Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Kasım 2008 17:10

Öğretmenlikten başka bir memuriyete geçiş

Arkadaşlar...Ben bu mesleği yapmaktan sıkıldım...Göreve başladı,başlayalı 3 yıl geçti e bu mesleğin bana uygun olmadığını anladım...

Arkadaşlar...Ben en azzından memuriyet hayatımı masa başı bir işte devam ettirmek istiyorum...Nüfus Müdürlüğü olabilir ya da başka bir memuriyet...

Lütfen bana yardımcı olun ve akıl verin...

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

22 Kasım 2008 00:49

evet nasıl oluyor bu işler bende merak ediyorum doğrusu,bu şekilde yapan varsaa anlatıp bizi aydınlatabilir mi????

f1979
Müsteşar Yardımcısı
22 Kasım 2008 20:17

kurumlar arası yerdeğiştirme yoluyla oluyor sanırım

turkceogretmenii
Yasaklı
22 Kasım 2008 21:01

maaşım dusmezse bende gecebılırım..

23 Kasım 2008 01:16

da ne yapmak lazım onu soruyoruz,zor mu kolay mı,burda da torpil var mı en önemlisi!!

isikayhan
Kapalı
23 Kasım 2008 08:56

Öğretmen, Naklen Hangi Unvanlara Geçebilir?

http://www.memurlar.net/haber/60402/

isikayhan
Kapalı
23 Kasım 2008 08:59

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim öğretim kurumlarında 700 bine yakın öğretmen bulunmaktadır. Ancak çalışan bazı öğretmenler, meslekten memnuniyet duymadıkları için naklen mezuniyet ile kazandıkları (Psikolog, mühendis, Sosyolog, Mimar vb.) kadrolara atanmak istemektedir. Bugünkü dosyamızda bu şekilde başka bir kuruma geçmek isteyen öğretmenlere yardımcı olacak bazı hususlara yer vereceğiz. Detaylar için başlığa tıklayınız

1- NAKLEN GEÇİŞ KONUSU

Başka bir kuruma naklen geçiş yapmak isteyen bir öğretmenin öncelikle kendisine uygun bir kurum bulması gerekmektedir. Örneğin Gıda mühendisliği mezunu ama öğretmen olarak çalışan biri için en uygun kurum Tarım ve Köyişleri Bakanlığıdır. İnşaat mühendisliği mezunu için ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı veya Karayolları Genel Müdürlüğüdür. Bu tespiti yaptıktan sonra geçiş yapılmak istenen kuruma dilekçe ile müracaat edilmelidir. Dilekçe ile müracaat kurumun il teşkilatına yapılabileceği gibi Ankara'daki genel merkezine de yapılabilir.

2- NAKLEN GEÇİŞLERDE KAYIRMACILIK HAKİM

Burada önemli husus şudur. Kurumlar arası geçişte bir standart yoktur. Bir başka deyişle bir dilekçenin kabul görüp görmemesinde kayırmacılık en önemli faktördür. Bu bağlamda siyasi referans bulamayanların dilekçeleri genellikle "ihtiyaç yok" denilerek reddedilmektedir. Bu idarenin takdir yetkisi içinde olduğu için, verilen cevabın kamu yararı ve hizmet gereğine uygun olmaması iddia edilerek açılan bir davanın kazanılması neredeyse imkansıdır.

3- GÖREVDE YÜKSELME KONUSU

Mezuniyet ile kazanılan unvanlara geçişler Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ile yapılmaktadır. Bu yönetmeliğe göre bir memurun eğer mühendislik fakültesi mezunu ise mühendis kadrosuna atanabilmesi için, kendi kurumunda açılacak unvan değişikliği sınavını kazanması gerekmektedir. Unvan değişikliği sınavının ne zaman açılacağına, hizmet ihtiyacına bağlı olarak kamu kurumlarının kendisi karar vermektedir. Bu söylediklerimiz kurumlar arası geçiş için geçerlidir. Bu nedenden dolayı kamu kurumları örneğin mühendislik mezunu olsa da öğretmenleri naklen mühendis kadrosuna atayamamaktadır. Bu mezuniyet ile kazanılan diğer lisans unvanları için de geçerlidir.

4- ÖĞRETMENLER HANGİ YOLA BAŞVURUYOR?

Milli Eğitim Bakanlığından ayrılmak isteyen öğretmenler, naklen mühendis olarak geçemedikleri için, genelde yaptıkları ikili görüşmeler ile hangi kurumlarda unvan değişikliği sınavı açılacağı bilgisine ulaşmakta, daha sonra da bu bilgiye dayanarak kuruma "memur" unvanında atanmaktadır. Eğer aldığı bilgi doğru ise açılan unvan değişikliği sınavına katılmakta ve başarılı olur ise mezuniyet ile kazandığı unvanına atanmaktadır.

5- ÖNERİLERİMİZ

Bir öğretmenin kurum değiştirmesi ne yazıki şuanki geçerli olan kamu yönetimi sistemimizde objektif esaslara dayanmamaktadır. Bu bağlamda, referanslarını bulsa dahi, kurum değiştirmek isteyen öğretmenlerin birden fazla bilgiye muhakkak ulaşması gerekmektedir.

i- Unvan değişikliği sınavı açılacak mı?

ii- Unvan değişikliği sınavı açılsa dahi, bu sınav, mezun olduğu lisans programını kapsamakta mıdır?

iii- Açılacak bir unvan değişikliği sınavına kaç kişi girecek, kaç kişi alınacaktır?

Memurlar.net'in notu: Yukarıdaki açıklamalar, sadece öğretmen kadrosunda yer alan ve lisans mezunu memurlara yöneliktir.

Buyukcan83
Aday Memur
23 Kasım 2008 11:56

Ama benim branşım öğretmenlik...Gıda mühendisliğidir,şudur,budur...Değil...

Ona göre bir yorum alsam...

24 Kasım 2008 00:13

ya peki branşın öğretmenlikse geçme şansın yok mu??

25 Kasım 2008 00:28

ya peki branşın öğretmenlikse geçme şansın yok mu??

Lazio
Müsteşar Yardımcısı
25 Kasım 2008 01:18

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Öğretmenin meslek itibari ile geçebileceği ender kurumlardan...

25 Kasım 2008 23:02

nassı geçicez peki?

milagras
Aday Memur
26 Kasım 2008 11:15

Beden Eğitimi Öğretmeniyim,gençlik spor müdürlüğü ya da milli eğitim spor şubesi gibi bi kuruma geçmek istiyorum,

123mat
Şef
26 Kasım 2008 11:43

neden geçiş düşünüyorsunuz anlamadım,bende memurluk yapıyorum öğretmenliğe geçiş istiyorum hemde çok.nedenleri bir anlatsanızda bir fikrimiz filan olsa.sabah 8 akşam 5 çalışmak milletle uğraşmak çok zor haberiniz ola...

milagras
Aday Memur
26 Kasım 2008 13:19

memurlukta ne yaptığınız belli sabit işler.ve sakin bi ortam.akşam eve gittiğinizde yüzlerce öğrencinin sesi kulaklarınızda çınlamıyo bu bile yeter.

5-10 dk ders aralarında evrak işlerini mi ayarlarsın öğrencilerin sorularını mı dinlersin ne yaparsın belli değil sadece dinlenemediğin belli.yarış atları gibi ordan oraya koşturuyosun.

kimin için çalıştğın da belli değil

gelecek nesil için mi

idareciler için mi

müfettişler içn mi

hepsine göre kendini ayrı ayrı programlaman gerekiyo

hepsine aynı anda yogunlaşmak mümkün değil.

akşam eve gittiğinde ses duymmak istemiyosun tv nin sesini bile en kısık haliyle dinliyosun

siniirlisin streslisin artı bi sonraki gün için öğrenci gibi ders çalışman gerekebiliyo

arkadaşım bu yazıları boşuna yazdım aslında çünkü bu yazdıklarım sadece bi kaçı.

bu işin içinde olup görmen yaşaman lazım.daha çoooook şey var.

Buyukcan83
Aday Memur
26 Kasım 2008 20:55

Bu mesleğe kendimi veremiyorum...Çok insancıl bir yapıda olmak ve özveri gerektiriyor...Parayla alakası yok...Zaten ben İMKB'yi takip etmeye çelışıyorum...Ama ticaret bu sağı solu belli olmaz...Ne olur,ne olmaz...Sabit bir maaşım ve düzenli uğraşabileceğim bir iş olsun istiyorum o kadar...

Çocuk esirgeme kurumunu geçin...Eğer masa başı iş olmayacaksa...

Daha olmadı...Lise diplomasıyla tekrar sınava girsek...Böyle birşey içinde istifa şart...Bildiğim kadarıylada belli bir süre memuriyete geri dönülemiyor...

Sadece merak ettiğim için soruyorum...Mesela...Çıksam İlçe Milli Eğitim Müdürüne...Olayı anlatsam...Desemki...Hiç olmadı kütüphaneye falan koyun...Geri plana geçirin beni...Olmaz mı?

27 Kasım 2008 00:04

öğretmnelik ağır bir vicdani yük gerektiriyor.ben bazen bu yükün altında ezildiğimi hissediyorum.ne biliyim bazen en basitinden öğrenciler bi konuyu anlamadıkları zaman kendimi yetersiz,ve huzursuz hissediyorum.ayrıca eve gelince mesaimiz bitmiyor,yarınki derslere bak,yazılı sorusu,ödev,etkinlik,ders materyallerine bak vs vs vs...ayrıca idari işleri yap...kafa yorgunluğu yani.moralin bozuk olsa,uykulu olsan,canın ders işlemek istemese,bunlar söz konusu bile olamaz.sen derse her zaman moralli,enerjik girmek zorundasın.öbür meslek lerde böyle bişi yok,moralin bozuk olsa bu senin işine yansımaz,ama bizimki öğrencilere yansıyor,ve yansıtmamamız gerekiyor.

milagras
Aday Memur
27 Kasım 2008 14:08

Aslında okullarda öğretmenlerin öğretme görevi dışındaki işleri yapacak başka memurlar olsa,komisyonlar,ekipler,kulüpler vs...dosya döküman gerektiren işlerle uğraşan memurlar olsa yük biraz hafifler.

27 Kasım 2008 15:23

arkadaşım öğretmenlikten memurluğa geçersin, ben 2001 yılında adliyede zabıt katibi iken üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmenliğe geçtim. Branşım da okul öncesi öğretmenliği bir erkek olarak çok zor, ilk zamanlarda geçtiğime çok pişman oldum. Keşke geçmeseydim dedim. Şimdi biraz rahatım bağımsız anaokulunda müdür vekili olarak çalışıyorum. Öncelikle normal bir memurluğa geçmek istiyorsan, geçmek istediğin yerden münhal bir kadro bulacaksın ve o kadroya geçmek için milli eğitim bakanlığından muhafakat alacaksın geçmek istediğin kurumda senin geçmeni kabul ederse geçersin

35-35
Aday Memur
27 Kasım 2008 17:57

sizi çok iyi anlıyorum arkadaşlar

bende bıktım öğretmenlikten...

oysa ne hayallerle okumuştum.o kadar ki hukuk fak. tutan puanımla ısrarla öğretmenlik yazdım.ahlaklı terbiyeli öğrenciler yetiştirecektim.ne komik değil mi...

yok arkadaş olmuyo yapamıyorum.stajerliğim bi kalksın herhangi bir kuruma geçmenin yolunu aricam benim yerime mesleği seven biri gelsin. ben kendimi seviyorum.. parası az olur ama en azından sinir krizi geçirmeden günümü tamamlarım.değil mi ama...

kendinibil
Şef
01 Aralık 2008 01:19

Devir nasıl da değişti? Zamanında insanlar öğretmen olmak için neler yapıyorlardı şimdi ise öğretmenlikten başka mesleklere geçmeye çalışıyorlar (ben de dahil).

Şu an için öğretmenlik mesleği maddi açıdan değerlendirildiğinde ek ders gibi bir imkan da varsa doyurucu sayılabilir ancak herşey para değil. İnsan yaptığı işi sevmeli ki işinde başarılı olsun. Başka mesleklerde genelde ortaya bir ürün ya da iş çıkarılır ve işinizde başarılı değilseniz bunun sonucu o iş ya da ürün bozuk olur hepsi bu. Öğretmenlikte başarısızlık ise maalesef direk olarak insan neslini etkiliyor. O yüzden bu mesleği gerçekten hakkını verebilecek insanlar yapmalı diye düşünüyorum.

Öğretmenlik mesleğinin hakkını veremediğini düşünen arkadaşlar sanırım bakanlığa bir dilekçe ile başvurarak öğretmenlik hakları saklı kalmak kaydıyla geri hizmette çalışmak istediklerini belirtebiliyorlar. Bu durumda bakanlık bünyesinde ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinde memur olarak çalışabiliyorlar. (BU KONUDAN TAM EMİN DEĞİLİM ANCAK PSİKOLOJİK SORUNLARI NEDENİYLE BU ŞEKİLDE BAKANLIĞA GEÇEN BİRİSİNİ DUYMUŞTUM) Bu konuyu araştırmakta fayda var diye düşünüyorum.

Toplam 247 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi