Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : DaRuGa_YaRKaNAykırı Polisünal benlialper
24 Ekim 2008 23:14  

Yasaklı
Yurtdışı Misyon Koruma Sınavı giriş şartları değiştirilmeli!

1975 doğumluyum, 2001 yılında mesleğe başladım, 5 yıl çalıştıktan sonra 2007 yılında yapılan "Yurtdışı Misyon Koruma Sınavı"na girdim. Spor aşamasında elendim.(kendi hatalarımdan dolayı) Bir aksilik olmazsa sınav 2010 yılında yapılacak ve ben 35 yaşından gün aldığım için katılamayacağım.

Yurtdışı Misyon Koruma Sınavı giriş şartlarından:

1- Mesleğe giriş tarihi itibariyle, Amirlere yönelik olarak yapılacak olan sınava katılabilmek için Amir rütbesinde en az 3 yıl, Memurlara yönelik olarak yapılacak olan sınava katılabilmek için Polis Memuru rütbesinde en az 5 yıl çalışmış olmak,

2- 18 yaşından sonra yaptırılan yaş tashihlerinde, tashihten önceki yaş esas alınmak kaydıyla, son müracaat tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak,

3- Yazılı ve uygulamalı sınavlar amirler ve memurlar için ayrı yapılır,

4- Misyon Koruma sınavını amir ve memur olarak kazananlar, bu statülerinin değişmesi halinde yurt dışı görevine atanma hakkını kaybederler,

5- Sınavda başarı göstererek listede yer alan Komiser rütbesindeki personelden, yurtdışına atama kararnamesi çıkanlar ile sözkonusu listede yer alıp daha sonra ataması yapılacak olanların bulundukları rütbeye bakılmaksızın yurtdışı görevlere atamaları yapılır...

maddelerinin amirler ve memurlar arasındaki fırsat eşitliğini amirler lehine ihlal ettiği açıkça görülmektedir. Amirler en az 3 yıl bizler 5 yıl çalışmış olmamız gerekiyor. Amirlerin sınavı ayrı bizim ki ayrı yapılıyor. Aynı sınava girsek birçok Amirimizi geride bırakabiliriz, bundan korkuluyor. Ben Komiserlik sınavını kazanırsam Misyon la Amirlik arasında tercih yapmaya zorlanıyorum. Sınavı kazanan Komiser Başkomiser olsa bile (hani rütbede değişiklik olursa gidemiyorduk?) Misyona gidiyor...

Ben bu haksızlıkları görüyorum ve gerekli mercilere yasal başvurumu yapacağım. İdare muhtemelen olumsuz cevap verecek ve ben de İdare Mahkemesine kadar götüreceğim.

Bunu kişiselleştirmek istemiyorum, benim gibi düşünen meslektaşlarımın görüş ve önerilerini bekliyorum...

25 Ekim 2008 00:10

idea2007

Sevgili Kanoya bahsettigin yonetmeligin hicbir maddesinde rutbesi degisen personel Misyon Koruma gorevine gidemez demiyor. Dikkat edersen "statusu degisen personel"den bahsediliyor. Sinav yapilmadan once Disisleri Bakanligi amir ve memur olmak uzere koruma gorevlisi ihtiyacini belirliyor ve sinav da bu cercevede yapiliyor. Sen sinavi kazandiginda polis memuru olarak gorev yaparken kararname asamasinda gelindiginde statun degisip de amir olursan seni amir olarak atamak zorunda kalacak. Yalnizca kendini degil diger yuzlerce memur personelimizi de dusunursen statunun degismesiyle butun planlamalar degismek durumunda kalacagindan bu karisikligi nu mevzuata koyduklari bir maddeyle engellemeye calismislar.

Ayrica Misyon Koruma Sinavi amir memur IQ'su arasindaki farki tespit etmeye yonelik bir sinav degil kardesim, kimse amirden daha iyi sonuc almandan korkmuyor. Neticede kazandigin takdirde yapacagin gorev belli.

25 Ekim 2008 00:43

kanoya
Yasaklı

Sevgili idea2007 öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Komiserlikten Başkomiserliğe geçince statü değişmiyormu? Polis Memuru, Komiser, Başkomiser teşkilatımızda rütbeleri simgelemiyor mu? Sınav ayrımı olmazsa ve ben amirimden yüksek puan alırsam ne olur? Sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

25 Ekim 2008 17:27

idea2007

Degerli kardesim Komiserlikten Baskomiserlige terfi eden personelin statusu degismez; amir statusundeyken yine amir statusunde bir ust rutbeye terfi etmis olur. Emniyet Teskilati Kanunu Madde 55 te rutbelerin listesi mevcut bir bakmani tavsiye ederim Polis Memuru seklinde bir rutbenin varolmadigini soz konusu kanun maddesinden anlayacaksin.

Sanirim bir onceki mesajim anlasilmadi bir ornekle aciklamaya calisayim: Sen Polis Memuru iken Misyon Koruma Sinavina girdin ve kazandin Koruma Memuru olarak atama kararnamesi bekliyorsun. Bu arada beklerken Komiser Yardimciligi sinavi acildi kazandin kursu bitirip memur statusunden amir statusune gectin. Simdi Disisleri Bakanligi seni Misyon Koruma gorevine Koruma memuru olarak atayamaz cunku amir oldun. Amir olarak atasa, Amir statusunde senden once kazanip gitmeyi bekleyen meslektaslarin var onlardan birini listeden cikarip seni koruma amiri listesine de geciremez. Ortada bir karisiklik olacagi malumun simdi daha net anlasilmistir umarim. Iste bu karisikligi engellemek icin memur personelin statusunun degismesi durumunda yurtdisi gorevine atanmasi engelleniyor.

Diger soruna gelince sinav ayrimi yapilmasa dahi amirinden yuksek puan alsan bile sen Polis Memuru isen koruma memuru olarak atanirsin Amirin ise Koruma amiri olarak. Dolayisiyla tek sinav yapilmasinin bir farki yok senin bakis acindan bakildiginda. Kaldi ki biz hiyerarsik kurallara tabi bir teskilatiz amirler icin ayri memurlar icin ayri bir sinav yapilmasi kadar dogal birsey yok.

Gorevinde kolayliklar dilerim.

25 Ekim 2008 23:55

kanoya
Yasaklı

Kıymetli meslektaşım; açıklamalarınızla beni ikna ettiniz, doğru söylüyorsunuz. 3201'i inceledim. 1 ve 2. maddeler içinde görüşlerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler...

27 Ekim 2008 15:32

idea2007

Tekrar Merhaba Degerli kardesim,

Oncelikle sordugun konularin netlesmis oldugunu dusunmene sevindim.

Son mesajinda kastettigin 3201 sayili ETK'nin 1 ve 2. maddeleri ise sayet neyin aklina takildigini anlayamadim. Cunku soz konusu maddeler ulkenin genel asayis ve emniyetinden Icisleri Bakani'nin sorumlugu oldugunu ve bu gorevi Emniyet Genel Mudurlugu ile Jandarma Genel Komutanligi araciligiyla yuruttugunu hukme bagliyor.

Sorunu detaylandirirsan belki konusur hemfikir oluruz.

Saglicakla kal.

27 Ekim 2008 15:46

kanoya
Yasaklı

Sevgili idea2007; yanlış ifade ettiğim için kusura bakma :( Benim bu başlık altında ilk yazımda 1 ve 2. maddeler var onları kastetmiştim.

Toplam 6 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon