Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : lab_30
22 Ağustos 2007 10:54  

kız çocukları için sağlık güvencesi

üniversitede okuyorum. 2008 hazıranda okulum bıtecek. acaba saglık guvencem de bıtıyor mu yoksa evlenene kadar devam eder mı? bu yasa hakkında bılgısı olan lutfen msj atsın

22 Ağustos 2007 12:11

drhozk1977
Kapalı

galiba mediko sosyalden faydalanmaktasın. okulu bitirince o hakkın da biter. aileyin sosyal güvencesi varsa okuyorsan 25 yaşına kadar, okumuyorsan 18 i bitirene kadar geçerli. üç seçeneğin var

1- yeşil kart

2- sosyal güvenceli bi iş

3- sosyal güvenceli biriyle izdivaç

22 Ağustos 2007 21:55

suprosuper

mecburi hizmete gidersen emekli sandığı emrine amade zaten...

22 Ağustos 2007 22:01

aysima79

evlene kadar devam eder.

22 Ağustos 2007 22:05

suprosuper

hayır aysima79 devam etmez okul bittiği gün biter.

22 Ağustos 2007 22:07

aysima79

hıııımmm ben yanlış biliyorum ozaman çünkü ben okulu bitirdim evli değilim devam ediyor..

23 Ağustos 2007 16:39

suprosuper

senin sosyal güvencen hangi kurumdan bilmiyorum ama mediko sosyalden yalnızca öğrenciler faydalanabilir.okulu biten birinin mediko sosyalden faydalanması mümkün değil.

27 Ağustos 2007 13:56

maniz35

aslında bu konu hakkında benim de merak ettiğim şeyler var.. Bende kendi durumumu bir anlatayım... babam öğretmen dolayısıyla emekli sandığı mensubu.. üniverisite ve dahi yük. lisans hayatım boyunca hiç üniversitenin medikosuna gitmedim.. ilçe milli eğittim sevk etti ve hastaneye öyle gittim. 25 yaşımı yeni doldurdum (82 liyim) ve bir kamu bankasında memur olarak çalışıyorum.Ancak daha yeni memur olduğum için sosyal güvencem yok.. Şimdi ben hala emekli sandığından yararlanabilirmiyim acaba

27 Ağustos 2007 16:05

xangoch

maniz35 sakın öyle bir hata yapma...

27 Ağustos 2007 20:57

maniz35

nasıl bir hata??://

27 Ağustos 2007 22:43

suprosuper

yeni memur olduğun için niye sosyal güvencen olmuyor anlamadım? memurluğa başladığın gün sosyal güvencende başlar.

28 Ağustos 2007 14:08

memur62

657 sayılı kanun ;

Aşağıdaki hallerde çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmez:

1. Evlenen çocuklar,

2. (Değişik: 21/4/2005-5335/28 md.) 25 yaşını dolduran çocuklar (25 yaşını bitirdiği halde evlenmemiş kız çocukları ile çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin verilmesine devam olunur.

3. Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfeat karşılığı çalışan çocuklar (Öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç),

4. Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar.

bunu dışında tedavi yardımı ise ....bunu dışında tedavi yardımı ise Devlet memurları ile herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanmayan eşlerinin veya bakmakla yükümlü bulundukları ana baba ve ikiden fazla dahi olsa aile yardımı ödeneğine müstehak çocuklarının hastalanmaları halinde, evlerinde veya resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ayakta veya yatarak tedavileri kurumlarınca sağlanır. der...

bu durumda kendinize ait bir sosyal güvenceniz varsa yani bir kamu kurumunda veya özel şti çalışıyorsanız babanızın sağlık güvencesinden faydalanamazsınız...siz eğer yeniişe başladıysanız babanız ocak ayında vermiş olduğu beyanamede size bakmakla yükümlü olduğunu göstermiştir ve devan ediyor olabilir..

28 Ağustos 2007 21:34

maniz35

öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler:)

suprosuper; yeni memur derken şöyleki; diğer kamu kurumlarını tam olarak bilmiyorum ama bankada önce 3 aylık bir stajyer memurluk dönemi oluyor yani asaletim tastik olmadığı için, maaşımdan emekli sandığına kesinti oluyor fakat sosyal güvenceden yararlanamıyorum (eminim bu konudan) Bu haktan yararlanılabilmesi için minumum bir tutarın kesilmesi gerektiği ve bu tutarın en az 3 ay boyunca maaşlarımızdan kesilerek karşılanabileceği söylendi.

memur62; sene başında yük. lisans öğrencisiydim ve babam öğrenci belgemi beyan ettiği için halen öyle gözüküyor olabilirim. Ben de kanunda 25 yaşındaki kız çocukları evlenene kadar diye biliyordum ama yeni bir kanun taslağı vardı o geçerli değil mi acaba? 25 yaşını dolduran ve lisans mezunu kız çocukları bakılamaz şeklinde (yani lise, orta okul, ön lisans mezunu isen devam, lisans ve üstü olduğunda hemen iş bul çalış - sanki Türkiye şartlarında iş bulmak çok kolaymış gibi, felsefe, su ürünleri, metalurji bölümü mezunu bayan arkadaşlar nasıl hemen iş bulsun??- ya da illa ki evlen diyor.

böyle biraz karışık oldu ama mazur görün artık..

29 Ağustos 2007 12:15

eren380

Kız çocukları evlenene,veya sosyal güvencesi olana kadar babasının üzerinden sağlık yardımı alabilirler.

Doğum yardımı hariç.

01 Eylül 2007 14:05

memur62

tam anlatamadım her halde :) bakın 25 yaşını dolduran çocuklar derken erkek çocuklarını kasdediyor ve 25 yaşını bitirdiği halde evlenmemiş kız çocukları ile çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak çocuk yardımı ödeneğinin verilmesine devam olunur. diyor bu şekilde süresiz olarak aile yardımına müstehak olanlardada tedavi yardımı devam eder herhangi bir şekilde başka bir sağlık güvenceniz yoksa tabi...

bunu dışında sanıyorum sizin sosyal güvenlik kurumunuz ssk olmalı çünkü emekli sandığına bağlı olarak çalışıyor olsaydınız ilk maaşı hakettiğiniz andan itibaren sağlık karneniz çıkardı....ssk nın sağlık karnesi çıkarması için sanıyorum 6 aylık bir süresi var

Toplam 14 mesaj
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, kimin Başbakan olmasını isterdiniz?

Grup Vizyon