Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
11 Ocak 2008 16:42  

Assubaylar İçin Yeni Rütbe İsim ve Şekilleri (Görüş ve Öneriler)

İlgili konular bu başlık altında birleştirilmiştir.

ResimEkle.Gen.tr

Sayın Thkthk'nin teklifini sunuyorum:

ResimEkle.Gen.tr

Serkan90'ın tekliflerini sunuyorum:

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

ResimEkle.Gen.tr

Burada Assubaylar için önerilen yeni bir rütbe işaretini sizlerle paylaşmak istedim. Farklı önerileri olan arkadaşlarım BU LİNKİ tıklayarak edinecekleri bilgiler doğrultusunda geliştirdikleri şekilleri bizimle paylaşabilirler.

TSK'de Assubay, Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Erbaşlar rütbe işaretini kolda taşıdığı için karışıklıklar olmakta, zaman zaman Ast-Üst hukuku bu nedenle çiğnenmektedir.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler

11 Ocak 2008 17:49

BAŞSAVCI

kendinizle barışık olun...

yok şapkanın sakındırağı...

yok pantolonun çizgisi...

bırakın bunları prof. astb. var siz hala neyin derdindesiniz... aman uzmanlarla karıştırmasınlar...

11 Ocak 2008 18:04

Ayanoglu12

Başsavcı isimli sayın üye,

Rütbe isim ve şeklinden dolayı ortaya çıkan sıkıntıları biz assubay camiası olarak bire bir yaşamaktayız.

Her meslek grubu ve statüdeki kişilerin kıyafet değişikliği ve düzenleme istemesi en doğal ve kanunî hakkıdır.

Akademik ünvanlı Assubaylar vardır ama bunu meslekte kullanma hakkı yoktur. Yani bir subay akademik ünvanını meslekte Dr.Bnb. şeklinde kullanabilir ama bir Assubay Dr.Kd.Bşçvş. şeklinde bu ünvanını kullanamaz. Gel de kendinle barışık ol.

Siz den de konu hakkında olumlu katkılar bekliyoruz.

Selamlar.

11 Ocak 2008 18:06

BAŞSAVCI

bence akademik ünvana yaapılan bu saygısızlık kıyafetten daha önemli...

ama siz ısrarla asli konulara değil tali konulara takılıyorsunuz...

11 Ocak 2008 18:23

Ayanoglu12

Bu ve benzer konulara ilişkin çalışmalarımız mevcuttur. Çok uzun olacağı ve konu başlığıyla uyuşmadığı için burada yazmıyorum. İsterseniz özelinize atabilirim.

11 Ocak 2008 18:50

knight_mouse12

bBENCE ASTSUBAYLARIN RÜTBE DEĞİŞİKLİĞİNİ TAMAMEN YANLIŞ BULUYORUM. T.S.K. DÜZELTİLMESİ GEREKEN O KADAR KONU VARKEN BU KONU GERÇEKTEN SAÇMA. ŞİMDİ RÜTBE HAKKINDAKİ DÜŞÜNCEMİ SÖYLİYİM. DAHA LİNKİ TIKLMADAN ÖNCE ASTSUBAYLARIN RÜTBE DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNU GÖRÜNCE SAKIN KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN. İŞTE DEDİM AÇICAM VE OMUZLARA TAKILAN RÜTELERLE KARŞILAŞICAM. BUNDADA HAKLI ÇIKTIM. NE YAZIKKİ ASTSUBAYLAR HER FIRSATTA SUBAYLARA OLAN KISKANMALARINI VE UZMAN ERBAŞLARI AŞAĞILAMA KOMPLEKSLERİNİ ARTIK RÜTBELERİNEDE YANSITTILAR.

11 Ocak 2008 18:56

seaboy3535

Sn.Başsavcı

Siz bizim işin içinde olmadığınızdan ve biz hep dışarıya sorunsuz olarak yansıtıldığımızdan bizim çığ gibi birikmiş sorunlarımızı anlayabilmeniz biraz zordur.

Sanırım hakimlik sınavlarına hazırlanıyorsunuz.Benimde birkaç astsubay arkadaşım hukuk mezunu ancak bunu bilen sadece yakın çevresi.Çünkü onlara göre bizim okumamıza gerek yok.Onlar zaten yeterince okumuş ne gerek var herkesin okumasına,o zaman yönetmek ne kadar zor olur dimi ..

11 Ocak 2008 18:58

seaboy3535

sn mause sence neler düzeltilmeli tsk da

11 Ocak 2008 19:10

BAŞSAVCI

gençler spoletimin rengi kırmızı yeşil...

11 Ocak 2008 21:50

thkthk
Yasaklı

knight_mouse12 kardeşim.

??Bence astsubayların rütbe değişikliğini tamamen yanlış buluyorum. T.s.k. düzeltilmesi gereken o kadar konu varken bu konu gerçekten saçma. Şimdi rütbe hakkındaki düşüncemi söyliyim. Daha linki tıklmadan önce astsubayların rütbe değişikliği konusunu görünce sakın kimse yanlış anlamasın. İşte dedim açıcam ve omuzlara takılan rütbelerle karşılaşıcam. Bundada haklı çıktım. Ne yazıkki astsubaylar her fırsatta subaylara olan kıskanmalarını ve uzman erbaşları aşağılama komplekslerini artık rütbelerinede yansıttılar.?? Bu sözlerin daha önceki yorumlarına çok ters.Astsubayların ,subayları kıskanması ve uzman erbaşları aşağılama iddian çok talihsiz olmuş.Kardeşim burada arayış içindeyiz.omuzda veya kolda.Sen niye bundan nem kaptın anlamadım.Yani Astsubayın rütbe işareti kolda olunca Uzm.j.Uzm.Erb.ın astımıydıki,rütbesi omuza çıkınca üst haline gelmiş gibi endişelendin.

Bu konu Astsubayların erbaşlıktan çıkarılmasına rağmen üzerinde kafa yorulmadığından eksik kalan bir durumunun sonucu.

Bu nedenle ??ast?? da olsa, subay olan ??Ast-subay?? statüsüne göre subaylarınkine uygun, yeni bir ??rütbe ismi?? ve ??rütbe şeklinin?? tesbit edilmesinin şart olduğu ortadadır.Yani sonu Çvş.la bitmeyen bir rütbe diziside şarttır.Zamanla onuda tesbit edeceğiz.Ast-subaylar(Ast-SUBAY), aslanlar gibi subaydır.Üst-Subay gibi,As-teğmen gibi.anladınız değimli?olay bu.Adının içinde olmayan birşeyi yazmadık yani. Statüler Uzm.erb.,Uzm.J., Ast-subay,Subay,Üst-subay diye dizilirdi. Ama Ast-subay aynı zamanda ??erbaşta?? olduğundan Subay konumunda normal yerini alamadı.Şimdi Ast-subaylar Erbaşlıktan çıkarıldı. Şuan Erbaş; Uzm.J-Uzm.Erb. ve Kıta Çvş. Ve Onbaşılarıdır.

Tahsile gelince ,oraya hiç takılmayın hiç önemi yok.Zamanında,lise,sanat okulu ve 2 yıllık harp okulu mezunlarının tamamı kanunla 4 yıllık mezun sayıldı. Kaldıki Astsubayların şuanki tahsil durumuda ortada.Yani Subay olmak için Harp okulu mezunuda olmaya gerek yok.

Sayın Başsavcı

Öncelikle hoş geldiniz.

Bizler kendimizle barışığız. Evet Prof.Astsubaylar var ama ünvanları kabul görmüyorki.??bence akademik ünvana yapılan bu saygısızlık kıyafetten daha önemli...?? diyorsunuz , buna katılmıyorum. 10 tane Astsubayın akademik ünvanına yapılan saygısızlık 100 bine yakın Astsubayın giydiği Üniformadan daha önemli olamaz.(yani öncelikle çoğunluk sorunu,sonrada diğerleri tabiki.) Ama düşüncenize saygı duyarken Ünvanı yok sayılan Astsubayların bu Akademik ünvanlarının savunucusu ve kabul görmesi için gerekli çalışmayı kırmızı,yeşil spoletli Akademik Ünvanlı bir kişi olarak sizden bekliyoruz.

Görüldüğü gibi ana konuyu bizler takip ederken, tali konuyu size bırakıyor,saygılar sunuyorum.

Editörümüz ayanoğlu12 nin önerdiği rütbe işaretleri bana gayet güzel geldi.Bence çok ciddiye alınabilecek ve hoş bir dizayn.Eline ve düşünsel gücüne sağlık.

Aynı zamanda rütbe isimlerinede güzel bir öneri bekliyoruz.

12 Ocak 2008 03:38

navy_

uzman askeri personelinin hepsinin rutbesi apolet olsun.ayrıyetten kamuflaj ve diger elbiseler için yakalara rutbe guzel olabilir.renk ve sekil olarak ayırdedilebilir sekil bakımından uniformaya yakısan takma-cıkarması kolay olmalı.

sekilleri gayet guzel bence.değişse ya duz cizgi olacak yada v olacak yine.hiç yoktan simdi ayyıldızımız var ortasında.

isim olarak sef=bascavus veya kd bascavus için uygun ve zaten herkes tarafından kullanılmakta dzkk da.

12 Ocak 2008 21:58

knight_mouse12

sayın thkthk komutanım bence eger astsubaylar erbaşlıktan çıktıgını sivil vatandaşlara veya başkalarına kanıtlama gereği duyuyorlarsa bunu önce pantalonlara kırmızı çizgi sonrada rütbelerin omuza takılması ile belirtmesi yerine başka çözümlerlede gösterebilir. Zaten biz astsubaylarımızın erbaş olmadıklarını biliyoruz. Düzeltilmesi gerekenler sadece kıyafet değil, önce değişmesi gereken zihniyettir. Ben bunu demek istiyorum. Eğer rütbelerin apolet biçiminde olması astsubayların erbaş olmadıklarının anlaşılması amacıylaysa ne mutlu. Ancak bazı astsubayların (sakın yanlış anlaşılmasın çünkü astsubaylarda ayn fikirdedir) fikirlerinin değişmesi gerekmektedir. Bunları astsubay okulunda okuyan uz.j.çvş. olarak yazmaktayım. Yoksa sen uzmansın denilmesin. Ama bende de çok büyük hata varki daha nceki yazımda genelleme yapmıştım. Bu yüzden çok özür dilerim.

13 Ocak 2008 00:38

thkthk
Yasaklı

Bak şimdi.haklar tektek alınır.kimse tüm alması gereken haklarını bir çırpıda almamıştır.

Astsubayların sivillere veya başkalarına erbaşlıktan çıktığını kanıtlamak gibi boş bir düşüncesi yoktur.Çünkü Astsubayın Erbaş olmadığı kanunla sabittir.

Pantolonlardan çizgilerin kalkmasıda sadece bir ayrımın ortadan yok olmasını sağlamıştır.Rütbelere gelince tekrar söylüyorum Omuzda veya kolda olmasında hiç bir öncelik ve talebimiz yok.Ama rütbelerin benzerliğinden kaynaklı çok sorun yaşadık.(burdada yaşadığımı anlatmak istemiyorum,hoş değil.)

Zihniyet konusuda elbette bu çalışmaların yanında ayrıca irdelenmekte,unutulmamaktadır.Zihniyeti bozuk subayda,astsubayda ,uzm.j.da,uzm.erbaşta,bakanda,vekilde v.b. vardır.Bunlarıda sırf subay,astsubay veye uzm.j.v.b. diye haklı göremeyiz.hepsi haksızdır,hepsi bizim için olumsuzdur.

Yani Erbaşlıktan çıkmış olan Astsubay statüsünde bulunan Çvş.kelimesinin kalkması ve bu nedenlede yeni rütbe işaretleri ve yeni rütbe isimlerinin olması,bunu talep etmesi çokmu abes.Bundan kime zarar gelir.Olay resmen mevzuatında uygulamasını talep etmek ve uygulamasını sağlamak.

sen şimdi okuyorsun,okulu bitiripde J.astsb.çvş.olup erbaşlıktan çıktığın halde rütbenin hala erbaş olmasından bakalım nasıl etkileneceksin.

Veli KIZMAZ'a Selam söyle ve beni sor.

kolay gelsin.

19 Ocak 2008 22:57

romanj1971

BURADA BİR HİNLİK VAR ODA SEN UZMANLARIN RÜTBELERİNİN FARKLI OLMASINI İSTERKEN KENDİ RÜTBELERİNİ SUBAYLARA BENZETMİŞSİN.

BENCE SEN DAHA KENDİ KENDİNİ AŞAMAMIŞ VE AST SUBAYLIĞINI KABULLENEMEMİŞSİN. ÖNCE İNSANLAR KENDİ YERİNİ KABUL ETMESİ GEREKMEKTEDİR. BU DEVLETİN NE KADAR SUBAYA GEREK DUYDUĞU NE KADAR AST SUBAYA GEREK DUYDUĞU ORTADADIR.

ONUN İÇİN SEN KAFAYA BÖYLE ŞEYLERİ TAKMA DOSTUM.

19 Ocak 2008 23:43

karapostallar

thkthk abim sana bayılıyorum ya..keşke aynı yerde görev yapsaydık diyorum her zaman..

19 Ocak 2008 23:52

thkthk
Yasaklı

romanj71 kardeşim

ne oldu astsubay rütbesi değişince astsubay sayısımı azaldıda ''bu devletin ne kadar astsubaya ihtiyaç duyduğu ortadadır'' demişsin..

önceki yazılanları okumazsan astsubayında bir subay(ast-subay)olduğunu, erbaşlıktan çıktığını ama rütbesinde çvş.kelimesinin bulunduğunu , bununda değişmesi gerektiğini anlarsın.Rütbe subaylara benzerse sana ne oluyor,senin rütbenmi küçülüyor yada senin rütbendenmi alıpta ekliyoruz?nerde burda hinlik.sen değil değerli ve sayın büyüğüm baban bile yokken astsubay vardı.Bir astsubay,Astsubaylığı neden kabullenmeyecek. Merak etme biz bunları kafaya takmıyoruz,çünkü olmazsa olmaz olarak zaten bunlar olacak.

asıl sen böyle şeylerle kafanı yorma,ne verirlerse onu al,ne derlerse onu yap.hem böyle olunca beyninde yıpranmaz.uzun ömürlü olur.ama gerektiğinde kullanılmayan beyinde ne işe yarar bilmem.

ONUN İÇİN SEN KAFAYA BÖYLE ŞEYLERİ TAKMA DOSTUM.

29 Ocak 2008 16:33

thkthk
Yasaklı

ne oldu gençler.yeni projeler yokmu.Erbaş statüsünden çıkmasına rağmen Astsubay rütbelerindeki ÇVŞ. kelimesinin bulunması doğrumu? Dolayısıyla Rütbelerinin Çvş. ve uzantısı olarak şekilli olması doğrumu?

Sayın ayanoğlu12 nin rütbe şekli önerisi konusunda neler düşünüyorsunuz,paylaşsanız ne güzel olur.

30 Ocak 2008 09:16

acaprin

abicim hadi rütbe şeklini buldunuz hadi ismide buldunuz ki astsubaylara yeni bir isim çok zor, bi arkadaş şef falan demiş ama çok komik olur öle. hadi forumdaki harkes şeklide ismide buldunuz bunu genelkurmaya nasıl kabul ettirmeyi düşünüyorsunuz bu seferde subaylar diyecek astsubaylarla karıştırılıyoruz diye.arkadaşın biride kalıplaşmış laflar ediyor zihniyetin değişmesi lazım diye.abi bi insanın zihniyetini kaç kişi değiştirebilir ya örneğin AB yi sevmeyen bi insana sevdirebilirmisiniz yahut BUSH u seven bi insana onu sevmemeye veya antisempati uyandırmaya çalışsanız kaç kişi başarabilir bunu. onun için zihniyetin değişmesi lazım demişsiniz bu çok zor bi insanın en kolay saklayıp örtbas ettiği yetenegi zihniyeti düşüncesi yani ok kolay gelsin akıntıya karşı kürek çekmeyin

30 Ocak 2008 10:31

thkthk
Yasaklı

acaprin kardeşim

biz kanuni değişiklik nedeniyle şekil ve isim değişikliği istiyoruz.yani durup dururken birşey istenmiyor.erbaş olmayan çavuş rütbesi sadece astsubaylarda.bu daha önceden normaldi ama artık astsubay erbaş olmadığına göre kanunun gereğine uygun değişiklik şart.Astsubayın bir subay(ast-subay)olduğu gerçeği eninde sonunda kabul edilecek.böylece üstsubay ve subayın devamı olan ast-subayda subay rütbesine benzer bir şekil ve isim almak zorundadır. Bunu Subay özentisi ve subay kıskançlığı anlamında sakın değerlendirmeyin,beni tanıyanlar böyle birşeyin olmayacağınıda bilirler.Herşey kanuna,mevzuta uygun olmalıdır. birazdanda çok değer verdiğim(onun da bana değeğer verdiğini biliyorum.) bir yarbayımı ziyaret edeceğim.

yani biz isim ve şekli teklif olarak sunarız.(sunma işinide bana bırakın) yeni isim bulmanın zor olduğunu biliyorum ama merak etme komik olanı da biz kabul etmeyiz zaten.

rütbelerin subay tarafından karıştırılıyoruz eleştirisini neye dayandırdın anlayamadım.Kabul edilmiş bir rütbe varda karıştırılma riskimi var. Ayrıca denizci subayların rütbesi bir çok T.S.K.Personeli tarafından bile tam olarak bilinmiyor.hatta sivil deniz kaptan ve personeline benzetiliyorda bir sorunmu oluyor.

ayrıca kanun ve diğer mevzuat desteği olan her konunun olabililirliği vardır.biz düşünce değiştirmeyi değil mevzuat,insan hakları,yaşam şartları ve uygulama gerçeklerinin değerlendirilmesini istiyoruz.

Yani imkansızı değil kanunen olması gereken ve olabilirliği yüksek konularda talepte bulunmak için uğraşıyoruz.

tabi talebin mecburiyetini bile algılamakta zorlanmalar,direnmeler nedeniyle ilerleme olmuyor.

değerli kardeşlerim boşa kürek çekmek diye bir şey yok,boşa kürek çekme alışkanlığımda hiç yok.ihtimal olan her konuda ilerlemek için girişimde bulunurum.

sonuç olarak biz haklı gerekçeleri ve teklife yakışan doneleri ortaya koyarsak Merak etmeyin Büyüklerimiz bu konulardada gerekli çalışmayı başlatırlar.biz burda beyin fırtınası yapıp ilgili yere hazır teklif sunma gayretindeyiz.

30 Ocak 2008 10:35

thkthk
Yasaklı

özür

yukarda yazdığım yorumun 2 nci satırındaki

''ama merak etme komik olmayanıda biz'' cümlesindeki ''olmayan'' kelimesi olan olacaktı.editör arkadaşlar düzeltirse cümlenin anlamındaki olumsuz görüntü düzelir.teşekkürler.

30 Ocak 2008 14:30

tbforce

Herkese merhaba anlamadım konu neden bu kadar uzadı bende bir astsubay olarak yazılarınızı sürekli takip ediyorum kimi haksız eleştiride bulunuyor kimide polemiğe giriyor.Öncelikle belirteyim burası sadece astsubayları ilgilendiren sadece astsubayların fikir alışverişi yaptığı özel bir konu başlığı bu zümrenin dışında kalan arkadaşlar kendilerini neden yoruyor.

Tabi ki bu asla tartışılmadan hemen kabul görecek anlamanı da gelmesin ama bunun yeri en azından bu konu başlığı altında olmamalı.Bırakın biz astsubaylar kendi aramızda tartışalım ortak bir konuda birleşelim daha sonra konuyu diğer arkadaşlara açar fikirlerini, eleştirilerini,önerilerini alırız neden şimdiden (yanlış anlaşılmasın) diğer arkadaşlar bu başlık altında eleştiride bulunuyor konuyu saptırıyor.

Evet arkadaşlar artık yeteri kadar düşünüldü bir karar varalım.Ve bu işi icraate dökelim.İlk olarak rütbelerin omuza alınmasın da hem fikiriz sanırım ayanoglu12 arkadaşımızın bulduğu şekilde bir iki oynama yaparsak gayet güzel olacağı kanısındayım.Daha sonra isimlerin değiştirilmesi işene yoğunlaşalım thkthk arkadaşımızın dediği gibi haklar birden alınmaz önce birini halledelim ardından isim işini kararlaştırıp teklif olarak götürebiliriz kanısındayım.Emeği düşüncesi geçen tüm silah arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Toplam 163 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon