Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : c.nazanbalmumu_adam
05 Ekim 2007 00:56  

Radyolojide çalışırken hamile kalmak

arkadaslar bılgısı olanlardan rıca edıyorum yanıtlarlarsa sevınırım.cocuk sahıbı olmak ıstıyorum ve bu nedenle gerı hızmete gecmek ıstıyorum.ama ıdare kanunda bole bıseyın olmadıgını soyluyor.gerı hızmete gecemedım.aktıf calısarak hamıle kalmam soylenıyor.bununda olması mumkun degıl.hamıle oldugumu test sonucuyla kanıtladıktan sonra gerı hızmete gecebılecegım soylenıyor.bu konu hakkında bılgısı olan varsa ve cevaplarsa cok sevınırım

05 Ekim 2007 13:33

selcuk23023

mrb bende esımde rontgen teknısyenıyız calıstıgımız hastanedecocuk sahıbı olmaya karar vermeden 3 ayonce rontgenden ayrılıyolar usundekı radyasyonu amak ıcın sonrada hastanenın baska bırımınde calıstırılıyolar eger hamıle kaldıgını ogrenırsen ve o ana kadar bırımınde calısıyosan bebek ıcın zararlı olabılr

05 Ekim 2007 17:35

odyolog

bıze bu hakta tanınmıyor gerı hızmek yok yanı

05 Ekim 2007 20:11

gkcmnk

izin döneminde hamile kalın.

05 Ekim 2007 20:18

gkcmnk

en azından şua izninden sonra hamile kalınki,doz olmasın sonrasında ii takip etmeniz gerekicek hamile olup olmadıgınızı.Allah yardımcınız olsun çok zor bir dönem.birde mesai arkadaşlarınız anlayışlı degilse zor günler sizi bekliyo.bire bir yaşadım.işallah hamilelikte geri plana alınırsınız.

05 Ekim 2007 22:01

cemaliyesengul

ben çalışırken hamile kaldım ama çalıştığım yer çok yoğun değildi. kurşun önlük giymek gerekiyor.sürekli test yapmanız gerekliki hemen başka yere geçesiniz.çok şükür bi sorun olmadı.inşallah sizdede olmaz.

07 Ekim 2007 09:21

drmedical

atom enerji kurumunun sitesinde yayınlanan RADYASYON GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ' NE GÖRE; (MADDE 12)

Hamile radyasyon görevlileri için doz sınırları

Madde 12 - (29 Eylül 2004 tarih ve 25598 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile değiştirilmiştir ) Hamileliği belirlenmiş kadın çalışan, çalışma şartlarının yeniden düzenlenebilmesi amacıyla yönetimi haberdar eder. Hamileliğin bildirilmesi kadın çalışanın çalışmasına engel teşkil etmez, gerekiyorsa çalışma koşulları yeniden düzenlenir. Bu nedenle, doğacak çocuğun alacağı dozun mümkün olduğu kadar düşük düzeyde tutulması sağlanır ve toplum için belirlenen doz sınırlarına uyulur.

Emzirme dönemindeki kadın çalışanlar, radyoaktif kontaminasyon riski taşıyan işlerde çalıştırılmaz.

07 Ekim 2007 10:00

smophy42

eşim röntegen teknisyeni hamile olduğunu izindeyken öğrendik ve hamile olduğunu ispat ettikten sonra geri hizmette yatan hasta kayıt işlemlerinde çalıştı

07 Ekim 2007 13:53

cyano

yasal olarak öyle malesef hamileliğin kanıtlanınca geri hizmete çekiyorlar.bizim hastanede hamile kalmayı düşünen arkadaşımızı biz iki üç ay geride çlıştırdık ama bu idare etme şeklinde oldu.yani sende teknisyen arkadaşlarınla konuş idare etsinler bir süre yada kurşun yelek giy sürekli çekim odasında mümkün olduğunca az dur.allah yardımcın olsun:)

08 Ekim 2007 09:36

drmedical

6 Ekim 2007 CUMARTESİResmî GazeteSayı : 26665

YÖNETMELİK

Sağlık Bakanlığından:

KAMU SAĞLIK HİZMETLERİNDE İYONLAŞTIRICI RADYASYON

KAYNAKLARI İLE ÇALIŞAN PERSONELİN RADYASYON

DOZ LİMİTLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Radyasyon Doz Limitleri ve Çalışma Düzeni

Radyasyon doz limitleri

4) Hamile personel hamilelik durumu belli olur olmaz ilgili birim amirlerine derhal haber verirler. Bunların yıllık doz limitleri, yayımlanan Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde toplum için belirlenmiş limitleri aşamayacağından, çalışma koşulları bilfiil radyasyon kaynakları ile ilgili işleri ve işlemleri içermeyecek şekilde yeniden düzenlenir.

(5) Emzirme dönemindeki personel radyoaktif maddelerin cilt teması, solunması veya sindirim yoluyla alınması riski taşıyan nükleer tıp alanında ve benzer kontaminasyon riski taşıyan iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.

Toplam 9 mesaj
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, kimin Başbakan olmasını isterdiniz?

Grup Vizyon