Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : konserwatifkjhu
28 Temmuz 2008 10:00  

Alan Dışı Yüksek Lisans

Arkadaşlar, bu bölümde alan dışı yüksek lisans yapanlar, yapmak isteyenler bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Ben Büro yönetimi öğretmenliği mezunuyum, alan dışı yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu konuda bir fikir vermek isteyen var mı? Şansım nedir? hangi branşta yapabilirim?

28 Temmuz 2008 17:59

ttef

Arkadaşlar cevap verecek kimse yok mu?

28 Temmuz 2008 18:03

araptheo

arkadaşım ben iktisat mezunu idim . Bankacılık yükseklisansını bitirdim... neden şansın olmasın yani ben ünv. yalnızca son dönem bankacılıkla ilgili dersler görmüştüm. yani temelim o kadar muhteşem değildi. azimli idim sadece ama bankacılık tavsiye etmiyorum arkadaşım

29 Temmuz 2008 09:58

ttef

araptheo, teşekkür ederim, peki girişte puanın nasıldı? Yani alan dışından çok fazla kimseyi almıyorlar ve de her branştan yüksek puanlar girebilir bence.

Benim Ales puanım sözel 80, EA 78.

KPDS 53.

Lisans not ortalamam 83,3

bu puanlarla şansımı denemeyim mi? kararsız kaldım.

29 Temmuz 2008 13:55

yavuzgül
Kapalı

arkadaşım yök e bilgi edinmeden telefeon açarsan öğreinrisin. atamalar lisans üzerinden oluyor türkiyede bu konu tartışılıyor, adam yükseklisans yapmış doktora yapmış başka alanda ama atamasını yapmıyor devlet. keza benim öyle oldu

29 Temmuz 2008 13:58

buketsag

arkadaşım o başvuracağın üniversiteye ve bölüme bağlı her üniversite sitesinde bölümler için aradığı özellikleri istediği puanları listeliyor oralardan araştırabilirsin

07 Ağustos 2008 12:35

elt_expert

mrb arkadaşlar... ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum.. istediğimde hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?? bu konuyla ilgili nette bilgi bulamadım, nerede bulabilirim. bir listesi yok mu bunun hangi alanlarda yük.lis. yapabileceğimin???

10 Ağustos 2008 10:18

demetyt

arkadaşlar, yüksek lisansınızı istediğiniz her bölüm üzerine yapabilirsiniz. tabi farklı bölüm olduğu için bir yıl bilimsel hazırlık dersleri alırsınız. yani fark derslerini. ve o derslerden birinden dahi kalsanız yüksek lisans programından atılırsınız. her üniversite yüksek lisansa almada yaklaşık aynı puan ortalamalarını alıyor. alesin %50'sini, okul ortalamasının %30'unu e kpds ya da üdsnin %20'sini. oluşan puana göre sıralama yapılıyor. bazı üniversiteler yalnızca bu puanlarla alıyor ama bazıları buna ek olarak mülakat da yapıyor. başka sorunuz varsa yardımcı olmaya çalışayım.

10 Ağustos 2008 10:39

ttef

demetyt çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. Ben de alan dışı başvurmayı düşünüyorum. Bilimsel hazırlıktan haberim vardı ama eğer bilgin varsa daha ayrıntılı açıklayabilir misin? Bir de bütünleşik doktora denen bişey var. Onun hakkında da bilgin var mı? Tekrar teşekkürler...

10 Ağustos 2008 11:57

demetyt

ttef bütünleşik doktodra yükseklisans ve doktorayı birarada yapıyorsun. yine bir yıl bilimsel hazırlık var. tabi kabul edilme koşulları yükseklisanstan farklı. kpds üds ya da toefl sınavalrından yüksek puan alman lazım.toefl ı bilmiyorum ama kpds ve üds den en az 70 alman lazım. ales ten de yüksek puan gerekiyor. bir de okul ortalaman 4lü sisteme göre en az 3,00 olmalı.100lük sistemdeki karşılığı 80 ile 90 arası sanırım.

yükseklisans bilimsel hazırlıkla beraber 3 yıl sürüyor: bütünleşik doktora da aynı şekilde ama tezinin kabul edilmeme ve tekrar tekrar düzeltmeni düşnürsek süre uzar:)

başvuru yapacağın yere göre birçok şey değişebilir tabi. kolay gelsin

10 Ağustos 2008 12:00

ikra4234

arkadaşlar bende fen bilgisi öğretmenliğini bitirdim taban puanı geçemediğim için tercih yaopamıyorum sizce y.lisans yapsam mı yararı olu mu ales:77

10 Ağustos 2008 12:08

demetyt

ikra4234 yükseklisansı ne için yaptığına bağlı bence. eğer üniversitede hoca olmak istiyorsan uygun sayılır.sayılır diyorum çünkü yükseklisans yapmak kolay ama sonrası çok zor.üniversiteler hoca için kadro açmıyorlar,yıllardır araştırma görevlisi olarak kalanlar var okulda. tabi özellikle istediğin bir bölüm varsa, o bölümde bilgi sahibi olmak istiyorsan ve yükseklisans için harcayaak paran ve zamanın varsa uygun:) karamsar konuşmak istemiyorum ama gerçekler bunlar. yükseklisansın size kariyer anlamında kazandıracağı pekbirşey yok.her şey size ve ne istediğinize bağlı.

10 Ağustos 2008 16:02

ttef

demetyt, Ben de alan dışı başvurmayı düşünüyorum. Bilimsel hazırlıktan haberim vardı ama eğer bilgin varsa daha ayrıntılı açıklayabilir misin? Bir de bütünleşik doktora denen bişey var. Onun hakkında da bilgin var mı? Teşekkürler...

20 Kasım 2008 20:52

kelebek vadisi

hayırlı akşamlar

bende alan dışı yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum

hedefim anadolu üniv.gelişimsel bozukluğu olan çocukların öğretmenliği sormak istediğim bu bölümde veyahut zihin engelliler öğrt.liği tezli de okuyan okumuş olan arkadaşlar var mı aramızda

yardımcı olursanız sevinirim bu bölümü bitirdikten sonra özelde yada devlette hangi ünvanla görev alabiliriz?

şimdiden teşekkür ederim cevaplarınızı dört gözle bekliyorum

20 Kasım 2008 21:06

-alMİRa-

Alan dışında yükseklisans yapmak sıkıntı meydana getirebilir. Yükseklisansta, lisansta aldığınız derslerin biraz daha genişletilmiş halini görürsünüz. Yani önceden alt yapınızın olduğu derslerin ileri boyutlarını...

Fakat alan dışı bir bölümde bu işe kalkışıldığında, önceden çok az fikrinizin olduğu ya da hiçbir fikrinizin olmadığı derslerin bir üst aşamasını göreceksiniz. Bu zorlayıcı bir durum olabilir.

O bölüm için çok temel olan kavramlar size-tabiri cazise- Fransız gelebilir! Bu sebeple zorluk yaşamak mümkün.

Kendi bölümünüz ya da mezun olduğunuz üniversite dışında yükseklisans yapmak da zaman zaman zor olabilir.

Çünkü her bölüm-genel anlamda-kendi öğrencisini tercih etme yoluna gidecektir.

Bazı arkadaşlar başka bölümden danışman hoca ayarlayarak yükseklisansı garantiye alabileceğini düşünüyor. Fakat puan bazında sıralama yapıldığı için bu bir risk oluşturabiliyor.

Huyunu suyunu bildiğiniz hocalarla yükseklisans yapmak daha rahat olacaktır.

Bu eksi tarafları düşünüp, ona göre karar verin derim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Başarılar dilerim...

20 Kasım 2008 22:31

uzman_psikolog
Kapalı

ya bende rehberlık ve psıkolojık danısmanlık uzerıne yapmakıstıyorum snsım ne olur ve de bu meslegı ıcra etmem mumkun olur mu cok ılgılıyım bu alnda tesekur edrımmm sımdıden...

20 Kasım 2008 22:43

efehan46

ben de işletmeden tezsiz yüksek lisans yapacağım. sonradan tezliye çevirme ya da araştırma görevlisi olma ihtimali var mıdır tezsizde?

29 Temmuz 2009 14:44

garip_yolcu51

yaaa benim sorum biraz tuhaf bilmem cevabını bulabilir miyim.Ben iktisat mezunuyum fakat Türkçe öğretimi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum.Bir kaç ilan açılmış fakaz,t başvurum kabul olur mu diye düşünüyorum.Birde eğer bu türkçe eğitimi üzerinde yüksek lisans yaparsam eğitim fakültesindeki gibi öğretmenlik hakkı verilir mi bana.Türkçe Öğretimi eğitim fakültesinin bünyesinde bir alan.Sözel ales puanım 80.Yardımcı olabilecek biri varsa cvp verirse çok memnun olurum...

16 Eylül 2009 17:36

seda525

arkadaşlar merhaba işletme bölümünde okuyorum; fakat pskoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum bu mümkün mü acaba? bu konuda bilgisi olan var mı??

17 Eylül 2009 12:50

gökhan saki
Kapalı

gncl

20 Eylül 2011 22:45

ramora

bu forumla ilgilenen varsa bişeyler sormak istiyordum

Toplam 26 mesaj
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?

Grup Vizyon