Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : sikayetetbutonu
08 Eylül 2008 18:58  


Yasaklı
Sizce Jandarma Genel K.lığı Tamamen İçişlerine Bağlanmalı mı ?

Evet jandarma tamamen içişlerine bağlanmalı ? Fikirlerinizin sonuna kuvvetlerinizi yazarsanız daha iyi olur ..

08 Eylül 2008 20:18

uzm93

denetlemesi polis gibi olacaksa bağlanmalı denetlemeye gelip askere ne eğitim verdiniz kaç kalori yedirdiniz sağa dön sola dön yine aynı tarz olacaksa bağlanmasına gerek yok er faktörü bir an önce kalkmalı,pilot bölge yapılmıştı yıllar geçti bir gelişme yok.polis 10 kat ilerledi biz hala jandarma olarak yerimizde sayıyor ve hala toros araçla devriyeye çıkıyoruz.bir yandan tabildotla uğraş ikiz görev verilsin onunla uğraş askerin eğitiminle uğraş mıntıkanı temiz tut botunu boya favorini kısalt polis gitti aya biz kaldık devriyelere yaya...

09 Eylül 2008 10:37

zaka

kesinlikle bağlanmalı

10 Eylül 2008 04:03

taarruz keçisi

bu durumda genelurmayın da msb na bağlanması gündeme gelir.. öyle ya.. jand. gen. komutanını işiçleri bakanlığının emrine koyarsanız gen.kur da msb ye bağlanır..

10 Eylül 2008 08:43

xx2001xx
Yasaklı

Taarruz keçisi Genel Kurmay zaten MSB lığının emrinde..

10 Eylül 2008 15:51

zaka

J. G. Komutanıda İçişleri bakanı emrinde.))))

10 Eylül 2008 17:19

sessiz44
Yasaklı

sevgili zaka,

başlığı okuyup öyle cevap yazarsan belki faydalı olursun. J.Gn.K.Lığı İçişleri Bakanlığına TAMAMEN bağlanmalı mı yazıyor. Ok dostum

10 Eylül 2008 20:59

thk9
Yasaklı

Genkur Bşk.lığı MSB ye bağlı değildir.Üst durumdadır.

JGNK.lığı ise emniyet ve asayiş işleriyle diğer görev ve hizmetlerin ifası yönünden İÇİŞLERİ Balanlığına bağlıdır.Ama JGNK.nı Bağlı değil,sadece sorumludur.

MADDE 4. - Jandarma Genel Komutanlığı,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olup;

Silahlı Kuvvetlerle ilgili görevleri, eğitim ve öğrenim bakımından Genelkurmay Başkanlığına,

emniyet ve asayiş işleriyle diğer görev ve hizmetlerin ifası yönünden İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Ancak Jandarma Genel Komutanı, Bakana karşı sorumludur.

10 Eylül 2008 22:20

40-uzman
Yasaklı

jandarma deyince çocuktan ihtiyara kime sorsanız ASKER der eee o zaman askerin ne işi var iç işlerinde bence tam tersi jandarmayı tamamen KARA KUVVETLERİ ne bağlamak lazım ki anlaşılan askerlikekten kaçmaya çalışan zihniyetler var o sebeple kara kuvvetlerine bağlanarak tam asker olmaları sağlanmelı yoksa bunların gözü dışarda tamamen sivilleşerek askerliğin meşakkatinden ve disiplininden uzaklaşma çabaları kokusu alıyorum xx2001xx yalanmı...

10 Eylül 2008 22:51

thk9
Yasaklı

Körlerle sağırlar,birbirini ağırlar.

Burda yazılanların altı boş(yani desteksiz)olursa bunu bilende cevap yazar,yazdıklarınızın boş olduğunu gösterir.

Bakın TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İÇ HİZMET KANUNU ne diyor.

Madde 1 - (Değişik madde: 18/06/2003 - 4902 S.K./9. md.)

Türk Silahlı Kuvvetleri : Kara (Jandarma dahil), Deniz (Sahil Güvenlik dahil) ve Hava Kuvvetleri subay, askeri memur, astsubay, erbaş ve erleri ile askeri öğrencilerden teşekkül eden ve seferde ihtiyatlarla ikmal edilen, kadro ve kuruluşlarla teşkilatı gösterilen silahlı Devlet kuvvetidir.

yani Jandarma, KKK da,Sahil Güvenlikte, Deniz Kuv.K.lığında zaten gösteriliyor.

Burada konu Jandarmanı emniyet asayiş görevi nedeninin daha ağır basması nedeniyle askerlikten çıkarılıp sadece İç İşleri Bakanlığına bağlanarak malum kolluk görevini tüm benliği ile tam olarak yapabilmesidir.

Yani yazılan şu yorum,

''tamamen sivilleşerek askerliğin meşakkatinden ve disiplininden uzaklaşma çabaları kokusu alıyorum'' gerçek dışı.zaten Sadece İçişleri bakanlığına bağlanarak sadece emniyet asayiş görevi yapacak Jandarmanın elbetteki ''askerliğin meşakkatinden ve disiplininden''uzak olacağı bununda doğal olduğu ortadadır.Yani askerlik bağı kalmayan bir kurumdan askerlik beklerseniz boşa beklersiniz.

10 Eylül 2008 23:44

murat0

Bence Türkiye'nin çözülmesinde geç kalınmış bir meselesi, eğer bir teşkilatın varoluş nedeni emniyet ve asayiş ise o teşkilata zorla başka görevler vermek hem haksızlık olur hemde o teşkilatın görevini yapamaz duruma gelmesini sağlar. Jandarma'nın şu anda "sorumluluk alanında emniyet ve asayişi sağlamak"tan daha önemli görevleri var, bu nedenle vatandaşın emniyet ve asayişi pek de önemli değil.Köyde bakkalmı soyulmuş, önemi değil bi tutanak tutar geçeriz. Kız mı kaçmış, önemli değil anasının babasının ifadesini al nasıl olsa polis yakalar! yeterki krk.k. ve bl.k.nını kızdıracak bişey yapma gerisi önemli değil. şu anda jandarma teşkilatının sistemi ne yazıkki budur.Bu sistem de yukarıdakiler rahatlarını ne zaman bozmak isterlerse o zaman düzelir.(Yani hiçbir zaman)Bu nedenle Jandarma'nın tamamen içişlerine bağlanması gerekir.

11 Eylül 2008 08:25

xx2001xx
Yasaklı

40 uzman '' kardeş..

Sizin gibi uzman erbaşlar sayesinde özlük haklarımızı alamıyoruz , ayrıca hem asker hem polis olmakta gerçektende zor bi şey sen profesyonel er olduğundan anlayamazsın. Bir adamın tek işi olur.Evet bende jandarmanın sivilleşmesinden yanayım.Şunu da söyleyeyim yanlış anlama Halk üzerinde sizin yani uzman erbaşların biraz olsun itibarı varsa bu da Uzman Jandarmalar sayesindedir. Bakalım , eğer ki ayrılırsak bundan sonrası uzman erbaşlar için nasıl olur. Tamamen çıplak kalırsınız ,artık bizim arkamıza saklanamazsınız. Bu arada senin sitti olduğunu biliyorum.. Nickini değiştirsen bile üslup aynı kalmış yani kalaslığını gizleyememişsin.

11 Eylül 2008 11:08

efekaan24

2001

umarım dediginiz gibi sivilleşir de muradınıza erersiniz. fakat şunu iyi bilmen gerekir ki sende profosyonel er in bir parcasısın bize destek degilde takoz olmaktan başka ne yaptınız yazmış oldugunuz dilekceler yüzünden bazı haklarımız elimizden alındı derneginiz sayesinde şehit ve kacırılan askerlerin üzerinden prim kazanmaktan başka siz ne yaptınız sizler bizleri bizlerde sizleri cok iyi biliyoruz .yazmış oldugun yorumunda zaten anlaşılıyor düşüncelerin.bakalım egerki ayrılırsak bundan sonrası uzman erbaşlar için nasıl olur demişsin!!vallahi cok güzel olur yolunuz acık olsun en azından uzman jandarma ile uzman erbaşın sataşması biter.

11 Eylül 2008 20:56

osman2001

xx2001xx

daha öncede uyarmıştım bir kişi yüzünden bir zümreyi karalama diye amma anlayana demekki.

hani hep diyorsun sizin statünüz ayrı bizim ayrı diye,ayrıysa neden bizim yüzümüzden özlük haklarından oluyorsun yoksa biz aynı kulvardamıyız.

her işin kendine göre bir zorlugu vardır katılıyorum sana inşallah ya rütbeniz yada adınız degişirde bizler kurtuluruz.

halkımız herşeyi bilen bir insandır neyin ne oldugunu kimin ne rütbede oldugunu pekala iyi bilir.eger halkımız hepsi jandarmada görev yapsa bizleri bilmez.vatani görevini yapan gençlerin %65 KKK da yapıyor yani bizleri daha iyi bilir.bende senin rütbenle karıştırılmaktan hoşlanmıyorum.tv de bütün olumsuz haberler hangi sınıf uzmandan kaynaklandıgını yüce milletimiz iyi biliyor.konuyu dahada açardım ama kişiligi oturmuş kendini bilen saygılı uzman jandarmalarım alınır diye yazmıyorum.

dimime küfreden müslüman olsa bari derler ya (sen bize er diyorsun ya kendin nesin?)

Görev ve Yetki

Madde 8 - Uzman Jandarmalar :

a) Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliğinde erbaşlar için belirtilen görevlerle istihdam edildikleri kadroların açıklamalarında belirtilen görevleri,

13 Eylül 2008 03:40

xx2001xx
Yasaklı

Osmancığım..

Dediğim gib herkes kimin ne olduğunu çok iyi biliyor. Bu son yaşımmadır bu konuda.

13 Eylül 2008 04:52

taarruz keçisi

genelkurmay msb ya mı bağlı? olandan mı olması gerekenden mi bahsediyosun? genelkurmay başkanı başbakanlığa karşı sorumludur.. ama şahsen msb na bağlanmasını isterim.. jandarmanın da içişleri bakanlığına.. tabi polis ve jandarmanın ayrı adli kolluk birimlerinin de olmasını isterim.. tabi istemekle olsaydı.. (bu arada 1960 darbesine kadar genelkurmay msb na bağlıydı)

13 Eylül 2008 13:03

musti-k80

arkadaşlar jandarma 2009 itibarıyla iç işlerine kesin bağlanacak bundan şüpheniz olmasın jandarmada bulunan harbiyeli subaylar genelkurmay bünyesine geçecek diğerleri jandarmada kalacak bu yuzden içiniz ferah tutun en geç 2010 iş bitecek aldığım duyumlar ve tahmin isterseniz ab katılım ortaklığını okun

14 Eylül 2008 15:01

xx2001xx
Yasaklı

Peki astsb kökenli sb lar , astsb lar ve uzman jandarmalar nasıl bir hiyerarşiye sahip olacaklar.

Emniyette bildiğim kadarıyla Komiser ve polis memuru var. Askeri hiyerarşi bizde kalmayacağından Jandarma Memuru olarak mı adlandırılacağız. Herhalde Sb.lar Komiser olur ? Çünki Emniyetteki komiserler Polis Akademesi yani Fakülte mezunu..

17 Eylül 2008 11:08

Yorumsuz Haberler
Yasaklı

Polisle İlişki Çalışma ve İşbirliği Esaslarını" düzenleyen Jandarma Yönetmeliği'nde yeralan çok ilginç bir ayrıntıyı Gülay Göktürk yakaladı...

Gülay Göktürk/Bugün

Jandarma neden vardır?

Hükümetin hazırladığı yeni Ulusal Program'da yer alan iç güvenliğin sivilleştirilmesi reformunun ne kadar hayati bir reform olduğu, Ergenekon soruşturması genişledikçe ve derinleştikçe daha iyi anlaşılıyor.

"Fırat'ın doğusundaki Ergenekon" bizim bu taraftakinden çok daha insafsız, çok daha vahşi ve çok daha pervasız... Kimi jandarma görevlilerinin başrolde olduğu bu vukuatların bir kısmını zaten biliyorduk. Bir kısmını biz bilmiyorduk ama bölge insanı çok iyi biliyordu, bir kısmını ise hep birlikte yeni öğreniyoruz.

Öğrendikçe de halka hesap vermeyen, kendini seçilmişlere karşı sorumlu hissetmeyen, askeri hiyerarşi içinde çalışan silahlı bir güç iç güvenlikten sorumlu tutulduğunda neler olabileceğini daha iyi anlıyoruz. Ve şu soru geliyor gündeme: Jandarma neden vardır? Soruyu şöyle de sorabiliriz: Eğer polis teşkilatı, en ücra köye, en küçük mezraya kadar Türkiye'nin dört bucağına uzanan geniş bir ağ kurabilecek, etkinlik sağlayabilecek durumda olsaydı, jandarmaya gerek kalır mıydı?

O zaman bu teşkilatın lağvedilmesini konuşur muyduk? Elbette konuşurduk ve konuşmalıyız. Kimileri, birçok kurumun olduğu gibi jandarmanın da ezelden ebede yaşayacak bir kuruluş olduğunu sanabilirler; jandarmanın lağvından bahsetmeyi devletin lağvından bahsetmekle eş tutabilir, telaffuz edilmesine bile dayanamayabilirler.

Ama bu takıntılılar bize jandarmanın iç güvenlik görevi yapmasının bir istisna olduğunu, geçici bir durum olduğunu unutturmamalı. Jandarma teşkilatının varlığı, esas olarak polis teşkilatının eksikliklerine dayanır ve asıl hedef, bu eksikliklerin zaman içinde giderilmesi ve jandarmanın görev alanının ve yetkilerinin süreç içinde küçülmesidir. Kaldı ki bu geçicilik durumu "Polisle İlişki Çalışma ve İşbirliği Esaslarını" düzenleyen Jandarma Yönetmeliği'nde de açıkça dile getiriliyor.

Söz konusu yönetmeliğe göre, "polis görev ve sorumluluk alanı olup ta, bugüne kadar Polis Teşkilatı kurulmayan yerlerdeki emniyet ve asayişe ilişkin hizmetler, polis teşkilatı kuruluncaya kadar, Jandarma iç güvenlik birliklerince yerine getirilir. Şehir ve kasabalarda kentleşme nedeniyle; belediye sınırları genişledikçe bu yerlerdeki, Jandarmaya ait görev ve sorumluluk alanları ..... polise devredilir." Kimin kararıyla devredilir? İşte bu nokta problemli.

Çünkü yönetmelik, devir işleminin valiliğin önerisi, Jandarma Genel Komutanı'nın uygun görmesi ve İçişleri Bakanı'nın onayı ile gerçekleşeceğini söylüyor. Peki neden? Eskiden jandarma alanı olan herhangi bir yerde polis teşkilatı kurulmuşsa ve artık jandarmaya ihtiyaç kalmamışsa, yani o bölgenin artık polise devri gerekiyorsa, bu durumu "onaylamak" neden Jandarma Genel Komutanı'na düşsün?

Kanun, bir yerin polisin görev alanı sayılması için o yerin il ve ilçe belediye sınırı haline gelmesini veya o yerde polis teşkilatı olmasını yeterli sayıyorsa, bu şartlar da gerçekleşmişse, mesele çözülmüş demektir. Devletin iç güvenlikten sorumlu birimleri gereken işlemleri yapar, tabii ki Jandarmayı da bilgilendirirler.

Umalım ki, hükümetin hazırladığı yeni Ulusal Program'da yer alan "İç güvenlik hizmetlerinin koordinasyonu ve iç güvenlikle ilgili görev, yetki ve sorumlulukların etkin olarak yerine getirilmesini güçleştiren mevzuat ve uygulamanın değiştirilmesi" ifadesinde kastedilen mevzuat değişikliklerinden biri de bu olur.

Umalım ki, iç güvenliğin sivilleşmesi çerçevesinde yapılacak reformlarda, EMASYA protokolünün değiştirilmesiyle, yani jandarmanın 28 Şubat öncesi sınırlarına çekilmesiyle yetinilmez, daha ileri gidilir; demokrasimiz iç güvenliğin askerileşmesinin yarattığı tahribattan bütünüyle kurtarılır.

18 Eylül 2008 22:24

40-uzman
Yasaklı

2001 kardeş uzman erbaşlar uzman jandarmaların hiç bir hakkı için dava açmamışken uzman jandarmalar kimlikten tut tabanca taşımaya kadar her onudan şikayetti olarak uzman erbaşlara köstek olmuşlardır---- zaten astsb la erbaş arasında o kadar dar bir alan varki o dar alana uzman sıkıştırılmış 2003 e kadar uzman jandarma ile uzman erbaş aynı iken yani uzman deyince akla sadece uzman gelen ,çünkü rütbe işaret aynı astlık üstlük yok sadece sözleşme ve 10yıllık mecburu hizmet kavramı var ama uzman deyince akla ne uzman jandarma nede uzman erbaş sadece uzman çavuş gelen yıllarda yani 2003 de 3466 sayılı kanunda yapılan değişiklikle o dar alanda hücrenin bölünmesi gibi bçlününce o dar alan sizi de bizide sıktı biz daha aşağı inemiyoruz zaten erbaşız siz daha yukarı çıkamıyorsunuz astsb değilsiniz eeee budurumda ne olacak ya kardeş kardeş konumumuzu kabulleneceğiz yada birleşerek tek kanunla o dar alanı biraz rahatlatacağız ama illa biz gideceğiz diyorsanız amenna gidin tabiki hiç üzülmeyiz inanki hiç olmazza yerimiz birazdaha genişler ve gururlanarak uzman biziz deriz başka uzman yok karıştıran kabris yapan kendini bişi sanan başka uzman yok oh ne ala dünya varmış yaaavvv halk ondan sonra uzman deyince beni bilsin sizde tarihin tozlu arşivinde yerinizi alırsınız ama şunu unutma biz uzman jandarmaların adı değişsin diye talebde bulunmadık hatırlatırım siz uzman erbaşların adı sözleşmeli erbaş olsun teklifinde bulundunuz şu da bir gerçek uzman erbaşlar size değil siz uzman erbaşlara ayak bağı oldunuz her zaman

19 Eylül 2008 12:47

tuncay67

tamam tamam 40 uzman, şu kanunu çıkaralım da birleşelim

Toplam 120 mesaj