Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunReverse
13 Ekim 2007 08:20  

Yasaklı
dinsiz devlet olur mu?

devletin dini olmaz,halkının dini olur...diyen biri doğru mu yanlış mı düşünüyor size göre..

13 Ekim 2007 09:44

emineas

oooooooooo bilal kardeş sende hoş gelmişsinnn :)

nasılsın? en son forumu bırakırken kafan baya karışıktı :)

bayramın mübarek ola kardeşim..

bana göre devletin dini olmaz... din gerçek kişiler içindir.. dbi kere dine sahip olması için akıl ve baliğ sahibi olması lazımdır... devlet tüzel bir kişliktir..

ama şuda var tabii çok yakin bir vakte kadar Türkiye Cumhuriyetiin dini islamdı ..

birde şu var durum devletin dini olsada olmasada olsa zaten kişilerin inançlarına karşı saygıııı yok ....

13 Ekim 2007 10:26

mhmtdmr

Devletin dini olur mu? fena bir soru değil, bi laikçilere sorsak nasıl olur eceb... ben de bi soru sorsaam... Dinin devleti olur mu acabaa? ne dersiniz, bu daha doğru oldu galiba, zannımca, sanırsam...

eee işte nediyelim "Allah tüm devletlere hidayet nasip etsiin" yine kafam karıştı yaaa, bak şimdi başlıycam gülmeyee...

:)

:))

:)))

13 Ekim 2007 10:56

sakligozyasi
Yasaklı

Devletin dini tabiki olur.Bakınız osmanlının terazisinda hak ve adalet vardı bunu sağlayanda Allah'ın emirleriydi.Bu lütufla dünyada hoşgörü ve sevgi imparatorluğunu kurdular.Türkiyeye bakın birde bırak dışını içi çürüyor gittikçe.Bunun sebebide dünyevi ihtiras ve hırsla insanların yoldan çıkması.

Diğer islam devletleri perişan bunun nedeni ise osmanlı gibi ince ve derin hesaplar yapamayıp dinlerini dünyaya kaptırmalarındandır.İslami devlet nasıl olur osmanlıya bakmak lazım.Çünkü islamiyeti en güzel hayata akseden onlardı.Diğer devletler perişansa bu islamiyetin suçu değil oradaki basiretsizlerin suçu.

13 Ekim 2007 11:35

maviiturk
Kapalı

din olmayan yer ve zaman olamaz. oldurulmaya çalışılırsa farkında olmadan "tabiat"a tapılır. çünkü fıtratı değiştirmeye çabalamak boşa kürek çekmektir.

13 Ekim 2007 14:32

prag-matik
Yasaklı

emine merhaba sen de hoşgelmişsin...ben birgün döneceğini biliyordum onun için sana veda etmedim...

verdiğin cevabın altına ben de imzamı atıyorum..

13 Ekim 2007 21:24

profitol

devletin dini olmaz devletin bir yapısı vardır halkın yanı devleti olusturan bizlerin dini vardır.ve çatısı altında toplandıgımız kurumdur devlet din ve devlet ayrı kavramlardır.bu kavramları biribirinden ayırmalıyız yanı laiklik ...sanırım biraz kouyu dağıttım ama derin bir konu ..

13 Ekim 2007 21:30

sui_zan

derin konulardan kimbilir belki derin devletlere gireriz sonra işin içinden çıkamayız gelin bu konuyu kapatalım bize çok şey kazandırmayacak bu mevzu .

14 Ekim 2007 00:01

haşhaş

evet yanlış düşünüyor dinsiz devlet olamaz

03 Mayıs 2008 18:48

Algı ve Bilgelik
Kapalı

devletin dini olmak zorunda, çünkü kuran hukuk kuralarını bildirmiştir. bu hukuk kuraları devletlere uygulanmak için bildirilmiştir.

peygamber medine anayasasını kurana göre yazdı,

peygamber kurana göre devlet yönetmek, laiklik ilkesine terstir, onun için din devlet işlerini ayıralım demedi.

devletin dini olmasın diyenler ilahi hukuk karşısında beşeri hukuk ilkelerini savunanlardır. insanların allahtan daha iyi karar verebileceğini ileri sürenlerdir.

03 Mayıs 2008 20:49

*AKDENİZ*
Yasaklı

dini forumda bu soruya kim laiklikten yana cevap verir ki

devletin dini olmaz

neden mi

çünkü devlet tek bir dine tek bir mezhebe mensup insanların devleti değildir

aynı devlet çatısı altında birçok inançtan ve hiçbir inancı olmayan insanlar var ve devlet tüm vatandaşlarına eşit mesefede olmak zorunda olduğu için din anlamında nörtürdür,devletin dini olmaz

ve devlet bilmem kaç yıl öncesinden gelen kurallara göre, sanki biz de arapmışız gibi yönetilmez.

ama vatandaşın dini olur ve aynı devlet çatısı altında herkes ibadetini yapar.

03 Mayıs 2008 21:00

Algı ve Bilgelik
Kapalı

bir yanılgı din sadece ibadet şekli değildir. din bir hayat nizamıdır.hatta ibadet dinin ancak yüzde 10 nu olabilir.

03 Mayıs 2008 21:08

*AKDENİZ*
Yasaklı

devletin dini olmaz.

04 Mayıs 2008 00:10

eskad
Kapalı

oyy oyy kim gelmişşş?

04 Mayıs 2008 02:20

ay_ça
Kapalı

devletin dini olmaz. olmazzz. :)

04 Mayıs 2008 17:40

Algı ve Bilgelik
Kapalı

her devletin bir dini vardır.hukuk, eğitim ve ahlak ilkelerini bu dine göre düzenler. bu dinin ismi anayasasında yazar yada yazmaz çokda önemli değil.

05 Mayıs 2008 21:45

ay_ça
Kapalı

hukuk ilkeleri ne zamandır dine göre belirleniyor kardeş... genelleme yapmışsın.

05 Mayıs 2008 22:07

Algı ve Bilgelik
Kapalı

hukuk ilkeleri allahın vahyinden beri sıratı mustakimde olan toplumlarda ilahi kaideye göre belirleniyor. bu durum Hz.ibrahimde böyledir, Hz. Musada böyledir, Hz.isada böyledir ve Hz.muhammed de yine böyledir.

ikinci durumda sosyolojık dinler hukuk ilkelerini belirlemiştir. Budizm, konfüçyüs dini gibi;

üçüncü durumda freud, durkhaim, comte, marks, nietzche.....vb. materyalist feslefeci ve sosyalbilimcilerin ilkeleri hukuk sistemine altlık teşkil etmiştir.

siz aslında üçüncü durumu istiyorsunuz, eyvallah deriz. ancak bir müslüman üçüncü durumu isteyemez.

05 Mayıs 2008 22:13

sui_zan

bu tip arızalı konuları kapatmıştık geçen sene, yine kim açtı allah aşkına

05 Mayıs 2008 23:06

Algı ve Bilgelik
Kapalı

ben açtım sui_zan, çünkü forumdaki konular genelde caminin bir köşesine oturup sessizce dua etmek üzerinedir. bu islam değil

05 Mayıs 2008 23:11

toprakol

Sevgili dostlar

Devletlerin dini olması içinde ve dışında birçok çatışmayı ve kargaşayı da beraberinde getirebilir.Dinler insanlara göderilmiştir ve bunu anlayacak ve idrak edecek olan insandır.Devletler birey olmadığı için bir din sahibi olmaları da anlamsızdır.Bireyler dinlerini doğru yerlerlerden öğrenirler ve bu ahlakı yaşarlarsa devletin yapılanması ne olursa olsun farketmeyecektir.Çünkü bireylerdeki bilinç ve ahlak otoriteyi olumlu yönde etkiliyecektir. Devletin dini olursa,dini yaptırımlar bir takım kişi,zümre veya oluşumların çıkarlarına yönlendirilebilir.Bu durumlar birliğe zarar verir.Tarihte bu sıkıntılar yaşanmış ve etkileri zamanımıza kadar uzanmıştır.Ayrıca gelişmiş toplumlarda mevcut yasalarda doğanın, hayvanların bile hakları vardır ve yasalar Kuran'a ters değil paraleldir.

Saygılarımızla.

Toplam 23 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon