Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : lab_30
07 Kasım 2007 16:22  

eczacı;kurumdamı yoksa kendi eczanesinde mi avantajlı?

kurumda çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler?eczane açmak şu an mantıklımı?.aile hekimliği uygulanmaya başlandığında eczaneler nasıl etkilenir ?

08 Kasım 2007 15:10

eczacım1977

aile hekimliği zaten başladı, izmirde ve bana göre aile hekimliğinde eczaneler çok daha iyi durumda. sonuçta negatif hiç bir olayla karşılaşmadım ben.hastanede net maaş 1010 ytl

siz düşünün döner kesildimi her şey bitti ok

08 Kasım 2007 15:13

e4_e5
Kapalı

Döner yıllardır kesilecek söylentisi dolanıyor ve halen kesilecek diyolar

08 Kasım 2007 15:48

eczacım1977

hayır yaa , sonuçta söylenti gün gelip gerçekleşirse o kurumda çalışanların durumu nice olur manasında söylüyorum ayrıca ateş olan yerden duman çıkarma ve ayrıca döner kalksa doktorun şunun bunun maaşı kesin artar ama eczacıya bugüne kadar bu devlet hiç bir şey vermedi o yüzden onun maaş sabit kalır.en kötü eczane bugün bu kurumda çalışanlardan çok daha fazlasını kazanır maalesef böyle olaylar.

08 Kasım 2007 17:08

e4_e5
Kapalı

Haklısınız:)

08 Kasım 2007 18:18

eczacım1977

haa bir tek sgk maaş yükseltti o da herkes kurumdan istifa edip duruyodu mecburen maaş artışı yaptılar yoksa özel bir gıcık söz konusu , aha buraya yazıyorum, devlet 10 sene sonra sağlıktan elini eteğini çekmiş , bütün hastaneleri satmış olacak, o kadar çok eczacı olacak ki o kurumlar eczacıları asgari ücrete çalıştıracaklar, bu öngörü değildir. Tabii o zamana eczane açacak yerde kalmayacak, ya zincir eczanelerde yada özel hastanelerde asgari ücrete ve öğle yemeğinde dönere talim. Haklısınız çok acımasız yazıyorum ama 5 sene önce kimse şu anki eczacılığın bu boyuta geleceğini düşünmemişti...

09 Kasım 2007 16:06

ecz83

şu an kurumda çalışıyorum.biraz para biriktirip eczane açmak istiyorum ama aile hekimliğinin henüz başlamadığı,sistemin oturmadığı bir zamanda eczane açmaya korkuyorum.bir sağlık ocağı karşısında eczane açsam sonrada aile hekimliği geldiğinde doktor istediği yerde açsa bütün çabam boşa gitmez mi?karar veremiyorum bir türlü!

09 Kasım 2007 16:59

eczacım1977

güzel kardeşim orada iyi bir tecrübe ediniyorsun , piyasa ilaçlarını tanıyorsun. Ama ne kadar para biriktirebilirsin ki, yani yanlış anlama sakın küçümsemek için değil ama verilen para belli. ilaç piyasasında genel bir kural vardır, iyi bir yer bulursan ne ala, ama bulamazsan da bu kötü değil çünkü kendini sevdirirsen , işini çok iyi yaparsan bazen sağlık ocağı karşısında olmana gerek olmaz. Örnek vereyim açıp sorabilirsin izmir menderes de güven eczanesi vardır. sağlık ocağına nerdeyse en uzak eczanedir, sağlık ocağı karşısında ve yakınında onlarca eczane olduğu halde menderesde en iyi iş yapan bu söylediğim eczanedir. ha şunu da söyleyeyim benim aldığım duyuma göre yakında eczane açılımında sınırlamalar yapılacakmış bizimkiler pek düşünmüyordu ama avrupa birliği bu konuda baskı yapmaya başlamış, eğer bu tür kanunlar çıkarsa sadece eczane devralabilirsin yeni bir yer bulmak çok çok çok zor olur. O yüzden eczane açmak isteyenler bence şapkayı önlerine koyup iyi düşünsünler....

15 Kasım 2007 12:46

biyogenetik

ECZACIYIM BU KONUDA DAHA ÖNCEDE TARTIŞMIŞTIK AMA ECZ83 E KATILMAMAK ELDE DEGİL.BEN DE ONUN GİBİ Bİ KURUMDA ÇALIŞIP ÜÇ BEŞ BİŞEY TOPLAMAYA MECBURUM."0" PARAYLA NASIL ECZANE AÇILIR.....AÇARIM DİYEMLERE İNANMIYORUM ........AÇILSA NİYE BEKLEYEYİM TABBİİKİ BİR ECZACI EN ÇOK KENDİ ECZANESİNDE PARASINI KAZANIR.

15 Kasım 2007 15:11

dr.muhsin

Yine saçma başlıklardan biri. Allah aşkına devlette eczacı olarak çalışmayla serbest eczacılık karşılaştırılabilir mi? Ya da ben mi yanlış görüyorum serbest eczacıların halinden memnun olduklarını.

Ama şu günlerde bir klişe var. Kimse sorarsanız sorun ''Yok abi eskisi gibi değil işler mahvolduk, bittik'' lafını duyarsınız.

Serbest eczacılara sorun e herhalde size ''Durumumuz çok iyi çok kazanıyoruz'' demez. Niye desin ki ayrıca.

Kamuda çalışan eczacıların durumunu bilmiyorum yalan söyleyemem onu da orda çalışan birinden öğreniverin. Ama maaş hakkındaki burdaki yazılanlar doğruysa herhalde bu başlığın kapanma vakti çok tan gelmiş geçmiş...

16 Kasım 2007 13:09

eczacım1977

doktorum olaya güzelbi boyut katmış, ama biyogenetiğin hiç bir araştırmasının olmadığı öle açıkki eczacı odasına gidip te krediler konusunda bilgi almadığı, depoların hangi şartlarda açılış malını verdiği konusunda bilgi sahibi olmadığı çok açık... allah aşkına söyleyin bana 1000 net maaş alıpda 3-5 kuruş döner sermaye alıp nasıl para biriktireceksiniz kaç sene çalışıp bir eczane açacak para biriktireceksiniz, bu konunun tartışılacak yanı yok tartışma ancak farazi konularda yapılır.. Bu apaçık bi konu maalesef allah size sabır versin...

16 Kasım 2007 13:22

biyogenetik

eczacıyım söylermisin ODALAR RUHSAT lmDAN kredi VERİYORLARMI?

16 Kasım 2007 13:24

biyogenetik

BİRDE LÜTFEN ŞUNU DA SÖYLE RUHSAT HANGİ ŞARTLAR SAĞLANIRSA VERİLİR?

16 Kasım 2007 14:33

ecz83

hangisi daha zor onu merak ediyorum.memur olarak çalışmakmı yoksa eczane işletmekmi?para biriktirme meselesinde ise;babamdan miras kalmadı,şimdilik 2-3 bin liralık memur maaşımla köşede biriktirdiğim en azından açarken demirbaşlar ve diğer prosedürler için (oda kaydı için bile para gerekiyor sonuçta hiçbiri parasız yürümüyor)fazla sıkıntıya girmeyeceğimi ümit ediyorum.asıl korkum eczaneyi işletip işletemeyeceğim

16 Kasım 2007 17:55

eczacım1977

eczane olur raporu oda yönetimi tarafından verilir verilmez kredi başvurusu yapılıyor 70 milyara kadar kredi veriliyor 4 ay ödemesiz, ilacıda depolar 3-4 ay ödemesiz 6-10 taksitle veriyor , böyle avantajlar hangi meslek dalında var allahını seversen. ecz 83 kardeşim sana da şunu diyeyim eczane işletmeciliğini hiç birimiz hatta %99 eczacı bilmeden mesleğe atılıyoruz ama en aptalından tutun en zekalısına kadar bu iş gayet güzel yürüyor, çok akıllı çok kazanıyor az akıllı daha az , ama memur kadar az değil, eczane işletmeciliği tabiiki zor ama herşeyden önce kendi mesleğin ne yaparsan sana ne ekersen sana, valla daha ayrıntılı birşey demeyeceğim ama hem memurluk hemde eczane eczacılığı yapmış biri olarak ve ahım şahım kaanmayan biri olarak eczane derim ben...

16 Kasım 2007 21:07

dr.muhsin

eczacım1977 nin söylediklerinin hepsine imzamı atıyorum işte olay budur. Benim üzüldüğüm ve anlayamadığım nokta ben bile eczacı olmadığım halde eczacım1977 nin anlattıklarından haberdarım ama hala bunları bilmeden konuşanlar ve yorum yapanlar var. Özellikle eczacı yeni mezun arkadaşları tekrar bunalrı okumaya ve düşüncelerini tekrar gözden geçirmeye davet ediyorum...

17 Kasım 2007 14:28

eczacım1977

sevgili doktor muhsin, ben aslında memurluğu çok seven ve işimi gerçek anlamda çok seven bir insanım , gerçek anlamda eczacılık yapma fırsatını verseler, ben hastaneyi isterdim ,ama türkiyede maalesef bu geçerli değil, hani bi konu başlığı açmışlar herkes birbirine kin kusuyor , reçeteyi eczacı yazsın diye o konu içinde söylenen klinik eczacılığı amerika gibi bir yerde uygulamak isterdim, o ülkede eczacılık adam gibi eczacılık olduğu için ve tabiiki devletin doktoruna eczacısına biyoloğuna verdiği para insanca yaşamasına yettiği için öyle bir eczacılık isterdim, ama heyhatttt, bu ülkede ne doktorun ne eczacının adam gibi işini yapmasına müsade etmiyorlar, girecem devlete 1050 net maaş ile hangi insan insanca geçinebilir, üstelik yaptığım eczacılık bile olmayacak, hoş eczanede kısmen kendi bilgilerimi uygulayabiliyorum , çok nadir yapma ilaç geliyor ama yine de adam gibi para kazanıyorum. Ben açtığımda bırak beş kuruş param olmasını borcumuz bile vardı üstelik 2001 kriziydi, malum kitap atma krizi ama bi şekilde hallettik, ama arkadaşlar bankaların bile telefonla kredi verdiği bir dönemde param yok memet muhabbetine giriyolar, bende boşa konuşuyorum aslında, allah sizede kolaylık versin bu devlet ve bu hastalarla ve aldığınız ücretlerle...

20 Kasım 2007 14:11

elifecz

eczacım1977 sanırım siz kurumdan istifa ettkten sonra eczanenizi çok iyi bir yere açma şansı buldunuz.2001 den beri yani 6 yılda yaklaşık bu meslek grubu 2000-2500 arası mezun verdi.tektük devletten emekli olanlarda var birde.ki bunlarda özel hastane falan işe giriyorlar,ölene kadar çalışır eczacı çünkü:).bunların sadece yarısının eczane açtığını varsayarsak 1250/81=15. il başına ortalama açılmış eczane sayısı,tabi il büyüklüklerine göre bu değişir mutlak.ancak bu kadar çok eczane açılınca artık yer kalmıyor.bende serbest eczane eczacısıyım 2,5 sene önce açtım ve maalesef yerim ii değil.ve kesinlikle hala belimi doğrultamadım(parasızda açmıştım)ve inanın devlet eczacısından çok daha az kazanıyorum.bi kere hesapladığımız kazanç hep kağıt üstünde neti kimse hesaplayamıyor.memur olsanız,ki ellerine geçen yeni başlayan eczacının 2500 ytl,dönerle beraber;her ayın 15 inde tık para yatıyor ve gelen belli gideninzi ayarlıyorsunuz.ama eczanede kenarda paranız yoksa kurum paranızı 10 gün geciktirse uğraşır durursunuz.saçma sapan hergün değişen kurallar cabası.sonuç olarak devlet o kadar kötü değil,serbest eczanede o kadar iyi değil.mesela bende kafam rahat olsun istiyorum ve memur olmak istiyorum.

21 Kasım 2007 12:51

eczacım1977

sevgili elifecz ben çok iyi bir yere açtığı söylemedim ki, devlet memuru olan arkadaşın varmı, hem ben kurumdan istifa etmedim , ama askerliğimi bir askeri hastanede yaptım , sık sık diğer hastanelerde işim oluyordu ve orada çalışan çok arkadaşım var, 1050 lira net maaş , dönere aldanma sevgili elif, tam gün yasası hayata geçtiğinde döner kalkma ihtimali var+ kalkmasa bile devlet eczacısına ne vermiş ki bugüne kadar, sadece sgk eczacısının maaşını yükseltti oda millet kaçıp eczane açıyordu diye yoksa seni beni düşündüğü için değil, kurum eczacısının ne olacağı kesinlikle belli değil, hele hele sgk da ve hastanelerde kadro yok, sadece hastanelere eczacı alıyorlar oda sözleşmeli, yani onun her istediğini yapmak ve verdiği parayı almak zorundasın, ayrıca 01 ocak 2008 de hastane eczaneleri kiraya veriliyor+ hastaneler özelleşiyor , hastane eczacısı arkadaşlar akıbetlerinden haberleri var mı acaba??? yerin kötüyse daha iyi bir yer hala bulunur. Bence kazanmak için biraz çabalaman ve sağlam bir yer bulman lazım, ben kasabada başladım şimdi şehirde bir semt eczanesi işletiyorum. Çok aşırı kazançlar zaten imkansız ama işimi sıkı yapıyorum , en ufak kazanç fırsatını kaçırmıyorum ailemi rahat geçindirecek kadar çalışıyorum. Herkese saygılar...

26 Kasım 2007 09:32

alperto35

ben devlet hastanesine 4b sözleşemli atandım ama bırakacağım maaş +400 ytl döner alıyorum (hastane küçükmüş o yüzden) bu paraya çalışmak pek mantıklı değil hastane düşünene eczacı arkadaşlar bunu göz önüne alsın en yüksek 2000 alınıyo zaten

26 Kasım 2007 09:45

alperto35

yani döner +maaş en çok 2000 oluyo

Toplam 24 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon