Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazburak363
24 Ekim 2007 14:35  

Yasaklı
eğitimde ödül ve ceza

öğrenciler e yaptıkları kötü davrannışları hakkında ciddi yaptırımlar uygulamak gerek tiği herkezce bilinir

24 Ekim 2007 15:25

yüxexses
Yasaklı

bunu şöle anlatıyim herkez bilir ki eğitimde ödül olduğu gibi cezada vardır ama ceza yapıcı olsun diye kitap okuma cezası verilmelimi

24 Ekim 2007 20:02

Özgür Deniz

Eğitimde ve çocuk yetiştirmede ÖDÜL ve CEZA yöntemini sağlıklı bir yöntem olarak görmüyorum.

ÖDÜL çocuğu rüşvetçiliğe alıştırırken, CEZA da korku ve tehdit ile güdülenmeyi getirir.

Bu yöntemi, yakın bir arkadaşım köpek eğitiminde İTAAT EĞİTİMİNDE kullanıyor. Köpekler için çok yerinde olan bu yöntemi İNSANi bulmuyorum. Köpeğin ödül olan mama için şartlanması bir nevi rüşvete alışması davranışıdır.

Ne yazık ki çocuk yetiştirmede ve eğitiminde ÖDÜL ve CEZANIN beraberinde ise, dayaK ve şiddetin bir "terbiye yöntemi" olarak kullanılması Eğitilenlerde Özerkleşme ve bağımsız bireyler olalarını engellediği gibi, onların kendi vicdani sorumluluğunu hiçbir otoriteye bağlı olmadan kendilerinin edinmesini, kendi insiyatifi ile iş yapma gücünü de ortadan kaldırmaktadır.

Bu bağımlılık, iş yapmak ve karar vermek için bile ille de bir üste-otoriteye ihtiyaç duymalarına, bağımlı bireyler olmalarına yol açmaktadır. Bu duruma örenekleri çevremizde fazlaca görüyoruz. Ne yazık ki toplumumuzda oldukça yaygın bir durumdur. Malesef eğitim sistemimiz; bilimsel yapıdan ve nitelikli içerikten yoksun, ezberci yapısıyla terbiye edilmiş kişiler yetiştirmeye endekslenmiştir. Elbetteki ÖDÜL-CEZA yönteminin, bağlantılı olarak da baskı ve şiddetin bir terbiye yöntemi olarak kullanılması bu yüzdendir.

24 Ekim 2007 20:16

Özgür Deniz

İŞTE KONUYA DAİR BİR HABER:

BU NASIL ÖĞRETMEN?

Bu Nasıl Öğretmen 08.03.2006 17:53 Yalova'da öğretmen öğrenciye öyle bir ceza verdi ki eğitim tarihine geçer.

Bir öğrencinin eline ütü verip diğer öğrencinin suratına bastırttı.

Yalova'da bir lise öğrencisinin yüzüne kızgın ütü bastırtılarak cezalandırıldığı iddiasıyla öğretmeni hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Alınan bilgiye göre, Yalova Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi M.Ş (17), mobilya ve dekorasyon dersinde elindeki kızgın ütüyü, ?yanlışlıkla? yanından geçtiği arkadaşı B.K'nin yüzüne değdirdi. Bu sırada okul koridorunda bulunan öğretmen T.Ö, B.K'nin bağırma sesini duyunca sınıfa girdi. İki öğrenciyi yanına çağıran öğretmen T.Ö, M.Ş'nin boynundan tutarak, B.K'den kızgın ütüyü bu öğrencinin yüzüne bastırmasını istedi. B.K. tarafından yüzüne kızgın ütü bastırıldığı öne sürülen M.Ş, ders zilinin çalmasının ardından eve giderek olayı babası Süleyman Ş'ye anlattı. Yüzünde yanık oluşan M.Ş, babası tarafından götürüldüğü Yalova Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Olayın ardından adliyeye giden baba Süleyman Ş, oğlunun yüzüne ütü bastırttığı öne sürülen öğretmen T.Ö. hakkında suç duyurusunda bulundu. Süleyman Ş, yaptığı açıklamada, öğretmenin cezalandırılmasını istediğini belirterek, ?Oğlumuzu eğitim görsün diye okula gönderiyoruz. Öğretmen, yüzüne ütü bastırtarak cezalandırıyor. Böyle ceza mı olur? dedi.

Kaynak : Eğitim Gazetesi

HABERİN YER ALDIĞI LİNKLER:

http://www.seyfihoca.com/haberler/haberler.asp?shf=76

http://www.pcteknik.net/showthread.php?p=285359

24 Ekim 2007 21:07

yüxexses
Yasaklı

ya senin verdiğin örnek tabiki öğretmeni bırak insan olan için bile vahşibi olay bunu konuşarak zaman ahcamank istemem

benim kasygım ceva birşeyleri engellemek veya kısıtlayarakmı verrilmeli yoksa toplum ve sosyal bir hizmeti yapması sağlanarak mı verilmeli

26 Ekim 2007 01:27

Özgür Deniz

Kısacası söyleyim ki, Çocuk yetiştirmede ve öğrenimde;

"ÖDÜL ve CEZA" yöntemini hiçbir şekilde tasvip etmiyorum.

26 Ekim 2007 19:40

daisy35

selam arkadaşlar,ödül ve ceza hakkında yazdıklarınıza katılmıyorum çünkü eğitimbilimciler sizlerin bahsettiği şekilde kullanılması adına ödül ve cezayı önermemişlerdir.

ödül ve ceza disipline etmek,olumlu davranış değişikliği

yaratmak için kullanılmalıdır.disipline etmek te bağırıp çağırmak,dövmek yada korku vermek anlamına gelmez.disipline etmek,ailede model olan ve insan yetiştiren bireylerin tutarlı ve kararlı davranması durumuyla sağlanmalıdır.yani annenin kurallarını baba,aile büyükleri yada babanın kurallarını anne ve aile bireyleri bozmamalıdır.

gelelim ödül ve cezaya;çocuk eğitilirken öncelikle olumlu yanlarını görmeye çalışmak,bu özelliklerinin çoğalması ve devamlılığının sağlanması için yüreklendirmek gerekir.bu aşamalar yaşanırken zaman zaman çocuğa sevdiği bir oyunda oynatmak,sevdiği çizgi filmi seyrettirmek yada hoş birkaç sözcükle saçlarını okşamak..vb.....ödüldür.

ceza ise yukarıda bahsettiğim şeylerin tam tersi şeklinde olmalıdır.yani çocuğu sevdiği şeylerden bir sürliğine mahrum ederek ama asla sevgimizi sakınarak ceza vermemeliyiz.

26 Ekim 2007 23:40

yüxexses
Yasaklı

burada cevayı tartışmaya açmadım sadece ama ceza kavramına karşı isek bu konu baştan kapanır ama eğitim bilimciler yapıcı cezalardan bahseder bakanlığın bile ödül ceza yönetmeliği var uygulamada ise ferdibi durumu gözlemledim ve sizle paylaştım acaba kitap okuma cezası verilmesi doğru mu?

27 Ekim 2007 01:45

zelina
Kapalı

Bence en güzel ceza 10 dk. küsme. Çok işe yarıyor. itap okumak ödüldür ceza değil! Ayrıca cezaya karşıyım.

27 Ekim 2007 16:05

yüxexses
Yasaklı

ee ne anladım bu işten küsme ona verilecek belkide duygusal olarak en ağır ceza çünkü küsme ile onun belkide en sevdiği kişiyle konuşmasını engelliyorsun bence ağır ve cezanın temelin de kötü baz alınmamalı çocuk tecrit edilmemeli . kazanmaksa amaç yaptığı olumsuz davranış ne ise onun hatalı olduğunu düşündürecek şeyler yapılmalı mesela bi arkadaşına kötü söz söyleyen birine küsme cezası verilmemeli muhattap olduğu kişiyle kontak kurması sağlanarak ona neler yaşattığını anlamalı ki kötü bişey yaptığını fark etsin

27 Ekim 2007 19:04

tuzşekersu
Kapalı

Eğitim sürecinde eğitimci dikkat etmeli her davranış ve sözüne zira ne öğrenciyi, ne sınıfı ve ne de dersteki konuyu asla kaybetmemelidir. Ödüllendirme ve cezada geçerli nedenler bilinirse sonuca en sağlıklı bir şekilde gidilir

27 Ekim 2007 22:55

onur onar

ceza muhakkak var çünkü yaşamın temelinde bu var yasak meyve ile dünya, haram ile cahennem ve hayır ile cennet kapısı açılır... Tabi inanıyorsak

27 Ekim 2007 23:44

yüxexses
Yasaklı

tamm konu burada kendini gösteriyor acaba birine yani bir öğrenciye yaptığı bir hatadan dolatı kiyap okuma cezası verilirse eğitim etiğine uygun olurmu çünkü ben okumak için öğrencileri güdülemeye çalışırken bunuyaparak ta öcü yapmış olurum okumayı ama bi yandan da dışarda sosyalhizmet cezası veriliyor yanibi adamıda kapatıp sayfalarca sen kitap okuyacaksın demek doğrumu

01 Kasım 2007 19:34

daisy35

selam arkadaşlar,

eğitimde küsme diye ceza yöntemi yoktur.çünkü çocuğun psikolojisinde travmalara sebep olabilir.daha öncede bahsettiğim gibi kararlı ve tutarlı davranmak gerekir.yani bir şeye hayır dediyseniz,hayırınızın gerçekten hayır anlamına geldiğini kararlı tavrınızla kanıtlarsınız.

kitap okuma gibi faydalı bir davranışı ceza yöntemi olarak kullanmayı doğrusu hiç mi,hiç sağlıklı bulmuyorum.bu bize olumlu bir davranışı kazandırmanın aksine itici bir etki yaratmasına sebep olabilir.

01 Kasım 2007 22:59

yüxexses
Yasaklı

hımmm ama yurt dışında mahkemeler cezaların bi kısmında halk yararına sosyal hizmet cezası veriyor yani;okulun temizliğinde çalıştırma ,kimsesiz evlerinde hizmet gibi böle oluncada koca avrupalı cezayı verdiği vatandaşının topluma daha da nefret le bakacağını bilemiyormu acaba ?

02 Kasım 2007 18:58

daisy35

yurt dışında verilen cezalar çocuklara değil,büyüklere yönelik.çocuklar sadece çocuk mahkemesinde sorgulanıyor çünkü işlediği suçun sosyal,psikolojik,ekonomik vb nedenlerini bularak olayın kökenine inilmeye çalışılıyor.suç işleyen çocukların psiko-sosyal durumuna göre terapist yada ıslah evlerine yönlendirme yapılıyor.ülkemizde bırakın yönlendirmeyi en son ıslah evi 45 yıl önce açılmış.

02 Kasım 2007 19:04

daisy35

ayrıca karşılaştırma yaparken lütfen çocuk-büyük ayrımına dikkat edelim.çocuğuk henüz birey değildir.kimliği ve kişiliği belirginleşmemiş birine doğru eğitimle şekil vermekten bahsediyoruz.büyük birisi ise bireydir ve olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilir.bu sebepten aldığı ceza ona şekil vermekten çok caydırıcı nitelik taşır yada taşımalıdır.yurtdışında verilen sosyal cezaların asıl amacı caydırıcılıktır.son yıllarda türkiye,de de bu tür cezalar verilmektedir.

03 Kasım 2007 14:48

roviss

Burada öğretmen kimliğini kazanmış ya da bilmediğimden kazanmış olarak yorumladığım arkadaşlar kadar Eğitim ve Gelişim Psikolojisi okumuş arkadaşların "ÖDÜL VE CEZA da ne ki" şeklindeki yorumlarıyla öğretmenlikten uzak söylemlerine mana veremiyorum.

...ve yine eminim ki Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde "ÖDÜL ve CEZA barındırmayan EĞİTİM MODELİ" konulu tezlerini şu an yazıyorlardır.

Afedersiniz ama kedi yavrusu mu besleniyor sizin sınıflarda? Mümkünse o kuzucuklardan bana da yollayın da bir göreyim ÖDÜL ve CEZA olmadan eğitim nasıl veriliyor !

ÖDÜL'ü "CABRIO FORD", CEZA'yı "YAĞLI İLMİK" sanıyor galiba bazıları. Eğitim işi size kaldıysa ben kaz çobanıyım kardeşim.

~Saygılar~

03 Kasım 2007 23:11

yüxexses
Yasaklı

evet ya bu da ii tespit oldu ama ne yazık...

04 Kasım 2007 16:31

ücretlii bakan

forum açan arkadaş "herkez" kelimesinin yazımı yanlış, herkes diye yazmalısın :))

05 Kasım 2007 16:36

daisy35

selam editör arkadaşımız roviss,

açıkçası eleştirilerinizi hiç yapıcı bulmadım.bir forumda editör olan kişinin olumlu eleştiri yada aydınlatıcı şekilde bilgi vermesi gerektiği düşüncesindeyim.madem eğitim ve gelişim psikolojisi alanında eğitim aldınız o zaman yüksek bilgilerinizi lütfederseniz eğitimci arkadaşlarla faydalanırız.

Toplam 25 mesaj