Editörler : Lanet
01 Ekim 2017 19:30

Bankanın bizi kandırması ve oyalayıp zarara sokması

Samsunda ...bankasının bir subesinden Nisan 2011'de konut kredisi kullandım. 2013'de samsunda bulunan kredi hesabıma son ödenen iki taksit, blokede tutularak istanbulda bulunan kredi kartıma, bizden habersiz kredi kullanılan sube tarafından virman edildi. Daha sonra ödeme yapmadınız denilerek bizden bu iki adet tutar yeniden talep edildi. Haklı olarak ödeme yapmayacağımızı bankaya bildirdik. Benim ve kefilimin tüm ...bankası hesaplarımız ile kefilimin iki adet emekli maaşına herhangi bir muacceliyet ihtarı yada ihtar çekilmeden bloke konuldu.

Banka 2015'de https://www....bank.com.tr/tr/Bankamiz/ ... rtlar.aspx yayınladığı haksız şartlar nedeniyle iptal edilen hükümlerde son ödenilen iki taksiti virman etmesinin, vadesiz hesaplar ile emekli maaş hesaplarına koydukları blokenin haksız şart olduğu için iptal edildiğini açıkladı. Ayrıca, emekli maaş blokeleri için verilen muvafakatnemelerin de hükümsüz olduğunu açıkladı.

Sözleşmenin Konut Finansmanı Kredisi Sözleşmesi ? ?Hesaptan Tahsilat Yetkisi? Başlıklı Maddesi

?...ve/veya doğmuş/doğabilecek her türlü faiz, ücret, sigorta primi vb masraflarının, banka nezdindeki Müşteriye ait veya Müşteri tarafından belirtilen bir mevduat hesabından otomatik olarak tahsiline, tahsil olunan miktarın hesaba borç kaydedilmesine Bankanın yetkili olduğunu..."

ve

Konut Finansmanı Kredisi Sözleşmesi ? ?Bankanın Rehin, Takas, Mahsup ve Hapis Hakkı? Başlıklı Maddesi

"Müşteri ve Kefil/Kefiller, Banka'ya karşı işbu sözleşmeden ve/veya herhangi bir sebepten doğmuş ve doğacak her türlü borçlarının teminatını teşkil etmek üzere, Banka?nın bütün Şubelerinde mevcut olan veya olabilecek vadesi gelmiş ya da gelecek her tür vadeli/vadesiz mevduatları, doğmuş/doğacak her türlü hak ve alacakları, kendilerine ait olup da Banka?da bulunan bütün kıymetli evrak ve menkul kıymetleri, hamiline ve nama yazılı mevduat sertifikaları, bunların kuponları, sermaye piyasası araçları ve sermaye piyasası araçlarından doğan temettü, faiz vb. hakları, kıymetli madenler, menkuller ve kiralık kasa üzerinde Banka?nın rehin ve hapis hakkının bulunduğunu, bunların veya bedellerinin Banka'ca takas ve mahsup edilebileceğini, yine Banka?nın lehlerine gelmiş olan havale tutarları üzerinde rehin ve mahsup hakkı, ayrıca Banka marifetiyle yapacakları havale tutarları üzerinde de aynı şekilde rehin ve mahsup hakkı bulunduğunu, işverenlerinden doğmuş ve doğacak her türlü hak ve alacaklarının tamamını Banka?ya rehin ve temlik ettiklerini, temlik ettikleri alacakları işvereninden talep, tahsil ve ahzu kabza Banka'nın yetkili olduğunu kayıtsız şartsız kabul ve taahhüt ederler.? ifadesi

?Müşteri ve Kefil/Kefiller, tüm hesap ve mevduatları arasında Banka'nın her tür alacağı sebebiyle dilediği zamanda, dilediği miktarda kısmen/tamamen süresiz virman yapma yetkisinin bulunduğunu kabul ve taahhüt ederler. Keza, SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur vb.?den emekli olmaları halinde emekli maaşlarının takasına/mahsubuna, haczine/rehnine hiçbir itiraz ileri sürmeksizin muvafakat ettiklerini, Banka'nın rehinli tüm menkul değerlerini satarak, rehin bedelini tahsile yetkili olduğunu kayıtsız şartsız ve gayrikabilirücu olarak kabul ve taahhüt ederler "

ifadelerinin sözleşmelerde iptal edildiği açıkça yazıyor.

Gümrük Ticaret Bakanlığındanda bilgi edinme yoluyla aldığım cevapta ise

"Haksız şart olarak tespit edilen sözleşme şartlarının, tüketiciler açısından kesin olarak hükümsüz olduğunun sözleşmeyi düzenleyen tarafından tüketicilere açık ve anlaşılır biçimde yazılı veya elektronik ortamda bildirilmesi durumunda, tespit tarihinden önce tüketicilerle kurulan ve halen geçerli olan sözleşme metinlerinden bu şartların çıkarıldığı kabul edilir hükmünün düzenlendiği,

İlgili düzenlemeler çerçevesinde tespit edilen haksız şartlar mezkur banka tarafından sözleşmelerden çıkarılmış olup yönetmelikte yer alan düzenlemeler çerçevesinde de gerekli bildirimler yapıldığını

,tarafınızca talep edilen banka ceza yaptırımına konu belgelerin ise yargı organları tarafından talep edilmesi halinde bir örneğinin verilebileceği değerlendirilmektedir?

denilmektedir.

Samsun 3. Tüketici Mah. Hakimi, borcun ipotekli bireysel finansman kredisi olduğunu (sözleşmede konut finansman kredisi ve 10 yıl vade geçiyor) ve kefilin sözleşmeyi müşterek müteselsil kefil olarak imzaladığını, sözleşmenin 12. maddesinde birbirini izleyen en az iki taksidin ödenmemesi halinde bir ay içinde talep etmeye yetkili olduğundan borç muaccel olduğu kararını vermiştir.

Borç bireysel finansman yani bireysel tüketici kredisi kapsamında olmayıp, konut finansman kredisi kapsamında olduğu açıkça sözleşmeden bellidir. 10 yıl vade ile çekilmiştir.

Mahkemenin Bilirkişi raporunda bana bir muacceliyet ihtarı gönderildiği, bu ihtarın bana tebliğ edilmeden bankaya geri iade edildiği ve ayrıca mernis ve bankaya bildirdiğim adreslere gönderilmediği de tespit edilmiştir.

Banka muacceliyet ihtarı ile ödenilmeyen taksitleri istemeden doğrudan tüm taksiti isteyen hesap kat ihtarı göndermiştir.

Yine, 4077 sayılı yasa 10 m./8. fıkra, tüketici kredilerinde kefaletin adi kefalet olma zorunluluğu ( m 10/III, c. 3 ) öngörüldüğü beyan edilmiştir(YHGK 2004/19-550, Karar: 2004/550, 20.10.2004). Mahkemeye bunu bildirmemize rağmen gerekçeli karar tam tersi müteselsik kefil yazılmıştır.

Banka hesap kat ihtarnamesinde, tüm kredi borcunu bizden 1 hafta içinde talep etmiş olmasına rağmen, sözleşmenin 12. maddesinde borcu 1 ay içerisinde talep edebilir yazmaktadır.

Hakim, gerekçeli kararında borç bir hafta içinde istendiğini göz ardı ederek, bir ay içinde istendiğini belirtmiş, borcu muaccel etmiştir.Bankanın bildirdiği gibi iptal edilen şartlar nedeniyle kat ihtarnamesinde ödenmedi denilen iki adet taksitte ödenmiştir.

Davayı temyiz ettik ve iki yıldır yargıtay 13. hukuk dairesinde temyizde. hakim ilk KHK'da ihraç edildi.

Banka hesaplara bloke koyulamayacağını haksız şart duyurusunda bildirmesine rağmen hesaplarımız şu anda bankaca blokede tutulmaktadır.

İki hafta önce ipotek 3'te 1 fiyata satıldı.Geçen hafta okuma yazma bilmeyen kefilim, ...bankasına giderek borcu ne kadara kapatabileceğini, evi geri alıp alamayacağını soruyor ve sube müdürü 83-84 bin arasında kapatabileceğini söylüyor. İpotek satıldığı hafta Kredi çektirip sağdan soldan borçlanıp parayı topluyor ve geçen p.tesi günü subeye borcu kapatmak için gidiyor.Şube müdürü parayı görünce bu kez evi alması için icrada ihalenin feshi davası açılmasını istiyor.

Kefil okuma yazma bilmediği için yanında iki kişi daha alıyor ve icra dairesine gidiyor. İcra dairesindekiler, kefilime banka anlaşacaksa dava açmanıza gerek yok diyor. Fakat icra dairesi çalışanları banka müdürünü aradığında açmasını söylüyorlar. Kefilime banka müdürü tarafından zorla dava açtırılıyor.

Kefilim tekrar şubeye geliyor ve bu seferde benim itirazlarımdan ve kefilimin Samsun 1 Tüketici mah. devam eden maaşına konulan blokelerin iadesi davasından feragat etmem gerektiğini söylüyorlar.

Bu olaydan sonra Samsunda ...bankasının sube müdürü beni arıyor ve kefilime acıdığını anlaşmak istediklerini davadan feragat etmemi istiyor. Bende buna inanarak tamam dedim ve bana bu ayın 27.sinde hem whatsap hem de emaille iki adet feragat dilekçesi gönderdi. Burda gerekirse paylaşacağım.

Bu iki dilekçede, Ziraat Bankası yukarıda dosyada geçen tüm itirazlarımdan gayrikabili rucu feragat ediyorum. Tüm borcu bütün ferileriyle birlikte kabul ediyorum yazıyor. İsmime dosya numarasına, icra dairesine kadar hazırlamışlar.

Dilekçeyi görünce, sube müdürüne emaille, bana borcun icra harcı hariç tamamen kapatılacağına ve evin kefilime teslim edileceğine dair protokol göndermesini istiyorum. Adam emaille bile cevap vermiyor. Telefon edip böyle birşey veremem diyor. Sen icraya dilekçeleri ver biz davamızdan feragat edip borcu yoktur ve ipotek fek yazısı vereceğiz diyor.

Dosya yargıtaydan dönmeden ipotek fek yazısı verilirmi ? Bu da yalan...

Şu anda kefilim evini kaybetmesinin yanında, evimi kurtaracağım, borcu ödeyeceğim diye kredi çekti, sağa sola borçlandı ve şimdi birde faizli borç ödeyecek. Okuma yazma bilmediği için bana sürekli telefon ediyor müdürün sana gönderdiği kağıtları ver diye.

Hala bu insanlara güveniyor. Davalardan feragat ettiğimizde ne hiçbir hakkımız kalmayacağı gibi, elimizde kağıt olmadığından bu üç kağıtçıların oyununa gelip tekrar faiziyle borçlanacağız.

Haklı olduğumuz davadan feragat ettiğimiz için kötü niyetli sayılarak belkide tazminat ödeyeceğiz.

Bende, 2 Ekim pazartesi şubeye git sana borç bu kadara kapanacak diye kağıt verirlerse sube müdürünün verdiği dilekçeyi icraya vereceğim dedim.

Eğer p.teside kefilimi oyalarlar ise ben ve kefilim gidip Savcılığa suç duyurusunda ulunacağız. Devletin bankaları bile entrika, dolandırıcılık peşinde.

Bu idarelerin üstelik doğru bilgilendirme yükümlülüğü var.

Tanıklara ve belgelere rağmen eminim ki, bu ülkede adalet olmadığından kovuşturmaya gerek yok kararı verilecek. Bu ülkede hak edene adalet yine gelmeyecek

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi