Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : FoRNoX
16 Eylül 2007 17:18  

yeni kamuflajlar

son günlerde medyada kamuflajlı üniformaların kamuflaj deseni ve şeklinin değişeceğine yönelik haberler var. ancak bu konu da çalıştığımız birliğe bir emir veya yazı gelmedi. elimizde internetten bulduğumuz iki resmin dışında başka hiç bir şey yok. bilgisi olan, bu üniformaları gören veya deneme amacıyla kullanan askeri birlik var mı?

16 Eylül 2007 17:26

legolas_2002

http://img337.imageshack.us/my.php?image=imperiaflex040zf2.jpg

bu da netten bulduğum resim. belki resmi bile görmeyenler vardır.

16 Eylül 2007 20:07

enes_hayrabolu

evet var deneme amaçlı KKK de

16 Eylül 2007 20:17

onlineibo
Kapalı

2005 yılında Çıkan bir haber. bu konu ile ilgili çıkan geniş haberlerden birini burada sunuyorum.

En Şık Bizim Ordu Olsun İstedim

Arzu Kaprol, Türk Silahlı Kuvvetleri Üniformasını Yeniden Tasarladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 1985?ten beri kullanılan üniformasını değiştiriyor. TÜBİTAK?ın katkılarıyla, harekat bölgelerine uyumlu, Türkiye?ye özgü bir kamuflaj deseni geliştirildi. Tasarımlara Arzu Kaprol imza attı.

arzukaprolordu

Arzu Kaprol büyük bir sorumluluğun altına girdiğini söylüyor. ?Benim için bu üniformalar iki açıdan önemliydi. Bir fonksiyonel olmalıydı, iki diğer ülkelerin ordularıyla kıyaslandığında hepsinden estetik durmalıydı. En şık ve en fonksiyonel bizim ordumuz olsun istedim. İki amacıma da ulaştım.? Kaprol, şimdilik Kara Kuvvetleri için 14 parçalık bir koleksiyon hazırlamış. Bunun bir başlangıç olabileceğini düşünüyor: ?Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri için de üniforma yapabiliriz. Niyet var ama daha resmi bir şey yok.?

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Arzu Kaprol, İsviçreli bir kumaş firması vesilesiyle bir araya gelmişler. Detayları Kaprol gururla anlatıyor: ?Kimse pek bilmez ama ben yıllardır performans kıyafetleri ve üniforma tasarlıyorum. Sekiz yıl önce İGDAŞ?la başladım. Ardından Yurtiçi Kargo ve Çelebi Yer Hizmetleri geldi. Bunlar dolayısıyla ilişki içinde olduğum Schoeller adında İsviçreli bir kumaş firması vardı. Bu firma NASA?ya bile birtakım özel performans kumaşları geliştiriyor. Ben de vaktiyle Schoeller?de Yurtiçi Kargo ve Çelebi için özel performans gerektiren kumaş araştırmaları yapmıştım. Firma yetkilileri ile yakından tanışıyorduk. Türk Silahlı Kuvvetleri de Schoeller?e çalışınca beni onlar önermiş.?

?Peki Türk Silahlı Kuvvetleri niye Schoeller?le çalışmış?? derseniz, çünkü yaklaşık bir yıl önce yetkili mekanlar üniformaların değişmesine karar vermiş. TSK?ya özgü bir kamuflaj deseni geliştirilmesini istemişler. Meğerse Türk ordusu 1985?ten beri ABD üniformasının aynısını, aynı kamuflaj desenini giyiyormuş. Türkiye?ye özgü kamuflaj deseninin yaratılması için TÜBİTAK uzaydan yedi ayrı coğrafi bölgenin fotoğrafını çekmiş. Bu fotoğraflar Schoeller?de desen haline getirilmiş. Elde edilen desenler harekat bölgelerinde test edilmiş. Sonunda Kara Kuvvetleri birliklerinin harekat ortamına uygun renk bulunmuş.

Yeni kamuflaj deseninin kumaşı teknik özellikleri açından çok üst seviyede. Dört mevsim kullanılıyor, kışın üşütmüyor, yazın yakmıyor. Çünkü içeriğinde yüzde 85 pamuk bulunuyor. Antibakteriyel olduğu için ter kokusunu engelliyor. 30 yıkamaya kadar teknik özelliklerini koruyor. Askerleri ultraviyole ışınlarından (zararlı güneş ışınları) koruyor. Yıkandığında normal kumaşlara oranla 6-8 kat hızlı kuruyor.

6 Ülkenin Ordu Üniforması İncelendi

Kumaş üretildikten kısa süre sonra Arzu Kaprol?ün telefonu çalmış. Telefondaki ses ?Kara Kuvvetleri Komutanlığı Levazım Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı?ndan arıyorum, sizinle görüşmek istiyoruz? deyince çok şaşırmış: ?Gittim görüştük. Detaylı bir toplantı yaptım. Fransa, İtalya, Rusya, Almanya, Kanada ve ABD orduları incelenmiş, üniformaları hakkında her türlü detay elde edilmişti. Bütün bilgileri aldıktan sonra tasarım yapmaya başladım.?

Kaprol çok zor bir iş yaptığını, büyük bir sorumluluğun altına girdiğini söylüyor. Ve bir örnek veriyor: ?85?ten beri kullanılan üniformalarda Amerikan tarzı cep dediğimiz cırt cırtlı cepler varmış. Cebi açarken çıkan ses yüzünden Güneydoğu?da birçok asker vurulmuş. Düşünsenize asker pusuda, çıt bile çıkarmıyor. Sigarasını çıkarmak için cebini açıyor ve cııırrrttt! Sesi duyan düşman ateş ediyor... Tasarım yaparken o cırt sesi yüzünden vurulan askerleri düşünüp yerimden sıçradığım anlar oldu. Nefesim kesildi. Nasıl bir şeyi elimde tuttuğuma inanamadım.?

42 Farklı Bedende Üretim Yapılacak

Tasarımcı yaptığı üniformaların çok farklı koşullarda çok farklı beden tipleri tarafından kullanılacağını söylüyor. ?Kısa, uzun, şişman, zayıf, basenli, göbekli kısacası her tür fiziksel özelliğe sahip insan giyecek. Herkese olsun diye üniformalar 42 farklı bedende üretilecek.?

Yazlık ve kışlık olmak üzere ikiye ayrılan üniformalar teknik özellikleri sayesinde her türlü hava şartında kullanılabiliyor: ?Türkiye?yi bir düşünsenize. Antalya?da da askerlik yapıyorlar, Ağrı?da da. Eksi 40 da var, artı 40 da. Herkesin rahat etmesi çok önemli. Cepler, kol altı havalandırma detayları, fermuarlar, yaka kapamaları, pantolon paçaları bu mantıkla yapıldı. Çok heyecanlıydı. Ve bence gerçek tasarım buydu. Ben ürüne tam bir endüstri tasarımcısı gibi yaklaştım. Beynimin gerçek anlamda çalıştığını ve işe yaradığını ben bu gibi zamanlarda hissediyorum.?

Arzu Kaprol tasarımların üzerinde nisan ayından beri çalışıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Levazım Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı?ndan görevlendirilen bir yarbayla birlikte yol almışlar.

İlk prototipler ve tasarımlar çıktıktan sonra Genelkurmay?a sunulmuş. İlk sunulduğunda onay almış. Herkes çok şaşırmış. Çünkü genelde askeriyede ilk seferde bir şey beğenilmezmiş. Şimdi sırada ihale aşaması var. Üniformaların üretilip denenmesi ve yüksek adetlerde kullanılması gerekiyor. Bu yeni üniformaların yılda 3 milyon asker tarafından kullanılması öngörülüyor.

Asker Rahat Nişan Alabilsin Diye Düşündüm

Benim için rahat araba kullanabildiğin gömlek rahattır. Ama söz konusu olan üniforma olunca her şey değişiyor. Asker silahla rahat nişan alabiliyorsa o gömleğin kolu rahattır. Arada çok büyük bir mantalite farkı var.

Postallar Kahverengi Oldu, Fileli Yazlık Şapka Üretildi

Tasarımların kullanımı karmaşık değil. Bir kere çok pratik ve hızlı kullanılması lazım. Hayat memat meselesinden bahsediyoruz. Yakalarda mıknatıslı kapamalar var. Tık diye kapanıp, açılıyor. İçlerine giydikleri polarlar kolay giyilip çıkarılsın diye yandan fermuarlı...

Apoletlerde de bir değişim olacak. Renkleri üzerinde şu anda çalışılıyor. TSK?daki ast üst ilişkisini öğrendim. Ben yarbayla albay arasında bile ne fark olduğundan bihaber bir tasarımcıydım. Meğer arasında 10 yıl varmış.

Askerlerin en büyük şikayeti yukarı sıyrılan pantolon paçalarıydı. Soğuk giriyormuş. Şimdi pantolon botun içine giriyor ya da dışında sabitlenebiliyor. Ne kadar sürünseler, ne kadar zıplasalar da yukarı çıkmıyor.

Pantolonların beli ipli olduğu için büzülebiliyor.

Asker postallarının rengi değişti. Yeni kamuflaj renkleriyle kahverengi, daha uyumlu diye kahverengi yaptık. Şık oldu.

Yazlık ve kışlık olmak üzere iki çeşit şapka tasarlandı. Yazlık şapkanın arkası file.

TSK tarihinde iki tasarımcıyla çalıştı

Biri Coco Chanel, diğeri Arzu Kaprol

1918-1930: Tedarik imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle standart bir eğitim elbisesi modeli geliştirildi.

1930-1945: Mustafa Kemal Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri için Fransız modasının efsanevi ismi Coco Chanel?e tasarım yaptırdı. 1937?de sınıf işaret ve renkleri belirlendi.

1945-1960: İkinci Dünya Savaşı ve Türkiye?nin NATO?ya girmesinin etkileri kıyafet tasarımına da yansıdı.

1960-1985: İlk kez yazlık ve kışlık üniforma birbirinden ayrıldı.

1985-2005: ABD ordusunun üniformaları model olarak alındı ve aynen uygulandı.

Ve 2005: Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde ikinci kez bir tasarımcıya üniforma tasarlattı.

Hilmi Özkök: Emekli olmadan önce bunlardan giymek istiyorum

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Levazım Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı yeni üniformaları tanıtmak amacıyla bir kitapçık hazırladı. Kitapçığın ilk sayfasında Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök?ün eski üniformalarla ilgili görüşleri yer alıyor: ?Halen kullanılmakta olan eğitim elbisesi, ABD eğitim elbisesinin kopyasıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri?ne özgü bir patern (kamuflaj deseni) geliştirilmelidir. Eğitim elbiselerindeki yaka işaretleri çok renklidir. Hareket alanında kullanılan eğitim elbiselerinin apoletlerinin içi renksiz olmalıdır. Hareket şartlarında bu derece renkli giyinmek uygun değildir.? Özkök yeni üniformaları çok beğenmiş. Arzu Kaprol Genel Kurmay Başkanı?nın ?Emekli olmadan önce bunlar giymek istiyorum? dediğini söylüyor.

Kaynak : http://www.dexigner.com/tasarim_haberleri/3022.html

11 Ocak 2008 02:53

play65turkey

Yeni üniformayla ilgili bilgi slaytları karanette levazım maliye okulu sitesinde yayınlanmakta yaklaşık 1.5 yıldır

11 Ocak 2008 05:19

onur07

NE İNSANLAR GÖRDÜM ÜSTÜNDE ELBİSE YOK

NE ELBİSE GÖRDÜM İÇİNDE İNSAN YOK

11 Ocak 2008 13:49

mertist

yeni kamuflajlar bence berbat... inşallah sadece kkk ile sınırlı kalır. janarmaya vermezler...

11 Ocak 2008 15:17

kashna_turk

bnce de berbat.

12 Ocak 2008 12:07

Keskin_Nişancı

Yeni üniformaları ben daha önce de internet üzerinden gördüm ve araştırma fırsatı buldum bence çok kaliteli olmakla beraber,kullanışlı,profesyonelce hazırlanmış ve sadece bizim ordumuza özgü kamuflaj desenli bir eğitim elbisesi olmuş.

26 Şubat 2008 09:42

çepni 78

Yeni kamuflajları ben gördüm inceledim. gerçekteen süper KKK na yakışır. Emeği geçenlere teşekkür ederim. bekliyoruz...

26 Şubat 2008 15:27

sessiz44
Yasaklı

bu emir bize geldi yakında sizlere de ulaşır. Ama ne zaman yeni kıyafete geçileceği konusunda bir açıklama göremedim. Çünkü cd şeklinde geldi çok uzun. Bayağı değişiklikler var ve bence de berbat. Mesela en göze çarpan yönü botların kahverengi olması...! :D

27 Şubat 2008 23:43

forever_06

Bu emir cd halinde elimize ulaştığında en dikkat çeken özellik şapkalardaki kokartların yerini alan amblem bana çok anlamsız geldi. Kokartta bulunann AY ve YILDIZ yerini beğenmediğim ve bi anlam içermeyen J harfini almış. Uzmnan Jandarmalarında bu arada rütbelerinin şeklini değiştirmişler ve 1 Martta uygulamaya geçilsin demişler. Ancak değil sivil askeri malzeme satıcılarında Alay kantinlerinde bile yeni rütbelerden yok. Yeni üniforma ne zamana uygulamaya geçecek acaba bilgisi olan varmı.

28 Şubat 2008 06:17

legolas_2002

forever şu bahsettiğin cd halinde gelen emri biraz açıklarımısın? bize cd halinde tsk kıyafet yönetmeliği geldi ancak oradaki resimlerde ben J harfi göremedim???

29 Mart 2008 00:17

mbo69221088

bize verilen bilgide de bu kıyafetlerin tüm kuvvetlerde ortak olacağı yani Kara Deniz Hava ve jandarma hepsi aynı olacak...

30 Mart 2008 16:07

cikof

çok basit gözüküyor ve göze hoş gelmiyor. postallarda sivilde satılan botlara benzettim ben :D

30 Mart 2008 19:40

angaj.man

Bu yılın ikinci yarısı itibari ile yeni kamuflajların kullanılmaya başlanacağı ile ilgili çeşitli söylentiler var bu kullanım belirli pilot bölgelerdemi olucak yoksa T.S.K bütün unsurları kullanıma geçicekmi yada gerçekten sadece bir söylentimi bu olay bilgisi olan varmı acaba

05 Nisan 2008 08:29

pisikomanyak

çiçekli böcekli iğrenç bir üniforma bence su an kullandıklarımız daha asil bence

05 Nisan 2008 09:25

detailed
Yasaklı

Renkler amerikan ordusundan. Desen patetnli türk. Nano teknoloji konusunda araştırma yaparken karşılaşmıştım. Emek harcandı biliyorum.

Ama işin kötüsün Amerikan üniformalarında benzer desen ve renker mevcut. Ufak bir aramayla bulabilirsiniz.

Hele kahverengi bot resimlerini görünce şok olabilirsiniz :)

Ama bu konuda ciddi çalışma yapıldı, yapan emeği geçenlere saygılarımı sunarım.

en azından amerikalılardan kopyalamadık amerikalılar gibi tasarladık türk milleti için büyük başarı.

Birde ufak soru içinde neden kahverengi var ? kırmızı ışığın uzun mesafelere yansımayan bir dalga boyunda olmasıyla alakası varmıdır ;) optikçiler nerde.

05 Nisan 2008 10:28

orkent
Yasaklı

amerikalılar artık mavi bot kullanıyor

05 Nisan 2008 11:34

detailed
Yasaklı

yersiz ama bot meselesi vs değil detaya inerseniz bu eğitim üniforması, başka üniformalariniz de var değil mi? Hepsini konuşmuyoruz. özel kuvetlerimize verilen özel ses çıkarmayan tipleri de yeildi ona kadar tek tek yazamaycağım.

Burnumuzun dibinde kuzey ırakta kahverengi.

05 Nisan 2008 12:02

angaj.man

Bu yılın ikinci yarısı itibari ile kullanılmaya başlancakmı yeni kamuflajlar yoksa asparagasmı bu haber ????

Toplam 52 mesaj