Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazburak363
16 Ocak 2005 22:35  

Yasaklı
DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Merhaba arkadaşlar.

Bilmem SİCİL NOTLARI konusu ile ilgilenir misiniz ?

Hani şu idarecilerin tek taraflı, subjektif değerlendirmeleri ile ( doğrusu insaflarına kalmış) belirledikleri notlar.

Şimdiye kadar HUKUK DEVLETİ İLKESİYLE hiçbir şekilde bağdaşmayacak bir tutum ile gizli-saklı tutulan, çalışanın kendi hakkındaki hükmü bilmediği raporlar.

Bu haksızlığın-hukuksuzluğun artık tarihe karışmasının zamanı, gelmedi mi? Bence geldi de geçiyor bile.

Bu konuda bazı araştırmalar yapıp,  hukukçulara danıştım. 24.04.2004 tarihi itibari ile yürürlüğe giren, 4982 sayılı ?BİLGİ EDİNME KANUNUNA? dayanarak aşağıdaki dilekçeyi hazırladım.

İlgilenen arkadaşlar, kendilerine göre düzenleyip, çalıştığı kuruma verebilir.

ESENLİKLER DİLİYORUM

SİCİL NOTLARININ ÖĞRENİLMESİ TALEBİ İÇİN

DİLEKÇE ÖRNEĞİ                 

???????????????????????..MÜDÜRLÜĞÜNE

İZMİR

????????.. Müdürlüğünde,???Sicil numarası ile???... Kadro/ Unvanıyla ??..yılından buyana görev yapmaktayım.

Bilindiği üzere 4982 sayılı ?BİLGİ EDİNME KANUNU? 09.10.2003 tarihinde,  TBMM?de kabul edilerek 24.04.2004 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Ayrıca, 23. 01.2004 tarihli 2004/12 sayılı Başbakanlık Genelgesinde de, bu kanunun amacı ve uygulamasına ilişkin hususlara açıklık getirilmiştir.

Tabi bulunduğumuz, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun  112, 113, 114. maddelerine göre düzenlenen, SİCİL RAPORLARI ve bu raporlardaki, puanlama  ve değerlendirme notları hakkında bilgi sahibi olmak, bu yasaya göre yasal bir hak olmuştur.

İlgili 4982 sayılı yasanın; 1,2,3,4,5,6,10,11. maddeleri ve bu yasaya ilişkin, 2004/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile 1.11.1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanuna istinaden,

Bu yasal hakkın gereği olarak , kurumunuzda göreve başladığım günden buyana, şahsımla ilgili düzenlenmiş bulunan,  SİCİL RAPORLARININ bir örneğinin veyahut onaylı kopyasının, tarafıma verilmesini talep ediyorum.    

Gereğinin yapılması hususunu, 

Bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla

(S:????)

????????..

??????????...

ADRES:

17 Ocak 2005 01:23

ydurmaz

Duyarlılığınız ve katkınız için teşekkürler.

Umarım diğer forumdaki arkadaşlarda , forumları okuduktan sonra bir iki cümle yazarlar.Gereksiz bir sürü yazıları okumaktansa emek sarf edenleri iki cümle ile olumlu olumsuz eleştirirler.

saygılar

17 Ocak 2005 05:45

ahmet_marif

Siciller gizlidir ve zaten olumsuz bir siciliniz varsa bunu size söylerler. Fakat hiçbir idarecinin sicilleri vereceğini sanmıyorum.

18 Ocak 2005 01:27

santiegose
Yasaklı

Bilgi edinme kanunundan bahsediyoruz sevgili arkadaşım. Eğer biz en tabi hakkımızı bile yasalara dayanarak kullanamıyorsak, vay bizim halimize.

Ancak "hak verilmez alınır " gerçeğini unutmamak lazım.

Siz talep etmeseniz, peşine düşmeseniz, mücadelesini vermeseniz,

birilerinin insafına bırakırsanız haklarınızı,  kusura bakmayın ama   daha çooooooooook beklersiniz.

O yüzden her hakkın kazanımı için;

önce bilgi-bilinç,     sonra cesaret ve yürek,     elbetteki sonuna kadar mücadele ve kararlılık gerekir.

20 Ocak 2005 11:17

zühre

Bu yaptığınızı çok takdir ettiğimi söylemek istiyorum.Keşke herkes sizin kadar hakkını aramakta duyarlı olsa.Sizin gibi  hakkını arayan, tüm duyarlı arkadaşlara selam.

21 Ocak 2005 00:24

Bilim

Bilgi Edinme Kanunu gereği sicillerin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun kararlarıda bu yöndedir.

Fakat, Ne HİKMETTİR ki MEB bunu yapmamakta diretiyor. Çünkü, isteyen memurlara ilgili bilginin verilmediği şeklinde haberler var.

Verilmemesinin bence tek nedeni: İdarenin bu sicilleri verirken NESNEL ölçülere göre değil kişsel zıtlıklara göre vermesinden ve bunun alenen ortaya çıkmasından endişelenmesinden kaynaklanmaktadır.

Bir iş HAK, ADALET, HUKUK, ... eksenlerinde yapılmış ise verilmesinde HİÇBİR SAKINCA YOKTUR.

Bu eksenlerde yapılmadığı ortaya resmi olarak çıktığında, kurumlarda ciddi anlamda hukuksal mücadeleler başlayabilir. Saygılar...

09 Nisan 2005 22:22

demoklesahmet
sevgili arkadaşlar bilgi edinme hakkı kanununa göre bu dilekçe örneginin matbu form olması gerekir bu konuda başbakanlıgın sitesinde matbu dilekçe örnegi var onu doldurun
10 Nisan 2005 01:18

kemall
Yasaklı
mem lerde bilgi edinme odaları açıldı. oraya gidin hazır formlar var.onu doldurusunuz. yalnız. normal kağıda bir dilekçe yazıyorsunuz. ben yazdım. bilgi edinme kanunu ..  ve ... maddeleri gereği sicil notlarımın tarafıma bildirlmesi diye. imzalı adresli. yalnız sana vermiyorlar kişye özel zarf içerisinde okuluna gönderiyorlar idare sana veriyor. ben ocak ayının 20 sinde aldım. fakat sırf dilekçenin müdürler vs. den dolaşıp geçmesi uzun sürüyor. siz dilekçeyi verin ne zaman özlüğe ulaşır sorun. sonra özlüğe sorun ne zaman alabilirim diye . 15 gün yasal süre var zaten . aceleniz yoksa dilekçeyi verin sonucu bekleyin.
10 Nisan 2005 12:36

izmirliteacher
sicil notlarımı bilgi edinme kanunu kapsamında istemiştim.aylar sonra çağrıldım.sicil işlerine bakan memur sicil dosyamı açarak, sicil bilgilerimi bilgisayarına çıktı almak için söylene söylene girerken, bana:

-bu sicil notlarını öğrenmen başına büyük bela açacak, göreceksin. 3. şahıslara söylersen ve birisi gelip, sicil notlarını bize söyledi, şu yılın sicil notu şu derse, bunu ihbar kabul edip kurum olarak seni mahkemeye vereceğiz, bu bilgileri eşine dahi söylemeyeceksin, gibi gereksiz, boş, fasa fiso laflar etti.ben de o ortamda  bilgi edinme kanununu çok iyi bildiğimi söylemekle yetindim.

bana mühürlü bir zarf verildi.ben bütün sicil belgelerimin birer nüshasını istemiştim, sadece yıllara göre sicil not ortalamalarını verme lütfunda bulunmuşlar.

SİCİL İŞLERİNDE GÖREVLİ MEMUR İSTEKSİZ BİR ŞEKİLDE  SÖYLENE SÖYLENE ALDIĞINIZ SİCİL NOTLARINI HAZIRLASA DA, BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU YAPTIĞINIZ İÇİN SİZİ PİŞMAN EDECEK, GÖZDAĞI VERECEK  FASA FİSO LAFLAR SÖYLESE DE  BİLGİ EDİNMEK HARİKA BİRŞEY.LÜTFEN MEDENİ CESARETİNİZİ TOPLAYIP KANUNLARIN SİZE VERDİĞİ HAKKI KULLANIN VE HAKKINIZI ARAYIN.DEMOKRASİYİ ÖZÜMSEYEMEMİŞ  BAZI DENSİZ, KENDİNİ BİLMEZ GÖREVLİLERİN LAFLARINA BAKIP DA BOŞVER DEMEYİN.UNUTMAYIN DEĞİŞİMLER DAİMA SANCILI OLUR.BU DEĞİŞİMİ HAZMEDEMEYEN GÖREVLİLER MUHAKKAK ÇIKACAKTIR.BİZ ÇALIŞANLAR OLARAK BUNLARIN ÜSTESİNDEN CESARETLE GELECEĞİZ.ONLARA DEMOKRASİNİN VE KANUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN NE DEMEK OLDUĞUNU ÖĞRETECEĞİZ.
10 Nisan 2005 12:37

izmirliteacher

Sicil notunun kötü olduğunu öğrenen öğretmen, okul müdürüne dava açacak  

Bilgi Edinme Yasası memurla amirinin arasını açtı. Sicil notunu öğrenmek için dilekçe yazan 8 yıllık öğretmen Hüseyin Akca, beklemediği bir durumla karşılaşınca hayal kırıklığına uğradı. Psikolojisinin bozulduğunu belirten Akca, okul müdürüne dava açacağını söyledi.

Memurlar, geçen seneye kadar gizli olan sicil notlarını ilk defa öğrenmeye başladı. Ancak, bu durum sicil notunun düşük olduğunu öğrenen memurlarla yöneticilerin arasını açtı. Sicil notu düşük çıkan memurun amirine bakışı ve işyerindeki çalışma temposu düşerken, bazı arkadaşlarının notlarının düşük olduğunu gören diğer memurlar da sicil notunu öğrenme yarışına girdi. Kurumların ilçe müdürlüklerinden de sicil notları öğrenilebildiği için kesin rakam bilinmezken, binlerce memurun sicil notunu öğrenmek için dilekçe verdiği belirtildi.

Sicilini öğrenmek isteyen bir memurun çalıştığı kurumun ilçe veya il müdürlüklerine dilekçe ile başvurması yeterli. 15 günde kapalı zarf içinde istediği yılların sicil notlarının memura verilmesi gerekiyor. ?Memurun namusu? gözüyle bakılan sicil notu, kademe ilerlemesi, görevde yükselme gibi durumlarda gerekli oluyor. Bir üst göreve gelmek için memurlardan ?son 5 yılda sicil notu ortalamasının 90 olması? gibi şartlar aranabiliyor. Öğretmenlikte şimdiye kadar Anadolu ve fen liselerine geçme, müdür yardımcılığı, müdürlük ve daha üst görevlere yükselmede kullanılan sicil notları, uzman ve başöğretmen kadrolarına atanmada da dikkate alınıyor. Uzman ve başöğretmen kadrolarına atamada sicil notlarının yüzde 10 etkisi bulunuyor.

Sicil notları 60?tan 75?e kadar olanlar ?orta?, 76?dan 89?a kadar olanlar ?iyi?, 90?dan 100?e kadar olanlar ?çok iyi? derece alıyor. 59 ve altında not alanlar haklarında ise soruşturma açılıyor.

Ankara?daki Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi?nde 8 yıldır metal işleri öğretmenliği yapan Hüseyin Akca sicil notu düşük gelenlerden. Okul müdürüyle hiçbir sorun yaşamadığını belirten Akca, 90?ın üstünde beklediği notunun 1999?da 62, 2000?li yıllarda 71, 72 ve 73 olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşamış. 2004?te okul müdürünün 85 puan vermesi bile Akca?yı tatmin etmemiş. Memurlara ciddi bir eksikliği yoksa genel olarak 90 ve üzerinde not verildiğini aktaran Akca, ?Ben bu notları kesinlikle hak etmiyorum, hak ediyorsam derhal öğretmenlikten istifa etmeye hazırım. Okul müdürüne de bu notların gerekçesini belgelendirmesi için dava açacağım.? diyor. Bağımsız Eğitimciler Sendikası Sosyal İşler Sekreteri olan Hüseyin Akca, sicilin düşük gelmesi nedeniyle müdür yardımcılığına müracaat edememiş. Gazi Üniversitesi?nde 2 yıldır alanında doktora eğitimi alan Akca, Milli Eğitim Bakanlığı?nda yeni metal işleri müfredatını hazırlıyor.

?Geleceğiyle oynandığını? düşünen ve ?Ağzımızla kuş tuttuk; ama bir faydası olmamış.? diyen Akca, bu şartlarda aynı okulda çalışamayacağı için tayin isteyeceğini söylüyor. Akca şunları söylüyor: ?Ben 90?ın üzerinde sicil notu beklerken 70?lerde gelmesi bütün hayallerimi yıktı. Genellikle 90?ın altında sicil notu bozuk kabul edilir. Benim bu notlarımı gören hangi yönetici hakkımda iyi düşünür? Okuldaki birçok öğretmen arkadaşımın notu böyle. Psikolojik olarak bundan çok etkilendik. Şimdi biz bu okulda nasıl çalışmaya devam edeceğiz?"

Güvercinlik EML Müdürü Remzi Özkaya ise öğretmenlere genellikle 70 ve üzerinde not verdiğini belirtiyor. ?Sadece derse girip çıkan ve öğretim etkinliğini yapan? öğretmenlere 70-80 arasında not verdiğini kaydeden Özkaya, okulda birtakım sosyal etkinliklerle eğitim faaliyetlerine katılanlara ise 80?in üstünde not verdiğini ifade ediyor.

Toplam 9 mesaj