Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ulashyani diyorsun ki
23 Temmuz 2007 23:21  

Kapalı
İhbar Süresi / İhbar Tazminatı

arkadaşlar merhabalar,13 aydır bir özel şirkette çalışmaktayım istifa etmek istiyorum ihbar sürem ne kadardır..? bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?

23 Temmuz 2007 23:23

blue-moon

vincent 1 aydır.

23 Temmuz 2007 23:26

vincent
Kapalı

allah kahretsin bende bu cevabı duymaktan korkuyordum..

23 Temmuz 2007 23:30

Speedy40

Süreli fesih

MADDE 17. - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

kaynak: http://www.calisma.gov.tr/mevzuat/4857_is_kanunu.htm

24 Temmuz 2007 11:47

ua35

dün yzmıştım ama gitmemiş speedy40 yazdıklarına ek olarak günlük 2 saat iş arama adı altında işten erken çıkman ya da geç gelmen gibi bir yasal hakkın da var....ayrıca bildirimli fesih kullanacaksın 13 aylık çalışmana mahsup tazminat alacaksın tabii ki ... ayrıca eğer derhal fesih gerektiren bir durumun söz konusu ise 3457/24 md. de derhal fesihte işgören açısından ÜSTÜNE BASA BASA YAZIYORUM "İŞGÖREN" işçi değil!!!derhal fesihi haklı kılan nedenlerde var durumun uymuyordur sanırım ama uydurmaya çalış:)

(olur da başka sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla cvplamak için burdayım)

Saygılar....

26 Temmuz 2007 18:46

ilkeb

Merhaba Vincent

Ihbar süresi şirketten şirkete ayrıca şirketin anlaştığı sendikanın sözleşmesine göre de değişir.Ancak örnek olarak ben 14 aydır çalışıyorum ihbar sürem şu anda 7 haftaymış.2 senedir çalışan arkadaşımızın da 8 hafta.

Ancak çok kurumsal olmayan çoğu işyeri 4 haftada falan bırakır.

26 Temmuz 2007 19:12

ZNK

ya yapmayın. ne 4-6 haftası. kagıt ustunde yazanı bosverin.dogru dürürst olan hic bi sirket calışmak istemeyen adamı zorla tutmaz. ama 2 haftadan once ayrılmak da calıştıgın yere haksızlık.benim calıştıgım yerde insanlar istifa dilekcesini verdikten asagı yukarı 2 hafta sonra ayrılıyorlar.

ama patronun/mudurun illa 4 hafta duracaksın derse son iki haftasını izin olarak kullanırsın.

12 aydan fazla calıstıgına gore izin hakkına sahipsindir sanırım.

27 Temmuz 2007 01:50

vincent
Kapalı

sevgili ua35 bildirimli fesih nedir birde ne tazminatı kendim istifa edince tazminat mı olur..?

istifa mı verdim 4 hafta ihbar süren var günde 2 saatin var dediler ve bunları birde 2 haftalık yıllık iznimi kullanmamamı rica ettiler..ücretini vereceğiz dediler..bende bakarız dedim.

27 Temmuz 2007 10:32

ua35

vincent

bildirimli fesih = çalışma sürene mahsup gelen bildirim önelini(süresi) kadar öncesinden benden işten ayrılıyorum diyerek akdi feshedeceğini bildirerek yapılan fesih.Yani fesih 1-bildirimsiz fesih/derhal fesih 2-bildirimli fesih...

Emin olmak için notlarıma baktımda ;"Kural olarak bildirimli fesih kullanılıdğında fesih istifa niteliği taşır ve kıdem tazmn. ödenmez "die bir yazı gördüm ama bildiğim bil.fesih kullanırsan tazminat alıncaığıidi ,kıdem tazminatı...ben bunu bir hocama sorayım kanun maddesini de tam olarak bulayım sana sonra gene yazarım ok

31 Temmuz 2007 17:21

ua35

kim dedi yaw 3457 die 4857 sapııttırmayın insanın kafasını :P

01 Ağustos 2007 01:08

vincent
Kapalı

hiç kasmaya gerek yok 4 hafta günde iki saat iş arama izni birleştirip kullanabiliyorsun buda 4 gün ediyor.

01 Ağustos 2007 11:37

ilkeb

ZNK ne 4-6 haftası demişsin ama bana 7 haftadan önce kesinlikle ayrılamazsın deniyor.. ayrıca ben şimdi gidicem dersen 7 haftalık tazminatını ödüyorsun şirkete..onlar seni çıkarınca nasıl ödüyolarsa sen de onların zrarını karşılamak zorundasın.ayrıca kurumsal hiç bir şirkette 6-7 haftadan önce yerine adam yetiştiremez.

01 Ağustos 2007 11:39

ilkeb

arkadaşlar istifa edince tazminat alınmaz bunu tek istisnası bayanların evlenmeden önce ya da evlenince 1 sene içinde işten ayrılmalarıdır

01 Ağustos 2007 14:21

ZNK

valla bizim burda boyle yani , gitmek isteyene gule gule diyorlar(ki son derece uluslararası-kurumsal bir şirket).hatta kullanılmamış izni varsa o izne karsılık gelen maaşı bile veriyorlar.

ilkeb cigim senin adına uzuldum şimdi, boyle kurumsallık adamı kanser eder be .ben senin yerinde olsam oderim ihbar tazminatını , istifamı verdigim gun ayrılırım.

01 Ağustos 2007 22:38

vincent
Kapalı

malesef öyle kolay değil..ben istifa ettim çok kibar bir şekilde 4 hafta ihbar süreniz var dediler.maaşınızı alıyorsunuz.ama yerime fellik fellik adam arıyorlar ve halen bulamadılar ve her geçen gün önüme yeni bir maaş artışıyla geliyorlar :) bunu asla kabul etmeyeceğimi bildirdim artık sustular.memur olacağım ve stresten uzak yaşayacağım gözüm yok parada hele istanbul mu aman allahım ...ama eğer şirketlerin bilgilerini yürüteceğinizden şüpheleniyorlarsa tırışka bir elemansanız,yeriniz çok rahat dolduruluyorsa anında güle güle derler..ha orada kaldığınız sürece işi doğru düzgün yapmazsınız orası sizin bence serefinize kalmış ama ben son güne kadar işimi ne iyi şekilde yaparım isterlerse hakkımı yemiş olsunlar hiç farketmez bu kendinize olan saygınızdır..

02 Ağustos 2007 01:06

ilkeb

sana hak veriyorum vince

benim de bu 7 hafta içerisinde yaptığım işleri devredeceğim ve öğreteceğim eleman gelmesini vs. bekliycem

buraya kadar iyi de o kadar yana yakıla iş arıyoruz.beni işe aldıktan sonra kim 7 hafta beklemek ister ki...

02 Ağustos 2007 09:14

pinky82

arkadaslar herkese meraba. is yogunlugum nedeniyle baya bi uzak kaldım forumdan ama neyse burdayım tekrar:) sizden bi konuda yardım istiyorum 1 haziran 2005 den beri bi ozel şirkette calışıorum ama 6 ay sigortam bazı nedenlerden dolayı yapılmadı yani sirketten kaynaklanan bi durum degil sigortalı olarak girişim 15 mart 2006 gozukuyor we ben 5 temmuz 2007 itibariyle işten cıktım. ihbar almıyorum cunku istemedigim bi pozisyonu geri cewirdim o nedenle ihbar tazm wermiyorlar ama kıdem alıcam. şimdi benim bu 6 ayım nolcak???

02 Ağustos 2007 10:10

vincent
Kapalı

nasıl yani anlamadım,

kıdem de alamazsın ihbarda alamazsın diye biliyorum sonuçta işveren seni eş değerde bir pozisyona kaydırabilir..bu hakkıdır. 6 ayı geçmiş çalışma süren o 6 ayı bi tarafa bırakırsan bile 4 hafta ihbar süren var 4 hafta çalışırsın maaşını alırsın ve ayrılırsın ne ihbarı ne kıdemi ?

02 Ağustos 2007 10:22

pinky82

yok anlatamadım yazim tekrar. simdi ben calıştıgım yerden hiç bi şlekilde sozlu we yazılı bildirim yapılmadan tamamen patronun istegi uzerine merkez ofiste esdeger bi pozisyona alındım.aslında esdeger deil cunku ben istatistikciyim herneyse işte bende werilen pozisyonu reddettim. onlarda cıkardılar.ama werilen pozisyonu reddettiğim için ihbar werilmedi ama kıdem werilecek aslında onu da wermeyebilirlermiş dogru ama bana weriyorlar. durum bu. 6 ay sigortasızdım ben de o 6 ay hesaba alınır mı acaba die merak ediorum sorun bu:)

02 Ağustos 2007 12:59

ilkeb

seni ne senbeple olursa olsun işten çıkarırsa kıdem tazminatını ödemek zorunda ayrıca sana iş bulma şansı tanımadan hemen çıkarırsa ihbar tazminatı da öder

02 Ağustos 2007 21:19

vincent
Kapalı

kardeş atmışlar seni bunun lamı cimi yok ihbarın kıdemin ödenir ama sen yok ben çalışmam dersen o zaman sana istersen güle güle derler sende bişey almadan çıkmak zorunda kalırsın.heyecan yarattın allah canını almasın dedim 1500 ytl havadan mı geliyor..sevindirik oldum..

Toplam 28 mesaj