Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazburak363
25 Haziran 2008 16:23  

Lisede, disiplin cezalarının belirleyiciliği

arkadaşlar,

disiplin cezası alan öğrencinin sene sonu kurulunda puanının iade edilip edilmeyeceği kararlaştırılmakta.

iade edilmediği takdirde,bu durumun ilerki dönemlerde;askerlik,polis okulu,askeri okul,yurt ve kredi başvurusu,iş başvurusu gibi durumlarda sıkıntı yaratabileceği konuşulmakta.

bunun bir yasal dayanağı veya resmi olarak kaynağı varmıdır?varsa link veya yönetmelik ismi verebilirmisiniz.

yoksa bunlar şehir efsanesimidir?gerçekliği var ise,saydıklarım dışında başka ne gibi sıkıntılar ı resmi olarak öğrenciler gelecekte yaşayabilir?

bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz?

teşekkürler

25 Haziran 2008 18:26

akdeniz40

Milli Eğitm Bakanlığına Bağlı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nde disiplin cezası almış bir öğrencinin ileriki yaşamında bu ceza nedeniyle nasıl olumsuz etkileneceği konusunda bir ibare yoktur arkadaşım.Ancak liseden mezun olduktan sonra başvurulan Askeri Okullar,Polis Okulları ve bazı Üniversiteler kayıt şartlarında "Daha önceki öğrenim yıllarında disiplin cezası almamış" olma şartını aramaktadırlar ve bu yönde belge istemektedirler.Hatta bazıları affedilmiş dahi olsa disiplin cezası almış öğrencileri kesinlikle kabul etmemektedirler.Ayrıca Burs vermek isteyen kişi ve kurumların da birçoğu bu şartı aramaktadırlar.Kredi başvurusu için böyle bir önşarta bugüne kadar ben hiç şahit olmadım.Ancak büyük şirketlere yapılacak iş başvurularında da buna dikkat edildiğini biliyorum.Normal askerlik görevini yerine getirenlerde disiplin cezası alıp almadığının araştırılması söz konusu değildir.

Not:Liselerde disiplin cezası almış öğrencilerin durumları MEZUNİYET DÖNEMLERİNDE öğretmenler kurulunda görüşülür..Hatırlatmak istedim:-)))

25 Haziran 2008 20:24

hudaverdi

teşekkürler.

(not kısmı hakikaten ilginç.biraz soruşturayım etrafımdan:))

26 Haziran 2008 13:50

tk___46

Arkadaşım daha nesini soruşturacaksın?Burada soruşturduğun bamya yemeğinin nasıl yapıldığı mıydı yoksa!

26 Haziran 2008 16:34

Kumpiter

Askeri okullara başvurmak isteyen eski öğrencilerimin formlarını onaylarken disiplin notu bölümüne denk gelmiştim. Muhtemelen iş başvuruları ve burs gibi konularda da isteyebilirler (özellikle TEV yapabilir, sıkı denetliyorlar) ama henüz bir örneğini yaşamadım.

26 Haziran 2008 16:57

hudaverdi

tk 46 bilmeden yorum yapma...okula gidip lise 1.sınıfta affetdiniz,mezuniyet i beklemek gerekir diyenler var,hangi uygulama doğru diye laf sokcam sadece

26 Haziran 2008 20:57

akdeniz40

Hişttt kavga yok arkadaşlar:-)))

Sevgili Hüdaverdi...Yazdıklarımda bir tereddüt oluştuysa daha somut ifade edeyim..

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ

MADDE 19 ? (1) (Değişik birinci fıkra: 07.09.2007/26636 RG) Öğrencilerin aldıkları ceza, dosyalarına işlenir. Daha sonraki dönem/dönemlerde aynı davranışları tekrarlamayan ve iyi hâlleri görülenlerin durumları, okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunca değerlendirilir. Öğretmenler kurulu kararına bağlı olarak cezaları, mezun olacakları öğretim yılının ikinci dönemi tamamlanmadan dosyalarından silinir ve sonuç yazılı olarak velilerine bildirilir.

Görüldüğü üzere mezuniyet dönemi gelmeden öğrencinin cezasının silinmesi söz konusu değildir.Eğer her ders yılının sonunda ceza silinmiş olsaydı o cezanın bir caydırıcılığı kalmazdı.Önemli olan ceza alan bir öğrencinin mezuniyet dönemine kadar bir daha benzer suçları işlemesinin önüne geçmektir.

Öte yandan ceza silinmesi ile davranış notunun iadesini karıştırmayın lütfen.Yine aynı yönetmeliğin 18.Maddesinin 2.fıkrasına göre; Her ders yılı başında öğrencilerin davranış puanı yüzdür. Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, davranış puanı indirilmiş olan öğrencilerin durumlarını yeni ders yılının başlamasından önce yapılacak toplantıda inceler ve sonucunu öğretmenler kurulunun görüşüne sunar. Öğretmenler kurulu, davranış puanları indirilmiş öğrencilerin durumlarını değerlendirerek cezaya neden olan davranışları tekrar etmemiş, davranışları olumlu yönde değişen ya da olumlu yönde değişeceğine kanaat getirilen öğrencilerin davranış puanını iade edebilir.

Sanırım daha açıklayıcı oldu:-)))

26 Haziran 2008 23:27

hudaverdi

akdeniz bir sorun yok:)

bizde de,yalnızca her yıl sonu puanlar ın iadesi oylanıyor,

uygulama nın doğruluğunu okuldakilerle konuşayım diye söylemiştim.senin son yaptığın açıklamaya göre uygulama doğru imiş.

27 Haziran 2008 00:30

akdeniz40

Tamam bu konuda anlaştık Hüdaverdi ama davranış notlarının iadesi yıl sonunda değil yeni ders yılının başında yapılacak toplantıda karara bağlanır:-))))Bunu da düzelttik mi işlem tamam:-)))

27 Haziran 2008 00:49

cosar

Önçeki yönetmelikte davranış notu iade edilen öğrençilerin mezuniyetten sonraki siçil araştırmasında ceza alıp almadıgı aldı ise ve af edildiyse dahi belirtilmesi gerekiyordu. Şimdi ki yönetmelite af edlilenler (siçil araştırmasında )ceza almamıştır diye belirtiliyor.Yani aldı iade edildi denilmiyor.

27 Haziran 2008 01:09

hudaverdi

ah be akdeniz,hepsini güzel anlattın ama bir de bunu benim idarecilere kim anlatacak...

(işin aslı şu;fi tarihte,hiç meraklısı olmadığım halde cidden çok ciddi bir konuda bazı öğrencileri disipline vermiştim.dilekçeden sonra da öğrenciler daha da beter davrandılar.bizim okulda bu puan iadesi haziran kurulunda görüşülür ben bildim bileli ve genelde önce öğretmenin fikri göstermelik olarak alınıp,puanlar oylama ile iade edilir.bende kurulda görüşümü;saygısızlık başkasına değil bana yapıldı,ben de affetmiyorum sizlerinde bu şekilde oy kullanmanızı istiyorum dedim.diğer öğretmenlerin de fikri sorulunca,onlarda 'hocamıza saygısızlık etmişler ama bize etmediler,o yüzden affedebiliriz deyince,50 kişilk kurulda 5-6 kişi nin oyu ile puan iade edildi.diğer hocalar ise,ne evet-ne hayır oyu bile kullanmadı.mosmor olup gık bile diyemedim.....işi bu kadar mıncıklamamın sebebi bu...okulda hem idare,hem öğretmenlerin eğilimi ise çocukların asla cezalandırılmaması.....o yüzden konu böyle kapandı.......:))

27 Haziran 2008 07:58

akdeniz40

Amannnn Hüdaverdi arkadaşım...Salla gitsin böyle şeyleri:-)))Sanırım mesleğin başlarındasın...Ben de sizin gibi düşünürdüm eskiden.Ama meslekte eskidikçe ve özellikte de idareci olarak çalışınca herşeyi daha iyi görme şansını yakalıyorsun..Size tavsiyem çok somut haller olmadıkça (hırsızlık,yaralama,tehdit,silah ya da kesici-yaralayıcı alet ve siyasi faaliyetler(!) gibi)asla disiplin kurulu ile uğraşmayın.Çünkü disiplin yönetmeliği öyle sanıldığı gibi öğrenciye ağır cezalar veren veya ceza almış öğrenci üzerinde caydırıcılık etkisi olan bir yönetmelik değil.Bana göre öğretmenin yetkileri disiplin yönetmeliğinden daha fazladır onu kullanmayı deneyin:-)))Disiplin kuruluna öğrenci sevk eden arkadaşlarımız öğrencinin ağır cezalar almasını bekliyor.Oysa şikayet dilekçesini yazmadan önce oturup bir kere disiplin yönetmeliğini okusalar belki de hiç şikayette bulunmayacaklar:-)))Yukarıda saydığım haller dışındaki eylemlere verilecek ceza uyarı ve kınamadan öteye geçmiyor.Daha ağır verilen cezaların çoğu ise itiraz sonucu üst disiplin kurullarından ya hafifletilmiş ya da kaldırılmış olarak geri dönüyor.Bu durumda öğrenciye kıs kıs gülme şansı verilmiş olunuyor...O nedenle disiplin kuruluna öğrenci verirken lütfen önce yönetmeliği bir kez okuyun...

27 Haziran 2008 10:34

cosar

akdeniz40 hocam teşekkür ederim durumu cok güzel özetlemişsiniz.Öğrençinin ve velinin yer aldıgı bir kurulda kınama dışında itiraz yolu acık olan bir kuruldan ne beklenir. Öğretmen cezayı kendisi kesmeli.Özellikle genç arkadaşlar hemen dilekçeye sarılıyor. ama sonuçta hayel kırıklıgına ugruyorlar.

27 Haziran 2008 23:03

afyon

askeri ve polislik gibi mesleklerde etkili ancak bunun kanuni dayanak değil kişi hakkında yapılan tahkikatlatda oluyor.Bazı okullarında sınava giriş şartları arasında onlarda ise disiplin nnotu iade edilse bile kabul edilmiyor

29 Haziran 2008 01:14

semihcan

arkadaşlar en son çıkan ve uygulanan yönetmeliğe göre öğrencinin disiplin suçları ne olursa olsun mezun olduğu yılın sonunda karar defterinden siliniyor.

Toplam 14 mesaj