır.istisnalar dışında her insan iş imkanını artırabilecek bütün sertifikaları almak ister.siz FEF lilere belge veriyorlar diye rahatsız olabilirsiniz bunu anlayışla karşılarım ancak küçümseyemezsiniz benim başından beri anlatmak istediğim budur.Formasyon alıyorlar diye kendilerini öğretmen sanıyorlar diyosunuz sanmasına gerek yok o belgeyi aldıysa öğretmendir zaten.kaynak sertifikası aldıysa kaynakçıdır veya aşçı sertifikası aldıysa aşçıdır kendini birşey sanması gibi bir durum yok.Örneğin çok kolay iş bulunabilen ve geliri güzel olan herhangi bir meslek dalı için eğitim fakültelilere belge verilse çoğu eğitim mezunu alır.Tekrar diyorum FEF lilere formasyon verilmesini eleştirebilirsin ama formasyon alıyorlar diye de küçümseyemezsin.Aksi takdirde bu kibire girer.

castro37
Aday Memur
17 Ağustos 2017 18:09

arkadaşlar konuyla alakalı değil ancak benim de bi sorum var diyelim ki tarih edebiyat mezunları formasyon alıp sonraki sene sınavda eğitim fakültesi kazanırsa formasyon derslerinden muaf olabilir mi cevaplar için şimdiden teşekkürler

Gardyans
Kapalı
17 Ağustos 2017 18:39

Muaf olursun hocam ancak neden boyle bir sey yapasin ki tam olarak anlamadom fen edebiyat tarih okudun ve tarih ogretmenligi mi okuyacaksin ikinci univ olarak

castro37, 7 yıl önce

arkadaşlar konuyla alakalı değil ancak benim de bi sorum var diyelim ki tarih edebiyat mezunları formasyon alıp sonraki sene sınavda eğitim fakültesi kazanırsa formasyon derslerinden muaf olabilir mi cevaplar için şimdiden teşekkürler

boksAr1
Daire Başkanı
17 Ağustos 2017 18:42

Bu devirde en rahat alabilecegin alabilecegin belge ehliyet almak daha zor..

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi