Editörler : supporters.
29 Ağustos 2017 21:54

İktisat sorusu

Değerli arkadaşlarım içinden çıkamadığım bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim: tam rekabet piyasasında götürü vergi ve ürün üzerinden alınan vergi arttırılırsa kısa dönemde ve uzun dönemde ayrı ayrı fiyat miktar ve kar durumu ne olur

sgkşef
Aday Memur
29 Ağustos 2017 21:56

Götürü vergi arttırılırsa ne olur , ürün üzerinden alınan vergi arttırılırsa ne olur kusa ve uzun dönemde cevap verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim

Madoff
Aday Memur
30 Ağustos 2017 00:06

Tam rekabette götürü vergi senin ac yani ortalama maliyetini artırır MC değişmez çünkü götürü vergiyi sabit maliyet gibi düşünün . Miktar ve fiyatı belirleyen mc= mr noktası olduğu için miktar ve fiyat değişmez. Ama ac arttığı ( yukarı kaydığı ) için maliyetin artar karın azalır.

Birim başına vergi koyulursa mc de yukarı kayar bu durumda yeni miktar daha az olur , mr sabit olduğu için fiyat değişmez . Aynı zamanda ac de yukarı kayar ve ve kar azalır.

sgkşef
Aday Memur
30 Ağustos 2017 00:19

Saol teşekkürler peki bu durum hem kısa dönem hemde uzun dönem içinde geçerli midir

Madoff, 7 yıl önce

Tam rekabette götürü vergi senin ac yani ortalama maliyetini artırır MC değişmez çünkü götürü vergiyi sabit maliyet gibi düşünün . Miktar ve fiyatı belirleyen mc= mr noktası olduğu için miktar ve fiyat değişmez. Ama ac arttığı ( yukarı kaydığı ) için maliyetin artar karın azalır.

Birim başına vergi koyulursa mc de yukarı kayar bu durumda yeni miktar daha az olur , mr sabit olduğu için fiyat değişmez . Aynı zamanda ac de yukarı kayar ve ve kar azalır.

sgkşef
Aday Memur
30 Ağustos 2017 13:27

...

GAG00
Aday Memur
31 Ağustos 2017 12:20

Tam rekabette kısa dönemde yazılanlar geçerli uzun dönemde tam kapasite normal kar olur yani uzun dönemde geçerli olmaz

sgkşef
Aday Memur
31 Ağustos 2017 15:01

Yani uzun dönemde götürü vergi uygulanırsa fiyat miktar ve kar durumu değişmez mi

GAG00, 7 yıl önce

Tam rekabette kısa dönemde yazılanlar geçerli uzun dönemde tam kapasite normal kar olur yani uzun dönemde geçerli olmaz

BluePhantom
Aday Memur
31 Ağustos 2017 20:05

sgkşef iktisat için soru bankası önerir misin?

rochs
Aday Memur
31 Ağustos 2017 22:53

Şimdi arkadaş cevap vermiş bide ben kendimce bir cevap vereyim.Şimdi Tam Rekabet piyasasında biliyorsun ki firma endüstrideki arz ve talebin dengeye geldiği fiyatı veri kabul eder ve bu veri fiyattan istediği kadar satış yapar(sonsuz esnek firma talep eğrisi).Yani fiyat,kendi üretiminden bağımsızdır.Bu cepte.

Öncelikle devlet vergi uygulayacaksa bunu piyasayı regüle etmek için kısa dönemde yapar ve müdahalesi firmaya değil direk endüstriye olacaktır.Endüstride arz yeni vergiyle sola doğru kayacaktır(malın arz fiyatı uygulanan vergi kadar artar).Böylece veri talep düzeyinde sola kayan arzla fiyatlar artacaktır.Yani firmanın veri olarak aldığı fiyat artacaktır.fiyat artınca firmanın üretim miktarı da artacaktır.(firmanın sonsuz esnek talep eğrisi paralel yukarı kayar) Sonuçta firmanın karlılığı da artar

Gelelim Uzun döneme aslında pratikte müdahale edebilir devlet ve arzın kayması ve fiyat artışıyla(aynı mekanizma) uzun dönemde normal kar elde eden firma aşırı kara geçer ama bunu yapmassı çok irrasyonel olur. Neden ?

Çünkü; Tam rekabet piyasasında firma MR=MC ile özel faydasını , P=MC ile sosyal faydasını dolayısıyla P=MC=MR ile hem sosyal hem özel faydasını max. eder.Uzun dönemde firma , uzun dönem ortalama maliyet eğrisinin minimum noktasında(Tam kapasite) üretim yapmak zorundadır.Kısacası Mükemmel piyasa tanımını bu özelliklerinden alır.O halde devlet olarak sen bu piyasaya neden müdahale edesin?

( Kısa dönemde müdahale etmesinin sebebi kısa dönemde firma aşırı kar zarar eksik aşırı tam kapasite durumlarında olabilir veya endüstride etkin fiyat (uzun dönem fiyatı) başka seviyelerde gerçekleşmiş olabilir)

rochs
Aday Memur
31 Ağustos 2017 23:09

Bir de ekliyim.FİRMA BOYUTUNDA ; Götürü vergi sabit maliyet olarak kabul edilir yani üretimden bağımsız

TC (artar) = TFC(artar)+ TVC(sabit) a) AC = TC/Q olduğu için artar b)MC =VC(delta)/Q(delta) değişmez

MC=MR Denge üretim fiyat noktası değişmediği için fiyat ve miktar değişmez.Sadece kar azalır

Birim Başına Vergi Uygulanırsa ;

TC(artar) = TFC(Sabit) + TVC(artar) = TC arttığı için AC ARTAR , TVC arttığı için MC ARTAR

İki maliyet eğrisi de yukarı kayar sonuç = Eğer piyasa tam rekabetse fiyat veri olduğu için değişmez(Monopol olsaydı artardı) , Miktar azalır.dolayısıyla karlılıkta azalır ( P x Q(azalırsa)= TR(azalır)

sgkşef
Aday Memur
02 Eylül 2017 19:09

Dostum ben piyasadaki tüm iktisat soru bankalarını çözüyorum ama en iyisi dersen Yüksel bilgili çıkmış sorular

BluePhantom, 7 yıl önce

sgkşef iktisat için soru bankası önerir misin?

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi