Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazhopaliVenn
26 Kasım 2008 14:44  

kanun teklifi

arkadaşlar millet vekili olmayan bakan kanun teklif edebilir mi ?

26 Kasım 2008 16:32

trilya3

demişiisnki milletvekili olmayan bakan kanun teklif edebilirmi

sen hiç millet vekili olmayan bakan duydunmu

bakan olmamn için milletveikili olman ön şartır

26 Kasım 2008 16:44

erguvan82

Sorunun yanıtının bilmiyorum ama bakan olmak için milletvekili olmak önşart değildir! Duydun mu diyen arkadaşa da Kemal Derviş diyorum!

27 Kasım 2008 13:39

inci çiçeği

bakan olmak için milletvekili olma şartı yok millet vekili olabilme yeterliliği var

27 Kasım 2008 13:52

askinsazli
Kapalı

evet. hatta kemal dervıs getırılırken bunuda gundeme getırmıslerdı. hatırlamıyorum tam olarak ama sankı boyle bı kısı daha vardı. belkı yanlıs anımsıyor olabılırım. kanun teklıfı vermemesı lazım dıye bılıyorum ben.

27 Kasım 2008 13:55

askinsazli
Kapalı

hocam buyur.

Kanun teklif etmeye kimler yetkilidir? Kanun teklif etmeye Bakanlar Kurulu ve milletvekilleri yetkilidirler.

Kanun tasarısı nedir? Bakanlar Kurulunca sunulan tekliflere kanun tasarısı denir.

Kanun teklifi nedir? Bir ya da birden fazla milletvekilince imzalanarak sunulan tekliflere ise kanun teklifi denir.

İşlemler Hakkında Açıklamalar:

Tasarı ve teklifler gerekçeli ve imzalı olarak, TBMM Başkanlığına sunulur.

Kanun tasarı ve tekliflerinin TBMM?nde görüşülme esas ve usulleri İçtüzükte düzenlenmiştir.

TBMM Başkanlığına sunulan kanun tasarı ve teklifleri ile kanun hükmünde kararnameler Başkanlıkça ilgili esas ve tali komisyonlara havale edilir ve "Gelen Kağıtlar" listesinde yayımlanarak milletvekillerine duyurulur. Raporu Genel Kurul görüşmelerine esas olacak komisyona esas komisyon denir. Tali komisyonlar, işin kendilerini ilgilendiren yönü veya maddeleri üzerinde esas komisyona görüş bildiren komisyonlardır. Başkanlıkça, esas komisyona ve diğer komisyonlara havale birlikte yapılır.

Tasarı veya teklif üzerindeki görüşmelerini tamamlayan komisyon, konuyla ilgili hazırladığı raporunu, Genel Kurul gündemine alınmak üzere TBMM Başkanlığına sunar.

Sıra sayısı verilerek basılan komisyon raporu, aksine bir karar olmadıkça, 48 saat geçmeden Genel Kurul gündemine alınamaz ve görüşülemez.

Toplam 5 mesaj
Grup Vizyon