Editörler : crops35
11 Ekim 2017 09:49

Fazla ödenen arazi tazminatı geri alınabilir mi?

Bir kurumda devlet memuru olarak çalışmaktayım. Teknik eğitim fakültesini bitirdikten sonra kurum bana arazi tazminatını mühendis üzerinden vermeye başladı ben hiç bir dilekçe yada talepte bulunmadım bu konu hakkında şimdi 2 yıllık geriye dönük faiziyle beraber istiyorlar ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

barbaros-ss
Kapalı
11 Ekim 2017 14:23

bahsettiğiniz arazi tazminatının gerçek adı ek özel hizmet tazminatıdır. bu tazminat işgal edilen kadroya göre verilir. teknisyenseniz teknisyene göre, teknikerseniz ona göre verilir. mühendis kadrosunda değilseniz size fazla ödeme yapılmıştır. kurum fazla ödediğini geri isteyebilir.

11 Ekim 2017 15:59

Ben kuruma herhangi bir başvuruda bulunmadım tef bitirince kendileri verdiler şimdie de faiziyle iade istiyorlar bakalım ödemeyi düşünmüyorum mahkeme yoluyla alırlarsa o ayrı hayırlısı bakalım

esesli26ibo
Memur
12 Ekim 2017 15:33

kardeşim mecbur ödeyeceksin hiç bir kacarın yok malesef sistem böyle yürüyor.

12 Ekim 2017 17:38

Odesem bile mahkeme karari ile oderim en azindan kurum disi birisi bakar olaya hem zaten faiziyle istiyolar en fazla 200 lira daha dava masrafi koyar uzerine oda cilasi olur

esesli26ibo, 7 yıl önce

kardeşim mecbur ödeyeceksin hiç bir kacarın yok malesef sistem böyle yürüyor.

ozgur.fireman
Kapalı
12 Ekim 2017 17:41

mahkeme 200 lira tutar ama kuruma karşı davayı kaybedersen avukat ücretide yansıtıyorlar bilginize...

freedomfor_me, 7 yıl önce

Odesem bile mahkeme karari ile oderim en azindan kurum disi birisi bakar olaya hem zaten faiziyle istiyolar en fazla 200 lira daha dava masrafi koyar uzerine oda cilasi olur

13 Ekim 2017 00:12

Sendika orda bi ise yarar herhalde

esesli26ibo
Memur
13 Ekim 2017 08:30

sen bilirsin de madem öyle yapacaksın neden buraya soruyorsun? unutma devlet alacagını alır..

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
13 Ekim 2017 08:56

Devlet öyle her şeyi geri alamaz:

https://www.memurlar.net/haber/27823/idari-hatasi-nedeniyle-yapilan-odeme-geri-istenebilir-mi.html

Görevlerini tam ve doğru yapmaları gerekirdi. Konuyu yanlış bilmelerinin cezasını memur çekemez.

13 Ekim 2017 09:19

Bende tam olarak bu noktaya istinaden ödme yapmıcam hocam

arkdas
Şef
16 Ekim 2017 16:05

Bana da bu ek özel hizmet tazminatı aynı şekilde fazla ödenmekte olup, bu durumun yanlışlığını resmi dilekçe ile kuruluş müdürüne bildirmeme rağmen halen daha fazla ödeme yapılıyor. ne yapabilirim bu konuda Arkadaşlar ?

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
16 Ekim 2017 16:10

Siz üstünüze düşeni yapmışsınız. Olur da ilerde geri istenirse yaptığınız başvuruyu dayanak göstererek itiraz edersiniz.

arkdas
Şef
16 Ekim 2017 16:38

Ben Elektrik Mesl,lisesi üzerine 2yıllık işletme y.okulu mezunuyum. Teknisyen kadrosunda olduğum halde teniker tazminatı yansıtılıyor maaşıma. Bu ne kadar doğru dur anlıyamadım. yoksa 2yıllık işletme yük okulu teknik bölümmü sayılıyor ? arkadaşlar ?

YUSUF YILDIRIM, 7 yıl önce

Siz üstünüze düşeni yapmışsınız. Olur da ilerde geri istenirse yaptığınız başvuruyu dayanak göstererek itiraz edersiniz.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
16 Ekim 2017 16:51

Teknik yüksek okul sayılsa bile arazi yani ek özel hizmet tazminatı bitirilen okula göre değil kadro unvanına göre ödenir. Yapılan uygulama yanlıştır.

arkdas, 7 yıl önce

Ben Elektrik Mesl,lisesi üzerine 2yıllık işletme y.okulu mezunuyum. Teknisyen kadrosunda olduğum halde teniker tazminatı yansıtılıyor maaşıma. Bu ne kadar doğru dur anlıyamadım. yoksa 2yıllık işletme yük okulu teknik bölümmü sayılıyor ? arkadaşlar ?

arkdas
Şef
16 Ekim 2017 17:52

İşletme bölümünün teknik olup olmadığını bilmiyorum, teknikse eğer yapılan uygulama doğru olabilir :(Anılan 160 sayılı Tebliğin 3 üncü maddesinde ?Kararın 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde de belirtildiği üzere, kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere, ita amirlerinden alınacak ödeme onayı ile, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatlar ödenecek, bunlar için ayrıca yıl içinde kontrol işlemi yapılmayacaktır.)

Teknik yüksek okul sayılsa bile arazi yani ek özel hizmet tazminatı bitirilen okula göre değil kadro unvanına göre ödenir. Yapılan uygulama yanlıştır.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
17 Ekim 2017 08:47

O sadece normal özel hizmet tazminatı ve yan ödeme için geçerli. Ek özel hizmet yani arazi tazminatı için kadro unvanı geçerlidir.

2006/10344 sayılı kararnamenin ilgili kısmı şu şekilde:

"Bu ek özel hizmet tazminatının ödenmesinde ilgililerin kadroları esas alınır."

160 seri nolu tebliğin ilgili kısmı da şu şekilde:

""Bu ödeme ilgililerin kadroları esas alınarak görevin fiilen yerine getirilmesinden sonra üçer aylık dönem sonlarında yapılacaktır."

Aynı tebliğde konuyla ilgili verilen örnek de şu şekilde:

"Örnek: ?Mühendis? kariyerine sahip olmakla birlikte Teknik Hizmetler Sınıfında ?Tekniker? kadrosunda görev yapmakta olan personele, açık çalışma mahallerinde fiilen çalışması halinde, ek özel hizmet tazminatı kadro unvanı esas alınarak her gün için %2 oranında ödenecektir."

arkdas, 7 yıl önce

İşletme bölümünün teknik olup olmadığını bilmiyorum, teknikse eğer yapılan uygulama doğru olabilir :(Anılan 160 sayılı Tebliğin 3 üncü maddesinde ?Kararın 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde de belirtildiği üzere, kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere, ita amirlerinden alınacak ödeme onayı ile, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatlar ödenecek, bunlar için ayrıca yıl içinde kontrol işlemi yapılmayacaktır.)

arkdas
Şef
17 Ekim 2017 12:55

Ben de zaten EK ÖZEL HİZ Tazminatından bahsediyorum. Bizim kuruluş ( arazi taz) ile ilgili bir kuruluş değil zaten,yalnız İŞLETME bölümünün teknik olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

O sadece normal özel hizmet tazminatı ve yan ödeme için geçerli. Ek özel hizmet yani arazi tazminatı için kadro unvanı geçerlidir.

2006/10344 sayılı kararnamenin ilgili kısmı şu şekilde:

"Bu ek özel hizmet tazminatının ödenmesinde ilgililerin kadroları esas alınır."

160 seri nolu tebliğin ilgili kısmı da şu şekilde:

""Bu ödeme ilgililerin kadroları esas alınarak görevin fiilen yerine getirilmesinden sonra üçer aylık dönem sonlarında yapılacaktır."

Aynı tebliğde konuyla ilgili verilen örnek de şu şekilde:

"Örnek: ?Mühendis? kariyerine sahip olmakla birlikte Teknik Hizmetler Sınıfında ?Tekniker? kadrosunda görev yapmakta olan personele, açık çalışma mahallerinde fiilen çalışması halinde, ek özel hizmet tazminatı kadro unvanı esas alınarak her gün için %2 oranında ödenecektir."

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
17 Ekim 2017 13:52

Ben teknik personelin açık alanda çalışmaları karşılığında verilen ve memurlar arasında arazi tazminatı olarak bilinen ek özel hizmet tazminatından başka EK ÖZEL HİZMET TAZMİNATI bilmiyorum. Bu ek özel hizmet tazminatının şartı da park/bahçe/inşaat gibi açık alanlarda çalışmaktır. Yine daha önce belirttiğim gibi bu ödemenin kişinin mezuniyet düzeyiyle ilgisi yoktur. Kadro unvanına göre ödenir. İşletme bölümü teknik bir bölüm olsa bile (teknik olduğuna dair bir bilgim olmadı şimdiye kadar) işletme önlisans mezunu teknisyenler, ek özel hizmet tazminatını, teknisyenlere göre almaya devam ederler. Tekniker ek özel hizmet tazminatını almak için tekniker kadrosunda olmak gerekir.

Sanıyorum siz anlam karmaşası yaşıyorsunuz. Sorularınızı ek özel hizmet tazminatı olarak soruyorsunuz ama aslında normal özel hizmet tazminatını sormak istiyorsunuz.

Bir teknik personelin üst öğrenim zam ve tazminatlarını yani yan ödeme ve özel hizmet tazminatını alabilmesi için bitirilen üst öğrenimin teknik hizmetler sınıfında bir unvan vermesi gerekir. İşletme bölümü mezunlarına teknik hizmetler sınıfında bir unvan verilmiyor diye biliyorum. Yani tekniker değiller. Dolayısıyla da teknikerler için belirlenen özel hizmet tazminatını alamazlar.

Meslek yüksekokullarının teknik programlarından mezun olanlara "tekniker" unvanı verilmektedir:

https://www.memurlar.net/haber/11684/yuksekogrenim-mezunlarinin-aldiklari-unvanlar.html

http://www.memurlar.net/haber/11685/

arkdas, 7 yıl önce

Ben de zaten EK ÖZEL HİZ Tazminatından bahsediyorum. Bizim kuruluş ( arazi taz) ile ilgili bir kuruluş değil zaten,yalnız İŞLETME bölümünün teknik olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi