Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : balmumu_adam
27 Eylül 2008 14:25  

Kapalı
AÖF'de Tek Sınav Hakkı

AÖF'de tek dersten kalan arkadaşlar;1 yıl beklemek yerine elimizden gelen çabayı göstererek ek sınav açılması için Anadolu Üniversitesine,YÖK'e ve sendikalara baskı yapalım.Desteğinizi bekliyoruz.

07 Ekim 2008 01:49

555gozde555

arkadaşlar kime ne şekilde dilekçe veya mektup veya mail atacağmızı ve yazının içeriğini anlatır mısınız?ben de tek dersten kaldım hemde 48 ile ve 1sene bekleyeceğm birlik olalım sınav hakkı tanınsın,bir de sınav hakkı şayet çıkarsa bunu ne şekilde öğreneceğm?,cevaplarınızı bekliorm

07 Ekim 2008 08:51

tıbbisekreterlik

Bir arkadaş güzel bir metin hazırlamıştı bu sitede. İçeriği aşağıdaki şekilde. Başlığı ben YÖK yazdım..

T.C. YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMU BAŞKANLIĞINA

ANKARA

Konu : Açık Öğretim Fakültesi için ek sınav hakkı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ......... bölümü son sınıf öğrencisiyim. Yıl sonu yapılan bütünleme sınavında .......... dersinden sınıfımı geçemedim. Bu nedenle diploma almaya hak kazanamadım.

2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunun dayanak olarak gösterilen 44. maddesi gereğince düzenlenen Açık Öğretim Fakültesi Öğretim ve Sınav yönetmeliğini okudum. Yönetmelik içeriğinde 44. maddenin 1. fıkrasında belirtilen ? Yüksek öğretim kurumlarında, önlisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilere bu öğrenimlerini tamamlamak için tanınan azami süreler iki yıllık ön lisans için dört, dört yıllık lisans için yedi yıldır. Öğrenciler normal eğitim-öğretim süresi beş yıl olan programları sekiz yılda, altı yıl olan programları ise dokuz yılda tamamlamak zorundadırlar Ancak, bu süreler sonunda; kayıtlı olduğu öğretim kurumundan mezun olabilmek için son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için biri bütünleme olmak üzere iki ek sınav hakkı verilir.? cümlesine rağmen Ek sınav düzenleme hükmü ile ilgili herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.

Oysa tüm örgün eğitim veren fakülteler öğrencilerine tek ders sınav hakkı tanımakta ve bu haktan yararlanan öğrenciler bir üst sınıfa geçerek eğitim ve öğrenim hayatına devam etmektedirler. Zira tek derse girebilmek için önümüzdeki yıl Haziran ayına kadar beklemek zorunluluğundayım. Bu süre zarfında herhangi bir hak mahrumiyetine maruz kaldığım takdirde bu husus mağduriyetime neden olacaktır.

Yine 44. maddesinin 1. fıkrasının içeriğinde ?Sınırsız hak kullanma durumunda olan öğrenciler, öğrenci katkı payını ödemeye devam ederler, ancak, sınav hakkı dışındaki diğer öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Açık öğretim öğrencileri, öğrencilik haklarından yararlanmamak kaydı ile bu sürelerle kısıtlı değildirler.? denilmektedir.

Bu bağlamda gelecek yıl Haziran ayındaki sınava girebilmek için ödememiz gereken öğrenci harçlarının da ?Tek ders sınavına? giren adaylardan peşin alınabileceği gibi öğrenciler bir yıl daha beklemek zorunda bırakılmadan mağduriyetlerinin önlenmesi sağlanacaktır.

Bu hususların da göz önünde bulundurularak , son sınıf öğrencisi olmam nedeniyle Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından ek sınav düzenlenmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim.

03 Kasım 2008 05:48

555gozde555

çok teşkkür ederm,gerekeni yaptm ama bu sene de sonuç alamadık

Toplam 3 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?