Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : celebrity
24 Haziran 2008 11:37  

Yeşil Pasaport

5/3 maaş alıp, 4/3 emekli keseneği ödeyen memur yeşil pasoport almak için kaçıncı dereceye düşmesi gerekir.

yeşil pasoport için ödediğin emekli keseneği derecesi mi?

göz önüne alınır?

24 Haziran 2008 18:49

ssksgk

3. derecede bulunmak gerekir.

25 Haziran 2008 15:37

neronn
Kapalı

arkadasım 3.dereceye indiğin zaman valliğe emniyet müdürlüğüne mürcaat edersin ondan sonra alırsın yeşil pasaportunu

25 Haziran 2008 17:28

hetf

Aydınlı'nın sormak istediği neden 3. dereceye düşmek gerekiyor? 9/1 deki memurla 3/1 deki memur arasında özlük hakları bakımından ne fark var? 3/1 deki memur hadi hakedip alıyo ama memurlukla ilgisi olmayan kızının oğlunun alması da saçma değil mi?

25 Haziran 2008 18:06

FEDAYİ ÇIRAY

Merhaba,

Eğer Eğitim Öğretim Hizmetleri (EÖH)Sınıfı'na bağlı değilseniz ne maaş ne de emekli müktesep dereceniz 3 (üç) olsa bile Hususi Damgalı Pasaport alamazsınız.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı(GİH), Teknik Hizmetler Sınıfı (THS)vs. grupta görev yapıyorsanız; KADRO DERECE'niz 3 (üç) ise pasaport talebinde bulunabilirsiniz.

Öğretmenlerde kadro derecesi olmadığı (maaş ve kadro dereceleri paralel gider) için 3. dereceden maaş aldıklarında talepte bulunabilirler. Ancak, örneğin: maaş müktesebi 4, emekli müktesebi 3 olursa talepte bulunamazlar. Yani, maaş derecesi 3 olmalıdır.

25 Haziran 2008 18:08

akdeniz40

Sevgili Aydın'lı;

Yeşil Pasaport;

Daha önce yasama görevinde bulunmuş üyeler, eski bakanlar, 1., 2. ve 3. derece memur ve kamu görevlilerine ve bunların emeklilerine verilir. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanları, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe belediye başkanlarına çalıştıkları süre boyunca verilmektedir. Bunlara ek olarak, yeşil pasaport hakkı olan kişilerin eşlerine, 18 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına ve bekar olan ve çalışmayan kız çocuklarına da verilmektedir. Erkek çocuk 18 yaşını doldurduğuna, kız çocuk ise evlendiğinde, ya da çalışmaya başladığında bu haklarını kaybederler. Eşlerin hakkı kalıcıdır. Yeşil pasaport hakkı olan kişi vefat ettiyse çocukları bu haktan yararlanamazken, dul eşi tekrar evlenmediyse hala bu hakka sahiptir. Bu bahsedilenler dışında kalanlar (ör. iş adamları vs.) hiçbir şekilde yeşil pasaport alamazlar.

Yeşil Pasaport verilmesinde esas olan derece, Aylık (Maaş) aldığınız derecenizdir.Emekli müktesebinize ait dereceniz geçerli değildir.

25 Haziran 2008 19:25

ssksgk

Genel idare hizmetleri - şef - kadro derecem 3 - yeşil pasaportum var.

25 Haziran 2008 20:46

YUSUF YILDIRIM

Yeşil pasaportun verilmesinde esas önemli nokta maaş veya emekli derecesi değil kadro derecesidir. Kadro derecesi 3 olan bir memur 4. derecenin 1. kademesinden maaş alsa bile yeşil pasaprot olabilir.

Geçen ay eşimin gri pasaportuyla ilgili bi işi halletmek üzere gittiğimiz Manisa Emniyet müdürlüğü Pasaport servisinde görevli polise açıkça sordum:

"Ben 4. derecenin 1. kademesindeyim, yani 4/1'den maaş alıyorum. Kadro derecemse 5. BEnim yeşil pasaport almam için 4/1 olan maaş derecemin 3/1 mi olması gerekir yoksa 5 olan kadro derecemin 3 mü olması gerekir?"

Cevap gayet net: "5 olan kadro derecenizin 3 olması gerekir. 3 olursa 4/1'de bile yeşil pasaport alabilirsiniz."

Eşimin dayısı da pasaport servisinde görev yapıyor. O da aynısını söyledi.

26 Haziran 2008 02:17

ilkher
Kapalı

lisans mezunu 2008 te atanan memur kac sene sonra yeşil pasaport almaya hak kazanır?

26 Haziran 2008 09:48

M.ÖZTÜRK

Slm, Öncelikle Yeşil Pasaportunu alabilmek için 1. Ünvanlı kadrolarda bulunmanız gerek ( Veri Hazırlama Teknik Grup Şb. Md. Ambar Memuru Şef Sayman Vs. kadrolarda) 2. cisi ise fiili çalımalarınzda 3 dereceye düşmeniz gerek) Yeşil Pasaport yani Hussusi pasaport www.google.com.tr yazın kimler yeşil pasapor alabilir bulursunuz. iyi çalışmalar herkese

26 Haziran 2008 11:59

bir özge can

Ben detaylarını fazla bilmiyorum ama yeşil pasaportu çıkaranlardan Allah razı olsun.Aldım pasaportumu,ertesi gün de biletimi aldım.Bir buçuk ay Avrupa'da gezdim.Valla çok da iyi geldi.

26 Haziran 2008 20:06

YUSUF YILDIRIM

İstanbul Emniyet müdürlüğü'nün ilgili sayfası:

"Kimler Hususi (Yeşil ) Pasaport Alabilirler?

1- TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar,

2- Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak çalışan ve bu derecelerde çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.

3- 1.2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.

4- Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1.,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurları

5- Görevleri Süresince Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları

6- Özelleştirme kapsam ve programına alınan/özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından;

Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmak,

Kuruluş sermaye payının en az %51?i devlete ait kamu kuruluşu olmak,

Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak,

Kamu görevlisi olmak,

4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak

Şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken EMEKLİ olan veya ÇEKİLEN personeller.

7-Yukarıdaki 1,2,3,4,5 ve 6. maddede belirtilen şartları taşıyanların eşleri, 18 yaşından küçük erkek ve kız çocukları ile 18 yaşanı bitirdikten sonra, çalışmayan, evli olmayan ve hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden (Öğrencilik hariç) reşit kız çocukları hususi pasaport alabilirler.

NOT: Hususi Pasaportlar 4 yıllık süreyle verilir. Ancak erkek çocuklar ile 18 yaşından sonra hususi pasaport kullanma hakkını kayıp edecek olan ( Vefat eden ebeveyninden dolayı yetim aylığı bağlanan ) kız çocuklarının pasaportları, 18 yaşını bitireceği tarihe kadar tanzim edilmektedir.

Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanlarına ise görevleri süresince hususi pasaport tanzim edilir. "

Burda da görüldüğü üzere maaş derecesinden bahsedilmemekte kadro derecesinden bahsedilmektedir. 3. dereceli kadroda bulunan devlet memuralrı bu haktan yararlanırlar. Ünvan olarak da ayrım yapılmamıştır. Tüm devlet memurları 3. dereceli kadro aldıklarında bu haktan yararlanırlar. Tabi ünvanları ve sınıfları itibarıyla 3. dereceli kadro alamayanlar istisna.

26 Haziran 2008 20:38

akdeniz40

Arkadaşlar lütfen şehir efsaneleri üretip milletin kafasını karıştırmayın.Diğer hak sahiplerini bir kenara bırakırsak 3.dereceye gelmiş her devlet memuru ya da kamu görevlisi yeşil pasaport almaya HAK KAZANIR....Bir takım ünvanlar yazarak bu sınıftakiler alır, şu sınıftakiler alamaz gibi gerçek dışı yorumlar yazmayın.Kaldı ki yeşil pasaport sadece öğretmenlere verilen bir pasaport değildir.Eğer 3.dereceye geldiği halde isteyip de yeşil pasaport alamamış bir arkadaş varsa lütfen yazsın onu tartışalım burada...Ayrıca kadro ve derece tartışmalarına gelince....Öğretmen olarak çalışanların kadro ve maaş derecesi aynı gider.ILSIS'teki kadro kaydı bilgilerinize baktığınızda bunu kolayca görebilirsiniz..Yani ben 5.kadro derecesinde olup da 3.dereceden maaş alan bir öğretmen görmedim hiç.Ama diğer sınıflardaki kamu görevlilerinin kadro durumlarını bağlı bulundukları mutemetliklere sormalarını öneririm...

27 Haziran 2008 00:01

prenses_74

Arkadaşlar yanlış bilgi vermeyiz. Maaş yada emekli derecesi ile ilgisi yoktur. KADRO DERECİSİ 3 olması gerekiyor. kadro derecesi 4 maaş derecesi 3 olan memur alamaz. Yeşil pasaport almak için kadro derecesinin mutlaka ve mutlaka 3 olması şartı vardır.

Yeşil pasaport için gerekli şartlar emniyet müdürlüklerinin sitelerinde mevcut.

27 Haziran 2008 13:25

ody erdem

3 dereceli kadroyu aldığın zaman yeşil pasaporta hak kazanırsın.Bakmakla yükümlü olduğun kişilerde bundan kanunen faydalanır.

28 Haziran 2008 17:22

lana27

Arkadaşlar zor değil ben aldım çok olmadı 3- 1 oldum ve aldım biraz para olursa bir suriye yapacam .

28 Haziran 2008 23:39

Tyco Brahe

Her sene 1 kadememi atlanıyor.

Yani ben 10/2 deyim seneye 10/1 ertesi sene 9/3 mü olacam ?

30 Haziran 2008 08:16

akdeniz40

Tyco Brahe....Şu an 10/2 iseniz gelecek yıl 10/3 olacaksanız.Daha sonraki yıl ise 9/1 :-))) Ayrıntılara girmeden söylemek gerekirse devlet memurları

normal şartlarda çalıştıkları her yıl için bir kademe,her 3 yılda da bir derece alarak ilerleme yaparlar.

30 Haziran 2008 11:48

havan06

deneyımlı abılerıme sorayım. lise mezunu bır memur yaklasık kaç yıl calıstıktan sonra 3.dereceye duser?

30 Haziran 2008 19:15

akdeniz40

havan06...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36.Maddesine göre LİSE mezunu bir memur 13.derecenin 3.kademesinden göreve başlar ve ilerleyebileceği en yüksek derece, 3. derecenin son kademesidir.Normal şartlarda lise mezunu bir memur 29. çalışma yılında 3/1 olur.Tabi bu süre içinde 6 yıllık sicil ortalamasından kademe ilerlemesi alır ya da hükümetlerce derece yükseltilmesi gibi piyangodan birşeyler çıkarsa bu süre kısalabilir:-)))

02 Temmuz 2008 15:42

memur62

25-30 sene sonra filan alırsın havan06:) o zaman kadar belki ab ye gierersek yeşile ihtiyaç kalmaz :)) ha bu arada iyi memur ol 6 sene olumlu sicilden 1 kademe alırsın 3 sene daha kısaltırsın bu süreyi :)))

yeşil pasaport sedece 3 lük kadrodan sonra verilir yani derece ve kademeniz 1-4 olsa bile kadronuz 3 lük değilse alamazsınız...ve bazı kadrolar ünvan sayılmış örneğin vhki şef ve sayman kadroları ki bu ünvanlarda bile 2 lik kadro yok ....

bunu dışında GİH sınıfında düz memur olarak çalışan bütün arkadaşlara sadece 5 lik kadro tahsis edilir...

kadrosu 3 olan 4 dereceden maaş alan eöh sınıfına dahil olan arkadaş da alamaz çünkü emekli keseneklerinin 3 dereceden kesilmiş olması gerekir

Toplam 39 mesaj