Editörler : F16 Gökçen

insaniyet
Aday Memur
18 Kasım 2008 19:04

ayşenur hanım eğer bu sene mezun olacağınıza kesin olarak inanıyorsanız ösym 2009 sınav takvimini yeni yılda yayınladığında dgs başvuruların ne zaman olduğunu öğrenin ve o zaman kesin baş vurun yani gelecek yılı beklemeyin.

Diploma notu her iki yılın yılsonu ortalamasının yarısı olarak hesaplanıyor. örnek: 1. yıl yılsonu ortalaman 80

2. yıl yılsonu ortalaman 80

diploma notun : 80 gelir.

Dikey geçiş sınavında 80 mat. ve 80 türkçe soruları var. sizin mat. ile aranız iyi değilse türkçeden 75 net yapmanız lazım yerleşebilmeniz için. Ama eğer bu kadar yapamazsanız en az 15 mat. yapmanız lazım. puanınız ne kadar yüksek olursa o kadar fazla yerleşme şansınız artar. bu sene ben dgs'ye girdim ve 295.29 toplam puanla yerleştim. bu sene taban puan 288 idi. geçen sene 282 olduğunu düşünürsek bu sene puan artmış ve seneyede artar ona göre iiyi yapmanız lazım. Allah yardımcınız olsun.

aysennur
Şef
18 Kasım 2008 20:09

Allah razı olsun insaniyet kardeşim. Verdiğiniz bilgiler işime yarayacak..

2. sınıfı geçeceğime inanıyorum inşaallah, fakat -ola ki- bitiremezsem tekrar başvuru hakkım da olur değil mi?

ed_deva
Genel Müdür
19 Kasım 2008 11:17

dgs ye girme sınırı yok, istediğiniz kadar girme hakkına sahipsiniz. inşallah bu yıl bütünlemeye kalmadan bitirebilirsiniz..

aysennur
Şef
19 Kasım 2008 17:49

Allah razı olsun ed-deva.. 1.sınıfta standart bir çalışma ile hiç bütünlemeye kalmamıştım.. Bu sene biraz daha sıkı çalışmak gerekecek sanırım.. Teşekkür ederim.. ;)

dkatreb
Genel Müdür
19 Kasım 2008 19:49

selamunaleyküm peki harçlar hakkında bilgisi olan var mı ? ilitamı kazandık diyelim ne kadar ödeme yapıcaz ?

ed_deva
Genel Müdür
19 Kasım 2008 23:24

aleyküm selam kardeşim.

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=374477 bu adreste harç fiyatları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

sizden de Allah razı olsun aysennur kardeşim, inşallah siz benim düştüğüm duruma düşmezsiniz. hayal kırıklığı çok kötü birşey. gerçi her işte hayır vardır, şimdi canla başla çalışıyoruz:)Rabbim emeklerimizi ziyan etmesin..

selametle...

insaniyet
Aday Memur
19 Kasım 2008 23:38

dkatreb kardeşim ben bu sene dgsden ilitama yerleştim ve 1. yıl 1700 ytl ödenecek yani 850 ytl lik 2 taksitle ödemeler yaolıyor. 2. sene sadece 100 yada 150 ytl eksik oluyor o kadar.

ed_deva
Genel Müdür
19 Kasım 2008 23:43

dgs ye çalışan ya da kazanmış arkadaşlar hangi kaynakları kullanıyor/kullandılar acaba? öss kitaplarından çalışmak doğru olur mu acaba?

aysennur
Şef
20 Kasım 2008 17:23

ed_deva, hakkınızda hayırlısı olsun, ben de alternatifleri aklımdan çıkarmıyorum zaten :)

Artık "gayret bizden, tevfik Allah'tan" diyeceğiz :)

ömer sarılar
Aday Memur
20 Kasım 2008 21:01

pekı arkadaşlar 55 ortalaması olan bırısının kaçar net yapması gerekıyor heralde fulle yakın yapması lazım herıkısındende ama tahmını bır ortalamanız var mı acaba

cd06
Memur
22 Kasım 2008 14:42

sa bir sorum var bilenler varsa cevaplasın lütfen ihl mezunuyum ilahiyat önlisans okumak istiyorum nasıl kayıt yaptırılıyor bilgi verirseniz sevinirim.

fora
Başbakan Müsteşarı
22 Kasım 2008 19:16

az yiyip çok çalışırsan ilitamı bitirebilirsin:)

imparator_1
Aday Memur
22 Kasım 2008 20:49

Arkadaşlar kaynak olarak Güven- Der Dgs'yi tavsiye ederim. Ben onunla hazırlandım ve Allaha şükür ilk girşimde yerleştim, nasipse bu sene ilitam bitecek. Allah herkesin gönlüne göre versin....

maksud
Daire Başkanı
22 Kasım 2008 21:57

Dgs adayı arkadaşlar elimden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışayım birilerinin kuru yorumlarına kulak asmayın.. mesela: matematik yapmadan asla kazanamazsın v.s

şimdi okul notunuz diyelim 70 bunu ikiye bölüm eder 35 koyun şimdi kenara sonra dgs notunuza bunu ekleyeceksiniz bu sizin ilitama yerleşme puanınız olacak bu eklemeyi ankara üniversitesi yapıyor

dgs sonuç kağıdında bu eklenmemiş oluyor.

şimdi ben bu yıl kazandım 68 sözel net, 12 matematik net yaptım.. diploma notum 70 civarı idi -2 +2 tam hatırlamıyorum

257 puan aldım dgs den ve 700 kişiden 400 küsürüncü sıralarda yerleştim..

bu işi sözeli iyi olanlar fazla sıkıntı etmesin. matematik hiç yapmasan 70 diploma notun (en az) 70 de sözel netin oldu mu tamam..

puanlama hakkında detaylı bilgi ve puan hesabı için

http://www.feyza.net/yeni-DGS-puan-hesaplama-hesabi-motoru-robotu-formulu.asp

bu linke tıklayıp inceleyin..

Rabbim yardımcınız ve yardımcımız olsun..

selametle kalın

zeynebmisali
Memur
23 Kasım 2008 00:28

bende merak ettım ve resmı sıtesıne gırdım oradakı bılgı suydu sozel puan +dıploma notu yarısı. oyle ıse matematık puan ılıtamda gecerlı degıldır oluyor bu yanılıyomuyum yoksa

zeynebmisali
Memur
23 Kasım 2008 00:48

ÖĞRENCİ SEÇİMİ

Adayların İLİTAM Programına yerleştirilmeleri, ÖSYM tarafından değil, doğrudan Ankara Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Adayların yerleştirilmelerinde Dikey Geçiş Sınavı SÖZEL puanı ile önlisans mezuniyet not ortalamalarından elde edilen ?yerleştirme puanı? esas alınacaktır. ?Yerleştirme puanı? en yüksek ilk öğrenciden itibaren kontenjan miktarınca öğrenci programa kabul edilecektir.

ed_deva
Genel Müdür
23 Kasım 2008 12:02

zeynebmisali kardeşim, oradaki sözel puan ile kastedilen matematiğin hesaba katılmaması değil. dgs ye girdiğinizde üç tür puanı hesaplanır adayların; EA, Sözel ve sayısal olmak üzere. ilitam da sizi sözel puanınızla alıyor. ama maksud arkadaşın da dediği gibi matematiğin getirisi çok az.

imparator_1 arkadaşım acaba irem yayınları nasıl, onun hakkında bir yorumunuz var mı?

ömer sarılar
Aday Memur
23 Kasım 2008 18:11

pekı arkadaşlar 55 ortalama ıle kaçar tane net cıkarılmalı kı ıltılama yerleştırılebılelım

extrafatih33
Şube Müdürü
23 Kasım 2008 19:19

Arkadaşlar İlitam dışında ilahiyat önlisans mezunları dgs yi kazanarak herhangi bir üniversitede ilahiyat fakültesi 3. sınıftan başlayamazmı?Yani örgün eğitim görebilirmi ilahiyat fakültelerinde?

zeynebmisali
Memur
23 Kasım 2008 19:58

ed deva kardesım bılgılendırmen için tesekkur ederım :) extra fatıh kardesım örgun egıtımın 3 sınıfından baslayamaz 2 sınıftan baslıyor saygılar.....

Toplam 56 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi