Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
21 Haziran 2008 11:31  

Lisede Proje Performans Ödevi Nasıl Verilir?Hukuki Dayanağı nedir?

Lisede Proje ve Performans Ödevi Nasıl Verilir?Hukuki Dayanağı nedir?Yani ,"Yıllık Ödev Yönetmeliği" var;ama Performans ve Proje Ödevi Yönetmeliği yok ya da ben bilmiyorum.Buna göre,yeni müfredata göre "Yıllık Ödev" sistem dışına çıkarılıp onun yerine Performans ve Proje Ödevi mi geldi?Geldiyse hukuki dayanğı nedir?Değerlendirirken gerekli ölçütler var ;ama bunları not defterinin neresine ve nasıl kaydedeceğiz?Örneğin;önceden Yıllık Ödev , Yıllık Ödev hanesine kaydediliyordu.

Saygılarımla.

21 Haziran 2008 14:50

yakuphan

Sayın hocam, lisede Proje ve Performans ödevi işini nereden çıkardınız. Bu adlarda bir ödev yok. Yıllık ödev uygulaması hala devam ediyor ve not defterinde ödev hanesine yazılıyor.

Ben şahsen ilköğretimde ve eğer olacaksa lisede bu uygulamaya karşıyım. Hiç bir amacı olmayan, öğrenciye büyük külfet ve yük getiren uygulamanın yararsız olduğunu düşünüyorum. Tabiki sadece öğrenci için değil öğretmen için de aynı problemler var. Sanki her öğretmene 30-40 kişi düşüyormuş gibi düşünülmüş bir sistem ama uygulamada her öğretmene 500-1000 öğrenci düştüğü görülmektedir. Bu nedenle de öğretmen ödevi vermiş olmak için veriyor, öğrenci de yapmış olmak için yapıyor.

Lise müfredatı zaten ağır, üstüne bir de böyle bir uygulama çok fazla olur. Zaten mevcut yönetmelikte öğrenci isterse birden fazla dersten de ödev alabiliyor ama ne yazık ki okulların çoğunda bu uygulanmıyor. Bu hayata geçerse hiç değilse öğrenciler kendi ilgilerine göre derslerden ödev alabilirler. Bu uygulama liseler için daha uygun olurdu.

Eğer siz ben proje ve performans ödevi gibi birşeyler vermek istiyorum derseniz, verirsiniz ödevi değerlendirmesini de sözlü olarak yaparsınız.

21 Haziran 2008 14:56

yakuphan

Aşağıdaki adreste ödev verme ile ilgili mevzuat var.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/20336_0.html

21 Haziran 2008 16:14

tk___46

Sayın yakuphan dostum,bir de aşağıdaki linke bir bakıver.Mümkünse bunu okuduktan sonra görüşünü almak istiyorum.İnanıyorum ki bu yaptığım bir işgüzarlık değil,birçok meslektaşımın ortak sorunudur.Zira,çevremdeki öğretmen arkadaşlarım bile muallakta.Şöyleki;Bakanlık Müfettişi tarafından geçen sene taftiş edilen arkadaşıma müfettişçe yöneltilen ilk soru;"Performans Ödevi ile Proje"yi verdin mi?"

Cevap:Evet!

Soru:Neye göre değerlendireceksin?

Cevap:Müfredat ve ders kitaplarının arka sahifelerindeki ölçütlere göre değerlendireceğim efendim.

-Afaerin öğretmenim.

şeklindedir.Yani,yeni müfredatla birlikte bazı şeyler değişti.Zira,sizin bana attığınız linkteki yönetmeliği de dikkatlice okuduğunuzda bunu anlarsınız.

Saygılarımı sunar ,fikirlerinizi beklerim.

http://www.edebiyatogretmeni.net/forum/yardim/yeni_mufredata_gore_yillik_odev_miperformans_veya_proje_odevi_mi-t1621.0.html

22 Temmuz 2008 11:20

tk___46

Anladığım kadarıyla bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız Proje Ödevi ve Performans Görevi vermiyorlar.

Toplam 4 mesaj