Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : burak363
22 Eylül 2007 23:11  

Kapalı
Anaokulunda Tam Gün Eğitimde Öğretmene Sınıf İçi Yardımcı Gerekli Mi

Avrupa standartalarında okulöncesi eğitimde en fazla 10 çocuğa bir yetişkin düşmekte. hatta belirli etkinlikler içinde yardımcı öğretmen eğitime katılmakta. Ayrıca çocukların özbakım becerilerini karşılamak için de bakıcı anneleri bulunmaktadır.

Türkiyede ise bırakın bakıcı anneleri kız meslek lisesindeki 16 yaşındaki, daha ne yapacağını bilmeyen ve öğrenmek için uygulamaya-gözleme gelen genç kızların varlığını bile laf ediyorlar.

Siz çocuğunuzun gelişimi için bu en kritik döneminde, 25 çocukla tek başına 9 saat kalan bir öğretmenin ne kadar verimli olabileceği ve sağlığı için bakımının ne kadar uygun yapılabileceği konusunda neler düşünüyorsunuz?

22 Eylül 2007 23:57

ortaçgil
Kapalı

ayrıca tüm öğretmenler ve diğer tüm anne babalara soruyorum.

okulöncesi dönem çocuklarının bakıma ihtiyacı yok mu?

Eğer yoksa çocuğu neden evde tek başına bırakıp gidemiyorlar?

23 Eylül 2007 00:04

edalis

vallahi bal gibi de bakıma ihtiyaçları var çocukların.

Türkiyenin daha doğrusu okulöncesi yönetmeliğinin kabul edemediği gerçek bu...

Türk aile yapısı çocuklara özbakım becerileni öğretmede geri kalıyor. Bunu da öğretmenin üstüne yüklüyolar. sonrada anaokulu öğretmeni bakıcıdır diyolar. kısır döngü yani...

23 Eylül 2007 16:42

ortaçgil
Kapalı

okulöncesi öğretmenleri siz bişeler yazın bari..Yanlış mı düşünüyorum?

24 Eylül 2007 23:34

ekim74

ben okulöncesi eğitimi öğretmeniyim şu geçen iki hafta içinde hayatımın hatasını yaptığımı düşündüğüm anlar çok oldu keşke başka bir branş seçseydim diye geçirdim içimden hep.hep yalnızsınız.sadece çocuklarla birlikte tuvalet derler su derler ağlarlar bu arada sınıfı temizlemek zorunda kalırsınız teneffüs yok nefes alamazsınız ve verimli olmanız beklenir ayrıca birde kaynaştırma öğrencisi var masanın altından çıkmaz bir çoğu elini bile yıkamayı bilmiyor yardımcı gereklimi siz karar verin artık

25 Eylül 2007 12:34

anemnez

ilköğretim okulunda öğretmenim okulumda özel eğitim sınıfı ve ana sınıfı var her ikisi içinde ayrı ayrı bakıcı anne tutuldu ve maaşları veliler tarafından her ay belli bi miktar toplanarak karşılanıyor veren oluyor vermeyen ...üstelik okulum ikili öğretimde yani toplamında 4,5 saat ve ana sınıfı olduğu için 5-6 yaş grubu çocuklar hizmet alanımızda ancak bu şartlarda bile bakıcı annesiz öğretmeni 10-20 çocukla bi sınıfa bırakıp bi bardak çaya bile hasret bırakmak akıl ve vicdan işi değil....

27 Eylül 2007 21:09

öğretmen8181

bence bakıcı okul öncesi sınıflarında çok gerekli..çocukların özbakım ihtiyaçları sınıfın temizliği gibi konularla öğretmen boş yere zaman kaybı yaşıyor..bu sorumluluk öğretmenin üstünden kalkmalı..hatta müzik yada drama gibi etkinliklere bu konuda branj öğretmenleri katılmalı..

bir bardak çay içecek zamanımız zaen yok..ama nefes alacak zaman bile bırakmıyorlar bize ..ders saatlerimiz 50 dk ancak diğer öğretmenlerle aynı ek dersi alıyoruz...

28 Eylül 2007 22:31

ortaçgil
Kapalı

Velilerden ses çıkmıyor. sanırım ilgilenmiyorlar bile.. onların tuzu kuru tabi. nası olsa çocuğu bırakıyorum ya akşama kadar 80- 100 ytl hiç bişe...

Öğretmen eğitsin canım. çocuğun ihtiyacı var eğitime. hatta "hocam bu davranışı napcaz biz ya???" vb. öğretmen anlatsın veliye.. Akşama kadar 25 çocuğa sesini duyurabilmek için bağırmaktan sesi kısılmış bir halde olan öğretmen veliyle konuşurken çocuklar çarpışsın kafaları morarsın şisin vb. vukuatlarrrr... Bir yandan veli devam eder sormaya: Hocam bırakın onu da benim çocuğum yine terlemiş atletini değişmemişsiniZ, çişini kaçırmış yine hatırlatmadınız mı? YEMEĞİNİ YEDİ Mİİİİ???

sonra müdür belirir hoca hanım bu çocukların hali ne ? sen de pek bi dayanıksızsın canım istifa et o zaman!!!

Daha ne deyim?

28 Eylül 2007 22:48

edalis

Bir gün eğitim saatimin 15.10 da bittiği halde yine saat 17. de çocukların başındaydım. iki çocuk hızla kapıdan içeriye girmeye kalkınca birden çarpışıp kafalarını vurdular. olay gözümün önünde ve saniyelik ve önemsiz-sıkıntısız bir durumdu.

Ama veli bir geldi, artık daralmış bir halde bana patladı. "Ben size çocuğumu emanet ediyorum hocam yeter artık bu kaçıncı kızarıklık? benim çocuğumla ilgilenmiyorsunuz, onlara sahip çıkmıyorsunuz, vurmalara engel olmuyorsunuz....! vb."

kadın işten çıkana kadar çocuğuna (eğitim saatim bittiği için) bakıcılık yaptırdığı yetmiyormuş gibi bir de azarlıyor yaaaa...

o kadar çok şey var ki bu olaya yazacak yorumum ama kelimeler kifayetsiz...

30 Eylül 2007 11:50

historianlady
Kapalı

Okul öncesi eğitimde çocuğu olan bir anne olarak kesinlikle yardımcı gerekli ve elimizden geleni veliler olarak yapmalıyız.Burada yazan arkadaşlara da kolaylıklar diliyorum.Bir de işinizin çok keyifli olduğunu söylemeden geçemiyeceğim.

30 Eylül 2007 11:51

yawyaw

http://www.gazeteport.com.tr/YAZARARANIYOR/NEWS/GP_079745

arkadaşlar ben öğretmen adayıyım ve bir yarışmada yazıyorum.elemelrden geçmek için bana yorum ve yazıma puan veririseniz bana çok yardımlarınız dokunacak..

http://www.gazeteport.com.tr/YAZARARANIYOR/NEWS/GP_079745

en alta sizin oyunuz yazan yerden oy veriyorsunuz ilgilenenler için şimdiden tesekkurler..

30 Eylül 2007 19:29

ortaçgil
Kapalı

Sayın yawyaw

ne alaka ben anlayamadım da özür dileyerek soruyorum?

30 Eylül 2007 19:47

kesirik

yawyaw sanırım yaptığı iş beğenilmiş olsun diye bizden destek istiyor. buraya yazmasıda bir gayrettir bence hakediyor da sizin konuyu dağıttı gibi..

bu arada bizim okulda iki dönem anasınıfı var her sınıf için bir bayan var. birde stajyer kızlar olsa çok iyi olacak ama bu yıl olmayacak.

30 Eylül 2007 20:12

ortaçgil
Kapalı

Sayın kesirik

Anasınıfında iki grup için de aynı bayan mı geliyor? peki bunların sigortası var mı ve ücretleri nasıl karşılanıyor? merak ediyoruz belki bir çıkış yolu varrdır.

Anasınıflarında bile yardımcı varken, tam gün anaokullarında olmaması ne tuhaf ve ne acı bir gözden kaçırma olayı. Bu durum kişiye özel muameleden mi kaynaklanıyor acaba?

Ve ben velilerin bu konudaki görüşlerini çok merak ediyorum.

Yardımcı abla olduğundan sınıftaki eğitimin düştüğü oldu mu aranızda?

30 Eylül 2007 20:20

congrati

bağımsız anaokullarında tam gün ve yarım gün eğitim yapılan sınıflar okul çalışanlarının ve müdürün ortak kararıyla bazen de imkanlar dahilinde taleplere göre belirlenir. aslında ben 4 yaş tam gün öğretmeniyim. ancak inanın ki çalışmayan annelerin çocuklarına acıyorum. öğleden sonra uyku ve ikindi kahvaltısıyla geçiyor ve güne gitmek isteyen veliler çocuklarını resmen başlarından atıyorlar. bizler 25 öğrenciyle bir bardak çay bile içmeden hatta tuvalete bile gidemeden 9-17 arası çocuklarınıza bakım ay çok pardon eğitim vermek zorundayız. işimizi seviyoruz, çocuklarınızı da ama sonra bize diyorsunuz ki neden çocuğumun altı ıslak geldi, neden efendim yemeğini yemedi. çünkü ben birinizin evladının suyunu verirken, diğerinizin ki tuvalet istiyor. biri anne diye ağlarken diğeri kucak istiyor. biri uykudan altını ıslatarak uyanıyor, diğeri uyanınca ağlamaya başlıyor. biri uyumam emzik isterim diyor öteki onun konuşmasından uyanıp kucağımıza atlıyor. dile kolay 25 yavru. kıyamadan hepsine yetmeye çaışıyorsunuz ama olmuyor sayın anne babalar. malesef çok üzülsek de bazen yetişemiyoruz. işte okul aile birliğinde toplanan paralar tamamen okul velilerinin çoğunluk kararıyla okullara yardımcı personel almaya, ya da okulun belirli ihtiyaçlarını karşılamaya harcanıyor. ayrıca nasıl ilkokullarda zil çaldığında okulda bir tek öğretmen kalmıyorsa, mesai saatleri bittiğinde izin verin biz de evlerimize gidelim. artık şu bakım evi takıntılarından kurtulun ve bizlerin de eğitimci olduğunu lütfen kabul edin. zil çalmıyor diye bizler siz gelene kadar okulda kalmak zorunda kalıyoruz. üstelik 4 yaş grubu öğrencileri tam ve yarım olsa da aynı programı ve planı uygular. tam gün gidenler daha çok şey öğrenmezler. öğretmenler zümre toplantısında aynı programı belirler ve uygular. 4 yaş grubu dediğimiz çocuklar 36-48 aylık. hatta bazıları aralık doğumlu 33-34 aylık geliyorlar. yazıktır günahtır. öğleden sonra evde kalma imkanı varsa lütfen izin verin evinde ailesiyle vakit geçirsin. okulda uyuyacağına evinde uyusun. bir bütün gün okullarda sürüneceklerine sabahtan eğitim alıp evlerinde anneleriyle vakit geçirmeleri sosyal ve duygusal gelişimlerine destek olacaktır. ilköğretimde okuldan çıkınca nasıl evine geldiğinde bakacak biri bulunmak zorundaysa lütfen anaokullarını da artık eğitim kurumu olarak görelim ve yarım gün sonrasında çalışan anne babalar çocuklarına nasıl baktıracaklar fiyaskosundan uzaklaşalım. bizim işimiz özbakım yapmak değil, yapmayı öğretmektir. öyle olsa yuva denirdi. ama adı üstünde işte ana"okulu"...

30 Eylül 2007 20:37

ortaçgil
Kapalı

Kesinlikle haklısınız congrati hocam

Ben de anaokullarındaki eğitimin tam gün olmasında pek anlam bulamıyorum. Eğer anne baba çalışıyor diye yapılıyorsa devlet bunu niye öğretmenlerine yaptırıyor?

Özel kreşlere versinler akşam 9lara kadar hizmet veriyor bazıları.

Ama biz devletin öğretmenleriyiz. Sayın DEVLETİMİZ size sesleniyoruz! Eğer tam gün krizine devam edecekseniz bir bakıcı verin "öğretmenlerinize", yoksa yarım gün yapın zorunlu yarım gün olsun sabah-öğle. o zaman hem daha çok çocuğa eğitim hizmeti vermiş oluruz öyle değil mi???

30 Eylül 2007 22:25

ozgur2329

tüm okulöncesi eğitim alanlarına bakıcı istiyoruz.

bu yıllardır bir sorun yok sigortası,yok parası müdürlerin de işine gelmiyor aidatları oraya harcamak olan öğretmene olsun nasılsa kapı kapalı. Benim müdürüm açık ve net olarak velilerden müşteri diye bahsediyor. Buyıl hedefi 30 öğrenciymiş hala kayıt geliyor. Bakıcı abla diyoruz ses yok. Allahım diğer öğretmenler sigara odalarında, öğretmenler odalarında oturup bir de bize asosyal muamelesi yapınca insan kendini dağlara vurmak istiyor.

01 Ekim 2007 22:54

ekim74

bu gün bizim müdür velilerden verdikleri aidat dışında para toplayarak anasınıfına bakıcı tutulması için görüşme yaptı onlara okul aidatından ödenirse resmileşir ve sigorta yapmam gerekir o yüzden siz ayrıca tutacaksınız dediarkasınada ekledi tutulan kişi ayrıca 2 müd yrd odası bir müdür odası bir öğretmenler odası ve birde rehberlik odasınıda temizleyecek yalnız dedi siz veli olsanız kabul edermisini böyle bir şeyi

04 Ekim 2007 16:40

jansetyy

tam gun egıtım yapan sınıfta ogretmenım 4 yas grubu bır bakıcı kadınımız var ıkı sınafa bakıyor,ayrıca 7.30 -- 17.30 calısıp,bır bucuk saat ıznımız varr,,daha neler neler cok pısmanım cok pısmanımm,,ogle yemegını 90 dakıkadan alıp fazla calıstırıyorlar,,koyun gıbı gelıp gıdıyoruzzz,,

15 Ekim 2007 21:40

sezgin06

merhaba arkadaşlar

benim duyu eğitimiyle ilgili metaryal yapmam gerekiyor ama cok basit düzeyde birsey olmaması gerekiyor.teferruatlı olmalı.5 duyu organına hitap edebilmeli.ne yapabilirim?yardımcı olursanız cok sevinirim.

tesekkür ediyorum şimdiden...

16 Ekim 2007 18:49

pat_hem

ben de anaokulunda tam gün sınıfında çalışıyorum.5 sınıf için bir yardımcı var. Tam gün de olsa yarım günde olsa okul öncesi öğretmenlerine yardımcı olması kesinlikle şart ama hiç kimse( veli,idareci vs.) bunun bilincinde değil. Çünkü okul öncesi öğretmeni bakıcı olarak algılanıyor,ikinci bir bakıcının olmasına gerek yok diye düşünülüyor.Okul öncesi öğretmenlerinin yaşamsal ihtiyaçları da yok bu nedenle kesintisiz ara vermeden sabahtan akşama kadar çalışmaya devam,Akşam çıkışta da velilerle uğraş...En zor olanı da bu..

Toplam 33 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?