Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : lab_30
08 Ekim 2007 21:27  

diş yaptırmak istiyorum ,yaptırabilirmiyim?

diş etlerimde şişme ve çekilme mevcut fakat arka kısımda çok eksiklerim var her iki tarafında .

hemen hemen gitmediğim yer bile kalmadı herkes(doktorlar) diş yapmaya adaylı. içlerinden bir doktor ,diş yaptırma önce diş etlerin iyileşsin yoksa daha kötü şişer ve morlaşır dedi.

fakat eksik dişlerlede dolaşılmıyor ,gülerken eksik dişlerim gözüküyor,ve çirkin görünüme neden oluyorki orya bakıyolar.

birde bu sorunlar başladı başlıyalı ön üst dişlerim sanki dışarı fırlamışki oldu inanın 3 sene içinde oluyor bu anlattıklarım .ön üst dişlerim ,damak mı deniyor artık bilemiyecem gülerken dışarı çıkıyor ,ve gerçekten çok çirkin oluyor aynadan kendime baktım gülüş şeklime ben bile beğenmedim .

onların bakmasınada hak vermek gerek.haklılar insanın gözü hemen orya kayıyor .kimle konuşsam inanın dişlerime bakıyor .aileden başla akrabadan hepsi yani .dışarıdakiler hayli hayli toplumdakiler bakması doğal.

sonuç itibariyle her iki yan taraflarımdaki dişlerimi yaptırırsam damak olayı düzelirmi?bu sorunlar varken diş yaptırmam doğru olurmu?

umarım anlatabilmişimdir anladığınız kadarıyla lütfen bilenler ,yaşayanlar paylaşırsa bahtiyar edersiniz.

09 Ekim 2007 16:07

seher _

yaaaa.allahın kulu cevaplamış .yazı uzunmu geldi.

09 Ekim 2007 16:36

dr.muhsin

Ağıziçi muayenesi yapılıp gerekli radyografik tetkikler ve anamnez olmadan ayaküstü bu soruya cevap veren dişhekimi olamaz zaten olmamış da sayın seher hanım. Yerinizde olsam bir adet panoromik röntgen çektirir dişlerinizin ve çevre dokuların röntgende nasıl göründüğüne ve ağız içi durumunuza göre diş hekiminin uygulayacağı tedaviyi uygun görürdüm.

09 Ekim 2007 18:51

seher _

teş. nihayet cevap geldi.

tedavi görmek gerekiyor ama geçmiyor bu dişeti hastalığı malesef.

diş yaptırmamda sakınca varmı.doktorların çoğu gittiklerim tabi. di yapmaya meyilli.yaptırsam yaparlar .parayada bakıyolar gibime geldi.korkuyom açıkcası.

10 Ekim 2007 21:59

seher _

boş yere mi yazmışım .millet okuyup geçiyor.

doktorlardan ümit yok .peki ya vatandaşlardanmı ,forum net üyeleri ,sizler ne dersiniz?

10 Ekim 2007 22:40

easiest

bence yaptırmanda bi sakınca yok ama yatırmayabilirsinde.:)))

11 Ekim 2007 11:22

dr.muhsin

Seher Hanım ağız içi muayenesi yapılmadan evet yaptır ya da hayır yaptırma denir mi Allah aşkına? Niye ısrar ediyorsunuz anlamadım. Panoromik röntgen çektireceksiniz ve diş hekimi gördükten sonra karar verecek.

15 Ekim 2007 05:13

seher _

dr muhsin,arkadaşım doktorlar bu panaromik denen röntgeni çekmeden direk yapıyolar senin diş etlerinde sorun varmı yokmu kimse demiyor diş yapan yapana .herşey kazanç olmuş ,anlatabildimmi bilmiyom.

bu sizin dediğiniz panaromik röntgen üniversite hastanelerindemi oluyor .?

15 Ekim 2007 05:23

seher _

şunuda belirtmek isterim;geçen yıl ,büyükşehirde bulunma imkanım oldu .bu müddet içerisinde diş ağrısı çektiğim için üniversite hastanesine gittim .orda çenemden ,böyle bütün dişlerimin köklere kadar hepsi gözüküyordu .doktora gösterince dişlerinin 2 tanesinde kist var çekilmesi gerek.ve çektirdim.dişeti içinde ,periontolojimi birşey artık orda diştaşı temizliği yapıp bitti.

bu röntgeni çektirdiğim geçen yılki yani , onu doktora göstersem ve ona göre baksa .çünkü burası kırsal kesim ve tek diş röntgenleri bulunmakta doktorların .bütün çene dişlerin röntgeni bulunmamakta.

yardımcı olun lütfen.sevgi ve saygılarımla .

15 Ekim 2007 05:35

seher _

eğer tabi geçen yıldan bu yana hastalık yeniden doğdumu da bilmiyom belki diğer başka dişimdede kist olabilir .yenisini çektirmek gerekiyorsa üniversite hastanesine tekrar giderim .

15 Ekim 2007 13:19

dr.muhsin

seher hanım

evvela panoromik röntgen pahalı değil taş çatlasa 30-40 ytl dir. 2 sene evvel fakültede 20 ylt idi. Geçen yılki ile de olur ama o günden bugüne çenenizde başka şeyler çıktıysa ne olacak peki? En iyisi madem bu işi önemsiyorsunuz çenenizin en sonki halini görmekte fayda var.

Bu röntgenler ya üniversite hastanelerinde olur ya da özel hastanelerde olur. İstanbul da çok yaygınlaştı diğer illerde nerde olur bilemem.

Dişhekiminizden memnun değilseniz, dişhekiminizin para kazanmak için böyle yaptığından kuşku duyuyorsanız o zaman tecrübeli ve herkesin takdir ettiği beğendiği hekimlere gidin içiniz rahat olsun. Aksi halde panoromik röntgene boşyere para vermiş olursunuz.

Tavsiye üzerine dişhekimine gidilir bizim ülkemizde. Falanca dişhekimi iyi ona git, güleryüzlü, efendi, eli hafif, yaptığı işi düzgün yapan denir en çok da. Bu tarife uyan hekimlere gidebilirsiniz memleketinizde.

16 Ekim 2007 06:31

seher _

teş. ederim dr.muhsin bey,

eğer röntgende birşey çıkmazsa ,kist falan çıkmazsa yinede bu haldeyken (diş eti şişliği ve çekilmesi)diş yaptırabilirmiyim .

çünkü dişetlerimde şişme ve çekilme var .yaptırılırsa yaptıracam eğer daha kötü şişlikler olursa ve çekilme hızlanırsa yaptırmaktan vazgeçebilirim .

saygıyla .

16 Ekim 2007 08:47

ezel ekinci
Kapalı

dişeti kanaması

Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar varsa

Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa,

Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,

Diş ile dişeti arasından iltihap geliyorsa,

Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa,

Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise,

geç kalmadan bir dişhekimine muayene olmalısın.Dişhekimleri dişetlerinin genel görünümünden şüphelendikleri zaman periodontal sonda adı verilen bir alet ile diş ile dişeti arasındaki dişeti cebinin boyunu ölçerler. Dişlerin etrafındaki kemik dokusunu değerlendirmek için röntgen filmler alınabilir.Bence bir an önce Diş hekimine başvurmalısın.Burdan yapabilecegimiz hiçbirşey yok.

16 Ekim 2007 08:58

emiralt

hiç bir tedavi sadece ilaç ve ya teknik malzeme ile çözülemez. Sağlık için tedavinin düzenli olması ve hijyen ön şarttır. Periodontal sorunlarda ailesel kalıtım yönlendirici de olsa hijyen ve beslenme alışkanlıklarınız hastalığın gidişatını hızlandırabilir. periodontal sorunlar gerek tedavi gerekse operasyon ile çözülmeden yapılan sabit protez hijyeni bozarak kemik defektini arttırır. Hiç bir hekim riskleri konusunda uyarmadan protez yapmaz. güvendiğiniz bir hekim bulun ve periodontal tedavinizi tamamlatın. Çünkü anlattıklarınıza göre tedaviniz yarım kalmış. Periodontal sorunların tedavisi sadece taş temizliği değildir. Lezyonlarda iyileşme görülmeli ve bu da bazen uzun süre alır.

17 Ekim 2007 09:59

seher _

emiralt arkadaşım vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teş. ederim .ancak şu varki dediğiniz lezyon olayına internetten baktım .hatta resimlerinede .bir takım yaralar oluşturan hatta dış yüzeye dudakların üstündede yaralar oluşturan bir şeymiş.

bir resimde de benim ağzımın içindekiyle aynı .şöyleki kist vardı dişimde o dişimi çektirip temizledikten sonra en alt kökünde altında siyahlaşma gibi birşey .kist alındıktan sonra o neden oldu halada geçmedi ve bütün alt dişlerimin kök yüzeylerine dağıldı .

periondatol ,öncelikle diş taşı temizliği yapıyolar . ilerlemiş vakalarda tıp fakültesine yolluyor ameliyat ediyolarmış .ki benimki o derece değil sanırım yolllamadıklarına göre.

sabit protez hijyeni bozarak kemik defektini arttırır ne demek ?

risklerini söylemeyen doktorlarda var .sağlıcakla kalın .

17 Ekim 2007 12:56

easiest

muhtemelen senin kafanda (çenene yayın kısımda) foramen magnum da vardır:(( bir 'oblic cranium graphi'si çektirsen iyi edersin (çok acil!!)

Toplam 15 mesaj
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, kimin Başbakan olmasını isterdiniz?

Grup Vizyon