Editörler : E.Kayı Han

yakamoz8438
Aday Memur
12 Eylül 2007 14:48

Virüs üzerinden zaman geçti evet ama bana yaptıklarınıda yaşattıklarınıda unutmadım o insanın,hala ilk günkü gibi taze aslada unutmicam.Ama şunuda bilmek lazım ben hakkımı helal ederek rabbimin rızasını yerine getirdim.Zaten bana yaptıklarının cezasını o bu dünyada yada ahirette çekmeyecekmi?Öyle yada böyle.

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 16:57

Hayır çekmeyecek, Sen razı oluyorsun çünkü hakkını veriyorsun vazgeçiyorsun, tamam geçti diyorsun.

söylermisiniz Hakkını helal etmemek günah mı? caiz olmayan birşey mi? helalleşmak diye birşey varsa eger dinimizde elbet bunun bi hikmeti olmalı demke bazen helal edilmeyebiliyor.

ama helal edilmeyen degil de helal etmeyen ayıplanıyor nedense

fmoruc
Kapalı
13 Eylül 2007 10:40

Bu konuyla ilintili bir hikaye var;

-----------------------------------------------

Kalenderiyye meşrebine mensup bir derviş, nefsiyle mücahede makamının sonuna gelir. Meşrebin usûlünce, bundan sonraki makam kalenderîlik makamıdır. Yani her türlü gösterişten, süsten arınacak kendi öz varlığından vaz geçecektir. Fakat iş yamalı bir hırka giymekten ibaret değildir. Her türlü görünür süslerden arınması gereklidir. Saç, sakal, bıyık ne varsa. Derviş usûlüne uygun hareket eder ve (saçını kazıtmak, sakal ve bıyığını da kısalttırıp düzenletmek için) soluğu berberde alır:

'Vur usturayı berber efendi' der. Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar. Derviş, aynada kendini takip etmektedir. Başının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Berber tam diğer tarafa usturayı vuracakken, yağız mı yağız bıçkın mı bıçkın bir kabadayı girer içeri. Doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmış kısmına okkalı bir tokat atarak:

'Kalk bakalım kabak! Kalk da tıraşımızı olalım.' diye kükrer. Eee dervişlik bu, sövene dilsiz vurana elsiz gerek. Kaideyi bozmaz, ses çıkarmaz, usulca kalkar yerinden derviş. Berber mahcup, fakat ses çıkaramaz, o da korkmuştur. Kabadayı koltuğa oturur. Berber tıraşa başlar; fakat küstah kabadayı tıraş esnasında da sürekli aşağılar dervişi:

'Kabak aşağı, kabak yukarı...' Nihayet tıraş biter, kabadayı dükkandan çıkar. Henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı üzerine gelir, kabadayı şaşkınlıkla yolun ortasında kalakalır. Derken iki atın ortasına denge için yerleştirilmiş, ucu sivri demir karnına saplanır. Kabadayı oracığa yığılır kalır, ölmüştür. Görenler çığlığı basar. Berber ise şaşkın, bir manzaraya bir dervişe bakar. Gayri ihtiyari sorar:

'Biraz ağır olmadı mı derviş efendi?' Derviş mahzun, düşünceli cevap verir:

'Vallahi gücenmedim ona, hakkımı da helal etmiştim; fakat gel gör ki kabağın bir sahibi var o gücenmiş olmalı.'

-------------------------------------------------------

Velhasılı biz helal etmeye ederiz de; bir de bu kabağın sahibi var.. :))

Koş Hüda-ya
Yasaklı
13 Eylül 2007 11:06

helalık dedinde.

cenaze namazaını kılıyorsun imam soruyor nasıl bilirdiniz diyorki iyi biliriz.

bu yalan çünkü namaz kılan onu tanımıyor bile.

öndan sonra hakkını helal edin deyince helal olsun diyorlar.

yav tanımıyan insan nasıl hakkını helal eder bunu da anlamıyorum.

imamda ölen kişiye merhum yani rahmetli diyor. halbuki onun rahmetli olduğunu bilemez ancak allah rahmet eylesin diye temenni eder.

hangi bir hatayı söyleyelim baştan sona hata

endofrin
Kapalı
13 Eylül 2007 11:21

bir bilene sora Koşan kardes

izah eder oralardan san hikmet

Koş Hüda-ya
Yasaklı
13 Eylül 2007 11:28

sana sorayım istersen canım.

solhanlı
Şube Müdürü
13 Eylül 2007 12:05

Ramazanınız hayırlı olsun forum sakinleri..

Sevgili arkadaşlar hak kişinin kendisinin ise onu helal edip-etmemekte de özgürdür..

hele şu gökkubbe altında yaşayan onca ebu cehiller,onca şaron dinazorları,bush oğlu bushlar,k.gürüzler varken "hak benim değil mi affetmiyorum" demesi onun en tabii hakkıdır..Unutulmamalıdır ki boynuzsuz keçinin hakkı da boynuzlu keçiden alınır...ama müminler arasındaki ufak tefek meselelerde helallik dilemek en güzeli tabi....zalimlerle de diğer tarafta görüşmek güzelliğin en güzeli

virüss
Kapalı
13 Eylül 2007 12:21

hah şöyle solhanlı kardeş işte bu kadar ya, aradıgımız özledigimiz cvp,

eyvallah

endofrin
Kapalı
13 Eylül 2007 12:33

HAK benım degilmi... demek elbette dogru bir acıdan diger acıdan ise isler daaha girifttir...

Allaha BUSHA HAKKIMI HELaL ETMIYORUM diceksek - birebir etkilenmemişken-

NE YAPTIN demezler mi bize???

hani madem RAZI degildin DEGİSTRİMEK İCİN NE GAYRETLER YAPMISSIN BİR GÖRELİM

derken

dolaylı yollarla

bazen sukut ile

oylelerinin zulmune bulastıgımız ortaya cıkarsa....

Ayrıca

"Li menil mulkul yevm....

Malikul Mulk...."

Bir kuru mantıkla kalmışız yayan

Menzile varır mı yerinde sayan

Bu dünyada ab-ı hayat tatmayan

Beklesin,ahrette kevser falan var.

virüss
Kapalı
13 Eylül 2007 12:38

yani hakkına giren degil helal etmeyen kötü. hakkını helal etmemek kötü birşey, başlık sonuçlandı sanırım.

endofrin
Kapalı
13 Eylül 2007 13:05

orda ki vurgu bence

atıl ve basit bir

İNTİKAM / ÖDEŞME hırsı ile yapılmamalı

ayaga dusurmemeli..tehdit gibi olmamalı..

didar78
Genel Müdür
13 Eylül 2007 13:05

Allah bize böyle bir hak verdiyse hakkımızı helal edip etmemekle ilgili neden tartışalım ki . verilmiş bir hak var .

endofrin
Kapalı
13 Eylül 2007 13:46

bakıs acısı bırazCIK yanlıs

her helal/ hak hos mudur desem peki??

endofrin
Kapalı
13 Eylül 2007 13:50

daha basit

acık soylim

OLAYI FUKARA TESELLİSİNE CEVİRMEEK LAZIM

virüss