Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : portakallı ördek
16 Haziran 2008 09:07  

Hangi Mühendislik Dalı?

Kardeşim bu sene oss ye girdi ve tahminen 306 gibi bir puan aldı. özel nedenlerden dolayı müh yazacak. ama ilerde iş güvencesi ve kpss için hangi mühendislik daha şanslı bilmiyorum. Biz ziraat, tekstil ya da çevre diye düşündük. ama mezun olduktan sonra kaç kontenjan alıyorlar bilmiyorum. Bilen arkadaşlar tavsiyeleri ile beraber yazarlarsa sevinirim. şimdiden teşekkürer

16 Haziran 2008 14:18

ozcanmavideniz

bilgi verecek arkadaşlar yok mu?

16 Haziran 2008 14:30

necmettin_altun

ziraat.tekstil ve çevre bu mühendislikleri niye düşünüyorsunuz kardeşiniz düşük puan mı alacak acaba

eğer düşük puan almayacaksa inşaat,elektrik veya makine mühendisliğine gitsin kesinlikle elektronik veya elektrik elektronik veya elektronik haberleşmeye gitmesin tabii devlette çalışmak istiyorsa

tabii eğer puanı yüksekse eczacılığı tavsiye ederim

16 Haziran 2008 20:33

helal be!
Kapalı

Son Üniversite taban puanlarını bilmiyorum ama belirttiğin mühendislikler düşük puanla alır.

Ziraat ve Çevre belli zaten,Tekstil iyi diğerlerinden...Fakat kişiye de bağlı ne istiyor?Düşünüyor?Ben olsam bu mühendisliklere girmem,1 sene daha hazırlanırım şahsen,yine de sıralama yap dersen arasından 1.Tekstil,2.Çevre,3.Ziraat olur...

Meslek seçimi çok önemli bir konu.Sırf bir bölüme gireyim diye girmesin.Gerekirse bir sene daha denenebilir.Aslında kişinin yapmak istediği,yaparken zevk aldığı meslek kendisi için en iyisidir.Sırf iş olarak bakmamak gerekir?Ama yine de

En çok tercih edilen Tıp diye biliyorum.Mühendisliklere rağbet eskisi kadar yok.Yine kontenjanlar boş kalmaz da.Rağbet edilenler belirli üniversiteler zaten.(Boğaziçi,ODTÜ,İTÜ)

Tıp,Eczacılık,Diş Hekimliği,...vs. bunlar her zaman aynıdır.Mühendislikler dönemsel değişir.Girdiğinde çok iyi iken iş durumu,bitirdiğinde iş değişebilir?

İleriyi düşünüp iş güvencesi dersen Tıp,Eczacılık,..vs. derim,1 sene daha sıkı çalışıp,girmeye çalışırım.

Yok Mühendislik bana göre dersen iş değişir.Kişide bitiyor iş açıkçası?

Özel Sektör ise;1.Elektrik-Elektronik Müh.

2.Endüstri Müh.

3.Bilgisayar Müh.

Kamuda ise; 1.İnşaat Müh.

2.Makine Müh.

3.Elektrik-Elektronik Müh. derim...

Bunlar kendi görüşlerim sadece.Herkesin fikirleri farklı olabilir tabidir ki:)Başarılar!

16 Haziran 2008 22:39

ozcanmavideniz

arkadaşlar cevaplar için teşelkür ederim. dediğim gibi özel nedenlerden dolayı bu bölümleri düşünüyoruz. ben 1 sene daha hazırlanmasından yanayım. ama yıllar hızlı geçiyor. tekrardan sağolun

17 Haziran 2008 15:29

nikelaj
Yasaklı

bence 1 sene daha hazırlanmasında fayda var. Kuzenim ilk sene düşük puan aldı ama ikinci sene yıldız elektronik haberleşmeyi kazandı.

Bence en iyi mühendislik bilgisayar müh şu anda. Onu elektrik-elektronik makina inşaat 3'lüsü takip ediyor.

25 Haziran 2008 17:21

çevre_müh
Kapalı

bencede 1 sene daha hazırlansın belki şimdi 1 sene büyük bir kayıp gibi gözüküyo olabilir ama 4 yıl sonra okulu bitirince (iş garantisi olan bir meslek tercih ederse) seneye daha ii olur bence.Ama bizim bölümün durumuda öyle işler acısı değil haberin olsun özellikle bu son yıllarda daha da arttı alımlar.

26 Haziran 2008 08:54

acarmuh
Kapalı

KPDS sınavında başımızdaki gözetmenlerden biri (nasıl gözetmenlik yaptıkları belli oluyor di mi :) ) Harita Müh. bölümündeymiş, diğerine bölümünü övüyordu, bu bölümden mezun olan kesinlikle işsiz kalmazmış, devlette mutlaka iş bulurmuş, özelde de iş imkanları genişmiş, çok iyi maaş alıyorlarmış, bu bölümü yazanlar genelde meslekte tanıdığı olanlarmış, fazla bilinmediği için de puanları düşük kalıyormuş. Dikkatimi çekmişti, araştırın derim. Puanı yetiyorsa ve şartlar gerçekten böyleyse yazılabilir.

Ben de ikinci sene girmeyi göze alamayıp ilk sene idealimden çok farklı bir bölümü yazdım; ama netice benim için harika oldu. Çevremdeki pekçok arkadaş (2001 össde) 210 civarında puan alıp, ilk sene beğenmeyip yazmadıkları puanların aynısını ikinci senelerinde aldılar, onlar için 2.sınav zaman kaybından öteye gitmedi, diğer arkadaşlar ise ilk sene 160-170 civarında aldıkları puanların 30,40 puan üstüne çıkmayı başarıp İTÜ, MSÜ gibi okullara girdiler. Eğer kardeşin sınırlarını biliyorsa ve bu yıl istediği yer için sıkılmadan çalışmayı göze alıyorsa beklesin derim.

26 Haziran 2008 11:38

engineer60
Kapalı

Eğer puannı yeterli olursa kesınkle kamu olsun özel olsun İnşaat mühendisliği okusun.Her zaman ihtiyaç duyulan bi bölüm.Kamuda maaşı belli özelde ise 5 sene tecruben olursa en kotü 3000 ytl ile iş bulabılır.Bana her ay farklı firmalardan teklif geliyor ama ben kamuyu sectım.

26 Haziran 2008 13:13

SayMüd
Yasaklı

Tanıdığım has bir genç, geçen yıl yapılan ÖSS'de 350 puan aldı.. İsteseydi, bu puanla İTÜ İnşaat Mühendisliğine kayıt yaptırabilecek puan almıştı. Sadece, üç tercihte bulundu ve istediği okul ve branşın puanını tutturamadı.

Geçen yıl, Ankara'daki Anadolu Lisesinden mezundu. Ailesi de Ankara'da.. Babası fabrikatör, ayrıca inşaat müteahhididir..

2008 Haziran ÖSS için sezon boyunca dershane eğitimi de aldı.

Bu sene yapılan sınavda 370 üzerinde puan bekliyor. İstediği

okul ve branşı seçecek. Beklediği puanla Hacettepe İngilizce Tıp'ı dahi kazanabilir.. Ama, tıp istemiyorlar. Babasının iş durumuna uygun mühendislik dallarını seçecekler.

Daha şimdiden; hedefte yüksek lisans, ikinci yabancı dil var!

Saygılarımla..

26 Haziran 2008 15:10

c_none
Kapalı

ya Say Müd gene mi yaa. abi aynı hikayeleri anlata anlata bıkmadın mı aga.

abi bu Say Müd benim açtığım bi konuyu mahvetti.. Kavga dövüş.. millet illallah dedi, konu kapandı. abi aynı şeyleri yazma. yok 2. lisan, yok master. ya ömühendisin masterla kazandığı ne? asisitan abim var,, ben biliom. sallama işkembeden ezbere.

beyler, hayatın gerçekleri kendinizsiniz.. başkasının hayatı mavaldan başka bişi deildir. Say Müd bırak bu lafları ne olur, istirham ediyoom, anlarsan tabi..

26 Haziran 2008 15:24

SayMüd
Yasaklı

Burası FORUM köşesi.. Açık görüş mahalli.. Kimseyi bağlamaz!

C-NONE de kendi yolunda yürüyerek, tercih hakkını kullanır.. Başka hiç bir lafa, "kafasını takmama" hakkı vardır!..

Bunu akledebilmeli idi. C-NONE gibi kalmaya aklı yatmayanlar da var!.. Bulunulan çizginin eksisi de var, artısı da var!..

Kimisi de asistanlığı tercih etmez ve başka yollara yönelir!.

Ben hiç asistanlıktan bahsetmemiştim!.. O da, ayrı konudur..

Bu durum da kişilerin takdirine bağlı olur!..

Ya destur!.. Saygılarla..

26 Haziran 2008 15:28

mak.müh.

saymüd, sana tamamen katılıyorum,

c-none isimli arkadaşı da kınıyorum... Burada herkes istediğini konuşur, kimsenin karışma hakkı yoktur..

Eyy c-none efendi, başkasının işine karışma yoksa sana gününü gösterirler...

Saygılarımla

26 Haziran 2008 18:09

helal be!
Kapalı

SayMüd bunu hep yapıyor ne yazık ki?

Başlıkla ilgisi olmayan yazılar,hep aynı nakaratlar,bu kişinin gerçekten sorunları var,inanılmaz bir kompleks hakim...

Herkes istediğini yazar da hep aynı şeyleri papağan edasında tekrarlamanın da anlamı yok.Kendine övünmeyi(çocukları ve çevresi ile) ilke edinmiş.Uğraştığı bir iş de yok herhalde,sürekli buraya yazı yetiştirmekle meşgul gördüğüm kadarı ile?

Yazdıklarının da kimseye bir faydası olduğu kanaatinde değilim.Çünkü basmakalıp fikirlere sahip,yazdıkları ile tam tersi bir kişi olduğu düşüncesi oluştu ben de açıkçası.Övünme çok fazla,kendisini ve çevresini mükemmel gösterme havasında,birşeyler eksik demek ki?...

26 Haziran 2008 18:40

SayMüd
Yasaklı

HELAL BE namlı yiğitte, yazdıklarıma karşı hep allerji duyma merakı ve saplantısı var!.. Yazdığım bu yazı başlıkla ilgili idi ama akıl ve zekası anlamaya yetmemiş ve de başlığı açana ilettiğim ince mesajı da kavrayamamış!..

Zaten anlayabilmiş olsaydı, şimdiki konumunda bulunmazdı!..

Okumayı herkese salık verdikçe ve teşvik ettikçe de, kızar ve

şoka, krize girer!. Kendinde, çokca aşağılanma emaresi duyar!

Hastalık işte!..

Daha önce başka bir platformda "Maliye'de 30 yıl yöneticilik yaptığımı, 15 yıldan beri de özeldeki 52 şirkete danışmanlık ettiğimi" yazdığım halde zeka kaybından olsa gerek, yukardaki

yazısında bunu yine gizlemiş! Ne demeli? Bizi işsiz sanıyor!

HELAL BE namlı yiğidi deli etmeye gayret edeceğimi arzederim.

Yukarda ve daha önceki yazılarımda belitmiş olduğum hususları

iş hayatımda geçen 45 yıllık tecrübelerimle ve gözlemlerimle yazmış idim.

Hasbelkader ve zorluklarla okuttuğum iki gencimiz de; Makina ve İnşaat alanında yüksek mühendistirler.. MBA da yaptılar..

Onlara neyi tavsiye ettiysem, sizlere hep onları yazıyorum..

İşin takdiri HELAL BE namlı yiğit hariç, tabii ki sizlere aittir.. İsteyen dikkate alır, isteyen de almaz!.. Saygılar..

26 Haziran 2008 19:27

c_none
Kapalı

senin yazıklarına saplantısı olmayan arkadaş yok ki. aynı şeyleri neden sölüyosun. biz onları yıllarıdır duya duya ezberledik. kime faydan var burda yazıyosun. yok ODTÜ yok Sabancı.. burası Türkiye. herkesin oralarda okuyamayacağı aşikar. millet iş derdinde, sen afaki şeylerle insanların moralini daha da bozuyosun. yok 2. 3. dil, yok master, yok yurt dışı.. çok merak ettim senin ne iş yaptığını, SAYınMÜDür..

Saygılarımla, rats gele, hayde bre.. ve senden beklenen her türlü nida ile...

26 Haziran 2008 19:32

hewaleharput
Yasaklı

o puanla kesinlikle çevre müh ziraatı tercih etmesin dağ gibi maden mühendisliği var onu yazsın özelde işi kesin maaş dolgun

11 Temmuz 2008 02:41

ssometimes
Kapalı

Çevre mühendisliği harika ve toplumda doğru bilinmeyen fakat geniş iş sahası olan bir bölümdür. Çevre kelimesi ile bağdaşık değildir, belki de tek eksik yönü mühendisliğinin çok geniş bir isimle çevre olarak nitelenmesidir. Devlette birçok kurum da iş sahası vardır. Şu an özelde de iş olanakları çok arttı son yıllarda. Eğer düzeltilecek birşeyler olacaksa yakın gelecekte çevre mühendisliği daha da gözde bir meslek olacaktır. Mesleğimi çok seviyorum, herkese tavsiye ederim.

11 Temmuz 2008 04:14

sdmemurlar

arkadaşım ben bilg. mühüm benden tavsiye bilg.müh olmasın

bilgisayar başında oturmakttan şişko,stresten kel olur

hatta bence mühendis olmasın

illa okucam diyosa tıp yada diş hekimliği okusun

yıllar sonra sana teşekkür eder...

11 Temmuz 2008 07:39

SayMüd
Yasaklı

İki gün önce büromuza uğrayan has bir genç, yaz dönemlerinde danışmanlığını yaptığım şirketlerden birinde çalışıyordu. Bu arada staj da yapıyordu. Haslar hası bir genç!. Pırıl pırıl..

Bir hafta önce ODTÜ Makina Mühendisliğinden mezun oldu. Yaşı da 21.. Fen Lisesi çıkışlıdır. Dün, Aselsan'daki işe başladı.

Ona; ara vermeden "yüksek lisans" yapmasını ve hemen ikinci bir yabancı dili de kazanmasını öğütledim. "Sadece İngilizce yetmez" dedim.. Aselsan, haricen eğitim alınmasına zaten çok önem veriyor ve destekliyor. Avrupa ve Amerika'daki kurslara da gönderiyor. Çok hırslı ve iddialı olmasını salık verdim..

Saygılarımla..

12 Temmuz 2008 11:41

SayMüd
Yasaklı

Bir önceki sahifede, 26 Haziran tarihli yazımda belirttiğim has genç, ODTÜ Makina Mühendisliğine girecek!.. ÖSS'den 366 puan aldı.. Babasının iş durumuna uygun mühendisliği, elde etmiş oluyor.. Makina olmazsa, aynı okulun inşaatı da uygun!

Evlerinde bayram havası var! Has delikanlının ikinci yabancı dili de Almancadır.. Okul döneminde, ODTÜ'de eğitim alırken sabahlamak, hergün yoğun biçimde eğitim almaktan haberi yok!

Bundan sonraki işi, yabancı dilde çok daha zorlu olacak!..

ODTÜ'lü olanların evlerinin ışığı sabahlara kadar yanar!.

Çalışan ve emek veren herkese kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla..

Toplam 42 mesaj
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?

Grup Vizyon