Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : sepetyusvatandaş-27
25 Haziran 2007 16:21  

laborant arkadasların yardımını bekliyorum...

arkadaslar plt degeri nedir ve düşük olması ne gibi sonuçlar yaratır.annemin plt degeri 16 çıktı tehlikeli bir durummudur.yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

25 Haziran 2007 16:33

diltu

TROMBOSİT (PLATELET) ARKADAŞIM İSTERSEN TEKRAR BİKERE DAHA BAKTIR ÇÜNKÜ EĞER PIHTILAŞMIŞSA KANI TROMBOSİT DEĞERİ DÜŞER YANLIŞTIR SONUCU.AMA EĞER PIHTI YOKSA KANAMA ZAMANI UZAR PIHTILAŞMA ZAMANI UZAR.KANAMASI KOLAY DURMAZ.

25 Haziran 2007 16:35

sivaslı58

çok teşekkür ederim diltu tehlikeli bi durum degildir demi?tedavisi nasıldır?

25 Haziran 2007 16:47

diltu

BENCE Bİ KERE DAHA BAKTIR.HASTALIĞININ ADI TROMBOSİTEPENİ İNTERNETTEN BAKABİLİRSİN AMA İLK ÖNCE BİKERE DAHA ÇALIŞILSIN.RİCA EDERİM NE DEMEK GÖREVİM GEÇMİŞOLSUN

25 Haziran 2007 23:54

sefalab

wbc düşükmü düşükse plt de düşükse gram boyama yaptır iyi bir dahiliyeci veya hamatoloji uzmanına göster kaç yaşındadır wbc düşükse kanser olabilir inşaallah değildir tıp fakültesi hastanesi yakınsa mutlaka gidin erken teşhis çok önemlidir

26 Haziran 2007 07:27

biçer

diltu'nun dediklerine katılıyorum yuzde doksan pıhtı vardır bu kadar dusuk cıkmaz eger cıkarsa hemotolojı hekımıne danıs,kanama zamanı uzar,sefalab'ın dedıgı gıbı gram boyanmaz,gıemsa boyası yapılır trombosıtlerın seklıne bakılılır ve hucrelerın,gram boyama:mıkrobılojıde kullanılır,baktırıler tanımlanır.geçmiş olsun

26 Haziran 2007 09:10

labkem

selam.cihazı ve kanı kontrol et..eğer yine düşükse biçer in dediği gibi formül boyama yapılıp trombositlerin yeterli olup olmadığına baktır

26 Haziran 2007 09:16

asya_lab

arkadasım plt 150den buyuk olması gerekıyor kesin tanı ıstıyorsan heparinli tüpe aldır bazen edtalı tuplerde etkıleşıme gırıp duşuk çıkabılıyor heparinli tüp kesin tanıyı koyuyor

26 Haziran 2007 09:21

sivaslı58

hepinize çok teşekkür ederim yardımlaşma budur işte.bugun tekrar baktıracagız sevgiler...

26 Haziran 2007 09:23

asya_lab

arkadasım kesinlikle heparinli tupe kanı aldırıp baktır ben hastalarıma oyle durumlarda heparınlı tupe alıyorum vede kaçkez duşuk olan degerin çıktığını gordum kesını heparinli tup koyuyor bendne soylemesi.......

26 Haziran 2007 11:22

sivaslı58

çok teşekür ederim asya lab bugun tekrar gittik doktora periferik yaymayla bakılacakmış sizce bu kesin sonuç veririmi?

26 Haziran 2007 20:59

labq

Kesin sonuç verir derken periferik yaymayı inceleyenin tecrübesine bağlı.Trombosit kümelerinin boyama sonucunda gözle görülmesi sağlanır.Bunu inceleyen tecrübeli hekim kararını verir.

Bide arkadaşların dediği gibi numune pıhtılı olabilir.Büyük ihtimalle de böyledir.

2. ihtimal gerçekten düşük olabilir.

bununda farklı yorumları vardır

-bazı insanların EDTA ya karşı allerjisi olabiliyor(Çokta nadir olsada )Dedikleri gibi farklı antikoagülanlı tüplerle denemek gerekir.Heparinli tüp en uygunudur.

-Trombosit sayısı enfeksiyondan dolayı düşmüş olabilir.

-Dalak diyeceğim halk dilinde anla diye.Bu organın fonksiyonları da önemlidir.

Kesin cevabı zaten periferik yayma verecektir....

Geçmiş olsun....

Toplam 11 mesaj