Editörler : Adversarysmtvs
08 Eylül 2017 23:32   

Bilgisayar mühendislerinin sorunları

Bu ay devlet 200 kişilik bilgisayar mühendisi ilanı verdi. Hepsi hem en az 2 yıl tecrübe hem de bir çok sertifika istiyor. Bu sertifikaların alınması için en az 5 - 10 bin liralık masraf yapılması gerekiyor. Bu ay KPSS ile alınan bilgisayar mühendisi ise 5'i bile geçemeyecek durumda. Başka mühendislerden bu kadar ağır şartlar istenmiyor. Bilgisayar mühendislerinin diğer bir sıkıntısı ise bilişim uzmanı ilanlarına başvurabilecek bölümler arasında matematik, istatistik gibi alakasız bölümler var. Bu durum yapılan projelerin kalitesini düşürmektedir. Bu projeler işin ehli olan bilgisayar mühendisleri tarafından gerçekleştirilmesi daha uygun olacağı inancındayım. Bilgisayar mühendisi olan arkadaşlar bu konuya destek vermenizi rica ediyorum.

Sadece bu ay çıkan örnek ilanlar:

http://ilan.memurlar.net/ilan/39651/tubitak-158-personel-alacak.html

http://ilan.memurlar.net/ilan/39586/kamu-denetciligi-kurumu-sozlesmeli-bilisim-personeli-alim-ilani.html

http://ilan.memurlar.net/ilan/39639/icisleri-bakanligi-sozlesmeli-14-bilisim-personeli-alacak.html

09 Eylül 2017 00:04

kpssbilmuh
Aday Memur

Bütün ilanlar tecrübe istiyor, tecrübe olmadan işe giremiyoruz, çok klişe olacak ama nereden edineceğiz bu tecrübeyi. Tecrübesiz olduğum için kpss ye çalıştım fakat şimdi de ilan yok, 5 kişi alındı ve daha fazla alınır mı belli değil.

Tüm o okuduğum yıllar gözümün önüne geliyor, çalıştığım, dirsek çürüttüğüm ve uğrunda stres yaptığım sınavlar, ilkokul yıllarımdan bu yana hayalini kurduğum şeyler hepsi beklemede ve hayallerim çürümekte, ne yapacağımı bilmiyorum, nereye baksam asgari ücretli ve hatta asgari ücretten bile düşük işler. Boş durmak istemiyorum, çalışayım dedim ve bu asgari ücretli işlerin insan sömürmekten, modern kölelikten başka bir şey olmadığını gördüm. Günde 12 saat çalışmak nedir sorarım size asgari ücret için, Allah'tan korkun açgözlü köpekler.

Bu ülke için umutlarım bitmiş durumda ve daha vahim olanı kendim için bir şans görmüyor olmam, çünkü bir çıkış kapısı yok.

Yıllarca çalış, çabala, sağlığından ol, yüksek puan alıp iyi bir bölümde iyi bir üniversitede oku, ingilizce sınavına gir puan al, kpss'ye gir puan al ve iş bulama.

Sözün bittiği nokta sonumuz nereye gidecek bilmiyorum, bunu buraya yazmamın sebebi ise paylaşacak kimsem olmaması çünkü ben işsiz, beş para etmez ve sosyal hayatı olmayan, aslında hayatı bile olmayan bir böceğim. Günüm gelince ezilmeyi bekliyorum çaresizce.

09 Eylül 2017 00:23

kaplumbaga155
Memur

özel sektör neyse adam istediği gibi işçi arar ama devletin tecrübe istemesi absürt olmuş.

09 Eylül 2017 00:32

skonyd
Aday Memur

Bilgisayar mühendislerinin bu duruma düşmesi üzücü. Üzüldüm kardeşim senin için.

11 Eylül 2017 18:37

impressiveunit
Aday Memur

Evet adaletsizlik var gibi de okulda daha yeni başlandı son teknoloji ile projeler. Hocam ailenize bakmayacaksanız bence özel sektör daha mantıklı, kamuda 5 yıl sonra yüzünüze bakmazlar belki ki özelde maaşlar hemen artar. Mühendis olmayıp, kendisini geliştiren fizik/matematik/istatistik/lise mezunu da iş bulmakta yazılımda, gariptir (!) yüksek lisans sonrası boş yatan bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçmekteler. Siz çalışarak kısa zamanda hem maaşta artış hem de farklı şirketlere geçiş yaparsınız üniversiteniz iyi ise.

Toplam 4 mesaj
ANKET
Sizce, kamuda liyakat var mı?