Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
08 Mayıs 2007 20:44  

Kapalı
MEB'in yaptığı başarı değerlendirme sınav soruları müfredata uygun mu?

Benim branşım Türkçe ve ben türkçe sorularının müfredata uygunluğu konusunda bir rapor hazırlayacam.

Soruları inceleme fırsatı bulan arkadaşlaraım bu konuda görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

08 Mayıs 2007 20:48

lovefever

matematikçi arkadaş uymadığını söyledi.

08 Mayıs 2007 20:54

mersin_university
Kapalı

meb'in anlayacağı bir dlden olursa görüşlerimiz daha iyi olacak. eksikliklerin ne olduğunu tespit edelim ki bundan sonra aynı yanlışları yapmasınlar.

08 Mayıs 2007 22:00

mersin_university
Kapalı

Yoksa kimse srulara bakmadı mı?

08 Mayıs 2007 22:40

mersin_university
Kapalı

güncelll

12 Mayıs 2007 20:09

talatbey

sorular tam anlamıyla bir felaket...birinci dönem yapılan tam bir fiyaskoydu...ikinci dönem yapılacak olanda belki düzelir dedik ama maalesef çok da farklı olmayan bir sınavla karşılaştık.Tamamen eski sistem soruları...

12 Mayıs 2007 20:54

klavyem3

müfredat biçki dikiş kursu gibi sorulan sorular ise oks ye yönelik.ne perhiz ne lahana

13 Mayıs 2007 00:37

öğretmenn

meb'in yaptığı hiçbişeye olumlu cevabım yok...

13 Mayıs 2007 22:09

mateach

6. sınıf matematik sorularının yeni müfredatla uzaktan yakından ilgisi yoktu. 7. sınıflarda ise 2 mayıs ta yapılan sınavda son üniteden sorular sorulmuş.

21 Mayıs 2007 20:48

Türk_Dili

Milli eğitim müdürlüklerinin bazıları, başarı değerlendirme sorularını kendisi hazırlarken, bazıları yayınevlerinden satın alıyor. Bu satın alım işlerinde de çok fazla aracı oluyor. Maalesef ki birçok yerde tanıdıklara para kazandırmak için sınav yapılıyor. (Tashihi yapılmayan soruların bile komisyonlardan geçtiğine şahit oluyoruz.)

Ben bir yayınevinin 2. dönem sorularını yazdım.

MEB ders kitaplarında hangi konular varsa tamamen o konulara göre soru yazıyorum. Son konular ağırlıklı oluyor doğal olarak.

Yalnız şu var ki, çoğu yerde başarı değerlendirme sınavı ile deneme sınavı karıştırılıyor. Biz "başarı değerlendirme sınavı"na göre soru hazırlıyoruz, bakıyoruz bazı ilçelerde o sorular "OKS" deneme sınavı olarak basılmış. Oysa biz derste işlenen konuları esas aldığımızdan sınavda bir hayli dil bilgisi sorusu oluyor. Sosyal soruları sadece inkılap tarihi sorularından ibaret oluyor.

Yani bizim "deneme sınavı" değildir diye özellikle belirttiğimiz sorular, çoğu yerde "deneme sınavı" olarak geçiyor. Bu durumda da öğretmen arkadaşlardan "OKS deneme sınavında coğrafya sorusu olmaz mı, bu kadar dil bilgisi mi olur, neden konular hep 8. sınıfı kapsıyor" gibi eleştiriler alıyoruz.

En son Ankara/Mamak'ta böyle bir sorun oldu. (Masarfları karşılayacak olan belediyeden ihaleyi alan şirket, bütün soruları farklı yerlerden satın almış, çünkü soru hazırlatacak öğretmeni yokmuş. Bir yayınevi için değerlendirme sınavı diye hazırladığım sorular, bir baktım deneme sınavı diye önüme geldi. İlçedeki öğretmenleri görevlendirseler bedeva yazacağız. Oysa bizim yazdığımız soruları para ile satın alıp tekrar bize verdiler.)

Demek istediğim, öğrencilerimiz ve biz bu sınavları çok ciddiye alıyoruz, heyecanlanıyoruz; ama yetkili makamlar için önemli olan tek şey, çocukların önüne basılı bir kitapçık bırakmak. Başka düşündükleri yok.

Toplam 9 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon