Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan27incir.receli
01 Ekim 2008 19:32  

Savunma Yazısı nasıl yzaılır?

Arkadaşlar herkese iyi bayramlar..bayramn bitince pazartesi günü hakkımda açılan bir soruşturma için savunma vermem gerekiyor.savunma yazısının formatı nasıl oluyor?kime hitaben oluyor?imzası tarihi başlığı vsçnereye yazılıyor bilen tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba?şimdiden teşekkürler..

01 Ekim 2008 23:17

hsoydan08

Sayın Hocam,

Savunma yazısının bir formatı olamaz size sorulur. Altında açıklama yaparsınız. Size yöneltilen suçlamayı ayrıntılı olarak yazarsanız ben yardımcı olmaya çalırım size

01 Ekim 2008 23:34

Z.Sadi_KULA

Soruşturma mı inceleme mi? Yapılan şikayet üzerine açılansa incelemedir. Yani acaba şikayetteki suçlamalar doğru mu yanlış mı diye ifade isterler. İfaden inandırıcı ise soruşturma açılmaz. İfaden inandırıcı değilse soruşturma açılır iş derinleşir. Sana bir kağıt verecekler.

Eğer amir konumundaki kişi bizzat suça şahit olmuşsa o zaman soruşturma açar.

Büyük ihtimal soruşturmayı ya da incelemeyi üstlenen kişi seni bir yere çağıracak. ( İlçe MEM, bir okul müdürünün odası, ya da okuluna gelip müdürün odasında vb ) sana bir kağıt verecek. Kağıtta

Sayın .....

aşağıda isnad edilen suçlamaları ile suçlanıyorsunuz. suçlamalar ile ilgili savunmanızı-ifadenizi maddeler halinde yazınız. sizde aynı kağıdın devamındaki boşluklara ifadenizi-savunmanızı, şahitlerinizi, bilgi ve belgeleri lafı dolandırmadan KISA VE ÖZ olarak yazınız. Lafı ne kadar dolandırısanız soruşturmayı yürüten kişinin aklına o kadar çok soru gelir. Daha sonra eğer şahit ismi verdiyseni onlar çağrılıp dinlenir. Bilgi ve belgeler incelenir hakkınızda karar verilir. size tebliğ edilir.

01 Ekim 2008 23:57

dedalus44

arkadaşlar cevap ve yorumlarınız için teşekkür ederim.bana kağıt bayramdan önce 25 eylül de il mem de özlük bölümünden verildi.7 gün içinde savunmamı istiyorlar.ben de araya bayram tatili girdiğinden 6 ekim pazartesi uygun olur herhalde diye düşündüm..neyse..

bana verilen kağıtta -ilgide kayıtlı soruşturma raporunda-"tutulması gereken evrakları tutmayarak ölçme ve değerlendirmede özensiz davranarak öğrencileri zarara uğrattığınız" belirtilmektedir- diyor.yukarda belirtilrn iddalarla ilgili olarark anayasanın 129.dnk nın 130.maddesi hükmünce savunmanızı 7 gün içinde vermenizi rica vs..diyor.

ne tavsiye edersiniz?

(aslında olayın özeti velinin benden not istemesi ancak benimde vermemem şeklinde özetlenebilir.)

1-soruşturma raporunda öğrencileri zarara uğrattınız diyor, öyle olsa birden fazla velinin şikayet etmesi gerekmez mi?

2-1.dönemdeki performans notuna veli itiraz ediyor peki 2.dönem bütün okula 100 verdim neden kimse itiraz etmiyor -en başta da müfettiş?

3-dersine girdiim öğrencilerin hepsi 2008 sbs sınavında ingilizce puanları il ortalamasının üzerindedirçbunlar niçin dikkate alınmaz?

02 Ekim 2008 12:04

nart
Yasaklı

hocam oncelıkle gecmıs olsun.dedıgınız cok dogru bu gıbı durumlarda ne yazıkkı yaptıgınız ıyı ve guzel şeyler dıkkate alınmaz goze gorunmez.muhtemelen bu durumu sorusturan mufettısler sızın okuldan bırının ıfadesını daha alırlar(ıdareden bırı olabılır) gerek gorururler.ona gore karar verırıler.sarı bır zarf gonderıyorlar bıldıgım kadarıyla.uyarı,ıkaz falan yazısı.

senın elınde dokumanlar saglamsa hıc bısey olmaz.bahsetıgın odev metnı,konusu,ölçek vb.durumu acıklayacak hersey.savunmada ıkna olurlarsa hemen bıter olay.mufettıslerın ıyı nıyetı önemlı.

Toplam 4 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?