Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : vatandaş-27
28 Temmuz 2008 09:49  

Kapalı
kadının görevleri neler dinimizde

arkadaşlar ben de ilahiyatçıyım ama eşim bana inanmıyor.

Allah aşkına bildiklerinizi ama doğru bildiklerinizi (kendi fikrinizi değil lütfen) yazın buraya.

sorularlaislamiyet adında bir site var bu soru sorulmuş görseniz kocanın kalkacağı vakit kalkmayı, yemeği temizliği tamamen kadının göreviymiş ve sanki Allah bu görevi biza vermiş gibi yazmış editör ve bu google yazınca o kadar çok sitede kopyalanmış ki artık kocam her aradığı sayfada onu görünce bu doğru diyor başka birşey demiyor. ben ona yıllardır yalan söylemişim aslında ev işleri kadının göreviymiş. Allaha ve Paygambere yalan söz ithaf etmişler ben hakkımı helala etmiyorum huzrumu kaçırdılar asılsız sözlerler beni yalancı drumuna düşürdüler.

sizden istediğim bildiklerinizi, (ayetlerde yok bildiğim kadarıyla) hadislerle örneklendirerek yazınız..

gerçekten çok zor durumda kaldım, yuvam sarsılıyor, okuyup geçmeyin nolur.

şimdiden çok teşekkür ederim.

28 Temmuz 2008 12:53

katre_katre
Kapalı

aaah kardeşim aahhh.seni o kadar iyi anlıyorum ki!!! ben erkek olarak ve bir din görevlisi olarak bu ve buna benzer o kadar çok olaya şahit oldum ve de olmaktayım ki!!!çevremde bulunan meslektaşların eşlerini heeep üzülürek ve de içim kan ağlayarak bakmışımdır.ne garip bi durum.din nasıl bu hale getirildi ki...her alanda maalesef problemiz... hayata dair uyumumuz sıfır sıfır sıfır...halkın içinde o kadar antipatiğiz ki tarifi mümkün değil...din diye ne kadar garip düşünceler vaar etmişler.nerden ve nasıl icat ettiklerini de anlamış değilim...herşeyden önce din vicdan işi olduğunu idrak edemeyen beyinler her zaman hayatımızı hüsrana dönüştürmüşlerdir...kardeşim en güzel ve en doğru örnekleri,kaynakları burda yazsak da göstersekte eşiniz ve eşiniz gibi dindar olduklarını zanneden din-i- darlar kolay kolay iflah olmazlar...bence yapacak bişi yok...Allahtan sana sabırlar temenni ediyorum...inanın ben de bu çektiğiniz sıkıntıları çevremden hergün çekiyorum...bütün bunların din adına işlenişi beni kahrediyor...bizler dinin özünü içimize sindirmedikçe hiç bişi düzelmeyecek ben bunu anladım.içine sindirenler bana göre kendini dindar zannedenlerin maksimum %10 u dur...slmlar.saygılar...güzel insanlara...

28 Temmuz 2008 14:12

behesti_inqılabi

ruveyda hocam Allah yardımcınız olsun.yuvanız saadetle birlikte daim olsun...

fakat sizin sorunuza şöyle bi bakalım.

peki müslüman bi kadın nasıl olmalı sizce?

ne düşünüyorsunuz?

ev işleri kimin sorumluluğunda ?

sizi dinliyim hadisler gelecek inş....(düşüncelerimle beraber)

28 Temmuz 2008 14:47

ruveydagul
Kapalı

katre hocam sesime ses verdiniz gönlümü ferahlattınız Allah razı olsun.artık kendi bildiklerimden bile şüphe etmeye başlayacaktım nerdeyse. evet bazı şeyler dine girmekle kalmamış sanki dinin bir emri gibi algılanmaya başlamış.

behesti hocam bana neden soru sorduğunza bir mana veremedim. Peygamber Efendimiz (sav) ya, kadınlar bu sizin görevinizdir demiş ve emretmiştir ; ya da dememiştir. ortası yok.

ben sizin demek demek istediğinizi ailemde nasıl olduğunu sormuşsunuz olarak algılayıp cevap vereyim.

temizlik yapması güzeldir benim için ama sık sık tansiyonm düştüğü için bir odayı süpürüp saatlerce yatarım ancak kendime gelirim. eğer bu benim görevim değilse (ki olmadığını düşünüyorm) bu bana zulum değildir de nedir?! yemek yapmayı hi sevmem. sevmediğim için de yemeklerin tadı genelikle güzel olmuyor. ama eşimi çok seviyorum o mutfakta olnca çok birşey yapmasa da patates doğrasa salatayı yapsa yemeğin altını kıssa çok mutlu oluyorum. zaten benim istediğim de bu. herşeyi eşim yapsın demiyorum. ama içeri girip hani yemek nerde deyip oyun oynaması (kendi için yararlı şeyler yapsa yine birşey demiyorum) kendimi kötü hissetmeme neden oluyor.

ben hamileydim o kadar çok tansiyonm düşe düşe sırf bebeğim için yemek hazırlamaya çalışıyordum yarı baygın, eşim bilgisayarın başında oyun oynuyordu. sonra 8 aylık bebeğimizi kaybettik. bu cümlenin üstüne bir cümle daha söylememe gerek olmadığını düşünüyorum.

28 Temmuz 2008 15:24

behesti_inqılabi

hocam şimdi yanlış anlamayın ama ilahiyatçı bayanlardan öyle şeyler duyuyorumki inanılmaz...

ondan dolayı sordum.

bakın efendimiz hz fatıma ile imam aliyi evlendirince görev taksimini yapar bilirsin meşhur olayı "ali sen evin dışından ey fatıma sende evin içinden mesulsun"...

fakat bu ceberrutluk anlamına gelmemeli!

efendimiz abasını yıkatmak istediği zaman eşlerine döner " abam da kirlenmiş" derdi...

yani müslüman erkek eşine karşı sabırlı, hoşgörülü ve elbette yardımcı olmalı.

fakat benim islamdan anladığım özetle şudur.

kadın herşeyden evvel evinden ve çocuklarından sorumludur.

hatta efendimiz bir hadislerinde "kadının cihadı evindedir" diyor...

bi de yardım etmek tamam da; bu gönüllü olur...

erkek yemekten anlamaz temizliktende...

bu kadının fıtratına uygun...

yalnız şu hamilelik olayı kafamı alt üst etti.

olamaz böyle bi durum bırakalım müslümanı insana yakışmaz...

28 Temmuz 2008 15:28

behesti_inqılabi

bide yine meşhur bi olay vardır.

hz fatıma ev işlerinden elleri yıpranmış bi şekilde gelir ve efendimizden hizmtçi ister efendimiz de

"ey fatıma sana söyleyeceğim bu tesbihler o hizmetçiden daha hayırlıdır " der...

yani peygamber eşleri ve peygamber kızları en güzel örnekler.

ama biz postmodern bi çağda yaşayıp zihin kodları modernite tarafındn altüst edilmiş insanlar olarak onları nasıl örnek alacağız doğrusu merak ediyorum...

28 Temmuz 2008 16:28

ruveydagul
Kapalı

hocam kim diyor kadının fıtratına yemek bulaşık daha yatkın diye hiç de öyle değil işte.

erkek de yapsın bir ay bakın kadınlardan daha güzel yapacaktır. Efendimiz kızıyla damadına taksim yapmış, bu siz de böyle olun değil, bunu örnek alabilirsiniz demek oluyor. eğer bizim de öyle olmamızı emretseydi bunu açıkca ifade ederdi.

ksura bakmayın ama bana erkekler işine geldiği gibi anlıyor ve anlatıyor gibi geliyor.

çocuk meselesine gelince, zaten anne gözünden sakınır çocuğnu ama çocuğa bakmak da görev olarak verilmemiş.

daha açık anlatıyım: Efendimiz, kocalar evinin geçimini sağlasın diye emretmiş onlara bir vazife yüklemiştir, kadınlara da evine kocasının istemediğini almamak malından kocasının istemediğinine vermemek gibi sorumluluklar vermiş ama bayanlara dair temizliği yemeği ya çocuğuna bak diye bir emri yok diye biliyorum...

peygamber eşleri en güzel örneklerse hizmetçisi olanları gözardı edip olmayanları öne çıkarmak neden???

hocam özellikle yazmışım bakın, kendi fikrinizi değil, İslamın emrettiğini söyleyin bana. erkeklerin fikri tabiki 'kadın evde hizmetçi olsun' dur.

perşembe gününün zaman gazetesini bulursanız aile-sağlık bölümünden Gülay Atasoyn yazısına bakın. karı koca beraber girer eve ama kadın mtfağa erkek yoruldum deyip uzanmaya.

vallahide billahi de Allah erkekleri güçlü yaratmış. neden?! hiç düşünüyor mu masa başında işleri olup da eve gelip uzanan erkekler bize bu güç niye verilmiş?! neden hanımlar narin de biz kas doluyuz?

28 Temmuz 2008 16:35

Yiğitalp

Bu işin din ile ne ilgisi var,eşlerin karşılıklı, sevgi,merhamet ve muhabbetine belki biraz da kültürüne bağlı. İllaki şu görev senin bu benim anlayışı yanlış. Her iş paylaşılabilir ve berfaberce yaşanacak daha çok zaman oluşturulabilir.Gerektiğinde bir erkek olarak bulaşık da yıkarım yemek de yaparım. Eşim mutfakta bulaşık yıkarfken salonda yalnız oturmaktgansa ,bulaşıklara yardım ederim,salonda beraber otururuz.

28 Temmuz 2008 16:48

behesti_inqılabi

onun tavsiyeleri bizim için emir olsa gerek...

bişey demiyorum size hadis yazdım "kadının cihadı evindedir diye"

benim şahsi görüşüm değil bu!

ama çok şükür rabbime ki feminist bi ilahiyatçıyla evlenmemişim:)))

zatının celaline saltanatının azametine layık övgüler şükürler olsun...

"wekarne fi buyutikunne" ayetini tekrar okuyun derim!!

hem dikkat edersen ruveyda hanım

tek bir ayet gösteremezsiniz bana anneler çocuklarınıza bakınız diye!!

niye acaba??

zaten yapmaları gereken şeydir bu...

ama allah erkeğe kadının geçimini temin sorumluluğu vermiş?

çünkü fıtratına uygun olan budur!

kadın napacaktır evinin işlerini yapacaktır...

çocuklarına evvela annelik yapacaktır...(sonra gelir diğer işler)

erkek elbette eşine yardım etmeli ama erkeğe öyle bi vazife yüklenmemiş...

nolacak o zaman ruveyda hanım?

kim yapacak ev işlerini??

efendimizin taksimdeki tavsiyesi bana emir gibidir.sizi bilmem...

28 Temmuz 2008 16:58

*asi*

behesti hocam tamam kadın evişlerini yapacak ama erkekde eğer bayanın durumu gibi bir durumda ise yardım etmesi gerekmiyormu....bence eşler her zaman birbirlerine karsı yardımcı ve merhametli olmalılar...yani sen kadınsın bu senin görevin deyip kenara cekilip oturmak bence yanlış...

28 Temmuz 2008 17:55

behesti_inqılabi

elbette yardım edecek.

kadın ve erkek 'nefs' denen şeyin iki parçası.

ama görev taksimini efendimiz böyle yapmış.

kadın öncelikle annelikten ve evinin işlerinden sorumludur.

erkekte öncelikle mali idareden.

ama dediğim gibi erkek elbette eşine yardım etmelidir.

fakat erkek ne kadar titiz olursa olsun kadın kadar temizlikten anlamaz.

bakınız zuhruf suresine36. ayet"süsler içinde yaratılan" tabirine ...

kadın inceliğin ve zerafetin sembolüdür.

ev işleri incelik gerektirir.

ben ne anlarım örtü süsünden:)

bu sizin işiniz.

ruveyda hocam diyorki ayet varmı?

sordum bende bana annelik yapın diye bi ayet gösterin?

o zaman ayet yok diyip annelikte yapmamak gerek sonucu çıkarmı??

yani ruveyda hocam bazı olumsuzluklarla karşılaşmış kabul ediyorum.hamilelik gibi zor bi dönemde elbette eşine yardım etmen gerekir.

bu sözkonusu bile olamaz.

fakat sorumluluk olarak ev işleri kadınındır.

efendimiz devrinde böyleydi.

böyle değildi diyen varsa buyrun delilini getirsin?

sizler hz fatıma olamazsınız onun elleri yıpranmışsa elbetteki sizlerde yapacaksınız!

ki efendimiz ona bi hizmetçi tahsis edebilirdi...

yani tekrar ediyorum zihnimiz karışık bi kere...

kuran ve sünneti okurken islamoğlunun tabiriyle 'ümmi' gibi okuyamıyoruz.

wekarne fi buyutikunne diyor Allah ahzap suresinde yani "evlerinizde oturun kitap ve hikmeti öğrenin"

hadi bakalım gelde bu çağda bunu kadınlara oku!

aaa der gibisiniz:)

denecek çok şey var...

28 Temmuz 2008 18:30

*asi*

tamam hocam kadının görevi belli erkeğin görevi belli benim anlatmak istediğim erkek dinde böyle senin görevin bu ben karısmam deyip kenarı cekilmelimi yani o sizin esiniz eğer hastaysa eğer yardıma ihtiyacı varsa en güzeli yardım etmeniz değilmi...neden dini bu konuda kullanıyorlar onadır tepkim...

28 Temmuz 2008 18:53

hoca4217

hocamın derdine ayetten hadisten çare bulamazsınız çünkü hocamın evliliğinde aşk bitmiş sevgi bitmiş ne yapsanız kafi gelmez insan sevdiğinin kabahatini örter sevdiğine hizmet insana zevk veriir buna dinden islam hukukundan çare aramaya kalkarsanız ev içi ilişkilerinizi belirli kurallaara göre belirlerseniz çıkamazsınız işin içinden bir yerde mutlaka tıkanırsınız ki siz tıkanmışsınız sevginizi tazeleyin aşkınızı tazeleyin

28 Temmuz 2008 18:59

alişeriati

yahu bu kadar olumsuz konuşmayın.bi derde çare olabilmeye çalışırken sen şimdi aşkın sevginin bittiğini söylüyosun hoca hanıma...

hoca4217 biraz daha ümitvar konuş işi çok fazla çıkmaza sokra şekilde konuşmayın lütfen...

28 Temmuz 2008 19:10

hoca4217

hocam kardeşimiz gerçek bir sıkıntı içindeki buraya kadar taşımış evliliğini siizn ümit dediğinizi kardeşimize herkez tavsiye eder ailesiden de birileri sizin dediğinizi tavsiye ederdir mutlaka

28 Temmuz 2008 19:12

alişeriati

yine de olumlu ve umutlu konuşalım bizler de...

28 Temmuz 2008 19:16

hoca4217

hocam ben biraz reelim insanlara içimden gelen şeyleri söylerim inanmadığım konulularda kimseleri umutlandıramam özür dilerim ama

28 Temmuz 2008 19:30

alişeriati

hocam sizin reelliğiniz yüzünden o kadın iice umutsuzluğa kapılabilir...

rica ederim reelliğinizi kendinize saklayın...

hayır halinde dua edin..

ve o insana sabır hususunda tavsiyeler verin eğer elinizden geliyosa...

28 Temmuz 2008 19:41

HaLePdR

"iş yapmama" bir evliliğin bitme nedeni olabilir mi? olursa ben hiç evlenmeyim :) rüveyda hanım adına çok üzüldüm. eğer maddi imkanınız varsa yardımcı tutabilirsiniz.

28 Temmuz 2008 19:50

hoca4217

ya mübarek hocam o kadın yalandan dolandan kaçıyoır zaten sende burda benim yazılarıma cvp vererek kadının durumunu zorlaştıryorsun zaten aklın sıra bunları okuyanlarda anlamayacak birde ben sana tavsiyede bulun muyorum başlığa açan arkadaşa tavsiye ediyorum siizin bana cvp vermeniz hata insan psikolojisini tam anlayamamışsınız cümle alemin içinde bana diyorsunki arkadaşa güzel şeyler nasihat edelim durum kötü belli ama biz yinede yıkıcı olmayalım yapıcı olalım bırakın bu iyimserliği görünen köyün kılavuza ihtiyacı yok size son cevabım siz yazsanızda ben yazmayacağım dediğim gibi sizin benim yazıma milletin gördüğü okuduğu yerde cvp vermenizdi ama ilerleyecek hakkınızı helal edin ben laf kalabalığını sevmem kendinize iyi bakın

28 Temmuz 2008 19:56

alişeriati

lütfen doğru bildiğin yolda DEVAM ETME!!!kardeş...

bazen doğru bildikleriniz daha büyük yanlışlara vesile olbiliyor..öle de görünüyo..

ALLAH iyilğini versin ne diyim...

bırakalım onlar aalarında çözsünler..herkes dört bir yandan ne tavsiye veriyor ki...

Toplam 69 mesaj