Editörler : supporters.

ilhamperisi
Memur
24 Şubat 2008 16:22

Hacettepe'ye diplomatlardan biri gelmiş,meslek hakkında bilgi veriyordu.

Kurumun personel dağılımını açıklıyor idi.

Şu an 900 meslek memurumuz var,460 tanesi Siyasal,150 tanesi Boğaziçi,150 tanesi Odtü,kalanlardan şu kadarı Marmara,Şu kadarı İstanbul,bu kadarı Gazi,bu kadarı Dokuz Eylül mezunu diyor.

Tabii toplantı Hacettepe'de olduğu için herkes merakla kendi okuldaşlarından kaç tane girdiğini merak ediyor.

Millet geyikleri döndürüyor,Hacettepe'yi en sonda söyleyecek,60-70 kişi vardır diye bekliyorlar.

Diplomatımız açıklıyor,Hacettepe'den sadece 7 kişi meslek memuru olabilmiş.

Diplomatımız bozuntuya vermeden izah etmeye devam ediyor.

Siz bu sayıyı artırırsınız diyor,bakalım son senelerde kaç kişi girmiş kurumu diye kağıtları inceliyor.

Cevap daha da üzücü:)

Son 5 senede 1 tane Hacettepe mezunu meslek memuru olabilmiş,o da Uluslarası İlişkiler değil Kamu Mezunu.

Özetledir ki,Dışişlerine girmek isteyipte Hhacettepe yazacak olan lise öğrencileri varsa defalarca düşünsünler.

Hacettepe'nin puanı Siyasal'dan yüksek,aldanmasınlar buna.

Orada o konferansı dinleyen Ulsulararası ilişkiler öğrencilerinin yerinde olmak istemezdim.

sütlü
Yasaklı
24 Şubat 2008 16:26

bu okul taassubu baydı artık...

ayfilizii
Kapalı
25 Şubat 2008 19:18

arkadaşlar burada uluslararası politikadaki son gelişmeleri özellikler yeni mezun ve okuyan arkadaşlarımız bildiklerini paylaşssalar ne iyi olur. Bizde kpss ye gireceğiz ve bölümümüzde malesef çalışacak kitap bile bulamıyoruz piyasa daki tüm kitaplardan sorumlusunuz denilen başka garaib bi bölüm yoktur heralde, bunun hepimize faydası olur diye düşünüyorum.en azından son 1 yıldır hukukla uğraşmaktan ben kendi adıma bir hayli kopmuş durumdayım tv. haberleri dışında takip etmedim hiç. bakın öyle yerler varki uluslararası mezunu bu alandan en az 30 doğru yapmak zorunda diyerek sınava çağırıyorlar. yeni mezunlarda çok şanslı olamıyo bu konuda takip etmek önemli birbirimize faydası olur diye düşünüyorum kabul ederseniz tabi. bide ben çok takip edemiyorum forumu ama :)

Richie Rich
Kapalı
25 Şubat 2008 23:16

Uluslararası ilişkiler mezunları,Ulus içi çekişmeler dolayısıyla tercih yapmakta zorlanıyorlar..

sevml
Aday Memur
17 Mart 2008 12:25

ilhamperisi;

hacettepe uluslararası ilişkiler bölümü daha çok yeni bir bölüm. sanırım 6. mezunlarını bu yıl verecek. bunu öncelikle hatırlatmak istedim. bu açıdan henüz dışişlerine girebilmiş h.tepe mezununun az olması doğal. bir bölümün yeni açılmış olması henüz birşeylerin daha oturmadığını dolayısıyla da çok büyük başarıların (bireysel olanlardan söz etmiyorum) hemen gelemeyeceğinin bir göstergesidir. siyasaldaki dışişlerine girme oranını bu kadar yüksek olmasının en önemli nedeni de bir geleneğin oturmuş olmasıdır.ancak benim bildiğim kadarıyla h.tepe uls. ilşk. mezunlarından dışişlerine girenler olmuştu.

burdan mezun olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim. evet dış işleri isteyen birinin h. tepe uluslar yazmasını önermem ama bildiğiniz üzere bakanlıkta ingilizce çok önemli ve h.tepede bölüm dilinin ingilizce olması bakanlığın sınavında faydalı olacaktır muhakkak ama ingilizce olan diğer bölümlerde de olduğu gibi türkçe okuyanlar bir dersi 1 saatte çalışıyorsa siz belki de en az 2 saat vakit ayırmak zorundasınız. bu zaten hangi bölüm olursa olsun ingilizce okuyan herkesin genel sorunu. olay biraz kişinin kendisinde bitiyor bence.

bir de şöyle bir şey var mesela bizim sınıfta 45 kişi içerisinden en fazla 10 kişi dış işlerini hedefliyordu. genel özel sektörü veya akademik kariyer yapmayı tercih etti.

ashamez
Aday Memur
27 Mart 2008 15:20

Oncelikle uluslararasi iliskiler bolumu malesef "peki bu bilgiler gercek hayatta nakde donusecek mi" sorusuna olumsuz cevap verilen bir yerdir, ui sayesinde dunyayi daha iyi anlariz, herkes atip tutarken biz olaylarin arka planini biliriz, teorik baglama oturturuz ve genelde daha dogru degerlendiririz (tabi 4 sene yatmadiysak :)) ama bu bilgilerin gercek dunyada bir karsiligi yoktur, kimse amerikan dis politikasinini niceliklerini ya da neo-realizmi bildigimiz icin para vermiyo malesef..

ui okuyan birisinin egitimini degerlendirebilecegi yegane profesyonel ugras dib'dir. fakat dib'de bile cok saglam hukuk ve iktisat bilmek gerekir, bilmeyen de essek gibi ogreniyo zaten sonra. zaten meslek memuru olunca sadece irak ab, rusya falan calismiyorsunuz, gerektiginde dtö müzakerelerine girip catir catir kavga ediyorsunuz, bunun icin de epey saglam bir dis ticaret teorisi, anlasmalar hukuku bilgisi falan gerekiyor zaten..

basligi acan arkadas; eger bolumunu severek okuduysan hesap uzmanligi bddk vs. bize gore yerler degil bilesin. bence biraz daha genis acidan bakmakta fayda var; eger yabanci dilin de iyiyse neden yurt disini denemeyesin. bm'nin onlarca uzmanlik kurulusu var, bir ton stk, dusunce kurulusu vs. de cabasi, mutlaka kendine gore bir yer bulursun, hem de ogrendiklerini pratige gecirme firsati.. artik kuresel bir dunyada yasiyoruz, is imkani icin sadece kamu, sadece turkiye gibi sinirlar olmamali, dunya duz...

çayda
Aday Memur
27 Mart 2008 17:31

bence ui okunacaksa istanbul ve ankarada ki üniversitelerde okunmalı belki o zaman bir yerlere gelme şansı var.çünkü çoğu okulun eğitim kadrosu bu iş için yeterli değil.ui mezunlarının çoğunun yabancı dili yeterli değil.

Mulkiye90
Kapalı
02 Mayıs 2008 04:22

alt tarafi 8 ay calisacaksiniz ne abartiyorsunuz...uc bes iktisat muhasebe ..omur boyu maaas alacaksin otur calis 8 ay...

Mulkiye90
Kapalı
02 Mayıs 2008 04:27

ilhamperisi hacettepe ne zaman siyasi gecti taban puand 50 senedir ben so 10 seneyi syleyeyim hacettepe en az 30 puan gerilerde oldu..benim tercihimde bile yoktu hacettepe

abuzmanı
Aday Memur
02 Mayıs 2008 14:27

ilham perisi ve mülkiye 90'a cevaben:

hacettepe uluslar mezunlarının dışişlerinde neden az sayıda olduğunu açıklayayım da işkembeden sallamalar olmasın.

1) Hacettepe ulus. ilk mezunlarını 2003 yılında verdi

2) İlk mezunlardan biri olarak şunu söyleyebilirim ki üniversite eğitimi bir yere kadardır, sınavlara hazırlık süreci özellikle e bizim bölüm için insanın kendinde biter

3) Çok bilmişlik yapmadan önce bölüm hocalarına ve mezunlarına saygılı olmak amacıyla biraz araştırıp yazalım lütfen

4) Çocukça bir tartışmaya girmek istemiyorum ama 1999 yılında hacettepe uluslar puanı ank. hukuktan ve ankara uluslardan yuksekti

Syracuse
Aday Memur
02 Mayıs 2008 14:43

Şimdi burada Dışişleri Bakanlığı goygoyguculuğu da yapmamak lazım...Bu ülkede üniversitelerin rüştünü ispatlamak Dışişlerine soktuğu memur sayısıyla mı ölçülecek?...Dışişleri Bakanlığı'nın devletteki diğer kurumlardan bir farkı olmadığını bizzat memur olduğunuzda bu kurumdakilerle ortak çalışmalar yaptığınızda gözlemleyebilirsiniz...Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin sol yanındaki meskun alanda eğitim almış kişilerin Dışişleri Bakanlığı fetişizmine kapılması bu kurumun güzide bir kurum olması için yeterli değildir...

02 Mayıs 2008 19:48

2006 istnabul üniv u.i mezunuyum milli emlak uzman yardımcılığını kazandım şimdiki hedefim sayıştay malesef bizim bölüm mezunları için bu sınavları kazanmak diğer bölümlere göre daha zor oluyor ama bu işle biraz emek ve sabır istiyor umarım herşey gönlümüze göre olur

Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi