Editörler : ayşegül bgm

Yasaklı
12 Ekim 2008 02:30

AFT (ağız yarası) bende çok sık çıkar,sebepleri tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum..

ya bende sürekli çıkıyor bunun sebebpleri neler olabilir ne yapabilirim?

baştabip
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 23:24

Aft?ın oluşma nedeninin belirlenmesi için çeşitli araştırmalar yapılsa da bugüne kadar kesin bir neden ortaya konulamadı. Başlıca nedeni stres olan aft, vücudun dirençsiz kaldığı dönemlerde sıkça ortaya çıkar. Psikolojik nedenlerin afta neden olması sıklıkla görülen bir durumdur. Ağız içi travmalar, özellikle diş darbeleri aft oluşumunu başlatan en önemli nedenlerdir. Bunların dışında asidik maddeler de aft oluşuma neden olabilirler. Tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sigara, baharatlı yiyecekler aft?a neden olabilir. Aft?lar genellikle bir hafta sürer ve bu dönemde bölgesel ağrılara neden olabilirler.

Bu dönemde tuzlu,baharatlı,asitli yiyecekler sakıncalıdır.

Tedavide bikarbonat uygulaması ve steroidli kremler kullanılır..ağıs içi temizliğe dikkat edilir.

Sık tekrarlayan aftlarda hekime danışmak en iyisi..çünkü bazı durumlarda mesela Behçet hastalığının bir belirtisi olabilir.Geçmiş olsun.

NOT:Bundan sonraki sorularınızı yukardaki koyu renkli başlığa yazarsanız sevinirim..

alişan77
Aday Memur
14 Ağustos 2009 09:59

aft ın iyileşmesini sağlayan herhangi bir tedacvi yöntemi bulan varmı tuz ve karbnonat gargarası dışında

umutsandalı25
Aday Memur
18 Ağustos 2009 12:01

mrb arkadaşlar aft lar hakkında gerçekten müzdarip olan bii sürü kişi var başlıca nedenleri stres,beslenme yetersizliği vitamin eksikliği,ağız temizliği, ve birtakım ciddi rahatsızlıklar hekim kontrolü şart diyorum karbonat ve gargara ilk çözüm.

öss ve kpss
Kapalı
18 Ağustos 2009 12:04

ben bu sorunu daha önce yaşamıştım. en önemli nededi strestir. stresten kurtulmanın yoku ise stres kaynağından uzaklaşmaktan geçer.

18 Ağustos 2009 12:59

öss ve kpss neden her yerde sen varsın?

KnaN
Müsteşar Yardımcısı
02 Şubat 2010 12:43

aft tedavisi için elele...fikir alış verişi.

SeniBeklediğimKadar
Daire Başkanı
02 Şubat 2010 15:21

güncel

tahayusuf
Genel Müdür
06 Şubat 2010 11:46

kenacort ilacının oralbase kullanımlı olanı(pomad) oldukça faydalı,ancak sık tekrarlayan aftlar özellikle behçet hastalığının(iltihaplı romatizma) belirtisi olabilir ancak şu kadar var ki aftlarla beraber başka belirtiler de şart,örneğin kasıklarda da aft benzeri yaralar var mı,gözünüzde görme bozukluğunuz var mı,özellikle 20-30 yaş arası iseniz yaşadığınız bir damar tıkanıklığı sorunu var mı gibi araştırılması gerekli konular olarak karşımıza çıkıyor,

Allah tüm hastalara şifa versin.

dt_oykum
Aday Memur
18 Şubat 2010 03:48

sürekli tekrarlayan aft en çok behçet hastalığının belritisidir bence siz bir uzmana görünün oral aftlar genital aftlar ülserasyon derecesi ne bilmiyorum ama bence bu konuda tahlili dogru olacaktır sizin için geçici tedaviler pek etkili olmayabilir

hemofine
Aday Memur
28 Nisan 2015 13:51

ben wundesil diye bir ilaç almıştım,iyiki de rastlamışım ,bence deneyin

AhmedTalha
Aday Memur
18 Temmuz 2015 18:28

Bende çok çıkar ve biçok sebep düşünerek ve içlerindne ayıklayarak ve birkaç da deneme yaparak bulmuş bulunuyorum. Bendeki aftın sebebi meyvesuyuna ve domatese alerjim. Stresim oldu çıkmadı,bazılarında kilo alımında ve belli kilonunu üstüne çıktığınızda oluyomuş bende olmadı. zayıfladığım zamanlarım da oldu çıkmadı. karbonatlı ya da tuzlu su ile gargara. Ayrıca dişi günde 4-5kez fırçalayarak da etkisini azaltabilirsiniz

hsynbstnc
Aday Memur
04 Haziran 2017 14:22

Arkadaşlar ağız yarası benim de çok muzdarip olduğum bir konuydu, ta ki

1-1.5 yıl önce tüp mide ameliyetı oluncaya kadar. Ağız yarasıyla tüp

mide ameliyatının doğrudan bir bağlantısı elbetteki yok fakat

ameliyattan sonra doktor b vitamini takviyesi yaptı 6 ay kadar. Bu

süreçte normalde ayda 1 defa çıkan aftlarım hiç çıkmadı. Sonrasında

denemeye karar verdim. Önce kullanmadım 1 ay sonra falan tekrar çıkmaya

başlayacakken hemem vitamini kullanmaya başladım normalde ortalama 10

günde geçen ağız yaralarım başlamadan kapandı. Kullandığım b vitamini

BENEXOL ya da muadili TRİBEKSOL. B1, B6 ve B12 karışımıymış bu

vitaminler. Ben çok çektiğim için belki birilerine de faydası olur

düşüncesiyle paylaşma gereği duydum. Deneyip geri dönüş yaparsanız en

azından sadece bana mı faydası oldu yoksa gerçekten sebebi bu mu anlamış

oluruz. Şimdiden teşekkürler.

04 Haziran 2017 18:20

Evet kara dut suyunu sıkıp bir pet şişede karanlık ortamda saklayın her yara oluştuğunda bir yemek kaşığı alın yaranın gittiğini gözlemlersiniz

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi