Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : portakallı ördek
22 Eylül 2008 14:59  

Mühendis Maaşları......

Arkadaşlar hepimiz devletin güvenli çatısı altına girmek istiyoruz ama bir mühendis olarak özel sektördeki maaşlar ve yükselme imkanları sizinde aklınızı karıştırmıyor mu? yeni başlayan ve tecrübeli arkadaşlar maaşlarımızı ve çalışma koşullarımızı paylaşalım..

ben 1.750 ye çalışıyorum

işin ağırlığı sebebiyle bir an önce devlete geçmeyi istiyorum..siz?

22 Eylül 2008 15:56

CE-CE

ben de aynı maası alıyorum ama devlette :))

darısı basına

22 Eylül 2008 16:18

DiazZz

inşallah arkadaşım

sen hangi kurumdasın

22 Eylül 2008 16:57

membernet

branşa ve sektöre göre değişir ücretler özelde...

çok büyük uluslar arası bir firmada çalışmazsan,

0-4 yıl: 1.000-2.000 ytl arası...

4-10 yıl: 2.000-3.500 ytl arası...

10 yıl ve üstü : değişir...

yaklaşık piyasa budur... bundan daha düşükte olabilir, yüksekte... 20 yıl deneyimden sonra kendi işini kurmadıkça fiyatlar yeni mezuna kadar iner ama çalışma saati daha az olur...

ben 7 yıl özelde çalıştıktan sonra devlete geçtim ve inanki kim ne derse desin insan olduğumu şimdi hissediyorum...

22 Eylül 2008 17:08

DiazZz

sana kesinlikle katılıyorum membernet.

ben de devlete geçmek için maaşımın yarısını bile feda ederim ama bunu her duyanın "mühendisin devlette ne işi var" demesi kafa karıştıryor

22 Eylül 2008 17:16

ankarafoodeng

"Mühendisin devlette işi olmazmı manyakmısınız" dersin sen de dostum:)

Önemli olan insanca yaşayabilmek, kazandığın parayı rahatca yiyebilmek diyorsan benim gibi, tabi ki devlet.

Ama ömrümün en güzel 10-12 yılını köle gibi çalışıp, iyi maaş almaya veririm dersen özel sektör kollarını açmış bizi bekliyor.

Ben gıda mühendisiyim, şu an özel sektörde iyi firmalarda çalışan arkadaşlarım var.Ancak 6-6 bucuk gün çalışıyorlar.Bu kadar çalışıp 3 bin lira kazanmaktansa akşam 5 te işten çıkıp 1700 almak daha mantıklı geliyor bana..

22 Eylül 2008 17:23

kararsızmühendis

yeni mezunum müh. 1500 ytl+maaş üzerinden ssk,+ yeme içme + barınma özel sektör

23 Eylül 2008 09:17

membernet

yeni mezun için şu anki piyasada çok iyi ücret bulmuşsun... emin ol iki yıl tecrübeyle 1.500 ytl alamayan mühendislerde var, işsiz olanları hiç saymıyorum...

bu forumda özel sektörle ilgili pek çok şey yazdım artık millet sıkılır diye yazmak istemiyorum ama ilk iş deneyimimi bahsedeyim... askerlikten yeni gelmişim, tam krizin etkisinde piyasa, istanbullu olanlar bilir silivriyi, ve ben ikinci iş görüşmesinde silivride bir kablo fabrikasıyla anlaştım... seviniyorum bu krizde iş bulmuşum diye...

şartları...

-sabah 8, akşam 19...

-haftanın 6 günü + sipariş gelirse pazar günü (ayda bir kesin)...

-Öğle tatili yok, sadece yemek var... (yemeğide hayvanın önüne atsan yemez)...

-ücret asgari ücretin biraz fazlası...

-servis var ama araçta insanlar birbirinin üstünde oturuyor, işe gitmek için 5.30 da kalkman lazım, evede eniyi akşam 9 da varabiliyorsun...

-ssk ka asgari ücret, ve beni 2.5 ay sonra başlattılar, bi sürü kişide sigortasız çalışıyordu...

-yıllık izin sadece 1 hafta, oda fabrikaya uyarsa...

-sigortaya girdi çıktı yapılır, tazminat alınmasın diye...

-maaşlar ayın 15. deydi ama 25 den önce alamazdın...bazende yarım maaş...

-yıllık zam %5-%10 arası olur yada olmaz, yılda 1 defa...

-aile şirketi olduğu içinde, bir işe yaramayan kardeşler fabrikada müdür , koordinatör gibi sıfatlarda oturuyordu...onlarda patronculuk yapıyorlardı...

-işçilerin tümü asgari ücretle çalışıyordu... bir çoğuda zaten emekliydi...

-7 yıllık kalite sistem yöneticisi olan kimya mühendisi , o zaman ki koşullarla bir düz memur kadar ücret alamıyordu...

-Mühendislere külüstür bilgisayarlar vardı ama internet yoktu, mühendisler tek bir odada kalıyordu...

- 5 ayın sonunda kaçtım artık çünkü zombiye dönmüştüm, hayatım fabrika olmuştu, bu şartlarda...

- ve bu sadece ilk iş yerimdi, ondan sonrakilerde başka başka uygulamalar gördüm, onları anlatsam roman olurdu...

daha önce yazdığım bir yazıyı kopyalayaım...

genel olarak özel sektör;

-sabahın köründen akşamın körüne çalıştırır... en ufak mesai vermez...

-cumartesin yoktur hatta pazarına bile tecavüz etmeye kalkar...

-en insancı isteklerin karşılanmaz...

-iş güvencesi hiç bir zaman yoktur... güvenip yüklü bir taksite giremezsin...

-her zaman gelecek senin için bulanıktır...

-sigortan yatarsa asgari ücretten yanar...

-yılda bir kez zam alırsın oda %10 nu geçmez...

-maaşı gününde alman çok zordur... 2-3 gün sonra alırsan sevinirsin... 2 ay bile geç alabilirsin...

-her zaman başında sana emirler veren patronun akrabası yada yalakası işten ve insandan anlamayan birileri bulunur...

-yıllık izin 15 gün denir ama 14 gün hesaplanır... onun bir haftasınıda yerler... tatil yaptığın bir haftada burnundan getirirler...istediğin zamanda tatile çıkmazsın...

-akşam eve çok geldiğinden vede haftasonu tatilin çok az olduğundan sosyal ve aile hayatın çok kötü etkilenir...

-belli bir yaştan sonra işsiz kalmak ve iş aramak vede bulmak çok zordur...

-her sene sigortanda girdi çıktı yapılır, tazminat almayasın diye...

-her zaman çalışana akıl veren iş verenlere, kendi yaşamlarında bu dediklerini asla yapmazlar... onların canları değerlidir ama sizin değil...

-iş verenlerin aileri vardır sizin yoktur gibi düşünürler...

-her zaman işten atma lüksünü hissettirirler...

-hiç ölmeyecekmişsin gibi çalıştırırlar...

-üniversite mezunları beyaz yakalara değer vermezler...

-bazı işlerde sadece şartname gereği var diye üniversite mezunu çalıştırırlar...

-son yıllarada sadece belli süreli işler için adam çalıştırmaya başlayıp, işe alırken sanki devamlıymış gibi hava estirirler maaş ücreti düşük isteyeseniz diye...

-çalıştın her yerde seni izleyen ve senin ağzından laf kapmaya çalışan patronun yalakaları vardır...

-her maaş zammı öncesi durum sıkışıktır firmaların ama nedense iş verenin özel yaşamı kesinlikle değildir...

-vasıfsız elemenlar ömür boyu asgari ücrete çalıştırırlar...

bu yüzden kamuda çalışmanın kıymatini çok iyi biliyorum...

23 Eylül 2008 11:50

JEOGİRL
Kapalı

yaşasın devletin sıcak ve şevkatli kolları:-))))

23 Eylül 2008 12:22

membernet

tabiiki :)), aklı olan torpili olmayan her insan şu anda devlete geçmeliki hayatıyla ilgili uzun süreli planlar yapsın... en basiti düşünün şimdi 9 günlük bayram tatili için planlar yapıyoruz veya yaptık bile, özelde olunsaydı şimdi sadece tatil 3 gün olucak arefe iş olur mu olmaz mı diye plan yapıcaktık... belki bayramda bile çalışanlar olur onu es geçiyorum... 23 nisan farzı misal cuma gününe gelse 3 günlük hafta sonumuz olur bunun kıymetinide en iyi önceleri 15 günde 1 tatil yapan bilir :))...

kamudan verilen ücretti ve çalışma saati, diğer sosyal hakları düşününce, 3-5 kuruş fazlalık için o çile çekilmez... gönül ister ki özel sektör kanundaki maddelere uysun insanlar insanca şartlarda yaşasın... ama gidişat iyice kötü duruma gidiyor... düşünün biz mühendis olarak bunları söylüyoruz, diğer mesleklere sahip insanlar devletteki ücreti bile alamadan daha ağır şartlarda çalışıyorlar... kamu personelide her ne kadar sıkıntısı varsada haline şükretmeli...

24 Eylül 2008 12:13

sanibi

güncel

24 Eylül 2008 12:27

DiazZz

membernet

çok doğru söylüyorsun ben de 3 gün tatil yapabilecek özel sektör çalışanlarındanım. kesinlikle kamudakiler şükretmeli. şöyle 9 gün olacaktı tatil neler neler yapılır. ama biz bayram sabahı erkenden kalkıp misafir ağırlayacağız bayram bitimi de işlere koşacağız.

24 Eylül 2008 14:14

membernet

DiazZz

Dediğim gibi bırakın uzun planı en basit tatil palnını bile tam olarak yapamazsın özel sektörde... mesela son işyerim bayramın 3. günü dahil çalışcak...

bide millet maaşını yazmaktan söylemekten çekinir, işveren tuzağıdır bu... piyasayı kırmak için... kimse tam ne aldığını bilmesin... bide aldığı maaşı abartarak söyleyenler vardır ki bunlar çoktur, malesef bu da kişilik bozukluğunun belirtisidir... insanlar ortalam olarak mühendislerin ne aldığı bilmeli ona göre hareket etmelidir... devlet sırrı değildir ücretin... ah bazı aç gözlü doktorlar gibi kuru maaşı söyleyip onun 5 katı döner aldığını gizlemeye çalışan insan tipleride vardır onlarıda mahzur görecen...

24 Eylül 2008 15:32

DiazZz

ücret konusunda yazdıklarının hepsine katılıyorum. ayrıca özel sektörde bu konuda ki haksızlığıda eklemek istiyorum.

şu anda bulunduğum şirkette benden alt düzeyde çalışan ve amirlerimin gelip bana şikayat ettiği insanlar benden çok alıyor. daha fazlasında gözüm olduğundan değil ama bu durum insanı düşündürüyor. madem ondan memnun değilsin, madem gelip bana işten çıkarmayı dahi düşündüğünü anlatıyorsun ne demeye benden çok maaş veriyorsun yahu.

06 Ekim 2008 10:39

membernet

özel sektör keyfi uygulamaların olduğu bir yerdir, bir kişi çok iyi şartlarda çalışsa bile, aynı seviyedeki kişi aynı veyahutta başka bir firmada kötü şartlar altında çalışır...

özelsektörde tutana bilmem için o iş yerine uyumlu olman gerekir... birazda yalakalık malesef gerçek bu... verdiği 3 kuruşla sizi 7 gün sabahın köründen akşamın körüne çalıştırabileceği zanneden insanlar olduğu sürece, ilersi içinde pek ümit yok...

bide firmalarda argo tabirle sizi yemleyerek ağzınızdan laf kapıp müdürüne ve patronuna laf yetiştiren, ne işe yaradağı belli lmayan insanlardanda bıkarsınız...

31 Ekim 2008 17:23

membernet

...

03 Kasım 2008 21:49

zorziyak

ayın membernet,

yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. aynı deneyimleri bende özel sektörde ben de yaşadım. şu anda kamudayım, ama değişmeyen şeyler var. o da, ülkemizde hiçbiryerde değişmeyen insan kalitesi düşüklüğü.

20 Kasım 2008 15:17

membernet

bide biz adam olamayız, bir arkadaş 2.500 ytl ye işe başladığını söyledi, 2 yıllık deneyimliydi... bugün birazda tesadüf eseri öğrendim maaşı 1.750 ytl... maaşı yüksek söyleyince başarılımı olunuyor, bu ne biçim eziklik kompleksi... başka bir arkadaşımda (2 sene öncesi) bir sene içinde aynı firmada 2.00 ytl den 2.700 ytl ye çıktığını söylemişti, yani 700 ytl zam, ben sadece gülümsedim, biz ayda yaşamıyoruz o firmanın böyle bişey yapması mümkün olmayacağı kabak gibi belliydi... yada 2 yıllık teknikerlik okuyup diplomama 1.500 ytl , banada 5.000 ytl veriyorlar diyenine duydum daha doğrusu bu çocuğun anasından duydum, teknikerler mesaiye kaldığından mühendislerden fazla kazanır diyordu , diyecektim ki " hiç hemşire doktordan fazla kazanabilir mi ki bir tekniker müh den fazla kazanabilsin, o senin oğluna 600 ytl verip ayın 30 günü günde 12 saat ırgat gibi çalıştırıp, her türlü ameleliği yaptırp, diplomasına bir kuruş vermeden, sigorta yaparsalarsa ne ala şartlarda çalıştırırlar ancak" ama demedim sadece işe başlasın görüşelim dedim :))

iş görüşmelerine giren arkadaşlar, iş başvuru formlarında daha önceki iş yerinizdeki ücreti ve istediğiniz ücreti sorarlar... sadece istediğiniz ücreti (+ pazarlık payı) yazın... diğer bilgileri doldurmayın, zaten çoğunuz abartarak yazar :)...

vede görüşmede iş yerini ve şartları beğenmediyseniz bu sefer siz hucuma geçin, şirketin yetersizliğine dem vurun tabii bunun için biraz tecrübeli olmanız lazım... bu sırada sizi sıkıştıran kişinin nasıl dumur halde masasında büzüştüğünü görürsünüz...

bide bazen sözde kurumsal ayağına insan kaynakları ilk görüşme yapar, tam eğlencedir, sizin karekterinizi tespit etmeye çalışırlar, konuyu teknik alana getirin ve ezin, o sırada o şirketteki başka bir mühendisin cebini bulun ve o kişiyi görüşmede arayın, ister istemez pasivize olacaktır insan kaynakları...

20 Kasım 2008 16:53

tombala

Özel sektor 2 yıl Arge mühedisi maasım 2000 ytl idi.(+ yemek+yol) Günde ortalama 13 saat calışma, cmst hata bazen pazar calısma, stress ve aşırı iş yükü, şimdi devlete maas 1750 9-6 calışma cmst pazar tatil iş yükü belli. Devlete muhendislik acısında gayet iyi, konumunuz ve imza yetkiniz var burdada ögrenilecek ve yapılacak cok sey var. Tabiki kendinize ayıracak bol vaktinizde var.

(Tavsiye: Aklı olan devlette calışır)

20 Kasım 2008 17:18

membernet

aynen, mesele para kazanmakta değil, şantiyede ahır gibi konteynırlarda çalıştım, dizime kadar çamur sahaya girdim, saç sakal karışıp sefil bir haldeydim evet devletten daha fazla kazanıyordum ama insan değil yaratığa dönüşmüştüm,

şimdi tertemiz modern bir yerde adam gibi takım elbiseyle , mühendis olduğun için saygınlığın olduğun bir yerde çalışıyorum... inanın midemin ağrısı devlete geçince bitti vede saçlarımın dökülmesi durdu... artık hafta sonu ve akşamları hobilerimle uğraşmaya başladım, çok sevdiğim fotoğrafçılıkla ilgilinmeye başladım, her kültürel olayı takip etmeye başladım... bundan önce sadece iş vardı hayatımda, şimdi özelde geçiken maaşları konuşuyorduk arkadaşlarla... biraz ilersini gören kamuya geçer...

20 Kasım 2008 17:21

demirx
Kapalı

mebernet kamuda çalışan mühendislerin maaşları agustos ayında iyileştirme yapıldı bu iyileştirmeler devame decekmi 3 parçada iyileştirmeler olacak denmişti 264ytl--657dekiler

195ytl--399 dakiler ek ödeme aldı

ilerleyen zamanlarda böyle iyileştirmeler olcakmı

Toplam 524 mesaj
12345678910111213»
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon