Editörler : crops35
«808182838485868788899091»

kampsamsız
Aday Memur
24 Haziran 2009 11:29

merhaba arkadaşlar

umarım bizim için ayrı bir şeflik sınavı açmazlar. bazı kadrolar ayrıldığını biliyorum ama öyle çok fazla değil. yani her zaman olduğu gibi ziyafet sonrası yemek artıklarıyla idare ettirecekler bizi. bunu kabullenmek mümkün değil. bence bir adı konmalı artık bunun desinler siz işçisiniz sendika hakkını versinler bizde bilelim. sendika olayııyla ilgili olarak dava açmak niyetindeyim. şeflik sınavına dahil edilmemiz bence açık bir kapıdır. şu an sendkalı işçiden bir farkımız yok. o yüzden geçmişten gelen tüm sendikal haklarımın tazminini isteyeceğim. bizi toplu iş sözleşmesine dahil etmeyen unsurlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. toplu iş sözleşmesine nerden ulaşabilirim. herkese kolay gelsin.

meTallica79-287
Müsteşar
24 Haziran 2009 11:39

öncelikle ayrı bir sınav açılacak ayrı kadrolar ihdas edilecek mevzusu, gerçek bile olsa bizi tatmin edecek bir gelişme değil. bizim hedefimiz bu sınavın iptal edilmesi yönünde olmalı yoksa kaçan balık büyük olacaktır.

mutlaka bu konu üzerinde yoğunlaşmalı ve bu konuda çalışmalar yapmalıyız.

kesinlikle ayrı bir sınav talebi ve ayrı kadrolar ortaya çıkarılması yönünde çabalar içine girmeyelim.

sendikalı olma konusuna gelince bu en son düşünülecek şeydir nakil hakkı verilmediği taktirde değerlendirmeye alınabilir.

şu süreçte böyle bir şeyi talep etmek kendi kendimizi sabote etmek anlamına gelir.

sendikaya üye olmak yönündeki talepler haklı davamıza vurulacak en büyük darbedir!

24 Haziran 2009 11:52

Metallica nakil diyorsun hala. Nakil konusunda sıkıntı yok. Şimdiye kadar bir sürü bizim statüden çalışan nakil yaptı. Sadece duymuyorsunuz, haberiniz olmuyor o kadar.

Kampsamsız arkadaş, (Nick adını bile doğru düzgün yazamamışsın) sende ayrı bir alemsin. Bir laf vardır. Sürüden ayrılanı kurtlar kaparmış. Git sen kendin sendikaya üye ol. Bakalım sendika senin hakkını ne kadar savunacak?

Herkesi birlik olmaya çağırıyorum. TEDAŞ Yönetmelikleri uygulasın. Yükselme sınavının Yürütmesi durdurulsun. Bizim için ayrı sınav ne demek ya? Bizler Yönetmeliğin uygulanmasını bekliyoruz. TEDAŞ Genel Müdürünü ve Enerji Bakanını göreve çağırıyoruz.

24 Haziran 2009 11:55

Bütün arkadaşları, İşletme Müdürlükleri, Genel MÜdürlük, bakanlık, vekil ve başbakanlık düzeyinde baskıya davet ediyoruz. Bizim hakkımız verilsin. Bizler uşak değil, Yönetici statüsünde çalışanlarız. TEDAŞ Yönetmeliklerinin uygulanmasını bekliyoruz.

Yükselme Sınavı hakkında Yürütmeyi Durdurma hakkında başvuru yapan arkadaşlara sesleniyorum. Bu konuda bir müracaat ve gelişme varmı?

Payımıza düşeni yapalım bizde. Benim henüz senem dolmadı.

ömer341
Memur
24 Haziran 2009 13:30

2821 sendikalar kanunu

SENDİKAYA ÜYE OLUP OLMAMA HÜRRİYETİNİN TEMİNATI:

Madde 31 - İşçilerin işe alınmaları, belli bir sendikaya girmeleri veya girmemeleri veya belli bir sendikadaki üyeliği muhafaza veya üyelikten istifa etmeleri veya sendikaya girmeleri veya girmemeleri şartına bağlı tutulamaz.

Toplu iş sözleşmelerine ve hizmet akitlerine bu hükme aykırı kayıtlar konulamaz.

İşveren, bir sendikaya üye olan işçilerle sendika üyesi olmayan işçiler veya ayrı sendikalara üye olan işçiler arasında, işin sevk ve dağıtımında, işçinin mesleki ilerlemesinde, işçinin ücret, ikramiye ve primlerinde, sosyal yardım ve disiplin hükümlerinde ve diğer hususlara ilişkin hükümlerin uygulanması veya çalıştırmaya son verilmesi bakımından herhangi bir ayırım yapamaz.

Ücret, ikramiye, prim ve paraya ilişkin sosyal yardım konularında toplu iş sözleşmesi hükümleri saklıdır.

kapsamdışıyım
Aday Memur
24 Haziran 2009 14:39

Arkadaşlar sendika üyesi olmamıza mani bir durum yok.

Sadece toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanamayacağımıza dair toplu iş sözleşmesinde ek madde var. Bizim kapsamdışı olmamızın gerekçesi de bu ek madde ile toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanamamızdır. Davalar bu yüzden açılmıştır. Dolayısıyla toplu iş sözleşmesindeki ilgili ek madde var olduğu müddetçe sendika üyesi olmanın da anlamı yoktur. Kapsamsız arkadaşım açacağın davayı kaybedersin. Çünkü geçmişte açılmış davalar kaybedilmiş ve yargıtay tarafından da onanarak kamuda kapsamdışı personel olarak çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlandırılmamasının hukuka aykırı olmadığı hükme bağlanmıştır. Bu toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlandırılmayanlardan da sadece 4046 sayılı kanunun 22. maddesindeki değişiklik yürürlüğe girmeden önce kapsamdışı kadrolarda çalışan personelin nakil hakkının saklı olduğu geçici 21. madde ve nakle tabi personel hakkında uygulanacak tebliğin geçici 1. maddesi ile sabittir. Davalar da bu yüzden açılmıştır. Bilgilerinize rica ederim.

kapsamdışıyım
Aday Memur
24 Haziran 2009 14:56

Ayrıca görevde yükselme sınavı ile ilgili olarak da açılacak davalardan da bir şey çıkmaz. Çünkü bizim çalışma esaslarımızı düzenleyen yönetmelikte görevde yükselme sınavı açıldığında mutlaka bizim de dahil edileceğimize dair bir madde olmadığı gibi bizim statümüzle sözleşmeli memurların statüsü aynı değil dolayısıyla bu sınavlara kimlerin dahil edileceği konusu idarenin tasarrufu dahilindedir.

Ancak dava açmak isteyenler de yine de dava açabilirler.

mahmut hakan
Aday Memur
24 Haziran 2009 15:42

Arkadaşlar sendika üyesi olmamıza mani bir durum yok.

Sadece toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanamayacağımıza dair toplu iş sözleşmesinde ek madde var. Bizim kapsamdışı olmamızın gerekçesi de bu ek madde ile toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanamamızdır. Davalar bu yüzden açılmıştır. Dolayısıyla toplu iş sözleşmesindeki ilgili ek madde var olduğu müddetçe sendika üyesi olmanın da anlamı yoktur. Kapsamsız arkadaşım açacağın davayı kaybedersin. Çünkü geçmişte açılmış davalar kaybedilmiş ve yargıtay tarafından da onanarak kamuda kapsamdışı personel olarak çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlandırılmamasının hukuka aykırı olmadığı hükme bağlanmıştır. Bu toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlandırılmayanlardan da sadece 4046 sayılı kanunun 22. maddesindeki değişiklik yürürlüğe girmeden önce kapsamdışı kadrolarda çalışan personelin nakil hakkının saklı olduğu geçici 21. madde ve nakle tabi personel hakkında uygulanacak tebliğin geçici 1. maddesi ile sabittir. Davalar da bu yüzden açılmıştır. Bilgilerinize rica ederim.

kapsamdışıyım

24 Haziran 2009 14:56 Düzenle Sil

Ayrıca görevde yükselme sınavı ile ilgili olarak da açılacak davalardan da bir şey çıkmaz. Çünkü bizim çalışma esaslarımızı düzenleyen yönetmelikte görevde yükselme sınavı açıldığında mutlaka bizim de dahil edileceğimize dair bir madde olmadığı gibi bizim statümüzle sözleşmeli memurların statüsü aynı değil dolayısıyla bu sınavlara kimlerin dahil edileceği konusu idarenin tasarrufu dahilindedir.

Ancak dava açmak isteyenler de yine de dava açabilirler.

ya kapsamdışı arkadaşım kusura bakma kurum kucağa oturmuş satılmak üzere bu saatten sonra toplu iş sözleşmesinden yararlanalım diyorsun. çalışma esaslarımızı düzenleyen yönetmelikte görevde yükselme sınavı açıldığında mutlaka bizim de dahil edileceğimize dair bir madde olmadığı gibi bizim statümüzle sözleşmeli memurların statüsü aynı değil dolayısıyla bu sınavlara kimlerin dahil edileceği konusu idarenin tasarrufu dahilindedir. ayrıca benim geçmiş yazılarımı okumuşsan bunların böyle ne hakkı var nede bunun hukuku

öyle 657 II.sayılı cetvele tabi diye

24 Haziran 2009 15:52

Kapsamdışıyım arkadaş, olumsuz sonuçlanan o mahkeme ve Yargıtayın onadığı o sonucun no'sunu bizde görelim. Benim bildiğim böyle birşey olmadığı. Öyle birşey olsaydı, Çaykurdan Petkimden ve diğer özelleşen kurumlardan başka kamu kurumlarına geçişler olmazdı. Saçmalamışsın. Bizim çalıştığımız kurumun adı değişik sadece. Muammele aynı ama diğer kurumlarda çalışanlar havuza alınıp aktarılırken, nedense bizim Kurumda alavere dalavere yapılıyor. Arkadaşlar herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz. Yükselme sınavları Yönetmeliklerine göre TEDAŞ, şunu alırım bunu alırım diyemez. Yönetmelikde TEDAŞ'ın kimi sınava alacağı kendi tasarrufundadır diye bir maddede yoktur. Şimdi TEDAŞ'da şu an sınava hazırlanan arkadaşları uyarıyoruz. Sınava girmesinler. Yükselme sınavlarının Yürütmesinin Durdurulmasını bekliyoruz. Anayasaya göre tüm çalışanlar eşittir, ayrımcılık yapılamaz der. Çalışma özgürlüğünün kısıtlanmasını engeller. Halbuki bizim burda sınavımız var, sınava sokmuyorlar. Bu ne biçim çalışma özgürlüğü? Konu hakkında Bizim gibi statüye sahip Kurumda çalışan Avukat arkadaşlar ne düşünüyor? Onlardan ses gelmiyor.

mahmut hakan
Aday Memur
24 Haziran 2009 15:56

çalışma esaslarımızı düzenleyen yönetmelikte görevde yükselme sınavı açıldığında mutlaka bizim de dahil edileceğimize dair bir madde olmadığı gibi bizim statümüzle sözleşmeli memurların statüsü aynı değil dolayısıyla bu sınavlara kimlerin dahil edileceği konusu idarenin tasarrufu dahilindedir. öyle

657 II. sayılı cetvele tabi personeli sınava alacağım ama diğerlerini almıyorum deme hakkı yoktur. Oh ne ala ne güzel istediği maddeleri uygulamasın istediklerini uygulasın istemediklerini uygulamasınlar yani seç beğen al. Beyfendiler ne bahşedecekse diye bekleyelim. O zaman padişah ne lütuf edecek sana soruyorum? Kardeşim burası hukuk devleti kimsenin babasının çiftliği değil eğer kurum hakkını vermiyorsa sende mahkemeden alırsın. Eğer sınav yapıyorsa 399 sınava girecek başkası giremeyecek diye bir şey olmaz. Ancak tüm başvuruları alıp, puanlama vererek bizleri listede yer vermeyerek gönderebilirdi oysaki bizim olayımızda bunu yapmayarak "anayasanın eşitlik ilkesine açıkça hukuka aykırılık teşkil etmesi geregince iptal olacaktır. Kardeşim marmara üniversitesinde görevde yükselme sınavı yapıldı sınava kimler girebiliyorsa herkes sınava girdi. Bizde de olması gereken budur aksi hep hikayden ibarettir. Burda hem a çalışma esasları yürürlükte diyerek bütün maddeleri uygulayacaksın daha sonra bana hak verme konusunda bir olay olması durumunda bunu uygulamayacaksın varmı böyle bir şey sen böyle bir haksızlığı kabul mü ediyorsun veya kurum memur personelimisin veya bizim içimizdeki casusmusun nesin?

öncelikle hak verilmez alınır

Bunun içinde öncelikle mücadele etmek lazım. Bizi eşe... gibi çalıştırıp ne personel olduğumuz belli olmayan kuruma karşı bütün haklarımızı savunmamaız gerekiyor. Ben kapsamdışı konusunda mahkeme açtım yerel mahkeme red kararı verdi güya belirli süreli çalışıyormuşuz bu ben sen ve başkası hep birlikte mücadele ederek bunun sonucunda ışığı göreceğiz buna emin olun yoksa oturarak hep kazığa oturursunuz şuanda da oturduğunuz oturduğumuz gibi

24 Haziran 2009 15:57

Yükselme sınavı için Yürütmeyi Durdurma hakkında girişimde bulunan arkadaşlar, en son durum nedir? Girişimler hangi aşamada? 2-3günden beri belki 10 defadır soruyorum. Bu arada bazı arkadaşların bizim gibi statüde olmadığını, hatta foruma girerek fitne karıştırdığını düşünüyorum. Acaba bu arkadaşlar veya TEDAŞ personelden sorumlu görevliler bizi durdurmak için oyunmu oynuyor? Buradan sesleniyoruz, tüm arkadaşları birlik olmaya davet ediyoruz. Uyumayın.

24 Haziran 2009 21:58

Sadece bu forumda Şubat 2009'dan beri burada bas bas bağırıyoruz. Halan bir sonuç yok. Ama Sözleşmeli Öğretmenler için hemen kadroya alınıyor ve sözleşmeli öğretmen kadrosu bundan böyle açılmayacak diye karar alınıyor. Buradan Enerji Bakanına ve Hükümete sesleniyoruz. Makamı boş yere işgal etmeyiniz. Bizim gibi binlerce çalışanı mağdur etmeye hakkınız yok. Artık olay siyasi boyuta ulaştı. Gündemi tamamen saçmasapan hadiselerle meşgül ediyorlar. Enerji Bakanını göreve davet ediyoruz. Yapamıyacaksa bıraksın gitsin bu makamı. İstifa etsin. İstemiyoruz sorunlarımızı çözüm yoluna ulaştırmayan böyle bir bakan.

adolf
Kapalı
25 Haziran 2009 08:43

iyi de arkadaşlar bu bakan yeni geldi,bizden,durumumuzdan haberi varmı acaba.

agamemnon
Şef
25 Haziran 2009 08:46

günaydın arkadaşlar

şu sendika olayından şu anki durum itibariyle birşeyler çıkarılabilir gibime geliyor. Geçmişte açılan davalarda senaryolar üzerine karar verilmiş olabilir ama şu an gerçek olan bir şey var ki o da çalışma esaslarında açık olarak gösterilen bir hak olan yükselme sınavına dahil edilmemiz. Bu idarenin kendi yönetmeliğini inkar etmesinden başka bir şey değildir. Sonuçta şirketlerin organigram yapıları belli. Bir kaç kadro ayrılmasının nedeni de tayin olacak personel için yer ayırma çabası olabilir. Ben 2005 sonu girişliyim yani nakil hakkım öncekilere göre yok gibi gözüküyor. Geçmişten gelen sendikal haklar aranabilir gibime geliyor. Açılan ve kaybedilen davalara ait dökümanı olan arkadaşlar varsa paylaşalım derim ben. Şu anda zaten nakil hakkı için bekleme konumundayız. Aynı zamanda Görevde Yükselme için açılmış davalarda devam ediyor sanıyorum. Yani sonuçta ya işçi tarafında olmamız lazım ya da memur iki tarafın kötü yanlarından bir personel yaratmışlar raportör deyip geçmişler. Şu anda yapılan anayasaya bile aykırı bence. Dediğim gibi beklemek yerine farklı alternatifler üzerine yoğunlaşabiliriz. Sonuçta alınan karar davayı açanı bağlar diğerlerine zarar vermez. Kazanılan dava sonucu emsal göstererek diğerleri de haklarını arayabilir. Herkese kolay gelsin.

gentr
Şube Müdürü
25 Haziran 2009 09:05

günaydın hayırlı işler arkadaşlar tüm arkadaşların kandilini kutlarım...

adolf
Kapalı
25 Haziran 2009 09:28

dostlar bişeye net karar verelim.özelleşmeyen yerlerdeki arkadaşlar dava açsın mı açmasın mı? açarsa ne davası(tespit davası mesala) açsın.

25 Haziran 2009 10:45

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar. Halen bazı arkadaşlar nakil hakkı yok gibi şeklinde kelimeler sarfediyor. Arkadaşlar, bugüne dek o kadar çok bizim statüden arkadaş yer değiştirme ve nakil yada görevlendirme adı altında yer değiştirdiki. Hiçmi haberiniz yok. Dediğim gibi sadece gizli saklı yapıyorlar bunları. Çünkü diğerleride başka yerlere gidecek. O personelleri kaybetmeyelim diye müsade etmiyorlarki bu anayasaya aykırı bir durumdur. İşe ilk girdiğimiz iş başlama sözleşmelerinde bile çalışan "3yıl nakil talep edemez" şeklinde madde varki bu bile nakil hakkımızın var olduğunun göstergesidir. 3yıl dolunca ne olacak? İsteyen herkes istediği yeri talep edecektir. Bu anayasal haktır. Engellenemez. Özelleşmeyen Kurumlarda çalışan arkadaşlar bence, yılı dolup sınava katılmaya hak kazananlar sınava sokulmadıkları için Yürütmeyi Durdurma kararı için uğraşsınlar. Yılı dolmayan arkadaşlar ise Yükselme Sınavı tebliğ edilmemiştir şeklinde TEDAŞ'ın Yönetmeliğe aykırı davrandığına dair evraklarını tutanak tutsunlar. Biliyorsunuz, Yönetmelik gereği Kurumlarında 4 yıl çalışan arkadaşlar Şeflik sınavlarına katılabiliyor. Bu süreden fazla süre çalışıpta hala daha bir girişim yapmamış ve suya sabuna dokunmayan arkadaşlar duydumki içim sızladı. Nasıl hak aramazlar, geleceklerini bile bile köreltiyorlar. Yazıklar olsun diyorum bu arakadaşlara. Demekki 4 yıl Fakülte mezunu olmanın verdiği ağırlığı hak etmemişler daha. Ayrıca, konu ile ilgili avukatlardanda destek ve çalışma isteyebiliriz. Ayrıca, büyük yürüyüş düzenleyelim Ankara'da. İran sakallı Enerji Bakanının durumdan haberdar olmadığını sanmıyorum. Hilmi Güler efendi biliyorduda ne yaptı? Bakanı göreve çağırıyoruz. Selamlar.

kapsamdışıyım
Aday Memur
25 Haziran 2009 11:23

raportöriktisat sen anlama özürlümüsün. benim yazdıklarımı bir daha oku ve öyle konuş. ben kapsamdışı değiliz demişmiyim.bir bak bakalım. mahmut hakan arkadaşım eşitlik eşitler arasında söz konusudur. eğer sözleşmeli memurlarla eşit olduğunu ve bu sınavın iptal edilerek kapsamdışı personelinde dahil edilmesi gerektiğini iddia ediyorsan açarsın davayı sonucunu öğrenirsin. benim ilgilendiğim tek şey bizim kapsamdışı personel olarak nakil hakkımızın gaspedildiği meselesidir. ve bu konuda da her türlü araştırmamı yapıp dava dilekçemi bile hazırladım. aras edaş devir aşamasına geldiğinde de davamı açacağım. bundan öceki forumda da dava dilekçemi yayınladım, dava açacak arkadaşlara faydası olur ümidiyle.

benim söyleyecek başka da bir sözüm yok. beni uniemoya sorun o beni iyi bilir. size tavsiyem forumda yazı yazarken üslubunuza dikkat edin. unutmayın üslub-u beyan ayniyle insandır.

falso
Aday Memur
25 Haziran 2009 11:27

Raportöriktisat arkadaşım burda herkez öyle ya da böyle hakkını aramaya çalışıyor.En azından düşüncelerini ifade etmeye bişeyleri paylaşmaya çalışıyor.Kimi uniomo, gentr arkadaşlar gibi aktif bu formun herşeyi olmuş; kimi de ucundan tutmuş okuyo yazıyo.Ama amaç bir hedef bir; gaspedile haklarımızı almak.

Bu çerçeveden bakınca senin sürekli Bakan'dan için 'iran sakallı' ifadesini kullanman ve bu ifade ile aşağılayıcı bir tavır takınmanın amacı nedir?Tamam kızgınız sinirliyiz ama bunun ifadesi bizim gibi insanlar tarafından daha düzgün yapılmalı diye düşünüyorum.

Şu anda isyan ettiğimiz, hiç sınavsız üstelik lise mezunu adamları güvenlikçi olarak alıp sonrada memur yapanlar iran sakklılar mıydı yoksa keçi sakallı mı soruyorum sana?

Boşver bunları da işimize baklım arkadaşım.Örneğin senin tanıdık televizyon yöneticisi haber yapacaktı ondan nehaber bundan haber ver de biz de sevinelim, umutlanalım.

falso
Aday Memur
25 Haziran 2009 11:30

Kapsamdışıyım arkadaşımın yorumuna katılıyorum; ama son yorumumu yazarken onun yorumunu okumadan yazdığımı da bilmenizi isyiyorum.

Toplam 6911 mesaj
«808182838485868788899091»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi