Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : cihan27incir.receli
18 Haziran 2008 00:30  


Sorumluluk Sınavı Görevleri

Bir arkadaşımla beraber 9.-10.-11. sınıflar için ayırtman olarak görevlendirildik.(Türk edebiyatı)

üç tane sınav sorusu hazırlamak zorunda olduğumuzu es geçelim.

öğrenciye verdiğimiz süre 40 dakika...

ama iki sınava giren öğrenciler var.Belki de üç.

burada bir yanlışlık yok mu?

suç işlenmiyor mu?

bilgisi olan arkadaşlardan bizi aydınlatmalarını istirham ediyorum.

18 Haziran 2008 08:49

riyaziyeci66

Bizim okulda da aynı uygulama var.Sanki ek ders ceplerinden çıkıyo.Sorduk, yönetmelikte yapılabilir diyormuş.

18 Haziran 2008 10:49

iyildiz

Hocam bildiğim kadarı ile böyle bir madde yok. Eğer var olduğunu iddia ediyorlar ise, ilgili maddenin ne olduğunu sorun derim..

İdarecilerin bazıları yönetmelikleri yeterince okumadan bir yerlerden veya birbirlerinden duyduklarına göre karar veriyorlar. Bunlarda sıkıntılara sebep oluyor.

18 Haziran 2008 11:23

Kumpiter

Biz de bunu yapacağız ama biraz da mecburiyetten. Sınavların erken bitmesi için çözüm olmasının yanı sıra genel bilgi dersleri öğretmenlerinin sadece 4 komisyon hakkı kaldı (12 barajından dolayı). Bu şekilde böldüğümüz zaman kafadan 2 gün daha gelecekler okula ve ücret almadan. Verdikleri yol parası da cepten gidiyor.

Öğrenci açısından haklısınız. Hele ki edebiyat gibi bir dersi o kadar sürede yetiştirmek zordur.

Yönetmelikte yapılır diye ifade sorumluluk ve ortalama yükseltme sınavı aynı dersten ise var diye biliyorum ama müfredatın tutması şartıyla.

18 Haziran 2008 11:50

hsoydan08

Kaçalin Hocam,

9.10.11 lere aynı anda sınav yapılabilir. Ancak komisyonda görev alacak öğretmenler 2 ile sınırlı değildir.

4 kişi görevlendirirsin ,görev bölümü yaparlar aralarında sorun olmaz ,aynı zamanda ücretten yanada bir sıkıntı olmaz yanlışmı düşünüyorum ?

18 Haziran 2008 12:44

frefier-

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARI YÖNERGESİ

Madde 9- Sınav programı, ortalama yükseltme sınavları için en fazla on iş günü kapsayacak şekilde; sorumluluk sınavları için ise okullarca sınavı yapılacak ders sayısı göz önünde bulundurularak, ders kesiminden itibaren beş gün içinde ayrı ayrı hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sorumluluk sınavına girecek öğrenci sayısı ile ders sayısının az olması durumunda, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının birlikte yapılabilmesi için okul müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

buradan anlaşılacağı üzere öğrenci sayısı fazla olan derslerin sınavları ayrı ayrı yapılır.tabiki 12 komisyon dikkate alınmalı fakat, bu seneye nasıl olacak yani 12.sınıfta eklenince ders sayısı artıyor dolayısıyla meb in ek ders yönetmeliğini düzenlemesi gerekiyor.

18 Haziran 2008 12:47

frefier-

1. ve 2. paragraf yönetmelikten

18 Haziran 2008 14:34

düdüklerinefendisi

Arkadaşlar GÖZETMENLİK ve AYIRTMALIK TOPLAMI OLRAK bir yıl içinde toplam kaç görevin ücreti ödeniyor??

Öğrencilere bol bol sınav hakkı veren bakanlığın öğretmenlere de bunun ücretini vermesi gerekmez mi???

18 Haziran 2008 14:44

frefier-

12 komisyon ve 15 gözcülük

18 Haziran 2008 14:49

Kumpiter

Bence Maliye Bakanlığı'nın önderliğinde (her zaman onların istediği yapılıyor zaten) ekderslerde sınavlarla ilgili düzenleme yapılacaktır. Muhtemelen her ikisini de (gözcülük ve ayırtmanlık) 12 yapacaklar ya da daha aşağı çekeceklerdir. Çünkü, yapılan düzenlemelerin tamamı özlük haklarını gasp edici niteliktedir. Bu konuda düzenleme bekliyorsanız size ancak Polyanna derim, o kadar.

18 Haziran 2008 16:10

sloppy

ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarında müdür yardımcıları komisyonda olabilir mi?hangi yönetmeliğe bakmak lazım.ücret alamazlar diye biliyorum ama emin değilim.

18 Haziran 2008 21:51

bayram_48

Dilekçe ile başvurun alırsınız.

2006 yılında bir lisede görevlendirildim. Ocak dönemi sorumluluk sınavlarında ben de dahil omak üzere bir öğretmene aynı anda iki sınavda ayırtman olarak görev verildi.(Örneğin Türk edb.+ sosyoloji gibi) Matematik öğretmeni iki ayrı sınav olarak ücret almamız gerekir, dedi. Müdür kabul etmeyince bu öğretmen direk olarak bakanlığa yazı yazdı ve gelen cevapta ayrı ayrı ücret verilmesi gerektiği belirtiliyordu.Biz de bu yazıya binaen ücretlerimizi aldık. Yalnız siz Okula dilekçe ile başvurun oradan ilçeye, ile ve bakanlığa gider.

19 Haziran 2008 14:35

hipotenüs

Kısa bir soru: Öğrenci gelmeyince ücret alınıyor mu 2007 de alınmıyordu. değişti mi o durum? Aynen devam mı?

19 Haziran 2008 14:46

Kumpiter

Önce şu Bayram_48 hocamın olayına yorum getireyim:

2006 yılında olduysa dediğiniz olay bir şey diyemem. Çünkü ücretlerle ilgili esaslar 2006 Aralık ayında değişti. O tarihten önce olan bir olaysa almanız normal. Ancak yürürlükteki mevzuata göre aynı anda birden fazla göreviniz olursa sadece birisinden ücret alabiliyorsunuz.

Hipotenüs hocamın sorusuna gelince: Evet, öğrenci gelmese de sınavdan ücret alınıyor. Her ne kadar 2006 Aralık ayındaki düzenleme alınmaz şeklinde ama 2007 Temmuz gibi Danıştay'dan bu hükmün yürürlüğünün durdurulması yönünde karar çıktı. Zaten çıkarılması bile saçma bir karardı ama yargıdan bürokratlara atılan iyi bir tokattı o aslında.

19 Haziran 2008 15:28

hipotenüs

Kısa bir soru: Öğrenci gelmeyince ücret alınıyor mu 2007 de alınmıyordu. değişti mi o durum? Aynen devam mı?

19 Haziran 2008 16:35

akın355

Evet. Büyük yanlışlık var. Malesef bazı müdürlerin tutumundan komisyonları tek yaptırıyorlar. Öğrenci aynı anda iki sınavda olabilir mi?

Ayrıca öğretmen bir komisyonda üç seviye için prosedürlere uygun olarak sınav evraklarını hazırlaması imkansız.

Ne yapılıyor? Sınavlar çok tutmasın diye birleştiriliyor. Öğretmenler soruları ya evde hazırlayıp geliyor ya da komisyondaki her öğretmen ayrı seviyeyi hazırlıyor. Bu da hem yanlış hem de çeşitli suistimallere açık.

Maalesef iş bilmezlikten.

Her seviye için yapılacak her sınav ayrı ayrı sınavdır.

Bu şekilde program hazırlanıp buna uygun görevlendirilme yapılmalı. Bazı yerlerde tek gözcü birkaç sınava görevlendiriliyor. Yanlış. YYYYAAAANNNNLLLLIIIIIIIŞ!

19 Haziran 2008 16:39

akın355

frefier arkadaş yönetmelikten bir maddeyle öğrenci sayısına göre birleştirilir falan yorumu çıkarmış.

O farklı bir açıklama. Eğer çok sınavın var aynı ders ve seviyeden ortalama yükseltme sınavına girecek öğrenci ile sorumluk sınavına girecek öğrenci az ise birleştirilebilir deniyor orada. Tek sınava hem ortalama yükseltme hem de sorumluk için giren öğrenciler girer.

Ayrıca yanlışları ek ders alınabilecek sınav sayısına göre yorumlamak zaten yanlışşşş.

19 Haziran 2008 22:56

frefier-

acaba yanlış mı baktım dedim ama yönetmelik aynen şunu diyor;

Sınav Programı

Madde 9 - Sınav programı, ortalama yükseltme sınavları için en fazla on iş günü kapsayacak şekilde; sorumluluk sınavları için ise okullarca sınavı yapılacak ders sayısı göz önünde bulundurularak, ders kesiminden itibaren beş gün içinde ayrı ayrı hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sorumluluk sınavına girecek öğrenci sayısı ile ders sayısının az olması durumunda, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının birlikte yapılabilmesi için okul müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

buraya kadarı yönetmelikten. bu kısmını yorumlarsanız sevinirim. yanlış olan nedir acaba ???

20 Haziran 2008 09:29

akın355

Yanlış olan bu kısım yorumlanıpta öğrenci az olduğu için seviyesi farklı aynı branş sınavını birleştirmek. Örneğin Matimatik Lise 1 ile Matematik Lise 2 sınavını aynı saat ve aynı komisyonla tek sınav yapmak demek istedim...

20 Haziran 2008 12:16

Kumpiter

Bu bir hata, doğrudur. Meseleye şu açıdan bakın derim:

Bazı okullarda Şubat döneminde 8 sınava giren öğretmenler oldu (genel bilgi derslerini kastediyorum). Bu dönem de 4 dersten komisyonun ücretini alır, gerisi de angaryadır. Dediğiniz gibi yapılacak bölmelerde hem tatiliniz 1 gün daha sarkacak (belki 1 günden de fazla olur, arada beklemeler de olabilir) hem de 1 sınava fazladan bedavaya gireceksiniz. Yol, yemek masrafı da cabası.

Ücretini aldığınız sürece sorun yok. Meseleye ücret açısından bakıyorum çünkü burası özlük bölümü. Öğrenci açısından değerlendirecek olsak eğitim bölümünde olmamız lazımdı :) Paragöz diyen arkadaşlar çıkabilir de ondan belirtmek istedim.

20 Haziran 2008 19:42

hocabey

Arkadaşlar bir sorum var.

Bana bu sınav döneminde 3 ayırtmanlık ve 6 gözetmenlik verildi. Aynı saatte iki derse gözetmenlik yazılmış. Tek ekders mi alacağım ?

Hatırladığım kadarıyla şubatta 1 ayırtmanlık 3 gözetmenlik verildi.

Acaba ne kadar ek ders alırım?

Toplam 59 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..