Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
11 Nisan 2008 23:45  

OYAK Nema Ödemesi.

Arkadaşlar malum Oyak, Oyakbank'ın satışı ve diğer iştiraklerinden elde edilen kar karşılığı Mayıs ayındaki genel kurul sonunda yaklaşık %58 oranında nema vermeyi planlıyor. Kulaktan kulağa dolaşan bir habere göre Oyakbank'ın satışından elde edilen gelir nedeniyle bu yıl her zamankinden yüksek kar payı vereceğinden, elde edilen kar payının bir kısmının ana paraya eklenmesi yerine üyelerine dağıtacağı söyleniyor. Bu durumda ana parası 30.000 YTL olan bir üyeye bu yıl yaklaşık 17.400 YTL kar payı verileceği varsayımından hareketle, ana paraya eklenecek 17.400 YTL'nin yarısı yani 8.700 YTL'lik kısmın ana paraya, diğer kısmın ise üyelere nakit olarak ödeneceği söyleniyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var ise bizimle paylaşırsa sevinirim.

12 Nisan 2008 14:08

fakir memur

cerit71 bu konuda çok söylenti var.ama yönetim kurulu üyelerinden birisinin söylediğine göre nemalar herkesin hesabına yatırılacak.bencede mantıklı.şöyleki bu parayı kesinlikle bize vermezler.hesaplarımıza ekleyip tekrar işletirler.mayıs ayına çok az kaldı gerçeğini uygulama yapılınca göreceğiz.sevgiler

13 Nisan 2008 20:13

cerit71

Bu dönem verilecek nemaların ana paraya eklenmesi daha sonraki dönemler için Oyak açısından bir dezavantaj oluşturacak. Şöyleki; 2007 yılı sonu itibariyle içerde 100.000 YTL ana parası olan birisine, bu yıl verilmesi planlanan %58 nema oranıyla 58.000 YTL ilave edilmesi anlamına geliyor. Bir sonraki yıl en kötü ihtimal %25 nema verildiği hesaplanırsa 39.500 YTL gibi bir rakam da 2009 yılında alacak. O yıl emekli olacağı hesaplanırsa 197.500 YTL gibi bir meblağ alacak ki bu durumda bir sürü insan var ve bu kadar sıcak para çıkmasına izin vermezler diye düşünüyorum. Bu yüzden bu yıl verilecek nemanın yarısının üyelere aktarılması Oyak açısından da avantajlı.

17 Nisan 2008 10:09

taymaster

Arkadaşlar Oyakbankın satışında elde edilen paralar üye personele, üyelik sürelerine göre paylaştırılacakmış diye duyum aldım, hatta bir kısmı hesaplara aktarılırken bir kısmıda nakit olarak verilecekmiş. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirmi.

17 Nisan 2008 19:36

cerit71

Merhaba arkadaşım, bu konu ile ilgili açılmış konu başlığı var. Maalesef böyle editör olursa bu hataların olması normal.

17 Nisan 2008 19:37

cerit71

Anlaşılan parayla pek ilginiz yok. Ya da daha önemli işleriniz var!

22 Nisan 2008 10:59

adil06

Arkadaslar 24 mayısta oyak genel kurulunda karpayı konusu görüsülecek umarım birazını nakit verirler maddi sıkıntı ceken baya arkadaslarım var karanette genkurun sitesinde bir anket var anasayfadaki o anketi doldurup son kısmınada karpayının bir kısmının nakit ödenmesini isterseniz sevinirim saygılarımla...

28 Nisan 2008 20:21

HAKAN24

Kardeşim parayla ilgilenen yok ne demek. Ortaya bir laf attınız heğimizi ümitlendirdiniz valla. İnşallah dediğin gibi olur. Ben OYAK'a bunu e-posta ile sordum. Cevap gelirse sizleride bilgilendireceğim.

29 Nisan 2008 03:39

detailed
Yasaklı

Konu hakkında bilgim yok ama ilginç bir gelişme gördüm basında.

TEMAD üyesi emekli astsubaylar adına Avrupa insan hakları mahmesine başvurmuş oyak konusunda üye sayısı ve aidat olarak OYAK ın oldukça fazla bir kısmını (gazetedeki habere göre %60)oluşturmalarına rağmen astsubaylara temsil için gerekli çoğunluğun verilmediği gerekçesiyle.

Yani bu gerçekleşirse OYAK ın durumu bile sorgulanabili temsil ve karpayı dağıtımı tekrar gözden geçirilebilir belki.

Genel kurul topladığında alınacak karara bağlı sorduğunuz. şu an ki duruma bakarak sadece tahminde bulunuyorum, her zaman yaptığı gibi paranın bir miktarını ana paraya ekler bir kısmını da üyelerine dağıtır. Ama oran muhtelen kurulda belirlenir.

kolay gelsin.

29 Nisan 2008 21:02

cerit71

Sn.HAKAN24 ortaya atılmış bir laftan ziyade yazımda bir söylenti diye bahsediyorum. Bu şu an herkesin dilinde. Belki bunu Oyak kendisi ortaya atmıştır. Oyak, genel kurul öncesi üyelerin nabzını yoklamak için bu konuyu dillendirmiş olabilir. Çünkü bu yıl verilmesi planlanan nemanın bir kısmının nakit olarak dağıtılması, Oyak'ın işine geliyor. Basit bir hesap yaptım; 4 yıl sonra emeklilik hakkı kazanıyorum, bu yıl verilecek nemanın yarısı üyelere dağıtılırsa yaklaşık 115.000 YTL, tamamı ana paraya eklenirse 151.000 YTL para almaya hak kazanıyorum (Malum bu yıl verilecek nema oranı, 2007 yılı için. 2008 ve sonrası için ortalama %25 nema vereceği varsayımıyla hesaplandığında) Bu durumda bu yıl için ana parama eklenecek yaklaşık 18.000 YTL'nin yarısını yani 9.000 YTL'yi nakit olarak verirse Oyak bana 4 yıl sonra 36.000 YTL daha az nema ödemiş olacak. Bu bizim ana paraya göre hesaplanmış oran. Daha yüksek ana parası olan Subay ve Astsubaylar için bu oran gittikçe yükselecektir.

29 Nisan 2008 23:04

jastsubay99

arkadaşlar hep kulaktan duyma bilgilerle konuşuyoruz.biraz daha sabredelim.27 mayıs ta oyak toplantısı var,herşey orada belli olacak.

04 Mayıs 2008 19:03

HAKAN24

Arkadaşlar

konu ile ilgili olarak OYAK'a e-mail gönderdim. Biraz önce okuduğum cevaba göre 2007 yılında % 54.2 kar payı ödemesi öngörülüyor. Ancak kar payının tamamı üye rezervlerine aktarılacakmış. Yani üyeye ödeme falan yok. Maalesef gelen cevap böyle.

08 Mayıs 2008 20:27

ŞAFAK 18

Güncel

09 Mayıs 2008 16:05

adil06

Arkadaşlar oyak nema ödemesinin birazının nakit verirmi diye umut ediyorum. çünkü bir kaç yıl içinde emekli olacakalara verilecek paralarla beraber baya sıcak para çıkışı olur . Eğer oyak ileriyi düşünüyorsa birazını nakit vermelidir.

27 Mayıs 2008 14:11

rapaiç

Haberler

24 MAYIS 2008 TARİHİNDE YAPILAN 48. OLAĞAN GENEL KURUL KARAR VE TEMENNİLERİ

24 MAYIS 2008 TARİHİNDE YAPILAN 48. OLAĞAN GENEL KURUL KARAR VE TEMENNİLERİ

KARARLAR:

Karar

Kurum?un 31.12.2007 tarihi itibariyle düzenlenen aktüeryal bilançosunda 2,651,721,636.61-YTL aktüeryal kâr oluşmuştur.

Bu çerçevede Kurum?un 31.12.2007 tarihi itibariyle oluşan 2,651,721,636.61 (ikimilyaraltıyüzellibirmilyonyediyüzyirmibirbinaltıyüzotuzaltınoktaaltmışbir) Yeni Türk Lirası aktüeryal kârın tamamının bireysel üye ortalama rezervine %54.2 olarak gerçekleşen toplam nema oranında uygulanması suretiyle;

1 ? Aktif daimi üyelerimizin 31 Aralık 2007 tarihindeki rezervlerine ilave edilmesini,

2 ? Emekli maaşı sistemindeki üyelerimizin rezervlerine ilave edilmesini,

3 ? 2007 yılı başından bugüne kadar emeklilik yardımına hak kazanmak suretiyle üyelikten ayrılmış olan üyelerin bu kâr payından alacaklarının ayrılış tarihlerine göre hesaplanarak kendilerine veya hak sahiplerine 2 Haziran 2008 tarihinden itibaren ödenmesini,

Karar

205 sayılı Kanunun 33.maddesinin (k) bendinde belirtilen daimi üyelerin tahsil çağındaki çocuklarına burs ve/veya mümkünse eğitim-öğretim kredisi verilmesi konusunun bir rapor halinde hazırlanarak 49.Olağan Genel Kurul?a sunulmasını,

Karar

Konut Kredisi borcunu kapatmak isteyen üyelerimize erken kapatma indirimi (bir defada tamamını kapatma) uygulanması hususunda Yönetim Kurulu?na yetki verilmesini,

Karar

Borç Para Verme Yönetmeliği?nin 3 üncü maddesi, üçüncü fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?02 Haziran 2008 tarihinden itibaren Kurum dışı kaynaklı borç verme hizmetinden yararlanıp da borçlarını ödemeyen üyelerin borçlarının Kurum tarafından kapatılarak, bu üyelerin Kurum?a borçlandırılmaları yapılırken, kapatma tarihinde yürürlükte olan Borç Para Verme Hizmetinde uygulanan aylık faiz oranı ila bunun %50 fazlasına kadar bir oranla, Kurum kaynaklı borç verme hizmetinin limit sınırına ve borç para kullanma hakkını elde edebilme süresine bakılmaksızın borçlandırılırlar.?

Karar

Borç Para Verme Yönetmeliği?ne aşağıdaki geçici maddenin eklenmesini,

GEÇİCİ MADDE: 24 ay vadeli borç hizmetinde 25 Mayıs 2008 tarihi itibariyle borcu olan üyelerin 12 ay taksit ödedikten sonra bakiye borçları ve faizinin tahsili koşuluyla yeni borç alabilmeleri yani mahsubi işlem uygulamasından yararlanabilme hakları saklıdır.

Karar

Borç Para Verme Yönetmeliği?nin 11?nci maddesi birinci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?26 Mayıs 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, Üyeler aldıkları borç paranın vadesi dolduktan sonra yeniden borç para alabilirler. Ancak üye hem Kurum kaynaklı borç verme hizmetinden hem de anlaşmalı kuruluşça sunulan krediden aynı anda yararlanamaz.?

Karar

2 Haziran 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, Borç Para Verme Yönetmeliği?nin 10 uncu maddesi birinci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?Verilecek borç paralar, 6'ncı maddenin 1'inci fıkrasındaki halde üyelerin taleplerine göre 6, 9, 12, 18 ve 24 ayda ve eşit taksitlerle tahsil olunur.?

Karar

2 Haziran 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, Borç Para Verme Yönetmeliği?nin 6 ncı maddesi birinci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?Muvazzaf üyeler OYAK aidatına esas aylık maaşlarının iki katı; emekli maaşı sistemindeki üyeler ise kendi katılım oranlarına göre alabilecekleri en yüksek aylık maaşın en fazla altı katı tutarında borç parayı 6, 9, 12, 18 ve 24 ay vade ile kullanabilirler.?

Karar

2 Haziran 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, Borç Para Verme Yönetmeliği?nin 13 üncü maddesi birinci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?Verilecek borç paralara uygulanacak aylık faiz oranları, borç paranın verildiği tarihten başlamak üzere azalan bakiyeler yöntemiyle; 6, 9, 12, 18 ve 24 aylık vadeler için Yönetim Kurulunca belirlenir.?

Karar

2 Haziran 2008 tarihi itibariyle yapılacak başvurularda geçerli olmak üzere, Fevkalade Borç Para Verme Hizmeti; deprem, sel (münferit su baskını vb..hariç) heyelan ve münferit olmayan olağanüstü durumlarda faiz oranının yıllık % 1 (yüzde bir) olarak uygulanmasını ve ilgili Yönetmelikte gerekli değişikliğin yapılmasını,

Karar

Konut Kredisi Yönetmeliği?nin 17?nci maddesi son fıkrası olan;

?Kurumca inşa ettirilen ve Kurum tarafından tahsis işlemleri yapılan konutlardan edinen üyelerin edindikleri konut üzerine ilgili tapu sicil müdürlüklerinde üyelere satış bedelleri üzerinden Kurum lehine 3 yıllık iştira (alım) hakkı tesis ettirilir.?

ifadesinin silinmesini,

Karar

2 Haziran 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, Konut Kredisi Yönetmeliği?nin 30 uncu maddesinin 1?inci fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesi,

?Bireysel kredi kullanacak üyelerin kredi talebinde bulunacakları konutlar için, tüm masrafları kendilerine ait olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu?nca listeye alınmış Gayrimenkul Değerleme Şirketleri, Kurum?un anlaşma yaptığı Banka şubeleri, konutun kayıtlı olduğu Belediye Başkanlıkları veya Yerel Mahkemeler vasıtasıyla atanan bilirkişiler tarafından düzenlenecek ekspertiz raporları kabul edilir. Kooperatiflerin ekspertiz işlemleri bir program içinde Kurum tarafından yapılır ve ekspertiz ile ilgili giderler kooperatifleşmeyi desteklemek amacıyla Kurum'ca karşılanır.?

Karar

Üyelerin sivil hayata geçiş hazırlıkları için 29 hizmet yılından itibaren istifadeye başladıkları Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme hizmetinden yararlanan üyelerin, istekleri halinde bu borcu;

1- Hesap kapatma işlemlerinin yalnızca 15 Aralık- 31 Aralık tarihleri arasında yapılması,

2- Kapatma işleminin yapıldığı yıla ait kâr payının hesaplanmasında bu işlemin yapıldığı tarih aralığında geçerli olan tahmini kâr payı oranının kullanılması,

3- Hesap kapama tarihinde, çekilmiş olan borç tutarına karşılık hesaplanan mahsup tutarının tamamının def?aten ödenmesi,

4- Borcun kapatılmasından sonra üyenin Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme Hizmetinden yararlanma hakkının kalmaması,

Koşullarıyla kapatabilmelerine imkân sağlanmasını,

Bu düzenleme için Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme Yönetmeliğinde gerekli değişikliğin yapılmasını,

Karar

OYAK Daimi üyelerine Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme Yönetmeliği?nin, 10.maddesindeki 1.fıkranın ilk cümlesi olan,

? %80 Borç Verme hizmetinde isteğe bağlı kapatma işlemi yapılamaz?

ifadesinin silinmesini.

1?inci fıkra ve 2?nci fıkra olarak aşağıdaki ifadelerin eklenmesini,

?Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme hizmetinden yararlanan üyeler istekleri halinde bu borcu, yalnızca 15 Aralık ? 31 Aralık tarihleri arasında, kapatma işleminin yapıldığı yıla ait kar payının hesaplanmasında bu işlemin yapıldığı tarih aralığında geçerli olan tahmini kâr payı oranı kullanılarak, hesap kapama tarihinde çekilmiş olan borç tutarına karşılık hesaplanan mahsup tutarının tamamını def?aten ödeyerek kapatabilirler. Borcun kapatılmasından sonra üyenin Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme Hizmeti?nden yararlanma hakkı kalmaz.

Rezerv karşılığı %80 Borç Verme Hizmeti?nden yararlanan ve % 80 borç kapatma talebinde bulunan üyenin Kurum?a sosyal hizmetlerden gecikmiş ya da yasal takibe alınmış borcu bulunması durumunda bu borç kapanmadan %80 kapatma talebi kabul edilmez.?

3?üncü fıkranın aşağıdaki şekilde düzenlenmesini,

? Kapatma yapmayan üyelerin Kurum üyeliğinin sona ermesi ile %80 borç tutarı üyenin emeklilik yardımından gerçekleşmiş kar payı ile birlikte mahsup edilir. Genel Kurul döneminden sonra gerçekleşen kar payı ödemesinde de döneme ait %80 borç mahsubu işlemi yapılır.?

Karar

Emekli Maaşı Bağlanması Hakkında Yönetmeliğin 4?üncü maddesinin c fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini,

?Emeklilik yardımı almaya hak kazanarak Kurum daimi üyeliği sona erecek üyelerden rezervinin % 80'nine kadar borç alma hakkından yararlanmış ve borcu devam edenler/borcunu kapatanlar için hiç borç almamış gibi değerlendirme yapılır ve Kurumca öngörülen karpayları dahil emeklilik yardımları hesaplanır. Üyeler hesaplanan bu tutarın 1/4'ü veya 2/4'ü veya 3/4'ü yahut tamamını Kurumda bırakarak Sisteme girebilirler. Ancak bu durumdaki üyeler, katılım payları ile öngörülen karpayları dahil hak ettikleri (%80 borca ilişkin mahsuplar yapılmış) emeklilik yardımları arasında fark oluşması durumunda bu farkı Kurum'a def'aten ödemek zorundadırlar.?

Karar

2008 Yılı Çalışma Programı ve Bütçesi?nin 48?inci Genel Kurul?da alınacak kararlara ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjonktüre göre revize edilerek uygulanmasını,

Karar

Kurumumuzun sosyal hizmetleri kapsamında üyelere verilmekte olan Ordu Pazarı (Girne) Mal Kredisi?nin 2 Haziran 2008 tarihinden itibaren 5,500-YTL?den, 6,000-YTL?na çıkarılmasını, limit artışı için gerekli fonun Ordu Pazarı özkaynakları ile karşılanmasını,

Karar

Konut Kredisi miktarı üst limitinin 02 Haziran 2008 tarihinden itibaren 100,000- YTL?na,

02 Ocak 2009 tarihinden itibaren de 110,000 YTL?na çıkartılarak talep eden üyelere kullandırılmasını,

Karar

Bağışa Dayalı Emekli Gelir Sistemi?nin, hazine bonosu faizlerindeki düşme neticesinde cazibesini yitirdiği değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Söz konusu sistemde daha yüksek getirilerin sağlanabilmesini gerçekleştirmek için gerekli çalışmaların yapılmasını,

TEMENNİLER:

Temenni

Uzun süredir muvazzaf üyelerin maaşlarında artış olmaması hususu da dikkate alınarak mümkün olan uygun şartlarda bir araç kampanyasının 2008 yılı içerisinde düzenlenmesini,

Temenni

Bundan sonra yapılacak anket çalışmasının daha fazla üyeye uygulanabilmesi için duyurulması konusunda daha etkin önlemlerin alınması (teşvik edilmesi, vs.) ve uygulamanın bu kapsamda yapılmasını,

Temenni

Nema Oranın yıllık ÜFE veya TÜFE?den yüksek olanına +20 puan eklenerek belirlenmesinin OYAK Yönetim Kurulunca hedef kriteri olarak değerlendirilmesini,

Temenni

2007 yılında yaşanan başarıların elde edilmesinde katkıları olan OYAK Yönetim ve Denetim Kurulları, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ile Genel Müdürlük çalışanları ve OYAK iştiraklerinin tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkür eder, zor koşullar altında görev yapan üyelerimizin beklentilerine ilişkin faaliyet ve başarılarınızın devamını dileriz.

Geri Dönmek için

ANA SAYFA | E-POSTA

OYAK ÇAĞRI MERKEZİ ARAMA: DETAYLI ARAMA

KURUMSAL

İŞTİRAKLERİMİZ

HABERLER

MEDYA İLİŞKİLERİ

BİZE ULAŞIN

ENGLISH

E-POSTA

27.05.2008 Salı, İyi Günler...

Toplam 14 mesaj
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, kimin Başbakan olmasını isterdiniz?

Grup Vizyon