Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazburak363
18 Kasım 2007 11:42  

Yetişkinlere okuma yazma nasıl öğretilir?

Arkadaşlar, yetişkinlere okuma yazma kursu vermekle görevlendirildim. Bu konuda tecrübem yok (Branşım Türk Dili veEdebiyatı). Bulabildiğim kaynakları okuyorum. Deneyimi olan arkadaşlara birkaç sorum var:

1. Kursun süresini, ders saati sayısını ben belirleyeceğim. Haftada 1 gün, 2 saat olmak üzere nisan ayı sonuna kadar bu iş biter mi?

2. Kurs başladıktan birkaç hafta sonra gelenleri kabul etmeliyim? İşlenişi aksatırlar mı?

3. En önemli soru: Nasıl başlamalı, nasıl bir sıra izlemeli, özellikle nelere dikkat etmeliyim. Çoğu harfleri biliyor. Baba, dede, soba gibi açık hecelerle kurulmuş kelimeleri okuyabiliyor. Bunun yanında kalem tutmayı bilmeyenler de var.

Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

19 Kasım 2007 19:47

nurdankivrak

merhaba

ben sınıf öğretmeniyim bende 2 sene önce görevledirildim bu konuda halk eğitim bana günlük planlarına kadar herşeyi verdi yanlız onların sistemi ile 2ay gibi bir sürede okuma yazma öğrenemezdiler bana kalırsa zaten ben kendim onlara önce sesli harfleri verdim aynı birinci sınıf gibi sezdirdim bu konuda 1. sınıf öğretmenlerinden yardım alabilirsiniz sonra bir hece kitabı bulup tek tek sessiz harfleri vermiştim kursa düzenli olarak2 kişi geldi ve onlarda okuma ve yazmaya geçti günde 40+40 ders yapmıştık

kendiniz metinler oluşturun sınıfa asın bunun yanında sesleri görselleri ile sınıfa asın mesela a sesi için altına at resmi gibi unuttuklarında ordan faydalanıyorlar

Allah yardımcınız olsun

19 Kasım 2007 21:05

kimokurdukimyazardı

Sorun şu ki etrafta hiç sınıf öğretmeni yok. Ben yurt dışında görev yapıyorum, kaynak bulmak da sıkıntılı. İnternetten ulaşabildiklerim de kafamda somut şeyler oluşturmadı. Aslına bakarsanız sezdirme falan nasıl olacak, bu konuda da kafam karışık. Resim önerisi için teşekkür ederim. İşe yarayacaktır diye düşünüyorum. Çok sağ olun hocam.

22 Kasım 2007 00:00

akrep555

yeni müfredattaki harf öğretimi sırasını biliyor musunuz

26 Kasım 2007 15:24

kayserili_3838

arkadaşlar benim abim ilkokul 4 ten terk etmiş şimdi ehliyet almak için ilkokul diploması olması lazım nerden alabiliyoruz ilkokul diplomasını bir bileniniz varmı çok acil-

06 Aralık 2007 00:07

yk

kayserili...

ilkokul 4 ten terk ise, ilkokul diploması için tasdiknamesiyle 'halk eğitim merkezi'ne 2.kademe okuma yazma kursuna kaydolmalı. 5 ay içinde o belgeyi alır, ehliyet kursuna başvurur

09 Aralık 2007 18:48

'''area'''

ARKADAŞIM BEN GEÇEN YIL VERDİM BİRİNCİ KADEME KURSUNU HAFTADA 8 SAAT TOPLAM 90 SAAT Tİ KURSUN SÜRESİ

BİZ HAFTAİÇİ 4 GÜN İKİŞER SAATTEN VERİYODUK İSTERSEN HAFTASONLARI DÖRDER SAATTEN DE VEREBİLİRSİN.KURSA GEÇ GELENLERİ ALIP ALMAMAK SENİN FİKRİNE KALMIŞ.İSTERSEN GELENLERİ Bİ DENE YAPABİLİRLERSE KAYDET YOK YAPAMAZLARSA YOLLA GERİ AMA BAŞTAN ANLATIN DURUMU,DENEME SÜRECİNDE OLDUKLARINI FALAN.Bİ DE YENİ SİSTEME GÖRE OKUMA AZZMAYI ÖĞRETİN BENCE EN MANTIKLI SİSTEM BU TÜMDENGELİMLE ZOR BU İŞLER TABİKİ YENİ SİSTEM DEDİYSEM EL YAZISIYLA DİİL TABİ DÜZ YAIYLA TÜME VRIMI UYGULAYIN.EMİN OLUN ÇOK KOLAY BU İŞ DOĞRU FORMÜLÜ UYGULADIKTAN SONRA.

Toplam 6 mesaj