Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
05 Kasım 2008 00:09  

kopya çeken öğrenciye ne cezası verilir

b) Kınama yaptırımını gerektiren davranışlar:

1) Yöneticilere, öğretmenlere, görevlilere ve arkadaşlarına kaba ve saygısız davranmak.

...

3) Okul yönetimini yanlış bilgilendirmek, yalan söylemeyi alışkanlık hâline getirmek, kopya çekmek, resmî evrakta değişiklik yapmak.

...............

ilköğretim kurumları yönetmeliğinde böyle geçiyor. Kurul Başkanı olarak ne yapabilirim. sınıf öğretmeni mutlaka ceza verilmeli diyor? ne yapmalıyım...

05 Kasım 2008 14:14

Bozkır Hakimi
Kapalı

Hukukta cezanın belli başlı birkaç amacı vardır. Bunlardan bazıları şöyle:

1-failin (kopya çeken öğrencinin) pişman olmasını sağlamak

2-toplumun (diğer öğrencilerin) ibret almasını sağlamak

3-failin topluma kazandırılmasını sağlamak...vs

Tüm bunları düşündüğümüzde suçlunun cezasını çekmesi en doğrusu gibi görünüyor. Ama bu yaşta bir çocuğa (akli melekeleri tam olarak gelişmemiş) verilecek ceza onun hayatına tesir edecek ve her yerde karşısına çıkacak derecede ağır olmamalı...

şahsi kanaatim bu...

07 Kasım 2008 13:18

nyznkdri

-10 puan...

08 Kasım 2008 00:55

mehmetozturk32

tsk ederim...

bizde ceza vermek yerine ikaz etmeyi tercih ettik. etkisi büyük oldu...

08 Kasım 2008 17:13

Bozkır Hakimi
Kapalı

memnun oldum... kolaylıklar dilerim...

10 Kasım 2008 20:08

*nihan
Kapalı

kopya çeken öğrencinin o sınav notu geçersiz sayılıp

mesela 2 yazılısı olan bir dersten tek not ikiye bölündü(okulumda uygulanan durum)

17 Kasım 2008 17:34

aslındayokumben

ben aferim diyorum:-) şaka bir yana bunun yaptırımını arkadaşlar yazmışlar ve doğrudur.

18 Kasım 2008 23:45

Mathematician

nyznkdri hocam, -10 puan vermek gibi bir hakkınız yasal olarak yok. şikayet edilirseniz başınız ağrır. kopya çekene yasal işlem neyse onu uygulayın.

31 Aralık 2008 00:38

IHTIYAR

Biraz zaman geçmiş ama bir anımı yazacağım.

Öğretmenliğimin 3. yada 4. yılında idim. Yaşım 26 civarıydı. Öğrencimin ise 19 civarı. E.M.Lisesinde okul açılsın diye toplanan metal bölüm öğrencilerinden biriydi. Yaklaşık 3-4 ay derse girdim ve tarihten bir tek kelime öğretemedim o öğrenciye. Sonradan öğrendiğime göre de evli imiş:) Bir yazılıda kravatının arkasına kopya yazmış. Çektiğini gördüm ama seslenmedim. Ama fazla yazmasına da izin vermedim. Neyse uzatmayım, zaman geçti yıl sonunda mezun oldu, küçük bir kaza olduğundan parkta oturuken selam verip yanıma gelşdi. Çay söyledim ve içerken o yazılıda sorduğum sorulardan 2 tanesini sordum ona. Emin olun bana anlattı o soruları. Ve dedim ki ona: Adaş gördün mü bak sana bir senede öğretemediğim Tarih dersini bir yazılıda öğrettim. Kravatındakileri görmüştüm. Kıpkırmızı oldu. Ama sonunda ben ona birşeyler öğretmiştim.

Bilmiyorum haklı mıydım haksız mı? Saygılarımla...

Toplam 8 mesaj