Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
30 Ocak 2008 12:25  

asker hastanelerinde çalışan hemşire arkadaşlar,cevaplarınızı bekliyorum.

merhaba.5 yıllık hemşireyim.(4,5 yılını devlette calıştım)hastanemde karsılastığım olayı paylasmak ve bu konudakı kanun nedir öğrenmek istiyorum.ve acil yardımlarınıza ıhtıyacım var.mesleğimin getirdiği işten yüksünmem ve tıksınmem.lutfen yazacağim yanlış anlaşılmasın.burda hizmetlı personel arkadaşa kesinlıkle bır lafım yok.sorun amır-doktor ve benım aramda geciyor.klınıklerde kullandığımız aspirasyon cihazının tıbbı atık,buşon,kan vs.bırıken şişesini temizleyenınız var mı arkadaslar?bashemşire yardımcısı bu ısı sen yapacaksın dıyor.ben de bıldığim kadarıyla benım gorevım değil diyorum.aletlerı,setlerı zaten ben yıkıyorum.onu yıkamak ta benım gorevım mı.hızmetlı personelın işi midir.klınık doktorum bunu kesınlıkle sen yapmayacaksın dıyor.bashemsıre yardımcısı yapacaksın(aslında doktorla aralarında husumet var,doktora soyleyemediği lafı,yapamadığı ıskenceyı benden cıkarıyor arada kalıyorum).bu konu benım gorevım mıdır acıl yardımlarınızı beklıyorum.askerı hemşirelik kanunlarını tam olarak bılmediğimden her seyı yaptırmak ıstıyorlar gıbı gelıyor bana...lütfen ama lütfen yardım.

30 Ocak 2008 15:10

sirinaz77

MESLEKTE HERŞEY ABUK SUBUK OLDUĞU İÇİN BÖYLE ŞEYLERLE KARŞILAŞMANIZ COK DOĞAL.BENCE ÖNCELİKLE SAKİN OLMALI VE DOĞRU DÜŞÜNMELİSİN.HASTANENDE HEMŞİRELİK MÜDÜRLÜĞÜ VARMI.SORUN YAŞADIĞIN KİŞİ KLİNİK SORUMLUSUYSA BİR ÜSTTEKİ AMİRİNLE İLETİŞİME GEÇMELİSİN.EĞER HASTANE BAŞHEMŞİRESİ İLE SORUN YAŞIYORSAN VE ONUNLA PROBLEMİNİ ÇÖZEMİYORSAN RESMİ YOLLARA BAŞVURABİLİRSİN.KOMUTANLIĞA PROBLEMİ ANLATAN BİR DİLEKÇE YAZABİLİRSİN.ASPİRATÖR TORBASINI YIKAMAK SENİN KONTROLUNDE PERSONELİN YAPMASI GEREKEN BİR İŞ ELBETTE Kİ.AMA SEN YİNEDE HASTANENİZDEKİ AMELİYATHANE HEMŞİRESİ GÖREV TANIMI FORMUNA ULAŞMAYA ÇALIŞ.PERSONEL ŞUBE VEYA ISO İLE İLGİLİ BELGELERİN BULUNDUĞU BÖLÜMDE OLABİLİR.EĞİTİM ŞUBE VEYE KLİNİK SEKRETERİNDE OLUYOR GENELDE BU BELGELER.SOĞUK KANLI VE AKILCI DAVRANMALISIN.UNUTMAMALIYIZ Kİ ÖNCELİKLE BİZ MESLEKTAŞLAR BİRBİRİMİZİ DESTEKLEMELİYİZ.UMARIM SORUNUNU ÇÖZEBİLİRSİN.

30 Ocak 2008 17:40

alv

sirinaz arkadaşım bende aynen senın gıbı"hemşire gözetiminde personelin yapması gereken bir iş" olduğunu düşünüyorum.ama bunu anlatamıyorum.sorun yasadığım kişi bashemşire yardımcısı.kbb polıklınığindeyım.ve poklıklınık hemşiresi varsa bu ısı o yapar dıyorlar ben dıretıyorum.(hatta ıstersen konuyu bashemşireye tası,sen zararlı cıkarsın gıbısınden de ustu kapalı tehdıt edılıyorum)kullanılan malzemelerı ben yıkıyorum(burun spekulumu,otoskop baslığı v.s)ben 1000 kusur yataklı hastanede de calıştım,devlette de calıştım bana yaptırmak ıstedıklerı bu ısı bahsettığim yerlerın hıc bırınde hemşirenın yaptığinı görmedım.askerıyede boyle gıbı bır acıklama getırıp kestırıp atıyorlar.boyle olduğunu dusunmedığimden bu baslıği actım.soyledığin kararları ve emırlerı sordum personele ama ulaşamadım.polıklınık/klınık veya ne bıleyım hemşirenın askerıyedekı gorevlerınde gercekkten bu var mı.yap elıne mı sapisir dıyenınız olur belkı.ama arkadaslar ne bıleyım bu bır kırılma noktası,sorumluluğuma dayanmayan ışlerın baslangıcı olacak gıbı gelıyor bana ve yapmak ıstemıyorum.sındırme polıtıkası.yardımlarınızı ve yazılarınızı beklıyorum.elımde belgeyle cıkarsam,daha rahat konusabılırım.lutfen herkesten yardım..

30 Ocak 2008 18:00

alv

zaten görevimiz olmayan bir sürü iş yapıyoruz.bunu da mı bıze yıkmaya calışıyorlar.burası nasıl bır yer.

30 Ocak 2008 18:03

fakir memur

sevgili alv öncelikle hangi kliniktesin?hem klinik hem ameliyathane hemşiresi olarak mı çalışıyorsunuz?yoksa ameliyathane hemşireliği ayrımı?bunları soruyorum çünkü konuya tam açıklık getirememişsin.bir kere başhemşire yardımcısının ameliyathanede işi ne?ameliyathanelerin iç işlerine sadece sorumlu doktoru karışabilir.artık askeri hastanelerde cerrahi ve dahili branşlar olmak üzere ayrıldı.her birimin sorumluları var.buda bir yana anestezistler ameliyathane sorumlusudur.sonra cerrahi bölüm başkanı olan doktor sorumludur.baş hemşirelik ancak hemşire planlamasına karışabilir.ameliyathanenin iç işlerine karışamaz.her birimin görev tanım formları var.sen öncelikle bu formlara ulaşmalısın ki sana vermek zorundalar.zaten o forum senin görev ve sorumluluklarını belirliyor.ameliyathanenin aletlerinin dışındaki temizlikten sorumlu hemşirenin gözetiminde hizmetli arkadaşlar sorumludur.onlarında görev tanım formları var.

benim en çok merak ettiğim şey başhemşire yardımcısının ameliyathanede bu kadar sorumlu personel varken size karışması.böyle bir şeye hiç yetkisi yok.hastane küçükte olsa bu sorumluluklar mutlaka birilerine verilmiştir.senin yapacağın şey bu sorumluları bulup onlarla konuşmaktır.

madem çalıştığın doktor yapmayacaksın diyorsa doktorun gidip cerrahi bölüm sorumlusu olan doktorla konuşması gerekir.

onların arasındaki uyumsuzluğu sana yansıtmak gibi bir hakları yoktur.

şayet görev tanım formlarını bulamazsan haber ver ben sana bulabilirim.

TSK SAĞLIK KOMUTANLIĞINA tüm hastaneler bağlı olduğu için bu forumların içerikleri hep aynıdır.

sana kolay gelsin sevgilerimle

30 Ocak 2008 18:16

alv

amelıyathanede değilim fakır memur ablacım.kbb polıklınığindeyım.burası kucuk bır hastane.100 yataklı,hergun dolasıp kusur aradıkları ıcın.hadı ben yenıyım dıyorum,benden once aynı bırımde calışan hemşire arkadaslara sordum.onlarda hıc yıkamamış.bana nıye dıretılıyor anlamış değilim.

30 Ocak 2008 18:22

alv

bashemşire ızne ayrılmıs,personele sordum gorev tanım formlarını bızde yok dedi.bana bulur da gönderırsenın cok memnun olurum.bılınclı bır sekılde cıkmam gerekıyor karsılarına.bu kurumda yenı olabılırım,fakat gorev sorumluluk ve yetkılerının bılıncınde olan bır ınsanım.onlarınsa yaklaşımı"tsk da boyledır yapacaksın,aletlerın sorumluluğu hemşire ve doktora aıttır.dolayısıyla temızlığı de hemşireye aıttır.personel gelip hergun onu temızlemez" dıyorlar bu da cok sacma.lutfen bu temızlık ısının(aspirasyon cihazının sısesının) bana aıt olmadığını ıspatlamaya yardım edın

30 Ocak 2008 23:18

jangbogo

alv

baş hemşire sana görev vermeye yetkili ise o görevi bence yerine getir aynı zamanda o görev eğerki senin değilse bunu baş hemşire iyi biliyordur

bizbilmediğini düşünelim o zaman haksızlık yok

şayet bilerek bahsettiğin gibi birilerine nisbet olsun diye yapıyorsa baştan sen öndesin inatlaşma yapmadığın sürece

bu görev başkasına verilecekse verilirse yine sinir harbi yaşamaman için daha geniş düşün ve kimsenin çocukça bir davranış diyeceği pozisyona düşme

son olarak ısrarla onların haksız olduklarını isbat etmeye çalışma sadece kendi ğörevinin sınırlarını öğren bırak onlar derslerini kendileri çıkarsınlar onlara alet olma senin üzerinde hükümranlık sürmeye çalışmasınlar mesafeyi iyi koru dikdur ve güçlü ol verdiklri görevi yapmak itiraz etmekten daha kolay olacaktır aynı görevi gün gelip kendileri iptal ederler unutma bunlar hep yaşadığımız konular kendine iyi bak selamlar

31 Ocak 2008 07:13

alv

jangbogo arkadasım hep çiti dolasmak ta olmuyor kı.amırler her verdıklerı emırde haklılar mı yanı.o saman bu sıte de nıye yazısıyoruz kı.AYİM nıye var o zaman arkadaslarımız haklı oldukları yerde hep susssunlar o zaman.amırler herseyın en ıyısını bılıyorsa kaldıralım hepsini gitsın.bugune kadar o işi personel yapmısken dıretılmesıne karsıyım.herkes bunu herzaman yapıyor olsa,basım ustune.inanın ne kadar sıkıntılı bır gece gecırdım.uyuduğum uykuy değil kabustu resmen.bu kuruma geldıgıme çoook pişmanım çoook.ınsan haklarının en guzel ezıldığı yermış meğer.

31 Ocak 2008 07:22

alv

güncell..

31 Ocak 2008 19:17

jangbogo

alv

hep çalıyı dolaşmak olmuyor demişsin haklısın ama dolaşmayınca seninde yaşamış olduğun gibi insan kabuslar görüyor

haklarımızı hukuki zeminde çözüme ulaştırana kadar sinirlerimizi yıpratmamalıyız o yüzden gerekirse biraz fazla yoruluruz ama bir kelime daha konuşmalarına müsade etmeyelim diye o tavsiyede bulunmuştum çokfazla takma kafana

03 Şubat 2008 01:42

fakir memur

alv öncelikle özür dilerim.sana yanıt vermekte geciktim.şimdi sana TSK ASKER HASTANELERİ YÖNETİM YÖNERGESİ:MY:33-1(B)nin(2005)

madde:9:hasta bakım personelinin görev ve yetkileri:

servis hemşiresinin görev ve yetkileri:

klinik şefi/servis tabibi ve servis sorumlu hemşiresinin direktiflerine göre,hemşirelik hizmeti vermekten ve hasta bakımını sağlamaktan sorumlu hemşiredir.

bu maddenin altınada bizlerin her gün günlük yaptığımız işleri a-b-c- diye şıklar halinde sıralamışlar.tabi bu sıralamada klinik,poliklinik,ameliyathane diye birimlere ayırmadan genel hemşirelik bakımından bahsetmişler.

Ö) şıkkındada:poliklinikte görevlendirildiğinde,polikliniğe gelen hastanın kapsamlı değerlendirilmesini yapar,poliklinik odası ve muayene masasını hazırlar.kullanılan her türlü araç gereç ve malzemenin her an kullanıma hazır ve bakımlı bulundurulmasını sağlar.

1_tetkik ve tahlillerinin zamanında yapılmasını takip koordine eder.

2-hastanın muayene,tıbbi tanıya yardımcı uygulamalar ve tedavi edici girişimler için hazırlanmasını ve gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar.

alv poliklinikler hakkında bu kadar bahsetmişler. buradanda anlaşılacağı üzere şayet senin klinik sorumlun varsa bu işi o çözecek demektir.başhemşire direk sana müdahale etmemeli.

yada servisin sorumlu doktoru bu konuyu başhekime iletmeliki sen arada kalmamalısın.yani senin görevin polikliniği daima muayene hazır tutmak için işleri nezaret ederek yaptırmaktır.

birde servisleri ayırmışlar ve doktorların görevlerini yazmışlar:

KBB SERVİSİ:KBB uzmanı tarafından idare edilir.Servis şefi/uzmanı,servisin yönetim ve düzeni ile astaların bakım ve tedavisinden sorumludur.

hepsi bu kadar. yani senin kliniğinin doktoru bu işi çözecek mercidir. aynı zamandada rütbe konuşturması gerekiyor.

arkadaşlar bilmem fark ettinizmi yönetmelik ne kadar saçma hazırlanmış.

hazırlayanların hemşirelikle uzaktan yakından alakası yok.

başhemşirelerde ona keza.çünkü onların hemşirelikle alakaları hiç olmadı.onların sadece rütbeleri var. buyüzden subay hemşirelerin %80 isınıf değiştirdiler.hastanelerde kimisi maliyeci,kimisi yer emniyet komutanı,kimisi levazımcı. gibi.ama malesef bulundukları yerleride karıştırdılar. mesela bizim maliye müdürü subay hemşire iken maliye müdürü oldu.bizler maaşların yanlış yapılması nedeniyle maaşlarımızı ancak 15 ocak akşamı 18 den sonra çekebildik utanmadan birde yalan söylediler.

güya maliye bakanlığından kaynaklanmışmış.bizde salağızya yedik.döner sermaye saymanlığını aradım.yanlış yapmışlar.bu yüzden sayman kabul etmemiş.düzeltmişler tabi geç vermişler.saymanda bankaya geç yatırmış.

TSK da hemşirelik hizmetleri çok zor yürütülür.

alv işte sen bu yüzden zorlanıyorsun.ama zamanla sende alışacaksın.çünkü en önce başımızdaki başlar hemşirelik konusunda çok cahiller başhemşirelik tecrübe deneyim ister.

.bilgi ve beceri ister.bu meziyetlerde bizim başlarda olmadığı için onlar sadece rütbe konuşturmaya çalışırlar.sen ver bakalım eline acaba aspiratör nasıl çalışır yada nasıl kullanılır biliyormu?

inan bana bizlerde aynı şeyleri yaşıyoruz. ama bizim doktorlarımız onların hakkından geliyorlar. çünkü bizim yaptığımız iş ekip işi.onlar ne anlasın ekip ruhundan.

bu nedenle sen hiç bunlarla kendini üzüp yorma. işini yap geç.her şeye boş ver. zaten yakında sağlık komutanlığıda kalkacak.bakalım ozaman ne yapacaklar?

her neyse zannederim sana bir şeyleri anlatabilmişimdir.

sana kolay gelsin.sevgilerimle

03 Şubat 2008 21:28

alv

fakir memur ablacım,zahmet edıp arastırıp bana ılettığin ıcın cok cok tesekkur ederım.keske benım kurumda calıştığım ınsanlar senın kadar duyarlı olsa.malesef dediğin gıbı sadece rütbelerının derdınde onlar,hizmet etmek yararlı olmak adına bır gırışim,bır emek değil dertleri(HERKES İÇİN GEÇERLİ OLMASA DA BURDA BÖYLE)... bahsettiğin madde; hemşire; Poliklinikte görevlendirildiğinde,polikliniğe gelen hastanın kapsamlı değerlendirilmesini yapar,poliklinik odası ve muayene masasını hazırlar.kullanılan her türlü araç gereç ve malzemenin her an kullanıma hazır ve bakımlı bulundurulmasını sağlar.'I kesınlıkle kendı adlarına yorumlayıp oyle cevap verıyorlar.yanı bulundurmak eylemi temızlemek'i de ıcerıyor onlara gore.klınık sefın de bıter demişsin.o ben personele yaptırırm sen elını surme dıyor bakalım ne kadar uygulatabılecek zamanla goreceğiz.konuyu bastabıp yardımcısına tasıyın dıyorum,sanırım bıraz zor.klınık sefımız ustğm.laf arasında sunu soyledı"benım burdakı sorunları cozmeye ne gucum ne rutbem yeter"yorumu sıze bırakıyorum.yanı yardım almaya calıştığım ınsanlar benım kadar bıle cesur davranmaya cekınıyor.artık takmıyorum.bır sekılde bu olayı halletmeye calışacağim.zaten bır yılım dolsun kabul edılmese bıle yatay gecıs dılekçesı vermeyı dusunuyorum kesınlıkle.amır olarak gecınenlerın,gıcıklık yapmak,kusur aramak,adaletsız davranmaktan baska bır bıldıklerı yok.4 ayda bıle ben bunları gorebıldım.ben bu gune kadar ne ınsanlarla calıştım.bashemşirenın eldıven takıp stajyer oğrencılerle yatak yaptığını,20 yıllık sorumlu hemşirelerın işlerını bıtırır bıtırmez baskalarına yardıma kostuğunu gordum hemde 1000 kusur yataklı hastanede bıle.saygıdan bahsedıyorlar,hangısı saygıyı hakedıyor sızce.bakıcı problemım var eşim baska yerde gorevlı,nobetler sorun olsada umurların da mı.çöz problemını denıyor.ama kendılerı,gunduz gece yanlarına getırıyor cocuklarını.bu mu adaletten bahseden ınsanların adaletı.tabı onların maıyetı var.kım ne dıyebılır.zor zor bu kurumda bu zıhnıyetle bırseylerın ıyılesmesı cok zor.ınsallah ta kalkar sağlık komutanlığı,hastaneler de bırleşir.o zaman goreceğiz kımın nasıl davranacağini...

Toplam 12 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?