Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
27 Eylül 2007 09:54  

Sınıflarda Disiplin Nasıl Sağlanır

arkadaşlar bulunduğum okulda büyük bir disiplin sorunu var ne yazık ki!öğretmenlerimizde dayak. hakaret, bağırma gibi yöntemlerle bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar.ama gördüğüm kadarıyla bunlar geçici ve çocuk psikolojisi açısından sakıncalı durumlar.bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.branşım türkçe.yazık bu çocuklara...

27 Eylül 2007 13:28

snf_öğrt

valla hocam benimde sorunum aynı,ücretliyim 5.sınıfları verdiler.daha önceki öğretmen dayak atıyomuş,bunu yapmak istemiyoum ama sııfta ders işlemek çok zor.hep bir ağızdan konuşuyolar,birbirlerine lf yetiştiriyolar.ne yaptıysam olmadı :(

27 Eylül 2007 14:42

kumludere
Yasaklı

Okullardaki disiplin sorununun nedenlerinden birincisi çocukların aileleridir.

Aile çocuğuna karşı ilgisizse o öğrenciler kurallara uyamıyor.

Çocuktan önce aileyi eğitmek gerekir ama artık iş işten geçmiştir.Onları eğitmek imkansız gibi birşeydir.Ağaç yaşken eğilir.

Benim gözlemlediğim yaramaz öğrencilerin ailelerinde belli bir düzen disiplin ve hatta temizlik bile yok.

Birde cahil veliler olunca ve bakanınmızın ulu orta heryerde öğretmeni eleştirip yerlere gömmesini dinleyen cahil veli ve onun çocuğu okulda disiplini bozan ve çevresini rahatsız eden arkadaşlarına zarar veren tehlikeli bir öğrenci haline gelmektedir.

28 Eylül 2007 09:38

*uzra*

arkadaşlar allah sabır ve kolaylık versin hepimize.ancak bunun bir çözümü olmalı..çünkü bu çocuklar aptal değiller gayet zekiler.lütfen boş vermeyelim.çünkü onlar bizim geleceğimiz.onları bu durumda görmek beni çok üzüyor...

28 Eylül 2007 17:36

Çınar473

kalabalık mevcutlu sınıflarda, velilerin bilinçsiz olduğu bir okulda disiplin sağlanması çok uzun bir süreçte başarılacak bir durum.

ancak çözüm hiçbir şartta ilkel yöntemler olmamalı..

28 Eylül 2007 17:44

cimceme

durumun bu hale gelmesi sistemin, öğretmeni aciz ve etkisiz bırakmasından başka bi nedenden olmuyor..

çocuğu dövmeye kimsenin içi elvermiyor..

notla korkutsan..önünde sonunda çocuk sınıfı geçtiğini görüyor korkmuyor..

disiplin cezası desen Hak getire...

hiçbir dayanağımız yok..

çocuklarla arkadaş olsan tepene biniyor..

sert olsan dersten soğuyor..

arada derede öğretmen, hem derse adapte olmaya çalışıyor, hem disiplinle uğraşıyor..

ama şu var ki ben yine de iyi yaklaşımdan yanayım..en azından hayatlarında kötü bir iz bırakmamak için..

ve gerçekten diğer duuruma göre daha verimli olduğuna da inanıyorum..

tatlı sert derler ya öyle..ne tadını fazla kaçırmalı ne sertliğe fazla dokunmalı..

28 Eylül 2007 22:57

*uzra*

bugün bir yöntem buldum şimdilik etkili oldu ancak uzun vadede nasıl olur henüz bilmiyorum.en azından sınıfta gürültü olmuyor.çocuklara konuşanlara eksi vereceğimi 3 eksiyi dolduranların velisiyle görüşeceğimi ve disipline vereceğimi söyledim.ve bunu da yine öğrencilerden öğrendim işe yarıyormuş..bakalım görcez.yakın zamanda velilerle de görüşmeyi düşünüyorum.biilgilerinize...

29 Eylül 2007 00:06

egelim2

küt pat çat canım! :)

şaka bi tarafa sınıfa göre yöntem belirlemek gerekiyor.çok kötü sınıflarda mesafeli yaklaşmak gerekiyor öğrenciye.tabi en güzel disiplin branşınızda bilgi hakimiyetiyle oluyor.ben ilk iki yılımı hatırlıyorum da açıkçası bilgi olarak alanıma tam olarak hakim olmadığımdan disiplin açısından zorlanıyordum.

29 Eylül 2007 04:23

yeter ama

hocam valla bence önce tecrübe gerekiyor.ailelerde eğitim almamış çocuklarla sınıfta disiplin sağlamak oldukça zor.gerekliliğini istediğiniz kadar anlatın çocuklar çok zor anlıyorlar sizi.zaman sabır ve uygulayacağınız yöntemde istikrar.pat çat olmuyor.eğitim veriyoruz ilk önce bağdaşmaz bizlere hiiçç yakışmaz

29 Eylül 2007 15:59

snf_öğrt

sınıfım 22 kişi ve ailelerin büyük çoğunluğu batman ve bitlisden gelmiş.Bende eksi verme yöntemini uyguluyorum,haftada en çok eksisi olana sınıfça ceza verceğimizi,en az eksisi olana hediye vereceğimi söyledim.cuma günü ilk eksileri vermeye başladım ve listeyide onlara gösterdim.ilk hediyeyi salı günü vermeyi planlıyorum,yöntemin işlediği fark etmeleri için.bakalım ne olacak...

30 Eylül 2007 00:01

mavi-öğretmenn

genç arkadaşlarım...sınıfa hakimiyet bir duruştur...sınıfa girdiğiniz anda çocukların üzerinde bıraktığınız etki ,ne yapmaları gerektiği,sınıfta nasıl ders dinleneceği,sınıfı nasıl terketmeleri gerektiği bir kural dahilinde olmalıdır.... ben öğretmen olarak bunda başarı sağlarsam dersimi de dinletirim... bu arada öğretmenin korkulacak bir nesne değil de sevilecek bir birey olduğunun sezilmesi,öğrencinin küçük başarılarının takdir edilmesiyle öğrencinin derse katılımının sağlanması,elde edebildiğimiz başarılı sonuçların kaybedilmemeye çalışılması sınıf içi verimi arttırrır... hiç bir başarı hemen gelmemiştir... ama küçük adımlar büyük sonuçların temelini teşkil eder...bence yapılması gereken yapılmalıdır...hem öğretmen açısından...hem öğrenci açısından...ben okulda başarı için uğraşıyorsam,çocuk da kendi başarısı için uğraşacaktır... yapması gereken neyse de ya evinde ,yapmıyorsa teneffüsler dahil boşluklarda gerekeni yerine getircektir ki okulun birey açısından tuttuğu bir yol olduğunu hissedecek,okul çocuğa değil çocuk okula teslim olaCAKTIR....derim... BU ARADA SAKIN HA DAYAK ÇÖZÜM DEĞİLDİR...DÖVEN ÖĞRETMEN BAŞKA YOLLARLA EĞİTİM GEREKLİLİĞİNİ ÖĞRENMELİDİR...ÇOCUK AYAĞA KALKACAKSA BEN O ÇOCUĞA İCAPEDERSE OKUL PAYDOSUNA KADAR BUNU ÖĞRETİRİM... KİM NE DERSE DESİN...

30 Eylül 2007 00:31

kesirik

sürekli ve etkin ders işlenirse öğrenci yaramazlık yapamaz. ama bir şart daha var konuya tam hakimiyet. maalesef öğretmen etkisiz olursa öğrenci bunu kullanır.

30 Eylül 2007 01:21

melicyesil

Ek 10 doldurtun. Ve yönetmelikte ki haklarını belirtin.Hepsinden etkili olduğunu göreceksiniz.

30 Eylül 2007 03:50

mhmtdmr

1. kademede bu kadar fazla problem olmaması lazım aslında... sonuçta bir sınıfınız var. çocukları ve ailelerini tanıma olanağınız mevcut. biraz daha öğrenci ve aileleriyle diyaloğu arttırırsanız problemi kolayca halledebilirsiniz aslında. bu imkanınız da yok değildir sanırsam. en kolay ve kestirme yol budur. bizler gibi 13 sınıfa girip 800 öğrenciyle muhatap olsanız bilmem ne yapacaksınız...

30 Eylül 2007 08:34

SayMüd
Yasaklı

Cumhuriyet öncesindeki mahalle mektepleri ve büyük yerlerde olan rüştiye veya medreselerde hocaların elinde uzun sopa ve kırbaçlar ile falaka düzenekleri vardı. Sarıklının öfkelenme ve gazabı, "höstt" demesi meseleyi çözerdi. Şimdikiler kibar!

30 Eylül 2007 11:12

trakoonia
Yasaklı

PERSONA NON GRATA !..

30 Eylül 2007 11:32

burcinela

disiplin sorunlarının en önemli kaynağı sınıf içi performans zayıflığıdır. eğer öğrenci derste konu dışında başka şey ile ilgileniyorsa zaten doğal olarak sorunlar ortaya çıkar. öncelikle yapmamız gereken dersi konuyu bütün öğrencilere uygun bir teknikte anlatmak eğer bu sorun sadece belirli öğrencilerde varsa onlara ek sorumluluklar vermek gerekir. ben fen bilgi öğretmeniyim ve 14 sınıfım var 6 7 8. bunların hepsiyle başa çıkmak zor. her sınıfta mutlaka var sivriler. ama bu şekilde sorumluluk vererek onlarında üstesinden gelmeye çalışıyorum. eğer bununla da baş edemezsem dışarı atıyorum. ben çözümü bunda buldum tavsiye ederim. hiç güzel dille anlatmıyorum yapma etme diye. öyle yapınca iyi niyetini bile kullanıyorlar...

30 Eylül 2007 12:00

trakoonia
Yasaklı

Burcinela öğretmenime;

Öğrenciyi dışarıya atarak çözüm üretmişsiniz ama bu çözümünüz başınızı fazlasıyla derde sokabiir.

1)Öğrenciyi dışarı attınız ama yoklama fişinde var gösterdiniz.(Mecburen)

2)Öğrenci kapı dibinden uzaklaştı ve bi şekilde başı belaya girdi.(Kavga etti,diğer sınıfların kapısını açtı kaçtı,boş sınıflara girip hırsızlık yaptı..falan filan..)

3)Yoklama fişinde var olan öğrencinin dışarıda ne işi var diye soruşturma geçirseniz;"kızdım attım" diyemeyeceğinize göre ..

Daha da kötüsü öğrenci okuldan dışarı çıksa ve kaza geçirse ..Hiç bir geçerli savunma da bulamazsınız..

4)Öğrenciyi dışarı attınız ve üstelik yoklama fişine de yok yazdınız.(Aklınızdan bile geçirmeyin.Girdiğiniz son ders olabilir)

..Uzatmadan;öğrencileri sınıftan dışarı asla çıkarmayın!İdareden yazılı izin kağıdı olmadan hiç bir öğrenciyi sınıftan dışarı salmayın.Hatta 6,7,8'leri WC'ye bile salmayın..(Kızlara özel durum(regl)larından dolayı anlayış göstemelisiniz..)

30 Eylül 2007 12:15

trakoonia
Yasaklı

Ek olarak;Bir gerçek olay anlatayım da..genç arkadaşların kulağına piercing olsun..

..Lise'de..Dersaneye yetişmek için son dersten 5 dakika önce çıkmak için yalvaran öğrenciye öğretmen izin verir.İyi niyetliyiz ya..

Kahretsin işte!Olacağa bak..Daha kapı dibinde araba çarpar öğrenciye.Diz altından bacak kırılır.

Ve soruşturma süreci..;veli anında şikayetçi oldu."Benim çocuğum sınıfta olması gerekirken ne işi var dışarda.Eğer sınıfta olsa idi kaza geçirmeyecekti"diye..

Araya hatırlı birileri girdi de arkadaşımız zor kurtuldu..

..

Hristiyanlar şöyle der;cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir..

Selam ile..

30 Eylül 2007 12:42

kuyu_cadısı
Kapalı

ARKADASLAR LİSELERDEKİ DİSİPLİN SORUNUNDAN BAHSETSENİZ..

ilköğretımde olan disiplin sorununun kat kat fazlası var...

30 Eylül 2007 16:09

W. Faulkner

Gerçekçi olmak gerekir. Eğitim şartları olarak Avrupa ülkelerinin çok çok altında olan ülkemiz, iş yönetmelik ve kanunlara gelince bütün Avrupa'yı geride bırakabilecek çağdaşlığa ulaşabiliyor. Şimdi bu insan yapısına bu dirhem dirhem nezaket kokan disiplin(sizlik) anlayışını getirirseniz zavallı öğretmenleri bunalıma sokar ve vicdan azabı çektirirsiniz.

Belirtilen yöntemlerin pek bir işe yaramadığını gören meslektaşım, o hep eleştirdiği ve "ilkel" diye nitelendirdiği yöntemlere başvurur. Bunları yaparken de kendi kendine kızar, kötü ve beceriksiz bir öğretmen olduğunu düşünmeye başlar. Zamanla her şeyi kabullenmeye ve hayatın yazılı kurallardan değil, somut gerçeklerden ibaret olduğunu anlar ve olaylara bildiği şekilde yaklaşır. Biz buna tecrübe ya da kemale erme diyoruz.

Toplam 89 mesaj