Editörler : ayşegül bgm
«66676869707172737475767778
27 Aralık 2012 20:16

bel kemiğinizinde ele gelen şişliğin mutlaka ne olduğunun ayırt edilmesi gerekir.burda bir teşhis koymak yanlış olur.bu sebeple vakit geçirmeden beyin cerrahisi veya ortopedi uzmanına başvurunuz.bu bir bezde olabilir farklı bir şeyde olabilir.geçmiş olsun.

sezin-ogrt
Aday Memur
27 Aralık 2012 20:35

hocam bu cevap bana mı???

27 Aralık 2012 22:44

Sezin hocam sonucu beklemekte fayda var,sebebi belli olduğunda bu sıkıntısı geçecektir.Biraz daha sabır.geçmiş olsun.Saygılar.

sezin-ogrt
Aday Memur
28 Aralık 2012 07:46

evet haklısınızz..tşk ederimmmm..syglar

28 Aralık 2012 11:38

Rica ederim.

abc44
Aday Memur
28 Aralık 2012 21:38

30 yaşındayım.bende 6 senedir semptomatik dermografizm var hocam. cildiye doktorlarına gittim(5-6 kişi).bir anda nasıl ortaya çıktıysa öylede geçeceğini söylediler.düzenli olarak antihistaminik ilaç alıyorum. ama birtürlü geçmedi.neler yapabilirim .varmıdır bir çaresi

29 Aralık 2012 10:49

abc44 üyemiz geçmiş olsun.öncelikle bu benim alanım değil ama bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.bu hastalığın seyrine inmek gerekir.nasıl ortaya çıktığı.eğer stresle ortaya çıktıysa bu alerjik bir hastalıktır ama siz muayene olmuşsunuz ve teşhis konulmuş anladığım kadarıyla.eğer teşhis o yönde değilse bu Adrenerjik Ürtiker dir.Alerjik Ürtiker; emosyonel stres sırasında gelişen,etrafı beyaz hale ile çevrili ödematöz papullerle karekterizedir.semptomatik dermografizm hastalığının tam olarak tedavisi hemen olmaz ama ilaçlarla ilerlemesi durdurulabilir.tabiki en doğru cevabı cilt hastalıkları uzmanınız verebilir.tekrar geçmiş olsun.

di55
Aday Memur
29 Aralık 2012 18:31

30 haftalik hamileyim ve kan degerim 11. Doktorum bana bu ay ferplex kan ilacini verdi. Bazi arkadaslarim bunun +3 degerli oldugunu ve +2 degerli bir kan ilaci olan gyno ferro sanol kullanmami onerdiler.

Aklim cok karisti. Hamileligimin baslangicinda kan degerim 14 tu ve su an 11 lutfen cvp verir misiniz hangi ilaci kullanmaliyim.

Bas donmelerim artti gunde birkac kez bayilacak gibi oluyorum. Cok halsizlik cekiyorum.

Cevap icin simdiden tesekkurler.

29 Aralık 2012 20:44

Öncelikle geçmiş olsun.Kadın doğum uzmanı değilim fakat şöyle bir şey var hatırlatmak istiyorum bu demir ilaçlarını süt,çay, yoğurt tarzı şeylerle almamanız gerekiyor yani yemeği yediğinizde bunlar varsa bu öğünde almayın.demirin emilimi azalıyor.en az 2 saat geçmesi gerekir.yazdığınıza göre kan değerlerinizdeki düşme bu ilaca bağlı gelişmiş görünüyor ama o ilacın öyle bir yan etkisi yok.doktorunuza danışırsanız eğer farklı bir ilaç yazacaktır.santafer,ferro sanol ilaçları dünya sağlık örgütünün hamilelik döneminde önerdiği ilaçlardır.sağlıklı bir hamilelik dönemi dilerim.

ömer safa
Şef
29 Aralık 2012 22:48

Ben 32 yasinda 1cocuk annesiyim 2009da gebelik zehirlenmesinden dolayi olum 28 haftalik dogdu tabi malum 80 gun suren zor bir kuvez donemi gecirdik Allaha sukur ömerimde bi zede kalmadan buyudu.45 gun sadece cihazla nefes alabildi tabi suanda da cigerleri cok hassas farkli doktorlara goturdum cigerini dinleyen her dr bronsit mi oldu diyor.yani normal saglikli zamanlarda bile cigerlerinde hep bi hirilti var bu durum gecermi yoksa omur boyu devam edermi bagisikligini guclendirmem icin ne yapmam gerekiyo?Birde tekrar gebelik dusunursem ayni sorunla karsilasirmiyim cok korkuyorum cunku artik hayatimda ömer var ve o zorlu surecleri tekrar yasamak istemiyorum cevaplariniz icin simdiden tesekkurler

29 Aralık 2012 23:00

Ömer sefa üyemiz,Geçmiş olsun.bir sorum olacak ailede astım hastası var mı?

ömer safa
Şef
30 Aralık 2012 12:24

Tesekkur ederim hocam ne esimin nede benim ailemizde astim hastasi yok

30 Aralık 2012 15:44

Genetik bir rahatsızlık yoksa yeniden anne olmanızda endişe edecek bir durum yok bence.çocuğun bünyesi biraz zayıf sanırım ama zaten erken doğumu bunu normal kılıyor yani sadece sizin çocuğunuz yok bu durumda.kesin bir şey söylemek için detaylı bir muayene gerekir.bunu ancak doktoru muayene ettikten sonra size yanıt verebilir.hırıltı yaşaması burun tıkanıklığından olabilir.hava makinanız varmı,kullanıyormusunuz bilmiyorum ama bu onu rahatlatacaktır.alerji olma olasılığıda var.

ömer safa
Şef
30 Aralık 2012 19:02

Dr Turkyilmaz tesekkurler cok sordum ama bi dahaki gebeligimde preklampsi (yanlis yazmis olabilirim)olma olasiligi nedir cunku bi kac dr ayni seyi yasama olasiliginin %90 oldugunu soylediler tekrar tesekkurler cevaplariniz icin

31 Aralık 2012 09:26

Nedeni tam olarak bilinmediği için ileride preeklampsi gelişip gelişmeyeceğini önceden saptamak pek mümkün değildir.gebeliğe bağlı yüksek tansiyon anne ölümlerinin oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadır.özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tür durumların önüne geçilmesinde en etkili yöntem dengeli beslenmenin yanısıra gebelik süresince düzenli olarak kontrollere gitmek ve doktorunuzun önerilerine mutlaka uymaktır.takip altında olunduğu sürece preeklampsi sanıldığı kadar korkulacak bir durum değildir.son olarak şunuda söylemek isterim çok çocuk düşünmeyin bu küçük bir tavsiye.Sağlıcakla kalın.

ömer safa
Şef
31 Aralık 2012 15:28

Tesekkurler cevap icin dediginiz gibi sadece olursa oglum icin istiyorum ama risk varsa farkli tabi bakalim hayirlisi

*dr_Türkyılmaz*, 11 yıl önce

Nedeni tam olarak bilinmediği için ileride preeklampsi gelişip gelişmeyeceğini önceden saptamak pek mümkün değildir.gebeliğe bağlı yüksek tansiyon anne ölümlerinin oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadır.özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tür durumların önüne geçilmesinde en etkili yöntem dengeli beslenmenin yanısıra gebelik süresince düzenli olarak kontrollere gitmek ve doktorunuzun önerilerine mutlaka uymaktır.takip altında olunduğu sürece preeklampsi sanıldığı kadar korkulacak bir durum değildir.son olarak şunuda söylemek isterim çok çocuk düşünmeyin bu küçük bir tavsiye.Sağlıcakla kalın.

di55
Aday Memur
02 Ocak 2013 07:16

İyi gunler.

Kadin hastaliklari ve dogumda 2 doktora gidiyordum. 2 si takibimi yapiyordu.( ilk doktorum ben 15 haftalik hamileyken baska sehre ansizin gidince ben de 2 doktora gitmeye karar verdim. Ne olur ne olmaz diye)

Sormak istedigim sey su: Gittigim bu doktorlar bana hangi doktorun ne recete yazdigini gorebiliyorlar mi?

En son gittigim kontrolde doktorlardan biri bana bunu ima eder sekilde davrandi. Dusunuyorum da kendisinden baska bir doktora daha gitmem onan guvenmedigim anlamina geldi de bana tavirli mi davrandi acaba.

Sorumu cevaplarsaniz tesekkur ederim.

02 Ocak 2013 09:58

Merhaba.Elbette size yazılan reçeteyi Tc kimlik numaranızla örnek veriyorum Hakkaride bulunan bir doktorda görebilir,Muğlada görev yapan doktorda görebilir..Doktor  tavır yapmaz.İsterseniz 3 doktora birden gidebilirsiniz.Sonuçta ona para kazandırıyorsunuz.Ama şunu belirteyim bir doktor kendisini tedavide faydalı görmüyorsa zaten kendisi başkasını tavsiye eder.Hoşçakalın.

sonanda
Şef
02 Ocak 2013 15:09

bizim bebelerin burnu petrol kuyusu mübarek, bir akıntı bir akıntı, sil sil bitmiyor. ne yapalım. doktor moktor gidiyoz tabii. iliadin işte şurup vs.

02 Ocak 2013 15:23

sonanda üyemiz geçmiş olsun.Burnuna serum sıkıp aspiratörüyle çekiyor musunuz.Doktoru önermiştir ya da önerebilir.

Toplam 1558 mesaj
«66676869707172737475767778

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi