Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : vatandaş-27bilgecee10
17 Mayıs 2008 15:33  

Günde 10 saat ders çalışmak

Bunu yapabilen arkadaşlar varmış. Nasıl olduğunu bizimle paylaşırlarsa çok sevinicez.

Ben şahsen günde 4-5 saatten fazla ders çalışamıyorum. 5 saat çalışınca bile gözlerim kızarıyor, başım dönmeye başlıyor...

Yapan arkadaşları takdir ediyorum. Saygılarımı sunuyorum..

Hele hukuk çalışırsam 2 saat sonra defter kitabı fırlatmaya başlıyorum...hele borçlar...:((

17 Mayıs 2008 15:50

mavi16

Bir zamanlar günde toplam max 8 saat çalışırdırm.

17 Mayıs 2008 16:04

Artarak Artan
Yasaklı

14-15 saati çok defa gördüğüm oldu ama bu hergün olamaz zaten hergün olursa faydasıda olmaz...

bazı günler bir konuya kafayı takıp bununla ilgili sorun bırakmayacağım dediğimde çalıştım ama sürekliliği yok...

ama günde 5 saat çalışmakta artık hap gibi çok basit geliyor :))

konular azaldıkça istesende zaten çalışamıyorsun...

benim mesela hukuk-iktisat-maliye tamam ama muhasebe-kamu yok...kaymakamlık istemiyorum puanım gelirse mecbur girerim delimiyim diye düşünüp ama canım hiç istemiyor maksimusu alıyorum 10 dakika sonra bunalım geçiriyorum...

muhasebede çalışasım yok istediğim yerler muhasebe istemiyor...belkide delilik benim yaptığım bu kadar zamanım var ama çalışmıyorum işte :((

neyse 38 hukuk 35 iktisat yapınca zaten muhasebeye gerek olmaz :))

17 Mayıs 2008 16:10

Artarak Artan
Yasaklı

bu arada şunuda belirteyim çok çalışmak birsürü kaynağa bakmak hiçte iyi birşey değilmiş...

mesela hukukta bir konu ile karşılaşıyorum bu konuda şöyle bir durum vardı ama eren böyle diyordu kılıçoğlu şöyle diyordu,öztan şöyle açıklamış ama lalede böylemi diyordu yok yok baskın olanmı böyleydi demeye başladım...

en güzeli tek kaynaktan yüzeysel çalışıp bol soru çözmek...

17 Mayıs 2008 16:38

friedmanınamcaoglu
Kapalı

dostum bol kahve içmeni tavsiye ederim acayip açıyo zihni ortlama çalışmanı, bariz artırır; içtiğin kahve miktarı, çalışma zamanını artarak artırır:D şaka bi yana, kahve dene bence.

17 Mayıs 2008 17:08

mrpiskin

Ben iki senelik maratonumda azami 8 saat çalışabildim. 8,5 olmadı. Günde 8 saat uyuyan bir insanın bence azami çalışma süresi 8 saattir. 8 saat çalıştığımda bile sanki dünyayla bağım kopuyor, robotlaşıyordum. 14, 15 saat çalışmak; evet mümkündür ama verimliliği ne kadardır, tartışılır.

Neticede azalan verimler kanunu diye bir şey var :)

8in üstünü zorlamayın derim. İnsanca yaşamak her şartta güzeldir :)

17 Mayıs 2008 17:10

lucrative
Kapalı

günde 4 saati çok rahat rutin çalışıyorum tabi bazen hiç çalışmadığım günlerde oluyo 5-6 saatin üstüne çıkmak biraz ekstrem oluyo oğün canım çok ders çalışmak istiyosa çok formumdaysam ve bu muhtemelen 3 gün falan sonra 4 saate düşüyo :) günde 14 -15 çalışma olayına gelince sınav yaklaşınca son 3 hata falan kala çalışabilirim ama normal şartlarda imkansız bazen çok bişeye takarsam 10 saati 12 saati bulabilirim. değişik kaynakalrdan çalışmak çok derinine inmek olayın bencede sakat ben yaptım bunu daha önce sonra ne göreyim aslında aynı şeyler soruluyo sürekli olarak öyle aşırı detaylar faln gereksiz tabi iktisatı ayrı tutmak lazım onda kaynak çeşitlendirmesi yapmak şart

17 Mayıs 2008 17:39

ftimsah
Kapalı

Onemli bir konu.

Bazı arkadaslara kesinlikle katılıyorum. Gunde 7-8 saatten fazla calısmanın anlamsız oldugunu dusunuyorum. Zaten gunde 7-8 saat ve 6-10 ay sureyle istikrarlı bir sekilde calısırsanız alamayacagınız sınav kalmaz bu piyasada.

Bir ikinci husus. 1 gun 10 saat calısıp ertesi gun 2 saat calısmak volatiliteyi arttırır. Ekonomide oldugu gibi ders calısırken de asırı oynaklık iyi degildir. Cok gozlemledigim olaylardan biri de 3 gun gunde 6 saat ders calıstıktan sonra, cok calıstım 2 gun gezmeyi hakettim tarzıyla sınavlara hazırlanan insanların "ya neden kazanamıyorum, halbuki gunde 6 saat ders calıstım" diyerek kendilerini kandırmalarıdır.

Sınav isi zekadan ziyade azim ve disiplin işidir. Cok calısmak degil, duzensiz calısmak da degil; en onemlisi ISTIKRARLI calısmaktır.

17 Mayıs 2008 20:08

bujucuk
Kapalı

arkadaşlar ben gunde 10-12 saat calısıyordum en sonunda bunyem kaldıramadı ve 1 haftadır hasta yatıyorum hala da ıyılesemedım bence gunde 10 saat calısmak hıc sağlıklı ve verımlı bır sey deıl :((

17 Mayıs 2008 20:41

madammonarque
Kapalı

insan birşeyi yürekten isterse ve zaman çok az kalmışsa 10 değil 15 saat bile çalışılır

17 Mayıs 2008 21:37

olivera-tanzi

6 saat çalıştım mı bana yeter

8 saat oldumu öpüp başıma koyarım

17 Mayıs 2008 21:45

wapman

Hayatımda hiç yapmadığım şey. Yarısını bile yapmadım. Çeyreğini yaptığım zamanlar olmamış değildir ama.

17 Mayıs 2008 22:00

gülnihal06

haziran birden itibaren 8 saatlik uykum dışında kalan bütün zamanımda ders çalışcam tabi inş:))))yani 16 saat çokmu attım ama yemek arası biraz mola derken 12 ssaat diyelim

17 Mayıs 2008 22:09

Hesap Uzmanı100
Kapalı

artarak artan harbi konuş...olan şeyi söylemiş...

17 Mayıs 2008 22:43

pub.adm
Kapalı

kışın günde ort.8 saat çalıştım.arada bir 10 saat çalıştığım oluyordu. ilk defa 10 saat çalıştığımda -Anne bugün bana kimse değmesin ölüyorum.demiştim.

şunu farkettim ne zaman 10 saat çalışsam ertesi gün verimim düşüyordu 5-6 saati buluyordu.mart ayından buyana günde 4-5 saati bile bulmuyor artık. ama sağlığım yerinde ya gerisi sağlık olsun.

bi arkadaş "bunlar zeka işi değil,düzenli çalışmak"demiş. bence zeka faktörü de oldukça etkili. bi arkadaşım(hukuk mezunu) var 3 yıldır hakimlik sınavına giriyor ama kazanamıyor, her hakimlik sınavına çalışışında "konularım yetişmiyecek"diyor. düşünebiliyormusunuz bi insan 3 yıl boyunca sadece hakimlik hedefliyor ve sadece hakimliğe çalışıyor ama nedense konuları yetişmiyor?:))

necati küçükaydın "2007 kpss maliyesinde bilmediğim çok soru vardı, bunları muhakeme gücü ve test tekniğiyle çözdüm" demişti.farkındaysanız maliye tarzını oldukça değiştirdi.2006 -2007 biraz da muhakemeye dayalı.

sınavlar için: düzenli çalışmak + muhakeme gücü(zeka) + test tekniği

17 Mayıs 2008 23:04

mrpiskin

Yukarda birkaç arkadaşım bahsetmiş, katılıyorum. 8 saat çalıştığım günün ardından, çalışma saatim dramatik bir biçimde düşüyordu :) Yani ilk gün 8 saat, ikinci gün 2 saat. Öyle yapacağına 5+5 çalış, hem sen, hem çevrendekiler harap olmasın, değil mi...

Düzenli ve bir maraton koşucusu gibi uzun soluklu çalışmak lazım. Örneğin, kasımda açılacak bir sınava şimdi, haftada 6 gün, günde 4 saat çalışarak hazırlanırsanız, son düzlüğe oldukça avantajlı girersiniz. Son 100m'de de basarsınız gaza, yani tekrarlar vs için günde 8 saat çalışıp ipi göğüslersiniz. İnşalla diyelim tabi..

18 Mayıs 2008 02:21

Artarak Artan
Yasaklı

kimse yanlış anlamasın ben zaten 14-15 saatin kesinlikle zararlı olduğunu bizzat gördüm...

daha öncede yazdığım gibi gereksiz teferruatlar beynime yerleşti ve ben bunların içinden baskın görüş arayıp duruyorum...

ben uzun yıllardır bu forumdayım...hakimliği kaymakamlığı vs. kazanan herkesin söylediği şey aynıydı yüzeysel çalıştım çok ama çok fazla soru çözdüm...

bencede çok soru çözmek çok fayda demek...

soru çözmeyi sadece test sınavlarına yönelik sanmakta büyük hata...kalasik sınavlarada enaz test sınavları kadar faydası var...

18 Mayıs 2008 02:42

ftimsah
Kapalı

Artarak artan,

cok fazla kaynaktan calısılmaması konusunda katılıyorum sana. Soyle anlatayım bu sınavlara hazırlanan insanlardan iktisat literaturune katkı yapmaları beklenmemektedir. O nedenle makro ve mikro iktisatın temel kosetaslarını ogrenin anlayın ve anladıklarınızı kagıda dokebilecek duruma gelin yeterli olacaktır. Yani, mikroda tuketici tercihleri ve farkszılık egrileri ile ne anlatılmaktadır. Bunu bileceksiniz. Ancak, tuketici tercihleri niye boyledir fazla kurcalamayacaksınız veya ileri duzeyde mikro iktisat olan risk altında tuketici tercihleri ve farksızlık egrileri nasıl olmaktadır diye haddinizi asmayacaksınız. Sınavda sorulanı cevaplayın yeter. Bunun icinde tek ama duzgun bir mikro kitabına calısmak yeterli olacaktır.

İkinci husus soru cozmeye gelince, evet soru cozmek iyidir. Ancak, klasik sınavlara test soruları cozerek hazırlanmak yetersizdir bana gore. Klasik sınav baskadır. birkac yorum yukarda arkadas soylemis. Bir baska arkadas muhakeme gucunu kullanarak KPSSde maliye testini yapabilmis. Bu mumkundur test sınavlarında. Ancak, klasik sınavda muhakeme gucunuzle kazanamazsınız. Bilgi esastır. Bilmek kadar da bilgiyi cevabınıza yansıtabilmek onemlidir. Test cozerek klasik sınavların yapılabilecegine inanmıyorum. Bizzat da tecrube ettim. Ben klasik sınavları klasik sınavlara gire gire yapmayı ogrendim. Bu nedenle klasik sınavlara hazırlanırken sınav teknigine ilişkin bu noktanın dikkate alınması gerektigi dusuncesindeyim.

18 Mayıs 2008 02:48

ftimsah
Kapalı

pub adm,

esasında aynı seyleri soyluyoruz seninle. sadece benim soylemek istedigim su, "zekadan ziyade" istikrar daha on plandadır demek istedim. Cunku calısmadıktan sonra konuları bilmedikten sonra, zeki olmanın veya muhakeme gucune sahip olmanın sınavlarda bizleri kurtaramayacıgını hepimiz biliyoruz. Sana katılıyorum, basarının sırrı olarak cok parametreli bir denklemimiz var, ancak, bana gore istikrarlı calısmak en etkili parametre.

18 Mayıs 2008 03:08

belmando283

şahsım,bizzat,kendin,ben olaraktan günde 8 saati geçemedim geçemem de bünye almaz yan etkileri çarpar.kazanacağım kazanç kaybedeceğim kayıptan küçük olacaksa ne gerek var çalışmaya. :) saatte bayağı geç olmuş ha de iyi çalışmalar hepimize.

18 Mayıs 2008 09:49

pub.adm
Kapalı

yazılan yorumlarda herkesin bir "kendincesi" çıkmış.çoğumuz sınava hazırlıkta yapmamız gereken bir bütünün farklı yerlerine vurgu yapıp, farklı olanları(bencesini) öne geçirmişiz.bunların bir bütün olduğnu tekrar yenileyerek "düzenli çalışma + muhakeme gücü + test tekniği" formülümü yazıyorum. Elbetteki bazen biri diğerinden ağır basabilir,keskin sınırlar olamaz...

Toplam 74 mesaj
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?

Grup Vizyon