Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : portakallı ördek
22 Kasım 2008 20:05  

Kapalı
tpao da çalışanlar...

mülakata katılacağım için vebu kurumu çok istediğim için bazı araştırmalar yaptım..ama bir o kadar da aklım karıştı.mesela en başta bugün memurlar netin ana sayfasındaki haber..işçiliğe girenlerin sonradan memurluğa giremeyecekleri,özelleştirme olursa çalışanların durumu,kapsam içi kapsam dışı,daimi işçi statüsü ..vs..

biçok şey var..aklım baya karışık yani..eğer özelleştirme olacaksave kamu hakkım ölecekse hiç boşa yorulmayayım.2005 ten bu yana bazı yönetmelikler değişmiş..kurumda çalışan ve bilgisi olanlardan net cevap verebilcek olan varmı??

23 Kasım 2008 16:04

griim
Kapalı

hiç mi yok bilen??

26 Kasım 2008 23:20

griim
Kapalı

...

29 Kasım 2008 19:43

griim
Kapalı

yokmuş

29 Kasım 2008 22:16

mekanikçi

Var;

cevap 1- (işçiliğe girenlerin sonradan memurluğa giremeyecekleri) işkur alımları ile ösym alımları arassında kesinlikle bir ilişki yok. Şöyleki işkur aracılığı ile bir kuruma işçi olarak yerleşen personel isterse ösym'nin yerleştirmelerine başvurabilir kazanırsa görevinden istifa edip ösym'ce yerleştiği kuruma girer.

cevap 2- (özelleştirme olursa çalışanların durumu)TPAO şu anda özelleştirme kapsamında değildir,Özelleştirme kapsamına alınmasıyla ilgili herhangi bir görüş ve talep yoktur.Özelleştirme kapsamına alınsa dahi bu süreç en az on yıl sürer (tüpraş 8 yıl sürmüştü) ki çok zayıf ihtimal bence zira son yıllarda TPAO'ya ayrılan bütçe giderek artmakta ve TPAO'nun yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri giderek arttırılmaktadır. (karadeniz'deki çalışmalar, İranla doğal gaz anlaşması, yabancı firmalar ile birlikte Irak'ta çalışmalara başlaması ..vs.),bize söyleneni aynen aktarıyorum "TPAO özelleştirilse dahi kapsamdışı personeli (mühendis,avukat,...vs) DPB'da personel havuzuna alınır ve aynı statüde başka bir kamu kurumunda göreve başlatılır" şeklindeydi.

TPAO ile ilgili kişisel görüşlerim.

Arkadaşlar eğer mühendis iseniz Türkiye şartlarında TPAO gibi veya TPAO'dan daha iyi bir kurum bulma ihtimaliniz çok zayıf.Çünkü Hem sosyal şartlar hemde bilgi ve deneyim kazanımı açısından oldukça iyi bir kurum.

Mülakata Gelirsek; (nacizhane tavsiyelerim)

bize mülakatta genelde meslekle ilgili sorular sorulmuştu.Bunun dışında arasıra psikolojik durumumuzu (stres,panikatak heyecan ..vs.) test eden sorular sorulmuştu.

size tavsiyem mülakat esnasında kesinlikle heyecan ve stres yapmayın,Doğru bildiğiniz bilgiden taviz vermeyin ve geri adım atmayın ve Doğru bildiğiniz şey'de ısrarcı olun,

TPAO ile biraz bilgi toplayın ( Karadenizdeki çalışmalar, iran ve ırak'taki çalışmalar ve yurt içindeki faaliyetleri ile ilgili) bu yararınıza olur. Mülakatta torpil olayı yoktur herşey size bağlı olacaktır.(başımdan geçtiği için bu hususta eminim)

Gelelim maaş durumuna;

eğer mühendis iseniz ocak ayında alacağınız net ücret yaklaşık 2000 YTL'dir. bunun dışında yılda 4 yarım ikramiye ve 2 tam maaş tutarında ikramiye verilir.yabancı diliniz varsa yabancı dil tazminatı alırsınız (yaklaşık 200 ytl/ay),çalışacağınız birime göre fazla mesai olayı var,Ankara hariç diğer bölgelerde (batman,adıyaman,lüleburgaz) eğer evli iseniz lojmanda,bekar iseniz misafirhanede kalma durumunuz olabilecektir. şu anda aklıma gelenleri yazdım.umarım faydalı olmuştur.

Hepinize mülakatta başarılar dilerim.

29 Kasım 2008 22:34

atcm797

mekanikçi branş makine anlaşılan yardımcı olabilirmisin acaba mülakatta ne tip sorular oluyor

29 Kasım 2008 22:43

mekanikçi

evet arkadaşım makinacıyım;

bize sorulan sorulardan aklımda kalanları aşağıda belirtiyorum - ST 37 de' 37 ne anlama geliyor?

- dizel ile benzinli motor arasındaki farklar

- egzos renginin mavi, beyaz, siyah olması neyin habercisi?

- yağın kirlendiğini nerden anlarsın?

- moment ile tork arasındaki farklar?

- motor yağına su karışması sonucunda neler olur?

- rulman çeşitleri ve fonksiyonları ile ilgili bir soru vardı?

atcm797 kardeş sizde makinacımısınız?

29 Kasım 2008 22:46

atcm797

evet bende makinacıyım ama ben hidrolikten mülakata girecem

29 Kasım 2008 22:51

mekanikçi

Hidrolikten gireceksen çok yüksek ihtimalle eğer mülakatı kazanırsan tpao'nun sondaj biriminde görev yapacaksın. Bu'da şu anlama geliyor sahalardaki sondaj faaliyetlerine katılırsın maaşı oldukça iyi (fazla mesai olayı gayet iyi).

29 Kasım 2008 22:59

atcm797

valla bakalım elimden geldiğince soruları cevaplamaya çalışacam ama senin şu yazdıklarını sorsalar kalırdım herhalde

peki bişe daha sorayım kazandık diyelim mülakatı nereye gideceğimizi ne zaman öğreniyoruz

29 Kasım 2008 23:02

mekanikçi

mülakatı kazandıktan sonra 15 gün içinde tpao nun istedikleri belgeleri elden teslim edeceksin.Bu 15 süresinin dolmasından en geç 10 gün sonra atandığın yeri telefonla sana bildirecekler.

29 Kasım 2008 23:04

atcm797

peki bize mülakatta şurada çalışırmısın diye soruyorlarmı

bide bu fazla mesai olayı kafama takıldı sürekli olarakmı arazide kalıyoz (inş öyle değildir)

29 Kasım 2008 23:10

atcm797

mekanikçi seni sorularla sıkıyorum kusura bakma ama kafa acayip karışık

mülakatı kazandık belgeleri teslim ettik diyelim (bizde lüleburgaz adıyaman batman çalışma yerleri) bana batman dediklerinde gitmezsem ne olur tazminatı filan yok demi

29 Kasım 2008 23:12

mekanikçi

mülakatta sana söylerler "eğer kazanırsan şurda görev yapacaksın diye" sonuçta hitiyaç yerlerine göre eleman alınacak.

fazla mesai olayına gelirsek; bu genelde iş yoğunluğu ile alakalı bazen hiç sahaya gitmezsin bazende uzun süreli sahalarda kalırsın.Uzun süreli saha çalışamalarında 20 gün çalışma süresinden sonra 10 gün izin hakkın var (tabii full maaş + fazla mesai ücreti alırsın.)

29 Kasım 2008 23:16

mekanikçi

hayır kardeşim çalışma yerin belli olduktan sonra sana 10-15 gün içinde işe başla denilecek işe başlaman için atandığın yere gidip iş başı yaptığına dair bir yazıya imza atacan. imzayı atmadığın sürece senden tazminat falan istenmeyecek. ama sen batmanda çalışmak istemiyorsan mülakatta uygun bir an'da çalışmak istediğin bölgeyi belirtmen iyi olur herhalde.

29 Kasım 2008 23:16

atcm797

mekanikçi sen nerede çalışıyorsun birde bilgin varmı bu 3 yer için 5 kişilik yer açmışlar hangi yere ne kadar kişi alınacağından

vide mülakatta kaç kişilik bir grubun önüne çıkıyoruz ve davranışları nasıl çokmu resmi davranıylar

29 Kasım 2008 23:21

mekanikçi

Arkadaşım ben sadece TPAO'da çalışıyorum.

gerçekten bu 5 kişinin nereye gideceği hakkında en ufak bir bilgim yok.

Mülakatta yaklaşık 6-7 kişi var bunlardan biri personel başkanı, genel müdür yada yardımcısı olabilir.Mülakat ortamı sandığın gibi çok resmi değil gayet rahat bir ortam.Ama unutma ordaki ortam kendini o anda nasıl hissetiğine bağlı.oldukça rahat olmalısın.

29 Kasım 2008 23:28

atcm797

verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederim

29 Kasım 2008 23:43

dumruldeliolan
Kapalı

Mekanikci kardesim ben de hidrolikten girecegim ama bi tecrube vs yok.Bizden mulakata 6 kisi girecek 5 kisi alinacak.Ama sanmiyorum ki diger arkadaslarin hepsi de tecrubeli..Bu durumda illaki adam alinacak diye birsey yok degil mi??

30 Kasım 2008 18:25

mekanikçi

dumruldeliolan kardeşim.

sizin başvurduğunuz ilanda (hidrolik şartı olan) sadece yabancı dil bilgisi "asıl şart" olup, hidrolik ile ilgili tecrübe sahipliği ve ehliyet olayı "tercih sebebidir".

yani mülakata girmak için sadece yabancı dil şartını sağlamak yeterli,ehliyetin ve / veya hidrolik tecrüben varsa bu durum sana mülakatta avantaj sağlar.

özet olarak; "hidrolik tecrübeniz yok diye işe alınmamanız gibi bir durum yok"

anladığım kadarıyla bu 5 kişilik kadro sınıfına 6 kişi başvurmuş, eğer yabancı dil ile ilgili sorununuz yoksa ve mülakatta size sorulanlara doğru yanıt verirseniz mülakatı kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek. başarılar.

30 Kasım 2008 22:52

atcm797

mekanikçi mülakatta ing bölümü varmı yani konuşma filan yada sorular

Toplam 52 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon