Editörler : E.Kayı Han
26 Eylül 2017 15:45

Emlak piyasası mı durgun bana mı öyle geliyor?

Piyasada yaprak kıpırdamıyor sanki??

26 Eylül 2017 16:15

Hem de çok durgun. Haberlerdeki emlak satışları patladı haberleri falan hep abartma yalan, piyasayı hareketlendirme çabaları ama işe yaramıyor çünkü durum feci....

Ben İstanbuldayım, yakın zamanda bir ev aldık çok araştırma yaptım, emlakçı dostlarım da var gayet iyi biliyorum. Fiyatlar çok abartılmış, insanlar alamıyor ya da parası yeten de almıyor. Sayısız inşaatçı korkunç borçların içerisinde bir çoğu iflas ediyor, ancak çok büyük firmalar ayakta kalabiliyor. Çünkü evler satılmıyor, para dönmüyor, inşaatçılar yatırdıkları parayı alamıyorlar vs.

Yani haklısın. Piyasa çok durgun...

El-Garip
Memur
26 Eylül 2017 16:54

Bulunduğum şehir de en büyük müteahhit iflas etti nüfusu 200 bin olan bir yer. Düşünün gerisini

Görkem Öge, 7 yıl önce

Hem de çok durgun. Haberlerdeki emlak satışları patladı haberleri falan hep abartma yalan, piyasayı hareketlendirme çabaları ama işe yaramıyor çünkü durum feci....

Ben İstanbuldayım, yakın zamanda bir ev aldık çok araştırma yaptım, emlakçı dostlarım da var gayet iyi biliyorum. Fiyatlar çok abartılmış, insanlar alamıyor ya da parası yeten de almıyor. Sayısız inşaatçı korkunç borçların içerisinde bir çoğu iflas ediyor, ancak çok büyük firmalar ayakta kalabiliyor. Çünkü evler satılmıyor, para dönmüyor, inşaatçılar yatırdıkları parayı alamıyorlar vs.

Yani haklısın. Piyasa çok durgun...

muharras
Yasaklı
26 Eylül 2017 17:49

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), 2016 yılında Türkiye'deki konut satışlarına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre en fazla konut satışı yapan 20 ilçenin bulunduğu listede 40 bin 436 konut satışı ile İstanbul'un Esenyurt ilçesi ilk sırada yer aldı.

Mahzun_
Müsteşar
26 Eylül 2017 18:14

Ben antepteyim, burada 3 yil once 2+1 sıfır evler 140 tan başlıyordu, iyi kalitede olan 2+1 ler 155_ 160 bin tl civarindaydi. Simdi 115 ile 140 arasında cok kaliteli güzel 2+1 ler var ve sürekli bir insaat ev yapım sureci var , yeni mahalleler yeni yerlesim yerleri olusturuluyor. Belediye toki isbirligiyle ayrica 50 bin konutluk kuzey sehir projesi hayata geciriliyor birinci etap bitmek üzere. Tokinin baska mahallelerde yaptıgı evler var yine. Belediyelerin yaptıkları konutlar var. Bu gidişle sanki daha da ucuzlayacak gibime geliyor

muharras
Yasaklı
26 Eylül 2017 19:57

Şahıslar zengin olacağına devlet zengin olsun nice müteahhit gördüm terörist vatan haini pkk destekçisi köyde hayvan otlatirken gelip istanbulda inşaat yaparak zenğin oldu..bu tip adamlar zengin olacağına toki kazansın..zaten müteahhitler 1 koyup 2 kazaniyorlar ve en ucuz işçilikle

lastship
Şef
27 Eylül 2017 00:51

Ev yapan çok alan yok... Bulunduğum şehirde 3+1 daireler 160 170 bin lira... Demir kum tuğla hep dolar üzerinden hesap ediliyor... Fiyatlar gun be gün artıyor... TOKİ konut yapti niyetlendik almaya 3+1 daireye 200 bin fiyat çekti... Hemide bodrum kata... Ucuzlayacaginida düşünmüyorum...

muarri28
Memur
27 Eylül 2017 06:21

Nasıl ev alan yol çevremde biten yeni binanın dolması 1 ay😀

imam52
Şef
27 Eylül 2017 07:34

Buraya yorum yapanların dünyadan haberi yok....

27 Eylül 2017 09:33

Fiyatların düşeceğini sanmıyorum. Ekonominin en temel prensibi arz-talep dengesi burada işlemiyor. Çünkü ev sahipleri müteahhitler genelde zaten fakir insanlar değiller. Ev sahipleri aç açıkta değil, müteahhitler ve parayı döndüren, işleyen ve bir şekilde kendilerine ve çalışanlarına gelir sağlayan insanlar.

Bir eve fiyat koydular, atıyorum 400.000... Satılmazsa fiyatı kırmıyorlar çünkü genelde "bu fiyatı verirlerse satarım, muhtaç değilim ki" kafasındalar. Satışa çıkıp yıllarca satılamayan ama yine de fiyatı inmeyen sayısız konut var.

Bu şekilde, piyasayı belirli bir seviyenin altına inmekten kurtarıyorlar çünkü neticede piyasayı belirleyen ve piyasanın yüksek olmasından gelir elde edenler yine onlar. Vatandaş da bundan mutlu aslında. Çünkü bir şekilde ev sahibi olacak ve olduğunda o da satılamayacak fiyatlar koyup egosunu besleyecek. "200e aldım, şimdi satsam 300" Türk insanı için bunu diyebilmekten daha keyif verici bir şey yok şu son 10 senede...

Bende 2012 Polo var. Piyasası 40. Ben 50 istiyorum. Mal benim keyif benim, 50 veren olursa satarım. Sağda solda da 50 liralık arabam var diye fiyaka yapıyorum. (O kadar ucuz bir insanım yani, düşün) Peki bu doğru mu? Hayır. Bir malın değeri satıldığı fiyattır. Söylenen fiyat değil. E bu durumda da şöyle muhabbetler devreye giriyor hep... "Şu şu arka sokakta zemin katı 200'e satmışlar. O 200 ettiyse benimki 300 eder..." Oh, sefam olsun...

Buradan hareketle... aslında söylenen fiyatların hepsi neredeyse "Bu fiyatı veren olursa satarım" anlamında. Kİmsenin hakkıyla bir alım satım yapmaya niyeti yok. Böyle böyle piyasa tavan yapmış durumda ama artık artmıyor fiyatlar. Saçma sapan fiyatlar söyleyip inmeyenlere bakmayın, onlar tok satıcılar. Satamıyorlar zaten. Satsalar da alanlar genelde ya sahibinden.com a bakmaktan bile aciz cahiller ya da 5. evini alan umursamaz zenginler.

Özetle piyasa kötü. Ama kimsenin piyasay hareketlendirmeye niyeti yok. Bankalar büyük inşaat şirketleri falan da yapay kampanyalarla falan piyasa hareketli gibi gösteriyorlar, biz de yiyoruz.

mehmet35200
Kapalı
27 Eylül 2017 11:41

bulunduğum semtte her sokakta en az 2-3 inşaat var.yazın birisine girmek istedik inşaattayken satıldığını söylediler daha bitmeden. yani durgun falan değil tabii bu her semtte böyle demek değil

Mahzun_
Müsteşar
27 Eylül 2017 11:57

Her ilde inşaat inanılmaz şekilde yayılıyor.sürekli bir şehirleşme var. Fakat inşaatların kalitesi cogu yerde rezalet seviyede. İcinde oturulmayacak evler yapıyorlar. Toki, belediyeler, özel şirketler müteahhitler, herkes konut yapma yarışında. Fakat bu konut olayı ülke genelinde bence bir emlak sektörü krizine yol açacak. Şimdiden iflas eden bir çok özel firma çıkmış meydana. Bina yığınlarına döndü sehirler mahalleler. Yesil alan park yeri park ihtiyaci sosyal alan ihtiyaci gözetilmeden yapılıyor bir cok konut projesi. İki agac dikiyor uc bes metre kare cim ekiyor aha sana yesil alan. Tc genelinde insanlarin sosyal ihtiyaclarini, enerji tasarrufunu, otopark, park, yeşil alan ihtiyacını bu standartları belirleyen adam gibi bir kanun yok.

Şimdi belki herkes kendine gore ev bulacak ama yaşanacak ev bulmak gittikce zorlaşacak. Agac goremeyecek hale gelecez belkide yakin zamanda. Çocukları güvenle sokaga cikaramayacak hale gelecez. Binalar yapılıyor, yasan alanı yapılıyor ama bu yerler de cidden yasamak ve evlat büyütmek rahat olacak mı.

Cok düşünülecek sey var bu konuda. Biz ulke olarak bina yapmayi beceriyoruz ama hayat surdurecegimiz yerleri betondan baska bir.şeye donusturemiyoruz

27 Eylül 2017 12:03

Normal fiyat istiyorlardır. Çoğunluğun normalden fazla fiyatlar koyduğundan bahsediyorum ben zaten. Makul fiyatlar söz konusu olsa hiç sorun yok.

mehmet35200, 7 yıl önce

bulunduğum semtte her sokakta en az 2-3 inşaat var.yazın birisine girmek istedik inşaattayken satıldığını söylediler daha bitmeden. yani durgun falan değil tabii bu her semtte böyle demek değil

mehmet35200
Kapalı
27 Eylül 2017 12:18

normal fiyat kalmadı ki artık..led aydınlatma koyup bir de alçıpan çeken müteahhitler lüks daire diye kakalamaya çalışıyor malesef.Abartılı şekilde uçtu fiyatlar.

pragmatik16
Memur
27 Eylül 2017 14:11

Bi tarla aldim satamuyorum piyasa da yaprak kimildamiyor...tarlayi satıp ev alacagim satamiyorum..sansimumiz yok

78yasin37
Kapalı
28 Eylül 2017 10:28

geçen yıl 135 e 3artı bir daire aldım bu yıl 190 a sattım piyasa fena değil

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi