Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : lab_30
02 Ekim 2007 22:09  

İğne içilebilr mi?

Sayın Doktorlar;

Çocuğun hastalığında doktor bey iğne verdi. İğneyi vurdurmayıp içebileceğini belirtti. Eczane de iğne içilir mi? tarzında sorgulama oldu. İşin aslı içirdik de. Ancak yine içirmemiz gerekiyor. Büyük tereddüte düşüyoruz. Kullanım şeklinde içilebilir ibaresi olmamamsı da bu tereddütümüzü artırıyor. İğnenin adı " PREDNOL-L" 40 MG.

Yardımcı olursanız sevinirim.

02 Ekim 2007 22:28

_aybige
Kapalı

paranteral formda hazırlanmış bir ilacın içilmesi doğru olmayabilir,steroidlerin oral formlarıda var,çocuğunuz kaç yaşında ve bu ilaç neden verildi,daha ayrıntılı yazarsanız size yardımcı olabilirim.

02 Ekim 2007 22:38

mani@c
Kapalı

İçilemez. Ağız yoluyla mide koruyucu ilaç ile birlikte tablet formunda alsın.

02 Ekim 2007 22:42

mani@c
Kapalı

Bu arada çocuk ne için tedavi alıyor? Yaşı kaç? Eğer çok küçük değilse ağız yoluyla tablet yutabiliyorsa günde 2.5 tablet alması gerekecek ve zamanla da doz azaltılarak kesilir.

Eğer çocuğunuz küçük ise kalçadan iğne şeklinde yaptırın. İçirtmeyin.

02 Ekim 2007 22:44

ozgur1

Cevapladığınız için teşekkür aderim.

Çocuk 6 yaşını yeni geçti. 28 kğ ağırlığında. Önceki kullanımda faranjit + Laranjit teşhisi vardı. Bu hasatlığında ise hafif öksürük. Sanırım yine laranjitte olabilir.

03 Ekim 2007 00:31

**Buse**

ben bu iğneyi vurdurmuştum.sesin kısık diye.aradan zaman geçti kolumda bi uyuşma oldu dirsegime kadar ilerledi,sanki şiş gibi.bi dr bana iğneden dedi,diğeri yok degil dedi sizce iğneden mi?

03 Ekim 2007 00:38

pharmaciest67

valla bizim eczaneye geldi bööle bi çocuk doktoru reçetesi..

içirilebiliyormuş ben de şaştım açıkcası

03 Ekim 2007 10:10

xbasakx
Kapalı

inanın bu bölüme girdiğimden beri böyle topik görmedim. arkadaşımıza yardımcı olan tüm hekimlerimize kendi adıma teşekkür ederim. ilgilenmeniz çok güzel. zira bende soru sordum bir ara bir kaç ters tepki aldım, sonrada sormamaya başladım. aybike hanım özellikle siz. çok yardım seversiniz. inanın insanların gerçekten bu bilgilere ihtiyaçları olmasa sormaz, vaktinizi almazlar. yanıtlamanız büyük incelik. kendi adıma çok teşekkür ederim.

03 Ekim 2007 10:30

mani@c
Kapalı

Dün içilebilir dendikten sonra tekrar baktım,içilebildiğine dair bir yazı bulamadım.

IM/IV kullanım için yapılan bir ilacın nasıl ağız yoluyla alınıp mide asiditesine dayanıp,metabolize işlemlerinden sonra vücutta etkisini göstereceğini bilemiyorum.

Pediatrist arkadaşlar varsa lütfen cevaplasınlar, ben de merak ettim.

Ya da içilebilir diyen arkadaş bunu neye dayanarak yazdığını söyleyebilir mi?

Üretici firmanın ayrıntılı prospektüsüne baktım, yabancı ve yerli literatüre baktım. Bunla ilgili herhangi bir yazı yok.

03 Ekim 2007 10:37

mani@c
Kapalı

Bir de içilebilir bile olsa 6 yaşını geçmiş bir çocuğa doktorunun daha garanti olan ,klinik çalışmaları yapılmış, kesin verileri olan tablet verme yerine ağızdan ampul vermesini hiç anlamadım?

Gerçekten tıbbi olarak da merak ettim. Bununla ilgili karşılaştırmalı bir yazı varsa birileri buraya koyabilir mi?

03 Ekim 2007 11:10

Stocholm

The role of nebulised budesonide in the treatment of exacerbations of COPD

Gunen et al. Eur Respir J.2007; 29: 660-667

Belki burada cevabini bulabilirsiniz. Ben ulasamiyorum.

03 Ekim 2007 17:05

mani@c
Kapalı

Bu nebul ile steroid kullanımını anlatan bir makale. Ampulun oral yolla kullanımını değil. Zaten aklım,mantığım da almıyor.

04 Ekim 2007 12:09

mani@c
Kapalı

pharmaciest 67 merak ettim nereden duydun içilebildiğini?

05 Ekim 2007 00:53

pharmaciest67

valla ben staj yaptığım eczanede gördüm..

kalfa içereceksiniz dedi hastaya..

ben de şaşırdım nasıl olur bu diye..

sordum ama net bi cevap olarak içirliyor dedi o kadar..

prospektüse baktım bi cevap bulamadım açıkcası..

bence çocuk doktorları bu konuda yardımcı olmalı..

yani ben de açıkcası savunmuyorum paranteral bi ilaç nasıl olurda içirilir..

tablet,şurup formları var..

05 Ekim 2007 02:33

mani@c
Kapalı

Yok anladım zaten savunmadığınızı ama hani belki dedim bir pediatrist falan söylemiştir.

05 Ekim 2007 12:53

intranet

En basitinden Nov. amp.ü biraz sulandırarak içerek kullananlar var. IM uygulandığında çok yakan bir ilaç bildiğiniz gibi. Burda 6 yaşındaki çocuk tablet formunu (günde 2.5 tablet) belki kullanamaz ve enjeksiyon da uygulaması zor olabilir diye bu şekilde bir öneri de bulunmuştur diye düşünüyorum. Çocuğa bir zararı olur mu? Bence olmaz çünkü etkisini zaten emildikten sonra gösterecek. İlaç etkileşiminde de mide asiti ile ilgili bir uyarı yok. Bence olabilecek tek şey 40mg dozun göstermesi gereken etkiden daha az bir etki gösterme ihtimali. Ayrıca ilaç kutularının içinden çıkan prospektüsler daha çok, ilaç firmalarını yasal olarak korumak için oluşturulmuş, çok keskin sınırları olan bilgiler. Pratik uygulamada daha geniş kullanım alanları mevcut. Prospektüslere bakarak reçete yazmaya kalkarsak pek fazla alternatifimiz kalmaz.

05 Ekim 2007 21:44

drhozk1977
Kapalı

tedaviyi düzenleyen dr içecek dediyse içecektir vardır herhalde bi bildiği. mesela ben metamizol(içerik ismi) ün im formunu bi kaç defa başım çok ağrıdığı zaman içtim baş ağrımı da kesdi.

05 Ekim 2007 21:55

mani@c
Kapalı

Olabilir içilebilir de bişey demiyorum ama öğrenmeye çalışıyorum. Yani bunun bir araştırması var mı diye soruyorum. Bu iş tahminlerle,fikir yürütmeyle olmamalı. IM yapılan hastaları alırsın, oral yolla ampul içenleri alırsın karşılaştırırsın. Bakarsın etki,yan-etki aynı mı değil mi?

05 Ekim 2007 22:00

drhozk1977
Kapalı

sen de haklısın abi

tabiki tıp pozitif bi bilim bi iddian varsa ispatlamalısın

05 Ekim 2007 22:43

mani@c
Kapalı

Öyle dostum. Korkum şu ki, bu da ustadan görülerek edinilen gerçekliği şüpheli bilgilerden olmasın?

04 Kasım 2007 07:17

meraklikiz
Yasaklı

bu topiği geç gördüm.ben hemşireyim.ıtp tanısı alan hastalara prednol ampulu oral yoldan veriyoruz.order o şekilde veriliyor.sorduğumda oral yoldan iyi emildiği ve tedavi sonuçlarının yüzgüldürücü olduğunu söylediler.

Toplam 30 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon