Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
27 Eylül 2005 17:15  

mürekkepli yazıcı

merhaba.

mürekkepli yazıcı kullanan öğretmenlerimiz acaba kartuş dolduruyorlar mı?

şahsi olarak hp 3320 serisinden ucuz bir yazıcım var.

uzun süre dışarıdan kartuş doldurdum.

eve geldim yazmaz, geri götürürsün, sen bunu yazmışsın, bitirmişsin, verdiğin para boşa gider vs.

onun yerine bir çözüm buldum.

ucuz bir kartuş doldurma sistemi aldım.

sistem falan yok aslında, kartuşu içine taktığınız plastik bir aparat, bir şırınga ve 1 lt. mürekkep.

kartuş mu bitti, yavaşça dolduruyorsunuz mürekkebi, tekrar kullanıyorsunuz.

tabii bu arada eldiven kullanmak gerek.

fakat sonuç olarak çok keyifli bir iş, hem paranız cebinizde kalıyor (1 kartuş dolumu 5 ytl kadar herhalde, bu sistemde maksimum 20 kuruşa malolur) hem dışarı gidip uğraşmıyorsunuz, hem de zamanınız kaybolmuyor.

hatta ben 'bu kartuş ölmüş' dedikleri kartuşları bile defaatle kullandım.

sonunda bütün kartuşların kaderi aynı ama: ölmek.

27 Eylül 2005 17:37

alper37

bu aparatı nereden bulabiliriz. aparatın maliyeti ne kadar onlarıda yazar mısın?

27 Eylül 2005 17:42

tolket

bende çok eski bir yazıcı var hp 610c ve halen daha ilk gelen kartuşu doldurup kullanıorum ve ilk günkü gibi yazıyor

27 Eylül 2005 17:52

istisare

ilk günkü gibi yazma meselesi ayrı meseledir baştan söyleyeyim.

herhalde mürekkebin kalitesi falan önemli olabiliyor.

ben aldığım sıralarda (6 ay önce) 1 lt mürekkep 20 ytl idi, aparat 4 ytl, toplam 24 ytl verdiydim.

birçok yer vardır ama ben şuradan aldım.

istanbul'da ayaz bilgisayar sitesi şurada, kargo ile de gönderebiliyor herhalde.

http://www.ayazbilgisayar.com/

30 Eylül 2005 21:00

istisare

birkaç şey daha eklemek istiyorum.

zaten biliyorsunuzdur ama,

önlü arkalı çıktı almak için, önce, tek sayfaları tersten yazdırıp sonra çift sayfaları düzden yazdırabilirsiniz.

yazıcı ayarlarında mümkün olduğunca draft/taslak modunu, yani en az mürekkep harcayan modu tercih edebilirsiniz.

ayrıca, yine de fazla mürekkep harcıyor diyorsanız, inksaver diye bir program var, internetten bakınız, mürekkep harcamasını %30'a kadar düşürebiliyorsunuz ayarlayarak,

word belgelerinden pdf dosyası üretmek için en iyi yol, freepdf xp programıdır. programın mesihten önce de versiyonları var (xp mesihin kısaltması imiş bu arada kimilerine göre). tabii acrobatı bulursanız kaçırmayın.

pdflerden worde çevirmek için ise, finereader bir numaradır,

30 Eylül 2005 21:25

Türk_Dili

Bildiğiniz gibi HP yazıcı tiplerini birkaç yıl önce yeniledi. Eskiden 645, 610, 845 vb vardı, şimdi de 3420 vb.

Eski tip yazıcıların kartuşları doldurulduğu zaman problem çıktığını görmedim. Fakat yeni tip yazıcıların kartuşları doldurulduğunda çok kullanışlı olmuyor.

Bende HP 845 var. Bu yazıcıyı aldığım sıralar yeni tip yazıcılar piyasaya sürülmüştü, bazı bilgisayarcılar eski tip almamı önerdi, ben de araya taraya 845'i bulup aldım, iyi ki de almışım.

5 milyona dolduruyorum 600 sayfa yazdırıyorum.

Ama şu dolum sistemini ben de merak ettim.

30 Eylül 2005 22:43

istisare

kartuş doldurma sisteminde küçük kartuşlu olan yazıcılar zaten çok masraflı.

benim bahsettiğim yazıcının kartuşu 10 ml alıyor sadece. yazıcı alacaklara öyleyse bir tavsiyede bulunalım, boşverin yenisini almayı, mümkünse eski bahsedilen modellerden birisini, tercihen de kartuşu büyük olanlarından birini alın.

30 Eylül 2005 22:48

istisare

çünkü yazıcıdaki asıl maliyet sayfa başı maliyet

01 Ekim 2005 12:45

mc222
Kapalı

haaarikasınız!!!

yazıcı almamış ve alacak arkadaşlar için: eğer bulabilirseniz -ki ikinci el bulursunuz, kesinlikle HP 6xx serisini tercih etmelisiniz. bu serinin kartuş kapasitesi daha yüksek!

öğretmenimin dediği gibi ekonomik modda 5-6 yüz sayfaya kadar belki de daha fazla çıktı alabiliyorsunuz.

ama yine de HP ya da XEROX marka bir laser yazıcı, çok daha ekonomik! özellikle Xerox'da toner tam dolu geliyor ve tahminime göre 3-5 bin sayfayı aşan çıktı alabilirsiniz.

bunların tonerleri de doldurulabiliyor!!!

özet olarak alabilirseniz laser, alamazsanız ikinci el bir HP 6xx!!!

01 Ekim 2005 19:07

sakikaptan
Yasaklı

peki bende minolta 1300 lazer yazıcı var. bu yazıcının tonerinin üzerinde çip var. acaba bu tonerler doldurulabilirmi?

01 Ekim 2005 19:39

mc222
Kapalı

sakikaptan öğretmenim, benim bildiğim kadarıyla hepsi dolduruluyor. ama bu kulaktan dolma bir bilgi!!! güvenilir değil tabii...

xerox'u alırken özellikle doldurulabilir ve tam dolu olup olmadığına bakmıştık.

unutmamak lazım: bazı tonerler tam dolu bazıları ise demo (az dolu diyelim) geliyor. örneğin HP'ler demo kartuşla gelirler(di)!!!

02 Ekim 2005 23:05

Sahraa

valla ben o işten bıktığım içi gittim ucuz yollu bi laser yazıcı aldım 2 senedir hiçbi derdim yok.

02 Ekim 2005 23:26

TRON
Yasaklı

Vallahi arkadaşlar ben internetten İNKSAVER adlı yazılımı buldum kullanıyorum.Hangi yazıcı olursa olsun.Mürekkebi kağıda adeta koklatıyor.

Matbaa gibi çalışıyor eski 610 C

şu ana kadar siyah kartuş 2500 A4 sayfası oldu.

(yazıcı çıktısı toplamı sayan bir atı yazılım kullanıyorum)

sağolasın tasarruf yazılımı.

02 Ekim 2005 23:37

mc222
Kapalı

610C!!! gördüğüm en iyi yazıcı!!! :)

benimki bozulmuştu! yaz tatiline giderken kartuşu bantlamayı unutmuştum. sonrası hüsran!!! aklınızda olsun, uzun süre kullanmayacaksınız çıkartıp ağzını orjinal bantıyla bantlayıııın!!!

03 Ekim 2005 02:14

essen

Arkadaşlar, yaklaşık 4 sene canonu üzerindeki kartuşla kullandım.Tabi doldurma olayını uzun süre önce öğrenmiştim.

2-3t.kullandım.Ancak, yazıcı boardı bozuldu ve tamir maliyeti yaklaşık yeni bir yazıcı kadar dendi.Elimde sağlam iki tane kartuş kaldı...

Lexmark ın Z serisinden aldım.Mürekkepi daha 4-5 kez doldurmuştum.Yaz tatiline giderken mürekkepi yazıcıda unutmuşum..Haliyle mürekkep kurumuş,ancak 4 senelik kartuş doldurma tecrübeme dayanarak bildiğim tüm temizleme işlemlerini yaptım(Ilık su,kolonyağı,buhar, en son aseton)

maalesef pek bir işe yaramadı...

Gerçi altına kağıt mendil tuttuğumda mürekkep akışı var ancak bir türlü yazdıramadım..

Bu konudayardımcı olabilirseniz sevinirim..Henüz planlarımı yapmadım da:)

03 Ekim 2005 08:13

Sahraa

lexmarklarda var öyle bi problem.orjinal kartuşları bile hiç dayanmıyo hemen kuruyor.bendede vardı bıktım kurumasından.gidip 2.el bi laser aldım şimdi ne kuruma derdi var ne bişey

03 Ekim 2005 12:27

istisare

doldurma konusunda hp bir numara diğerlerinin kartuşlarında sorun çıkabiliyor.

daha önce bahsettiğim kartuş doldurma aparatı ile, ön kısmından mürekkebi çekmeyi deneyebilirsinz. sahraa, hangi lazeri aldın, sayfa başı maliyeti nedir yaklaşık?

03 Ekim 2005 18:48

mc222
Kapalı

HP dışında m.püskürtmelilerde para çöpe!!! Laserde HP & XeroX!!!

Sayfa başı maliyeti herhangi bir PC firmasının web sayfasından öğrenebilirsiniz.

sayfa maliyeti= toner fiyatı / 3000 ( en az diyelim)

03 Ekim 2005 20:30

enes_06

kardeş bu insaver yazılımın crack ını nasıl elde ederiz yazılım demo herkese tavsiye ederim

03 Ekim 2005 21:03

mc222
Kapalı

inksaver denilen yazılımın mucize yaratmadığı kesin!!! o zaman ne yapıyor olabilir?

tahminen:

- yazıcımızın inç başına düşen nokta sayısını düşürmektedir. örneğin: 600dpi yerine 75 dpi veya daha çoğu...

- yoğunluğu mantıklı olan en minimum seviyeye çekmektir.

bütün bunları siz de yazıcı simgenizi sağa tıklatarak yapabilirsiniz!

04 Ekim 2005 00:22

e108165

arkadaşlar konu ilgimi çekti. bendede bir hp 656 c var. ama memnun değilim .çok yavaş basıyor. ancak taslak modunda hızlı basabiliyor buda beni sıkıyor. ben bir araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

laser yazıcıları inceledim xerox ,hp ,oki ,samsung vs. bunların arasında toner ömrü, baskı hızı, çözünürlük miktarı ,önbellek miktarı, toner fiyatı, drum ömrü gibi konuları internet üzerinden inceledim ve inşallah para ayarlayabilirsem oki b4100 modelini almaya karar verdim. dakikada 18 sayfa baskı hızı, 8 mb önbellek, tam dolu toner, 2500-3000 sayfa baskı kapasitei,1200*600 dpi çözünürlük, 53 milyon orijinal toneri, 125 euro+kdv makinanın fiyatı. oki sağlam bir marka . herkes şerit yazıcılarıyla biliyor ve çok memnun. çok sağlam makina. sarf malzemesine gelince 53 ytl ki dışarıdan doldurmanıza bile gerek yok risk almaya değmez.

xerox un toneri 110 ytl+kdv ,hp daha pahalı ,samsung 85 $+kdv vs. vs. hepsi uçuk kaçık.

zaten renkli çıktıya gerek yoksa kesinlikle laser alın derim. boşverin kartuşu eski yazıcıları doldurmayı....

okinin türkiye sayfasına bakabilirseniz ürünün çok detaylı bir tanıtımını bulabilirsiniz.

selamlar.....

Toplam 43 mesaj